زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۹:۳۵ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بررسی سوالات سیستم عامل کنکور مهندسی۹۰

ارسال:

hatami پرسیده:

بررسی سوالات سیستم عامل کنکور مهندسی۹۰

به نظر منم سوال ۷۸ گزینه ۴ میشه
نظرتون در مورد سوال ۸۰ چیه

خداوند روح پر فتوحشون را مورد اهانت دوستان قرار بده با این سوالات سیستم عاملشون
به نظر من فقط قصد دارن با توجه به این جمعیت متقاضی برای کارشناسی ارشد همه را از کارشناسی ارشد دلسرد بکنند تا شاید جمعیت یه جورایی کم بشه
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

bahar پاسخ داده:

حل سوالات سیستم عامل ۹۰

منم فکر کنم ۴درست باشه اگر چه یادم نمییاد چی زدم ۷۹ رو چی زدید من ۲ زدم .

۰
ارسال:

موج پاسخ داده:

حل سوالات سیستم عامل ۹۰

من ۷۵ گزینه ۲ و ۷۷ گزینه چهار زدم
دلیل در سوال ۷۵ میانگین زمان اجرا میشه ۳۳ یعنی گزینه یک حذف کدها اشتراک ندارند پس گزینه ۴ هم حذف
بین ۲ و سه شک دارم که من خودم دو رو زدم
برای سوال ۷۷ اولا الگوریتم انحصاری fcfs هست پس انحصاری و پردازش رو میگیره و تا انتها پردازنده رو در اختیار داره در ضمن شما اگه بدون توجه به بدست آوردن حافظه الگوریتم زمان بند رو اجرا کنین زمان برگشت بیشتر از ۱۱۰ میشه خوب اگه بخوایم به دست آوردن حافظه رو هم بهش اضافه کنیم پس گزینه چهار منطقی تره

۰
ارسال:

Masoud05 پاسخ داده:

RE: حل سوالات سیستم عامل ۹۰

۷۷ رو ۳ زدم
۷۹ رو هم ۲ ---> پس به احتمال قوی همین گزینه درسته.
کاش ۷۸ رو حذف میکردن‌، بابا این مال درس ذخیره بازیابیه
۷۹ گزینه ۴ قسمت نخها غلطه

۰
ارسال:

Mansoureh پاسخ داده:

سئوال ۷۸ باید حذف بشه چون غلطه!!!!

جواب:
الگوریتم SCAN به این صورته که از اول دیسک شروع میکنه و تا آخرین سیلندر دیسک میره و در بین راهش هر درخواستی هست رو جواب میده وقتی هم به آخر رسید، از آخر به اول میره و دوباره به درخواست‌ها جواب میده و الی آخر...

در نتیجه داریم:
در زمان صفر روی سیلندر صفره، اولین درخواست یعنی ۲۱ میرسه، به سمت سیلندر ۲۱ میره، و در زمان ۱۰ که سیلندر ۷۵ میرسه توی یه صفی در نظر میگیره که ۷۵ رسیده، در زمان ۲۰ هم که ۱۶ میرسه ولی حرکت هد به سمت بالاست و نمیتونه برگرده مگر اینکه به آخر دیسک رسیده باشه! پس همون ۲۱ رو جواب میده.
تا الآن داریم: ۰-۲۱ و در صف سیلندرهای رسیده ۷۵ هست و ۱۶

الآن ما زمان ۲۱ هستیم و داریم به سمت بالا میریم بین راه فقط ۷۵ رو داریم در زمان ۷۰ ما روی سیلندر ۷۰ هستیم که سیلندر ۶۸ رو رد کردیم، برای همین به ۶۸ پاسخ داده نمیشه در زمان ۷۵ به سیلندر ۷۵ جواب داده میشه در زمان ۸۰ و ۹۰ به ۲ و ۱۶ هم پاسخ داده نمیشه!
تا الان شد: ۰-۲۱-۷۵ و در صف سیلندرهای رسیده: همه رسیدند...

