زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۱۰:۰۳ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

چرا n(a)=!n(b) مستقل از متن قطعیه؟

ارسال:

ریحان پرسیده:

چرا n(a)=!n(b) مستقل از متن قطعیه؟

دوستان چرا زبانی که در رشته ی w تعداد رشته های a مخالفb است مستقل از متن قطعیه؟ چطوری میشه توی پشته؟
خب ما که نمیدونیم اول a میاد یا b که ببینیم برای اومدن a علامت در پشته بذاریم یا برداریم؟ یا همینظورم واسه b؟ که بعد اگه بفهمیم a ها بیشترن یا b ها...

۲
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

RE: چرا این زبان مستقل از متن قطعیه؟

سلام. فرقی نمیکنه رشته با چی شروع میشه. فقط به موارد زیر توجه کنید:

اگه حرف خونده شده a بود به پشته نگاه میکنیم. اگه داخل پشته Z یا A بود به بالای پشته یه A اضافه میکنیم. اگه بالای پشته B بود اون B رو حذف میکنیم.
اگه حرف خونده شده b بود به پشته نگاه میکنیم. اگه داخل پشته Z یا B بود به بالای پشته یه B اضافه میکنیم. اگه بالای پشته A بود اون A رو حذف میکنیم.
وقتی رشته تموم شد نباید حرف بالای پشته Z باشه. برای حفظ قطعیت باید اولین حرف A یا B که در پشته روی Z قرار میگیره رو با یه شکل دیگه مثل a و b بنویسیم که بدونیم کی قراره به حالت غیر پایانی بریم. به نظرم ماشین قطعیش با ۲ حالت قابل پیاده سازیه.

۰
ارسال:

ana9940 پاسخ داده:

فقط با زبان گفته مستقل متن نیست ؟ گرامرش هم بوده؟ از روی گرامر راحت میشه فهمید.

ارسال:

ریحان پاسخ داده:

(۲۹ دى ۱۳۹۳ ۰۳:۲۰ ب.ظ)ana9940 نوشته شده توسط:  فقط با زبان گفته مستقل متن نیست ؟ گرامرش هم بوده؟ از روی گرامر راحت میشه فهمید.

بله فقظ از روی زبان گفته

از روی گرامر چطوری مگه میشه فعمید؟ از روی زشته هاش میفهمین؟ یا مثلا اگه منظم بود میگیم مستقل از متن قطعیم هست؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

ana9940 پاسخ داده:

حدس میزنم میشه واسش گرامر مستقل از متن نوشت ولی من الان نتونستم بنویسم. Big Grin
از روی گرامرش میشه فهمید مستقل از متنه، گرامرهایی که در سمت راست شون فقط یک غیر پایانه وجود داشته ، مستقل از متن هستند.
مثل : [tex]s\: \longrightarrow\: aSb[/tex]

حالا این غیرپایانه اگه سمت راست ترین باشه ، میشه خطی مثل [tex]S\: \longrightarrow\: aS,\: S\longrightarrowSb[/tex]
اگه فقط خطی راست یا فقط خطی چپ باشه ، میشه منظم. یعنی اگه غیرپایانه ها در یک گرامر همیشه سمت چپ ترین باشه ، میشه خطی چپ و درنتیجه منظم.
من متاسفانه سرکارم و کتاب دنبالم نیست وگرنه این سوال و اونی که تفاوت ها زبانها بود رو با مثال توضیحش میدادم برات.
کلا نظریه رو با مثال حل کنی و یاد بگیری خیلی راحته.

۰
ارسال:

ریحان پاسخ داده:

خب ما الان واسه a که دوتا کارانجام دادیم.a اضافه کردیم و a حذف کردیم.همینظور b اینکه غیر قطعیه...مشکل من از اول همین بود

(۲۹ دى ۱۳۹۳ ۰۳:۴۰ ب.ظ)ana9940 نوشته شده توسط:  حدس میزنم میشه واسش گرامر مستقل از متن نوشت ولی من الان نتونستم بنویسم. Big Grin
از روی گرامرش میشه فهمید مستقل از متنه، گرامرهایی که در سمت راست شون فقط یک غیر پایانه وجود داشته ، مستقل از متن هستند.
مثل : [tex]s\: \longrightarrow\: aSb[/tex]

حالا این غیرپایانه اگه سمت راست ترین باشه ، میشه خطی مثل [tex]S\: \longrightarrow\: aS,\: S\longrightarrowSb[/tex]
اگه فقط خطی راست یا فقط خطی چپ باشه ، میشه منظم. یعنی اگه غیرپایانه ها در یک گرامر همیشه سمت چپ ترین باشه ، میشه خطی چپ و درنتیجه منظم.
من متاسفانه سرکارم و کتاب دنبالم نیست وگرنه این سوال و اونی که تفاوت ها زبانها بود رو با مثال توضیحش میدادم برات.
کلا نظریه رو با مثال حل کنی و یاد بگیری خیلی راحته.

