زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۳:۳۳ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال در مورد شمارش

ارسال:

پشتکار پرسیده:

سوال در مورد شمارش

من دوتا سوال دارم که در ضمیمه آوردم
دوستان محبت کنند اگه می توانند راهنمایی کنند.
در مورد عدد چهار رقمی اونی که نوشتم چرا درست نیست؟ و اگه درسته چرا پارسه یه چیز دیگه گفته؟
مرسی

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال:

مازیار صفایی پاسخ داده:

RE: سوال در مورد شمارش

(۱۹ دى ۱۳۹۰ ۱۲:۴۷ ب.ظ)پشتکار نوشته شده توسط:  من دوتا سوال دارم که در ضمیمه آوردم
دوستان محبت کنند اگه می توانند راهنمایی کنند.
در مورد عدد چهار رقمی اونی که نوشتم چرا درست نیست؟ و اگه درسته چرا پارسه یه چیز دیگه گفته؟
مرسی

چون گفته فقط سه رقم یکان دهگان و صدگان یکسان باشه.
این جوری که شما نوشتید ممکنه با هزارگان هم مساوی بشه
پس وقتی یک رقم می ره به هزارگان نمی تونه صدگان باشه
مثلا عدد ۲۲۲۲ مورد قبول نیست

۰
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

سوال در مورد شمارش

جوابی که آقای پشتکار دادن چهار رقمش یکی نمیشه.
یه اشتباه داشتن اونم اینه که برای ارقام ۱ تا ۹ که در رقم صدگان داریم، برای هزارگان ۸ حالت داریم.
ولی برای حالتی که صدگانمون صفر میشه برای هزارگان ۹ حالت داریم (۱ تا ۹) که همه حالات این رو درنظر نگرفتن.
جواب مسئله میشه:
[tex]9*8 1*9=81[/tex]
چون هزارگان هم به صدگان و هم به صفرنبودن حساسه پس بهتره انتخاب اولمون هزارگان باشه.
مثلاً اگه توی مسئله ای داشته باشیم تعداد اعداد ۴ رقمی که رقم دهگان و صدگان و هزارگانمون یکی باشه ولی با یکان متفاوت باشه و رقم یکان مضرب طبیعی ۳ باشه، چون برای یکان ۲ محدودیت و برای بقیه یک محدودیت داریم بهتره اول تعداد حالات یکان رو بشماریم. یعنی:
[tex]()*()*()*3[/tex]
[tex]()*()*9*3[/tex]
[tex]1*1*9*3[/tex]

-------------------------------------------------

توی مثال ۳ برای بخش باتکرار برای ارقام یکان و هزارگان فقط یک محدودیت داریم و برای دهگان و صدگان محدودیت نداریم. پس اول به یکان و هزارگان و بعد به دهگان و صدگان تعداد حالتشونو نسبت میدیم.

برای بخش بدون تکرار برای ارقام یکان و هزارگان دو محدودیت داریم و برای دهگان و صدگان یک محدودیت داریم. محدودیت مشترک برابر نبودن و محدودیت دوم یکان و هزارگان به ترتیب زوج بودن و صفر نبودنه.
چون دو عامل با دو محدودیت داریم باید مسئله رو به چند بخش تقسیم کنیم که توی هرکدوم نهایتاً یه عامل دو محدودیته داشته باشیم. میتونین یکی از راههای زیر رو انتخاب کنین:
راه اول: یک بار به رقم یکان عدد صفر نسبت میدیم. با این کار رقم هزارگان ۹ حالت و صدگان و دهگان هم ۸ و ۷ حالت دارن.
یک بار هم بقیه اعداد زوج رو نسبت میدیم و هزارگان و صدگان و دهگان به ترتیب ۸ و ۸ و ۷ حالت خواهند داشت.
دلیل جداکردن ۰ از بقیه اعداد زوج توی این مسئله این بود که مجموعه ارقامی که میشد به یکان نسبت بدیم رو به دو مجموعه شکستیم که اعضای یکی میتونن توی هزارگان استفاده بشن و اعضای یکی دیگه (مجموعه صفر) نمیتونن. با این کار محدودیت زیرمسئلمونو کم کردیم.

راه دوم: مجموعه هزارگان رو به دو زیرمجموعه {۱و۳و۵و۷و۹}=A و {۲و۴و۶و۸}=B بشکنیم. اگه هزارگان از مجموعه A انتخاب بشه ۵ حالت داره. برای یکان و دهگان و صدگان هم به ترتیب ۵ و ۸ و ۷ حالت داریم. اگه هزارگان از مجموعه B انتخاب بشه ۴ حالت داره و برای یکان و دهگان و صدگان هم به ترتیب ۴ و ۸ و ۷ حالت داریم. دلیل شکستنمون هم اینه که اعضای A در یکان نمیتونن قرار بگیرن ولی اعضای B میتونن.
اگه جواب هردوحال رو حساب کنین هم برابر میشه.

ارسال:

پشتکار پاسخ داده:

(۱۹ دى ۱۳۹۰ ۰۴:۰۵ ب.ظ)Lakikharin نوشته شده توسط:  ...
اگه جواب هردوحال رو حساب کنین هم برابر میشه.

مرسی
پاسختون کامل بود
متشکرم
میشه بگید این مباحث رو از چه کتابی و چطوری یاد گرفتید؟
من تو این مسائل شمارش قوی نیستم
چیکار کنم؟
ممنون می شم راهنمایی کنید
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

سوال در مورد شمارش

نمیدونم توی کتابی هست یا نه. ترکیبیات و شمارش یه جوریه که اگه چندتا مثال حل کنین کلاً راه حل کردن سوالات مشابه دستتون میاد.

ارسال:

پشتکار پاسخ داده:

(۱۹ دى ۱۳۹۰ ۰۷:۱۵ ب.ظ)Lakikharin نوشته شده توسط:  نمیدونم توی کتابی هست یا نه. ترکیبیات و شمارش یه جوریه که اگه چندتا مثال حل کنین کلاً راه حل کردن سوالات مشابه دستتون میاد.

ولی من خیلی مثال حل کردم و الان سوالاتی میاد که نمی تونم جواب بدمHuhHuhHuh
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۱۹ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  دو سوال در مورد درخت BST(درخت جستجوی دودویی) امیدوار ۳ ۵,۱۰۷ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: marzi.pnh
  سوال در مورد سهمیه رتبه اولی rezamim2020 ۰ ۱,۹۴۶ ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ۰۴:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: rezamim2020
  سوال در مورد دروس جبرای و چارت ارشد کامپیوتر/هوش دانشگاه تهران imali ۱ ۲,۸۵۵ ۰۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  سوال در مورد منبع و دروس آزمون استخدامی mostafa272 ۳ ۴,۴۰۷ ۰۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷ ق.ظ
آخرین ارسال: majidnourirad10
  سوال در مورد دانشگاه آزاد قزوین, ارشد شبکه های کامپیوتری networki ۰ ۲,۴۱۶ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: networki
  سوال در مورد دانشگاه آزاد قزوین, ارشد شبکه های کامپیوتری networki ۰ ۲,۶۰۸ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: networki
  سوال در مورد شهریه نوبت دوم شهید بهشتی و خوابگاه Shine_20 ۱ ۳,۳۵۴ ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Iranian Wizard
  سوال مهم و فوری در مورد انتخاب رشته siiib70 ۲ ۳,۸۴۱ ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۵:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: siiib70
Smile سوال در مورد دانشگاه وزارت اطلاعات Zzeynab ۰ ۲,۱۰۴ ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ ۱۰:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Zzeynab

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close