حالا به سیلندر ۹۹ میره و میخواد برگرده، به ترتیب به باقی مانده‌ها جواب میده یعنی ۶۸، ۱۷، ۱۶ و در نهایت ۲

جواب نهایی میشه: ۰-۲۱-۷۵-۶۸-۱۷-۱۶-۲
که در هیچکدام در گزینه‌ها نیست! کسانی که ۴ رو پاسخ دادند احتمالاً فقط تا ۶۸ بررسی کردند!!!

ارسال:

parvaz_hj پاسخ داده:

(۳۰ بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۱۱ ب.ظ)Mansoureh نوشته شده توسط:  

جواب:
الگوریتم SCAN به این صورته که از اول دیسک شروع میکنه و تا آخرین سیلندر دیسک میره و در بین راهش هر درخواستی هست رو جواب میده وقتی هم به آخر رسید، از آخر به اول میره و دوباره به درخواست‌ها جواب میده و الی آخر...

در نتیجه داریم:
در زمان صفر روی سیلندر صفره، اولین درخواست یعنی ۲۱ میرسه، به سمت سیلندر ۲۱ میره، و در زمان ۱۰ که سیلندر ۷۵ میرسه توی یه صفی در نظر میگیره که ۷۵ رسیده، در زمان ۲۰ هم که ۱۶ میرسه ولی حرکت هد به سمت بالاست و نمیتونه برگرده مگر اینکه به آخر دیسک رسیده باشه! پس همون ۲۱ رو جواب میده.

الآن ما زمان ۲۱ هستیم و داریم به سمت بالا میریم بین راه فقط ۷۵ رو داریم در زمان ۷۰ ما روی سیلندر ۷۰ هستیم که سیلندر ۶۸ رو رد کردیم، برای همین به ۶۸ پاسخ داده نمیشه در زمان ۷۵ به سیلندر ۷۵ جواب داده میشه در زمان ۸۰ و ۹۰ به ۲ و ۱۶ هم پاسخ داده نمیشه!

حالا به سیلندر ۹۹ میره و میخواد برگرده، به ترتیب به باقی مانده‌ها جواب میده یعنی ۶۸، ۱۷، ۱۶ و در نهایت ۲

که در هیچکدام در گزینه‌ها نیست! کسانی که ۴ رو پاسخ دادند احتمالاً فقط تا ۶۸ بررسی کردند!!!

گرچه این سوال را اشتباه زدم اما با حرفت مخالفم
ببین من خیلی بررسی کردم در زمانی که میشه ۰-۲۱-۷۵-۶۸ تا انجا درست
حالا فاصله بین این سیلندرها را با هم جمع کن برای به دست اوردن اینکه توی چه زمانی هستیم
میشه کلش ۸۲!!!! یعنی به ۹۰ نمی رسه که ۱۷ اومده باشه...یعنی در این زمان ۹۰ نیستیم که ۱۷ را ببینه!!!!!!!!
فقط ۱۶ وجود داره و ۲ و بعد هم که ۱۷ میشه....
اما کاش حذف بشه....کلی به نفعمه...
Big Grin
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

notelo پاسخ داده:

(۳۰ بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۱۱ ب.ظ)Mansoureh نوشته شده توسط:  

جواب:

در نتیجه داریم:

نه دیگه، وقتی ۷۵ رو جواب داد دیگه به ۹۹ نمیره و برمیگرده پایین (به نحوه‌ی عملکرد آسانسور فکر کنین)!!! که به این ترتیب گزینه‌ی ۴ درسته!!
(۰۱ اسفند ۱۳۸۹ ۰۱:۴۸ ق.ظ)۸۷۸۵۵۶۱۱ نوشته شده توسط:  
(30 بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۴۴ ب.ظ)Masoud05 نوشته شده توسط:  
(30 بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۲۵ ب.ظ)www نوشته شده توسط:  با حذف ۷۸ موافقم درر ضمن ۷۶ هم د. گزینه اش یکی بود.
سوال ۸۰ هم ۱ میشه.
منم موافقم اما موافقت ما بدرد چی میخوره . باید زور بزاریم پشت سر مسئولان مرتبط تا این سوال رو حذف کنن و دیگه به این طراح ناشی خودخواه میدون ندن.

