زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۳۸ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال از Heap

ارسال:

sir_ams پرسیده:

سوال از Heap

ببخشید دوستان دیروز تویه پارسه سوال داده بود اما به نظر من اشتباه بود!
آرایه این هست:۱۳,۱۴,۱۶,۱۹,۲۱,۱۹,۶۸,۶۵,۲۶,۳۲,۳۱
گفته که این یه هیپ هست و اگر اعمال زیر رو انجام بدیم ترتیبش تویه آرایه چطوری میشه؟
Del(حذف کوچک ترین عنصر)
Ins وارد کردن عدد جدید
اعمال:
DEL,INS(17),INS(15),DEL,DEL
پیشاپیش از پاسختون ممنونم
--------------------------------------------------
یه سوال دیگه : آقا مگه وقتی که ریشه رو حذف میکنیم و سمت راست ترین برگ سطح آخر میره تو ریشه، اول با فرزند چپ مقایسه نمیشه و هیپیفای نمیکنیم و بعدش با فرزند سمت راستش؟
ممنون

۰
ارسال:

narges_r پاسخ داده:

سوال از Heap

(۱۴ بهمن ۱۳۹۱ ۰۴:۲۲ ب.ظ)sir_ams نوشته شده توسط:  خب ترتیب نداره؟ مثلا اول با ۲i مقایسه بشه و بعدش ۲i+1؟؟
اگه از هر ۲تا بزرگتر باشه تویه مین هیپ، چی میشه؟ با کوچیکترین جابجا میشه؟ یا به ترتیب مقایسه میشه؟
خوب وقتی مثلا درخت مین هیپ هست مشخصه دیگه برای مین هیپ باقی موندن باید با گره ای که کوچیکتره جابجا بشه
فرقی نداره اول با کدوم مقایسه میشه
وقتی از هردو بزرگتر باشه باید با فرزندی که فرزند دیگه کوچکتر هست جابجا بشه چون در غیر اینطورت (با فرزندی جابجا بشه که از خودش کوچکتر هست اما اون فرزند از فرزند دیگه بزرگتر هست) مین هیپ ایجاد میشه
پس همزمان باید با هردو فرزند مقایسه کنی و با کوچکترین جابجا کنی

۰
ارسال:

narges_r پاسخ داده:

سوال از Heap

(۱۴ بهمن ۱۳۹۱ ۰۷:۴۱ ب.ظ)csharpisatechnology نوشته شده توسط:  ببین گفته درخت هیپ هست نگفته ماکس هیپ است یا مین هیپ.
هیپ عادی فکر کنم فقط کامل است.
به نظرم بعد از اعمال فوق خروجی نهایی به صورت زیر از چپ به راست در آرایه درج میشه:
۳۱-۱۵-۱۶-۱۹-۲۱-۱۹-۶۸-۶۵-۲۶-۳۲

هیپ درخت mintree یا maxtree کامل هست
پس هیپ یا min هست یا max
خروجی روهم اشتباه بدست اوردید

ارسال:

csharpisatechnology پاسخ داده:

RE: سوال از Heap

(۱۴ بهمن ۱۳۹۱ ۰۸:۱۱ ب.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  هیپ درخت mintree یا maxtree کامل هست
پس هیپ یا min هست یا max
خروجی روهم اشتباه بدست اوردید
دوست گرامی لطفا منبع مذکور رو بفرمایید تا ابهامو برطرف کنیم !؟Big Grin
در صورت ادعای رد جواب من، لطفا جواب درست رو که بلدید بنویسید.

در کتاب مقسمی صفحه ی ۲۷۲ فصل هفتم درخت های ویژه گفته :
mintree: درختی که مقدار هر کلید آن کوچکتر یا مساوی کلیدهای فرزندانش باشد.
maxtree: درختی که مقدار هر کلید آن بزرگتر یا مساوی کلیدهای فرزندانش باشد.
--
یه جا دیگه هم درس داده که deap درختی هست که یه طرفش minheap هست و یه طرفش maxheap.
در deap ریشه احتمالا باید تهی باشه و این یعنی چیزی که شما می گید یعنی mintree یا maxtree رو نقض می کنه.
چون ریشه مقدارش null هست.
---
البته روی حرف شما هم شک دارم چون یکم آشناست
انگار منم قبولش دارم ولی لطفا کامل کنید پاسختون رو
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

mfXpert پاسخ داده:

سوال از Heap

(۱۴ بهمن ۱۳۹۱ ۰۳:۵۵ ب.ظ)sir_ams نوشته شده توسط:  یه سوال دیگه : آقا مگه وقتی که ریشه رو حذف میکنیم و سمت راست ترین برگ سطح آخر میره تو ریشه، اول با فرزند چپ مقایسه نمیشه و هیپیفای نمیکنیم و بعدش با فرزند سمت راستش؟
نه

ارسال:

azad_ahmadi پاسخ داده:

RE: سوال از Heap

(۱۴ بهمن ۱۳۹۱ ۰۴:۰۰ ب.ظ)mfXpert نوشته شده توسط:  
(14 بهمن ۱۳۹۱ ۰۳:۵۵ ب.ظ)sir_ams نوشته شده توسط:  یه سوال دیگه : آقا مگه وقتی که ریشه رو حذف میکنیم و سمت راست ترین برگ سطح آخر میره تو ریشه، اول با فرزند چپ مقایسه نمیشه و هیپیفای نمیکنیم و بعدش با فرزند سمت راستش؟
نه

آخرین گره برگ رو بجای ریشه قرار میدیم. ریشه رو با ۲i و ۲i+1 مقایسه می کنیم، بسته به ماکس هیپ بودن یا مین هیپ بودن، جایگزینی در فرزندان تفاوت داره. ربطی به اول فرزند چپ و یا فرزند راست نداره.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

sir_ams پاسخ داده:

سوال از Heap

(۱۴ بهمن ۱۳۹۱ ۰۴:۱۲ ب.ظ)azad_ahmadi نوشته شده توسط:  آخرین گره برگ رو بجای ریشه قرار میدیم. ریشه رو با ۲i و ۲i+1 مقایسه می کنیم، بسته به ماکس هیپ بودن یا مین هیپ بودن، جایگزینی در فرزندان تفاوت داره. ربطی به اول فرزند چپ و یا فرزند راست نداره.
خب ترتیب نداره؟ مثلا اول با ۲i مقایسه بشه و بعدش ۲i+1؟؟
اگه از هر ۲تا بزرگتر باشه تویه مین هیپ، چی میشه؟ با کوچیکترین جابجا میشه؟ یا به ترتیب مقایسه میشه؟

۰
ارسال:

azad_ahmadi پاسخ داده:

سوال از Heap

منظور شما اینه که در هیپ عناصر متمایز نباشند(عناصر تکراری وجود داشته باشه). هیپ این خاصیت رو داره، یعنی میشه مقدار کلید هر گره بزرگتر یا مساوی فرزندان(برای ماکس) و کوچکتر یا مساوی(برای مین) باشه. در این صورت فرقی نمی کنه، در هر صورت در نوشتن تابع هیپیفای اولین شرطی که برقرار باشه انجام میشه.

۰
ارسال:

mahdiii پاسخ داده:

سوال از Heap

۱۶,۱۷,۱۹,۲۶,۱۹,۲۱,۶۸,۶۵,۳۱,۳۲
سوالش مشکلی نداره
مقایسه با هر دو فرزند انجام میشه هر کدوم کوچکتر بود جایگزین میشه در مین هیپ و برعکسش در ماکس هیپ

۰
ارسال: #۱۰

sir_ams پاسخ داده:

سوال از Heap

متشکرم از همه دوستان
من تا الان اینجوری فکر میکردم که باید اول با چپی مقایسه میشه و اگر بزرگتر بود( برای مین هیپ) باهاش جابجا میشه و بعدش دوباره ریشه با فرزند راست مقایسه میشه! و الان فهمیدم که اشتباه میکردم

و درستش اینه:همزمان با هر دوتا فرزندش مقایشه میشه و با کوچیکترینشون جا به جا میشه!
اگر لشتباه میگم تصحیح کنید لطفا.
متشکرم پیشاپیش

۰
ارسال: #۱۱

narges_r پاسخ داده:

سوال از Heap

(۱۴ بهمن ۱۳۹۱ ۰۶:۳۹ ب.ظ)sir_ams نوشته شده توسط:  و درستش اینه:همزمان با هر دوتا فرزندش مقایشه میشه و با کوچیکترینشون جا به جا میشه!
درسته

۰
ارسال: #۱۲

csharpisatechnology پاسخ داده:

سوال از Heap

ببین گفته درخت هیپ هست نگفته ماکس هیپ است یا مین هیپ.
هیپ عادی فکر کنم فقط کامل است.
به نظرم بعد از اعمال فوق خروجی نهایی به صورت زیر از چپ به راست در آرایه درج میشه:
۳۱-۱۵-۱۶-۱۹-۲۱-۱۹-۶۸-۶۵-۲۶-۳۲
---------
بازم بررسی می کنم.دوستان اگه مطالعه کردن مشکلی می بینن بگن.

۰
ارسال: #۱۳

javadem پاسخ داده:

سوال از Heap

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
درسته فقط گفته هیپه، ولی با توجه به اعداد کاملا مشخصه که مین هیپه دیگه!!!!

۰
ارسال: #۱۴

mahdiii پاسخ داده:

سوال از Heap

آقا آخر نگفتید خروجی من درست هست یا نه. هیپ یا ماکس هست یا مین. هیپ خالی که نداریم. اینجا هم مشخصه که مین هیپ هست.

۱۶,۱۷,۱۹,۲۶,۱۹,۲۱,۶۸,۶۵,۳۱,۳۲

۰
ارسال: #۱۵

narges_r پاسخ داده:

سوال از Heap

(۱۸ بهمن ۱۳۹۱ ۰۴:۱۱ ق.ظ)csharpisatechnology نوشته شده توسط:  دوست گرامی لطفا منبع مذکور رو بفرمایید تا ابهامو برطرف کنیم !؟Big Grin
در صورت ادعای رد جواب من، لطفا جواب درست رو که بلدید بنویسید.

منبع کتاب پوران و پارسه
پاسخ صحیح هم در ارسال ۷ داده شده

(۱۸ بهمن ۱۳۹۱ ۰۴:۱۱ ق.ظ)csharpisatechnology نوشته شده توسط:  یه جا دیگه هم درس داده که deap درختی هست که یه طرفش minheap هست و یه طرفش maxheap.
در deap ریشه احتمالا باید تهی باشه و این یعنی چیزی که شما می گید یعنی mintree یا maxtree رو نقض می کنه.
چون ریشه مقدارش null هست.

deap نوعی درخت هست که با درخت heap ساخته میشه! ربطی به این سوال نداره
maxheap درخت maxtree هست که کامل باشه، همینطور برای minheap درخت mintree کامل هست

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  فصل HEAP از کتاب ساختمان داده طورانی (پارسه) tourani ۳۷ ۳۶,۶۵۷ ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ۰۵:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: hossein4070
  سوالی از max-heap sir_ams ۳۳ ۲۱,۷۶۲ ۲۸ دى ۱۳۹۶ ۰۲:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: سیمول
  روش تبدیل یک لیست صعودی از اعداد به max heap peace2013 ۳ ۲,۹۵۱ ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ ۰۲:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: msour44
  تعداد min heapها؟ ۹۰ it reza.bsh ۲ ۲,۲۶۸ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۹:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: reza.bsh
  مرتبه heapsort مهرگان ۲ ۱,۴۶۷ ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ۰۸:۳۰ ق.ظ
آخرین ارسال: LEA3C
  تعداد مقایسه برای min-heap کردن یک max-heap rezajam ۴ ۴,۱۴۴ ۱۲ اسفند ۱۳۹۳ ۰۱:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: sali_h
  MinMax Heap rezajam ۱ ۱,۴۶۲ ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ ۰۱:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: A V A
  درخواست حل یک سوال (حذف از min heap) mmamadi49 ۳ ۱,۷۰۵ ۲۸ دى ۱۳۹۳ ۰۹:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Densike
  تست علوم کامپیوتر ۸۹- الگوریتم heapify abji22 ۱ ۱,۵۷۶ ۲۱ آذر ۱۳۹۳ ۰۲:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: farnod3
  مرتب سازی Heap Sort rcsoccer ۲ ۲,۱۲۳ ۰۲ آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Riemann

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close