زمان کنونی: ۰۳ خرداد ۱۳۹۸, ۰۷:۳۷ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

خالی ماندن ظرفیت دکتری پژوهشی/ استفاده از ظرفیت در سال آینده

ارسال:
۲۸ آذر ۱۳۹۰, ۱۰:۳۲ ق.ظ
خالی ماندن ظرفیت دکتری پژوهشی/ استفاده از ظرفیت در سال آینده
مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی پژوهش و فناوری وزارت علوم با بیان اینکه اولین دانشجوی دکتری پژوهش‌محور کشور از بهمن ماه امسال سر کلاس حاضر می‌شود، گفت: علی رغم اختصاص ظرفیت پزوهش محور به دکتری امسال، احتمال دارد در عمل تعداد کمی در این دوره پذیرش شوند.

حمید مهدیان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب، در تشریح عاملی که می‌تواند منجر به تکمیل نشدن ظرفیت ۵۰۰ نفره پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش‌محور در سال ۹۰ شود، گفت: شرط اینکه دانشجوی دکتری پژوهش‌محور بتواند رسماً شروع به تحصیل کند این است که موضوع رساله دکتری‌اش در زمینه تقاضای یک کارفرمای بیرون از دانشگاه اعم از صنایع، دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف باشد و قرارداد پروژه‌ای با موضوع آن تقاضا تصویب شده باشد. لذا درست است که حدود ۵۰۰ مجوز برای پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش‌محور صادر کرده‌ایم اما احتمال دارد در عمل تعداد کمی تحقق پیدا کند.

وی افزود: در مواردی واقعاً قرارداد با دستگاه اجرایی یا صنایع موجود است و پروژه با موضوع مورد تقاضای صنعت در حال انجام است. اما در مواردی هم صرفاً بین دانشگاه و صنعت، تفاهم‌نامه وجود دارد یعنی قرارداد هنوز به صورت رسمی و جدی امضا نشده است. لذا به دانشگاه‌ها تأکید کرده‌ایم زمینه شروع قراردادها با صنعت و دستگاه‌های اجرایی را آماده کنند تا به محض اینکه مراحل گزینش دانشجو طی شد بتوانند دانشجوی دکتری پژوهش‌محور پذیرش کنند.

مهدیان در پاسخ به اینکه "اگر دانشگاه‌ها موفق نشدند در سال ۹۰ در هر ۵۰۰ ظرفیت ایجاد شده برای پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش‌محور، نسبت به جذب دانشجو اقدام کنند، تکلیف ظرفیت‌های خالی چه می‌شود؟" گفت: می‌توان در ظرفیت‌هایی که خالی مانده است برای سال ۹۱ نسبت به پذیرش دانشجو اقدام کرد بنابراین ظرفیت‌هایی که در سال ۹۰ تکمیل نمی‌شوند سوخت نمی‌روند.

مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی پژوهش و فناوری وزارت علوم در اعلام تعداد موسسات آموزشی و پژوهشی مجری دوره‌های دکتری پژوهش‌محور به مهر گفت: ۳۰ موسسه که عمدتاً پژوهشگاه‌ها هستند مجری دوره‌های دکتری پژوهش‌محورند البته تعدادی از دانشگاه‌های بزرگ نیز مجری دکتری پژوهش‌محور شده‌اند.

مهدیان خاطرنشان کرد: هنوز تعداد زیادی از دانشگاه‌های بزرگ از جمله دانشگاه تهران خود را درگیر برگزاری دوره‌های دکتری پژوهش‌محور نکرده‌اند.

وی در پاسخ به اینکه آیا دوره‌های دکتری پژوهش‌محور فقط در رشته‌های فنی دایر شده‌اند، گفت: دوره‌های دکتری پژوهش‌محور الزاماً در رشته‌های فنی و دانشگاه‌های صنعتی نیستند بلکه در حوزه علوم انسانی نیز دانشجوی دکتری پژوهش‌محور پذیرش می‌شود. به عنوان نمونه دانشگاه علامه طباطبایی از جمله دانشگاه‌هایی است که خود را درگیر دوره‌های دکتری پژوهش‌محور کرده است.

مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی پژوهش و فناوری وزارت علوم درباره منبع هزینه‌ای اجرای دوره‌های دکتری پژوهش‌محور نیز گفت: برای دانشجوی دکتری پژوهش محور مطلقاً از بودجه دولت صرف نمی‌شود بلکه حق‌الزحمه‌های استاد راهنما، استاد مشاور و کل هزینه‌های دانشجوی دکتری پژوهش‌محور از محل قراردادهای پژوهشی تأمین می‌شود.

[تصویر:  2hpj6v9.png]
۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت , javadjj , SarahArshad


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جدیدترین تصمیمات برای آزمونهای دکتری ۹۳ و ۹۴/ شروع ثبت نام کنکور دکتری ۹۳ از ۵ آذر good-wishes ۶ ۳,۳۱۵ ۰۴ آذر ۱۳۹۲ ۰۷:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: mgh494
  نتایج تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد - سال ۹۲ good-wishes ۰ ۱,۲۰۸ ۱۴ مهر ۱۳۹۲ ۰۴:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: good-wishes
  زمان ثبت‌نام پذیرفته شدگان و شرکت در تکمیل ظرفیت آزمون ارشد دانشگاه آزاد - سال ۹۲ good-wishes ۱۸ ۷,۰۱۶ ۱۴ مهر ۱۳۹۲ ۰۴:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: good-wishes
  زمان انتشار تکمیل ظرفیت و کارنامه آزمون دکتری ۹۲/ حذف شش رشته محل (شهریور ۹۲) good-wishes ۱ ۱,۲۶۷ ۱۰ مهر ۱۳۹۲ ۰۳:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: good-wishes
  زمان اعلام نتایج آزمون دکتری "دانشگاه آزاد" سال ۹۲ good-wishes ۲ ۱,۵۰۹ ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ ۱۲:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: good-wishes
  اعلام تکمیل ظرفیت کنکور ارشد و دکتری متمرکز در هفته آخر مهرماه ۹۲ mohammad568 ۰ ۱,۲۲۶ ۱۴ شهریور ۱۳۹۲ ۰۲:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: mohammad568
  زمان اعلام نتایج دکتری نیمه متمرکز سال ۹۲ انرژی مثبت ۵ ۱,۸۵۵ ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ ۰۷:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: good-wishes
  اطلاع رسانی زمان ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۲ (شهریور۹۲) good-wishes ۰ ۸۷۴ ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ ۰۲:۲۵ ب.ظ
آخرین ارسال: good-wishes
Tongue بازنشستگی مدیرعامل مایکروسافت،رشدارزش سهام شرکت وسیاست آینده(برای انحراف افکارکنکوریا Fardad-A ۶ ۱,۸۰۷ ۰۳ شهریور ۱۳۹۲ ۱۰:۰۰ ق.ظ
آخرین ارسال: oli92
  انتشار کلید نهایی سوالات آزمون ارشد علوم پزشکی در هفته آینده(خرداد ۹۲) انرژی مثبت ۰ ۱,۰۷۰ ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ ۱۱:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: انرژی مثبت

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?


نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?


نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close