اوه.تشکر.چرا پس من این مطلبو جایی نخوندم..ایاقطعی بودن و نبودنم از گرامر میشه فهمید؟ و اگه نکته ای دیگم داشت میشه بگین؟
این روش تشخیص که فرمودین برای فهمیدن حساس به متن و بدون محدودیت هم وجود داره؟

۰
ارسال:

ریحان پاسخ داده:

خواهشا جواب منو بدین.گفتین اگه فقظ یه متغیر در سمت راست قواعد و در سمت راستترین اومده باشه میشه مستقل از متن خطی؟
مگه مستقل از متن خطی نمیشه این که فقظ یه متغیر در سمت راست قواعد باشه؟ جاش هم مهمه؟

من اخرش نفهمیدم سوال اصلیمو که واسش تاپیک زدم...

ارسال:

ana9940 پاسخ داده:

(۱۱ بهمن ۱۳۹۳ ۰۷:۳۱ ب.ظ)ریحان نوشته شده توسط:  خواهشا جواب منو بدین.گفتین اگه فقظ یه متغیر در سمت راست قواعد و در سمت راستترین اومده باشه میشه مستقل از متن خطی؟
مگه مستقل از متن خطی نمیشه این که فقظ یه متغیر در سمت راست قواعد باشه؟ جاش هم مهمه؟

من اخرش نفهمیدم سوال اصلیمو که واسش تاپیک زدم...

آره عزیزم ، برای گرامر خطی، مکان غیرپایانی که در سمت راست گرامر هست مهمه. اگه سمت راست ترین باشه، میشه گرامر خطی راست، اگه سمت چپ ترین باشه میشه گرامز خطی چپ
گرامر مستقل ازمتن، گرامری است که در هر قانونش فقط یک غیرپایانی در سمت چپ باشه.
گرامر خطی حالت خاصی از گرامر مستقل از متنه، که در هر قانون فقط یک غیرپایانی در سمت راست باشه . حالا اگه این غیرپایانی ها در سمت راست قوانین، سمت راست ترین باشه میشه خطی راست یا سمت چپ ترین باشن که میشه خطی چپ. گرامری خطی که فقط خطی راست یا فقط خطی چپ باشه میشه منظم.

۰
ارسال:

ریحان پاسخ داده:

دستتون درد نکنه

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  متن به هم ریخته در نرم افزار Notepad HAMID3F ۱۵ ۲۰,۹۵۸ ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: rezasedghi100
  چرا یادگیری برنامه نویسی ؟ elecomco ۰ ۲,۲۳۵ ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۲:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: elecomco
  چرا اعتقادات مذهبی کمرنگ شده؟ m_sardaari ۱۶ ۱۴,۷۱۶ ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۱۲ ق.ظ
آخرین ارسال: saad
  چرا سایت آمازون موفق است؟ mefarhad ۱ ۲۳ ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ۰۱:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: xiaomi
  گرامر مستقل از متن Sanazzz ۴ ۴,۸۶۳ ۱۲ دى ۱۳۹۷ ۰۹:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  متن ایمیل برای نویسنده مقاله Iran2014 ۲ ۳,۱۲۳ ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: Iran2014
  متن کاوی zorro ۰ ۱,۶۸۷ ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ۰۷:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: zorro
  چرا رأس تنها، عضو ماکسیمال هست؟ پشتکار ۱ ۲,۲۸۱ ۱۰ دى ۱۳۹۶ ۰۷:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: msour44
  چرا ال جی موفق شد؟ zibaara ۰ ۸ ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ۰۶:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: zibaara
  ایا ریاضیات گسسته همون ساختمان گسسته هستش؟ چرا سنجش اسمش رو تغییر داده؟ ynsdamobb ۲ ۲,۲۱۵ ۲۷ مهر ۱۳۹۶ ۰۲:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: Jooybari

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close