درمورد سوال ۸۰Sadبه نظر من گزینه ۳)
ممکن است بن بست رخ دهد.
فرض کنید یک فرایند وارد ۱ MONITOR می شود، و در آن بافراخوانی تابعی دیگر که آن در MONITOR 2 قرار دارد
باعث می شود که هر دو مانیتور را اشغال کند و بقیه نتوانند وارد این دو شوند، در این لحظه اگر همان فرایند یک تابعی از منیتور شماره یک را فراخوانی کند(همان اولی)، چون قبلا" کسی وارد آن شده است(خودش)‌، آن فرایند را می خواباند و آن را در صف انتظار ورود به مانیتور ۱ قرار می دهد، در صورتی که از این به بعد هیچ فرآیندی نمیتواند وارد منیتور ۱ و ۲ شود چون فرایندی که خوابیده است(و دیگر نمی تواند بیدار شود) آن را اشغال کرده.
خودش منتظر خودش هست=> یعنی بن بست
دوست عزیز باهاتون مخالفم!!!! گزینه‌ی ۴ درسته! کسی که تو مانیتور میخوابه کس دیگه ای میتونه بیاد تو مانیتور!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! اگه اینطوری نبود که همواره مانیتور بن بست داشت اگه یه فرایند تو مانیتور منتظر پیام دیگری خواب باشه که دیگری هم باید وارد مانیتور بشه تا بتونه پیام رو بده که بن بست داشت مانیتور و به خاطر همین هانس و اون یکی که الان یادم نیست دو تا الگوریتم واسش دادن که چیکار کنیم اگه این اتفاق رخ داد!!!

۰
ارسال:

www پاسخ داده:

حل سوالات سیستم عامل ۹۰

با حذف ۷۸ موافقم درر ضمن ۷۶ هم د. گزینه اش یکی بود.
سوال ۸۰ هم ۱ میشه.

۰
ارسال:

parsaNA پاسخ داده:

آفرین به ۸۷۸۵۵۶۱۱ Big Grin

۰
ارسال: #۱۰

shahryar پاسخ داده:

حل سوالات سیستم عامل ۹۰

بچه‌ها امروز سوال ۸۰ رو از استادم پرسیدم گفت deadlock میشه.

۰
ارسال: #۱۱

www پاسخ داده:

حل سوالات سیستم عامل ۹۰

تو کتاب پوران پژوهش نوشته مشکلی ندارد.

۰
ارسال: #۱۲

shahryar پاسخ داده:

حل سوالات سیستم عامل ۹۰

الگوریتم آسانسور از اسمش معلومه.موقعی از بالا هم داره بر می گرده سرویس می ده.اونی که شما می گید CScan هست.نصف گزینه ۴ درسته!

ارسال: #۱۳

notelo پاسخ داده:

(۰۲ اسفند ۱۳۸۹ ۰۸:۲۵ ق.ظ)shahryar نوشته شده توسط:  الگوریتم آسانسور از اسمش معلومه.موقعی از بالا هم داره بر می گرده سرویس می ده.اونی که شما می گید CScan هست.نصف گزینه ۴ درسته!

کل گزینه ۴ درسته!! Big Grin

۰
ارسال: #۱۴

www پاسخ داده:

حل سوالات سیستم عامل ۹۰

در مورد سوال ۸۰ یه نکته به نظرم میرسه اونم اینکه مانیتور توسط کامپایلر مدیریت میشود و با توجه به برنامه نویسی میدونیم که میتونیم مثلا در محیط برنامه نویسی c از دستورات sql استفاده کنیم یعنی خود کامپایلر جلوی اتفاق‌ها را میگیرد و برنامه نویس دخالتی ندارد در ضمن هر کسی مانیتور را فراخوانی کرد سریع از منبع بحرانی میزنه بیرون با این اوصاف به نظر من گزینه ۱ درسته.

