زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۳۲ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال ۲۸ فصل حافظه پوران

ارسال:
۱۸ آذر ۱۳۹۱, ۱۱:۱۲ ق.ظ
سوال ۲۸ فصل حافظه پوران
سلام..خسته نباشین.. کسی میتونه این سوال رو برام توضیح بده: در یک کامپیوتر فضای آدرس دهی حافظه ۲ به توان ۲۸ است.فرض کنید یک cache 4-way associative با ۱۰۲۴ بلاک که اندازه هر بلاک در هر way از کش ۴ بایت است در این سیستم وجود دراد . محتویات خانه حافظه ای با آدرس ۸۸۸۸۰۹FH در کدام بلاک از کش می تواند قرار بگیرد؟
۱) ۰۰FH
۲) ۰۹FH
۳)۰۰۹H
۴)۰۲۷H
سوال ۲۸ صفحه ۲۱۳ پوران جوابش توی این کتاب گزینه ۳ هست....set بدست آوردنش واضحه توی جواب پوران ولی نمیدونم چه جوری بلاکش رو بدست آورد!
۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: mahsa_a3moon
ارسال:
۲۰ آذر ۱۳۹۱, ۱۰:۱۳ ق.ظ
RE: سوال ۲۸ فصل حافظه پوران
سلام
فک میکنم از یه ادرس دهی عادی استفاده شده چون گفته کدام بلاک بنابراین به ترتیب شماره داده.در هر مجموعه ۴ تا بلاک بنابراین تا مجموعه ی H27 مییشه مچموعه ی ۳۹ دهدهی .چون از صفر شروع مین در کل ۴۰ تا ست داریم ادرس اخرین بلاک چهلمین ست میشه ۴۰*۴-۱ که اگه به مبنای ۱۶ ببریم میشه ۹fH سه تای قبلشم که دیگه معلومه که ۹ برای همه ی اونا ثابته.امیدوارم خیلی نپیچونده باشم:دی
۰
۰
ارسال:
۲۰ آذر ۱۳۹۱, ۰۵:۰۵ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۶ دى ۱۳۹۱ ۰۴:۴۱ ق.ظ، توسط narges_r.)
تعداد بیتهای ادرس ۲۸تاست
چون در هر بلاک ۴ کلمه قرار داره پس ۲ بیت هم برای ادرس دهی word قرار میدیم
تعداد set های کش هم از تقسیم تعداد بلاکهای کش به تعداد way ها بدست میاد یعنی ۱۰۲۴/۴ =۲۵۶ پس تعداد بیتهای مورد نیاز برای ادرس دهی set 8تاست

۸۸۸۸۰۹H= 1000 1000 1000 1000 0000 1001 1111

دوبیت اول از راست ادرس word و ۸ بیت بعدی ادرس set و بقیه هم Tag هستند
پس مشخص شد بیتهای set در اینجا ۰۰۱۰۰۱۱۱ هستند که برابر ۲۷H هست
حالا میدونیم که در هر set تعداد بلاکها ها ۴تاست پس برای اینکه بدست بیاریم چه بلاکهایی در set شماره ۲۷H وجود داره باید شماره set در تعداد بلاکها ضرب کنیم
برای راحتی کار، عدد هگز میتونیم به دهدهی تبدیل کنیم و در نهایت نتیجه را دوباره به هگز تبدیل میکنیم
۲۷H برابر عدد ۳۹ دهدهی هست پس ۳۹*۴ = ۱۵۶ که ۱۵۶ دهدهی برابر ۹C هگز هست پس ۹C 9D 9E و ۹F در set شماره ۲۷H هستند

چون ادرس word در اینجا ۱۱ هست یعنی باید چهارمین خونه set انتخاب بشه که در اینجا ۹F هست