ارسال: #۱۵

psps1368 پاسخ داده:

(۰۲ اسفند ۱۳۸۹ ۰۲:۱۷ ب.ظ)www نوشته شده توسط:  در مورد سوال ۸۰ یه نکته به نظرم میرسه اونم اینکه مانیتور توسط کامپایلر مدیریت میشود و با توجه به برنامه نویسی میدونیم که میتونیم مثلا در محیط برنامه نویسی c از دستورات sql استفاده کنیم یعنی خود کامپایلر جلوی اتفاق‌ها را میگیرد و برنامه نویس دخالتی ندارد در ضمن هر کسی مانیتور را فراخوانی کرد سریع از منبع بحرانی میزنه بیرون با این اوصاف به نظر من گزینه ۱ درسته.

مانیتورها بن بست دارند. یه سرچ تو گوگل monitor synchronization deadlock یا nested monitor deadlock lockout بزنین متوجه می شید. یا گزینه ۳ یا ۴ درسته.

۰
ارسال: #۱۶

hatami پاسخ داده:

حل سوالات سیستم عامل ۹۰

۸۰ گزینه ۴ غلطه میتونیم از یک مانیتور به صورت زنجیروار هم به مانیتور دیگه بریم و بن بستی هم اتفاق نیفتد و قیدی هم بر روی ۲ تا نیست و میتواند ۱۰۰ تا مانیتور هم فراخوانی کنی

ارسال: #۱۷

notelo پاسخ داده:

(۰۲ اسفند ۱۳۸۹ ۰۴:۰۴ ب.ظ)hatami84 نوشته شده توسط:  80 گزینه ۴ غلطه میتونیم از یک مانیتور به صورت زنجیروار هم به مانیتور دیگه بریم و بن بستی هم اتفاق نیفتد و قیدی هم بر روی ۲ تا نیست و میتواند ۱۰۰ تا مانیتور هم فراخوانی کنی

اولی تو مانیتور ۱ باشه و بخدا بره تو ۲! دومی تو مانیتور ۲ باشه و بخدا بره ۳! سومی تو مانیتور ۳ باشه و بخدا بره یک!! اینجا رو چه خاکی بر سر کنیم؟!

۰
ارسال: #۱۸

www پاسخ داده:

حل سوالات سیستم عامل ۹۰

دلیل استفاده مانیتور به جای سمافور جلوگیری از بنبست یعنی در مانیتور به علت اینکه کامپایلر حمایتش میکنه بن بست نداره.

ارسال: #۱۹

shahryar پاسخ داده:

(۰۳ اسفند ۱۳۸۹ ۰۱:۳۲ ب.ظ)www نوشته شده توسط:  دلیل استفاده مانیتور به جای سمافور جلوگیری از بنبست یعنی در مانیتور به علت اینکه کامپایلر حمایتش میکنه بن بست نداره.
بن بست داره به اون دلیلی که دوستان در بالا گفتن.
از ۳ تا استاد م پرسیدم همینو گفتن.

۰
ارسال: #۲۰

www پاسخ داده:

حل سوالات سیستم عامل ۹۰

من با دلیل بچه‌ها حق دارم قانع نشم کلیدا بیاد مشخص میشه.

۰
ارسال: #۲۱

mehdi_matrix پاسخ داده:

با سلام.
به نظر من سوال ۷۹ مشکل داره.و پایه ای ترین مشکلشم بدون توجه به درست یا غلط بودن گزینه‌ها اینه که thread رو در چه سطحی در نظر بگیریم؟KLT یا , یا ULT

۰
ارسال: #۲۲

MJRS پاسخ داده:

دوستان سوال ۷۵ کسی تونسته گزینه ۳ رو در بیاره؟

با فرض اینکه اولویت صف بلاک‌ها بیشتر از صف round robin هست گزینه ۲ در می آد و در غیر اینصورت میانگین زمان پایان ۱۳۸ میشه.

۰
ارسال: #۲۳

Maryam-X پاسخ داده:

حل سوالات سیستم عامل ۹۰

سوال ۷۸ درسته
دقیقا یادمه منم سر کنکور اشتباه خانم mansoureh را کرده بودم و جواب را در نمی آوردم.
ولی بعد متوجه شدم توی زمان‌ها اشتباه کردم و سیلندر ۱۷ هنوز نرسیده و در نتیجه جواب کامل به دست اومد.
یک بار دیگه با دقت سوال را حل کنید و پست شماره‌ی ۱۲ را هم ببینید.

۰
ارسال: #۲۴

mrmasoud پاسخ داده:

حل سوالات سیستم عامل ۹۰

به نام خدا

با سلام

در مورد سوال۷۹ گزینه ۴ درسته

گزینه ۱: کلا نخ‌ها باTLB کاری ندارند چون اصولا توی سطح کاربری مدیریت میشن!
گزینه ۲: نخ‌ها در سطح کاربری مدیریت میشن پس زمان جدید برای تخصیص دادن بهش داده نمیشه و زمان‌ها در مورد پردازش‌ها صدق میکنه
گزینه ۳: همون دلیل گزینه ۱
گزینه ۴‌: درسته! تغییر متن‌ها باعث تغییر ثبات‌ها و شمارنده میشه!
تغییر متن در نخ‌ها "ثبات‌ها و جداول مدیریت حافظه" را تغییر نمیده ولی پشته و تغییر میده
ببینید نخ‌ها برای خودشون یک سری ثبات (رجیستر) دارن و پشته و شمارنده مجزا
اما می دونیم که اگه از TLB استفاده نشه یک سری رجیستر داریم برای هر پردازش که این رجیستر‌ها به جدول صفحات اشاره می کنن که این جدول صفحات داخل حافظه هستش
یعنی چی شد؟ ما یه پردازش داریم که چندتا نخ داره توی این سیستم اگه TLB نداشته باشیم آدرس مربوط به صفحات در یک قسمتی از جافظه نگه داری میشه (چون دیگه لازم نیست برای تعویض متن کل جدول صفحه رو هم توی PCB ذخیره کنیم و از طرفی چون ممکنه حجم جدول صفحه زیاد باشه!) و توی این سیستم‌ها وقتی تعویض متن انجام میشه فقط همین یه ثبات ذخیره میشه و دیگه هیچی با توجه به این نکات گزینه ۴ میشه
(۰۲ اسفند ۱۳۸۹ ۰۴:۲۰ ق.ظ)Mansoureh نوشته شده توسط:  
(01 اسفند ۱۳۸۹ ۰۱:۰۹ ب.ظ)parvaz_hj نوشته شده توسط:  
(30 بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۱۱ ب.ظ)Mansoureh نوشته شده توسط:  

جواب:

در نتیجه داریم:

گرچه این سوال را اشتباه زدم اما با حرفت مخالفم
ببین من خیلی بررسی کردم در زمانی که میشه ۰-۲۱-۷۵-۶۸ تا انجا درست
حالا فاصله بین این سیلندرها را با هم جمع کن برای به دست اوردن اینکه توی چه زمانی هستیم
میشه کلش ۸۲!!!! یعنی به ۹۰ نمی رسه که ۱۷ اومده باشه...یعنی در این زمان ۹۰ نیستیم که ۱۷ را ببینه!!!!!!!!
فقط ۱۶ وجود داره و ۲ و بعد هم که ۱۷ میشه....
اما کاش حذف بشه....کلی به نفعمه...
Big Grin

نه اشتباه میکنی!!! من که گفتم، SCAN به آخر دیسک میره و بر میگرده بعد به ۶۸ جواب میده!
SCAN مدلش این بود که از اول میرفت تا آخر دیسک و از آخر دیسک میفرت به اول و این بین به درخواست‌ها جواب میداد... اگر LOOK بود بعد از آخرین درخواست برمیگشت، ولی اینجا گفته آسانسور برای همین هم باید به آخر دیسک بره.
وقتی به آخر دیسک میره خب زمانش به ۱۰۰ میرسه!!! برای همین همه‌ی درخواست‌ها اومدند...