حالا اینکه چرا گزینه ۳ انتخاب شده برای من هم سواله، یا جواب اشتباه انتخاب شده در کتاب یا راه حل اشتباهه!
۰
۰
ارسال:
۲۰ آذر ۱۳۹۱, ۰۹:۳۹ ب.ظ
(۲۰ آذر ۱۳۹۱ ۰۵:۰۵ ب.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  تعداد بیتهای ادرس ۲۸تاست
چون کش ۴way هست پس ۴ بیت هم برای ادرس دهی word قرار میدیم
تعداد set های کش هم از تقسیم تعداد بلاکهای کش به تعداد way ها بدست میاد یعنی ۱۰۲۴/۴ =۲۵۶ پس تعداد بیتهای مورد نیاز برای ادرس دهی set 8تاست

۸۸۸۸۰۹H= 1000 1000 1000 1000 0000 1001 1111

دوبیت اول از راست ادرس word و ۸ بیت بعدی ادرس set و بقیه هم Tag هستند
پس مشخص شد بیتهای set در اینجا ۰۰۱۰۰۱۱۱ هستند که برابر ۲۷H هست
حالا میدونیم که در هر set تعداد word ها ۴تاست پس برای اینکه بدست بیاریم چه ادرسهای word در set شماره ۲۷H وجود داره باید شماره set در تعداد word ها ضرب کنیم
برای راحتی کار، عدد هگز میتونیم به دهدهی تبدیل کنیم و در نهایت نتیجه را دوباره به هگز تبدیل میکنیم
۲۷H برابر عدد ۳۹ دهدهی هست پس ۳۰*۴ = ۱۵۶ که ۱۵۶ دهدهی برابر ۹C هگز هست پس ۹C 9D 9E و ۹F در set شماره ۲۷H هستند

چون ادرس word در اینجا ۱۱ هست یعنی باید چهارمین خونه set انتخاب بشه که در اینجا ۹F هست

حالا اینکه چرا گزینه ۳ انتخاب شده برای من هم سواله، یا جواب اشتباه انتخاب شده در کتاب یا راه حل اشتباهه!
توی سوال گفته کدام بلاک نه دقیقا خود ادرس کلمه
۰
۰
ارسال:
۲۱ آذر ۱۳۹۱, ۰۹:۵۵ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ آذر ۱۳۹۱ ۰۹:۵۶ ق.ظ، توسط آنجلا.)
پوران هم ظاهرا از آدرس دهی معمولی(شماره گذاری عادی) استفاده کرده.. سوال من دقیقا همین جاست پس چرا جواب گزینه ۳ شده شما که ۰۹F بدست آوردین؟ البته فکر کنم منظور نرگس خانم از word ها بلاک باشه اینطور نیست؟.. یا من دارم اشتباه میکنم...
۰
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Information فصل یک تا پنج پایان نامه αɾια ۵ ۴,۹۳۶ ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ ۰۴:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HoseinMos
  فصل Np , Np hard nazanin2020 ۱ ۱,۸۱۲ ۲۱ آذر ۱۴۰۰ ۱۰:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: nazanin2020
  مشکل در حل تست ۲۲ فصل اول کتاب گسسته یوسفی pure.yaser ۷ ۸,۴۸۲ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  فصل HEAP از کتاب ساختمان داده طورانی (پارسه) tourani ۳۷ ۳۶,۶۴۴ ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ۰۵:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: hossein4070
  خرید کتابهای دست دوم پوران پژوهش همه دروس ارشد فناوری اطلاعات sherwod7 ۳ ۵,۲۲۶ ۲۱ دى ۱۳۹۸ ۰۸:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: roxana.r
  فروش کتاب های کنکور ارشد کامپیوتر پارسه و پوران پژوهش sems ۳ ۵,۴۴۰ ۱۶ دى ۱۳۹۸ ۰۲:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: roxana.r
  مهمترین فصل های ذخیره و بازیابی مقسمی enofcom ۱۰ ۵,۵۷۹ ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ۰۵:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: alma1988
  ساختمان داده پوران، فصل اول، راهنمایی برای حل یک مثال ساده marvelous ۲ ۲,۶۶۲ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  حافظه نانو Sanazzz ۱ ۱,۷۲۹ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
Exclamation فروش کتاب های کنکور ارشد نرم افزار کامپیوتر(پارسه و پوران پژوهش) bayron ۰ ۲,۹۶۰ ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ۰۴:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: bayron

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close