به نام خدا

با سلام

این سوال به نظرم کاملا غلطه و باید حذف بشه
ما ۴ تا الگوریتم داریم
۱- LooK
۱- C-LooK
۳-Scan
۴- C-Scan
توی Scan ما باید تا آخر دیسک بریم (یعنی ۹۹) بعدش یهو به ابتدا می ریم و دوباره از اون سر شروع می کنیم(یعنی ۱۰۰ تا سیلندر و برمیگردیم)
توی C-Scan ما بعد از رسیدن به آخر دیسک (یعنی ۹۹) جهت و عوض مکنیم و شروع به پاسخ دادن میکنیم
توی Look ما فقط تا۷۵ میریم و بعدش به ابتدا برمیگردیم(یعنی ۱۰۰ تا سیلندر و برمیگردیم)
توی C-look ما وقتی به ۷۵ رسیدیم به عقب برمیگردیم
این توضیحات از کتاب سیستم عامل مقسمی که کامل در این مورد نوشته هستش (صفحات ۳۱۰ تا ۳۱۲)
با این توضیحات هیچ کدوم از گزینه‌ها نمیشه!

۰
ارسال: #۲۵

Maryam-X پاسخ داده:

حل سوالات سیستم عامل ۹۰

بچه‌ها سوال (مانیتور)به چه نتیجه ای رسیدید؟

ارسال: #۲۶

ehsan_nekooee پاسخ داده:

(۱۰ اسفند ۱۳۸۹ ۱۱:۵۰ ب.ظ)Maryam-X نوشته شده توسط:  بچه‌ها سوال (مانیتور)به چه نتیجه ای رسیدید؟

فک کنم آخرش به بن بست بخوره. یعنی گزینه ۳/ البته زیاد مطمئن نیستم.

۰
ارسال: #۲۷

hsh88 پاسخ داده:

حل سوالات سیستم عامل ۹۰

منم موافقم!

۰
ارسال: #۲۸

mujtaba پاسخ داده:

حل سوالات سیستم عامل ۹۰

کتاب پوران پژوهش و ویکیپدیا هم تعریف الگوریتم اسکن رو دادن و باید از ۰ تا ۱۰۰ و بعد از ۱۰۰ تا ۰ و همینطوری بره
به طور واضحی بعد از عبور از ۷۵ و شروع به بازگشت از ۱۰۰ به سمت ۰، همه‌ی درخواستها رسیدن و زمان بازگشته، پس رشته‌ی انتهایی باید بازگشتی باشه که نیست.
سوال ۷۸ غلطه و بابد حذف بشه: دی

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حل و بررسی سوالات مدارمنطقی دکتری ۹۲ گرایش معماری nomad:D ۲۵ ۲۴,۳۵۱ ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ ۱۰:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: masoumeh97
  تست ۸۷ کامپیوتر مربوط به عامل ها Shekarchi_shab ۳ ۱,۷۷۸ ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ ۰۷:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  بررسی سوالات تخصصی دکتری هوش masoomeh_s ۱ ۱,۹۹۸ ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: vejdani
  انتخاب موضوع پروژه درباره سیستم عامل آیلا ۱۸ ۱۸,۶۳۸ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۰۵:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Cimia
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۷۲ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  بررسی اعتبار یک مجله برای چاپ مقاله one hacker alone ۰ ۲,۰۲۹ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  منابع پایگاه داده وسیستم عامل پیشرفته!دکتری ؟ morweb ۰ ۱,۸۴۱ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۴:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: morweb
  طراحی یک سیستم عامل (از صفر) sina4everafter ۱۲ ۱۵,۷۸۸ ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: nahalmomen2007@yahoo.com
  تشریح تست همروندی - بررسی یکی از سوالات سال ۸۲ abji22 ۵ ۴,۷۲۱ ۰۲ دى ۱۳۹۹ ۱۱:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: mohammadasadi1
  بررسی سوالات دکتری isoa ۲ ۲,۶۷۵ ۰۸ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: RoghayehAlipanahi

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close