زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۳:۲۵ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مسائل تصمیم پذیری در مورد CF

ارسال:

hosshah پرسیده:

مسائل تصمیم پذیری در مورد CF

سلام دوستان اگه لطف کنید به این دوگانگی ارزشی ما پاسخ بدین سپاسگزار خواهم بود

دو تا نکته نوشتم به این مضامین:
۱- بررسی تهی بودن یا نبودن یک گرامر مستقل از متن تصمیم پذیره
۲- برای دو گرامر مستقل از متن G1 و G2 الگوریتمی وجود ندارد که تعیین کند آیا [tex]L(G_1)\cap L(G_2)=\phi[/tex]

حالا من میگم وقتی نکته اول درست باشه و تصمیم پذیر باشه خب نکته دوم هم تصمیم پذیر میشه دیگه. اشتباه میکنم؟؟

۴
ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

RE: مسائل تصمیم پذیری در مورد CF

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۳۷ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  سلام دوستان اگه لطف کنید به این دوگانگی ارزشی ما پاسخ بدین سپاسگزار خواهم بود

۲- برای دو گرامر مستقل از متن G1 و G2 الگوریتمی وجود ندارد که تعیین کند آیا [tex]L(G_1)\cap L(G_2)=\phi[/tex]

حالا من میگم وقتی نکته اول درست باشه و تصمیم پذیر باشه خب نکته دوم هم تصمیم پذیر میشه دیگه. اشتباه میکنم؟؟
اولی تصمیم پذیره و فکر کنم اگر حالت شروع ببعد از ساده سازی به هیچی نره تهی بودنشو نتیجه گرفت
اما در مورد دومی اشتراک دو تا گرامر را خواسته ، که اشتراک دوتا مستقل معلوم نبود مستقل بشه ، واسه همین این موضوع تصمیم پذیر نخواهد بود.
ولی اگه به جای اشتراک ، اجتماع باشه، میشه تصمیم گرفت

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۴۴ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  اولی تصمیم پذیره و فکر کنم اگر حالت شروع به لاندا بره میشه تهی بودنشو نتیجه گرفت
اما در مورد دومی اشتراک دو تا گرامر را خواسته ، که اشتراک دوتا مستقل معلوم نبود مستقل بشه ، واسه همین این موضوع تصمیم پذیر نخواهد بود.

تشکر داداش
البته اولی در صورتی تهی میشه که نتونه چیزی تولید کنه حتی لاندا یعنی همشون قوانین گرامر از بین نرن
در مورد دومی نمیشه گفت در مورد هر کدوم از گرامر ها تصمیم تهی بودن یا نبودن رو بگیره
بعد اگه جفتشون yes داد خب اشتراکشون هم میشه دیگه Huh
البته توضیح شما رو هم گرفتما ولی میخوام ببینم چرا اینجوری نشه؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

e.shrm پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۴۴ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  اولی تصمیم پذیره و فکر کنم اگر حالت شروع به لاندا بره میشه تهی بودنشو نتیجه گرفت
اشتراک دو تا مستقل از متن در حالت کلی مگه حساس به متن نمیشه؟ و تهی بودن حساس به متن تصمیم پذیره گویا.

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۵۰ ب.ظ)e.shrm نوشته شده توسط:  اشتراک دو تا مستقل از متن در حالت کلی مگه حساس به متن نمیشه؟ و تهی بودن حساس به متن تصمیم پذیره گویا.

چجوری تصمیم پذیره؟ Huh

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۴۸ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۴۴ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  اولی تصمیم پذیره و فکر کنم اگر حالت شروع به لاندا بره میشه تهی بودنشو نتیجه گرفت

تشکر داداش
البته اولی در صورتی تهی میشه که نتونه چیزی تولید کنه حتی لاندا یعنی همشون قوانین گرامر از بین نرن
در مورد دومی نمیشه گفت در مورد هر کدوم از گرامر ها تصمیم تهی بودن یا نبودن رو بگیره
بعد اگه جفتشون yes داد خب اشتراکشون هم میشه دیگه Huh
البته توضیح شما رو هم گرفتما ولی میخوام ببینم چرا اینجوری نشه؟
داری کلک میزنی.
فکر نکنم اینجوری بشه. ممکنه ، اولی باشه ab و دومی بشه ba حالا هیچکدوم تهی نمیدن ولی اشتراکشون چی میشه ؟

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۵۰ ب.ظ)e.shrm نوشته شده توسط:  اشتراک دو تا مستقل از متن در حالت کلی مگه حساس به متن نمیشه؟ و تهی بودن حساس به متن تصمیم پذیره گویا.
به نیت از شما هم یه تفعلی به نظریه پوران زدم که نوشته اگر LBA داشته باشیم و تهی بودن را بخواهیم بررسی کنیم، تصمیم ناپذیره.
واسه حساس عضویت تصمیم پذیر بود و یه چیز دیگه که بدجور ذهنمو مشغول کرده

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۵۵ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  داری کلک میزنی.
فکر نکنم اینجوری بشه. ممکنه ، اولی باشه ab و دومی بشه ba حالا هیچکدوم تهی نمیدن ولی اشتراکشون چی میشه ؟

با این مثال فقط میتونم عذر خواهی کنم
دمت گرم آقا
به صورت نامحصوص تو تاپیک گروه درسی ۹۳ هستی و مفید فایده واقع میشی

۰
ارسال:

unicornux پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۳۷ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  سلام دوستان اگه لطف کنید به این دوگانگی ارزشی ما پاسخ بدین سپاسگزار خواهم بود

گزینه ۱ تصمیم پذیره ؟ فکر کنم تصمیم ناپذیره.... جفتش فکر کنم تصمیم ناپذیر باشه ها.

ارسال: #۱۰

unicornux پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۴۶ ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۳۷ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  سلام دوستان اگه لطف کنید به این دوگانگی ارزشی ما پاسخ بدین سپاسگزار خواهم بود

گزینه ۱ تصمیم پذیره ؟ فکر کنم تصمیم ناپذیره.... جفتش فکر کنم تصمیم ناپذیر باشه ها.

بچه ها ببینید من کجا اشتباه میکنم.
وقتی برای ۲ تا گرامر هیچ الگوریتمی نباشه که جواب بله یا خیر بده تصمیم ناپذیره! پس دومی تصمیم ناپذیره.
گزینه اول هم برای گرامرهای بدون محدودیت تصمیم ناپذیره. درسته؟

ارسال: #۱۱

hosshah پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۴۶ ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  گزینه ۱ تصمیم پذیره ؟ فکر کنم تصمیم ناپذیره.... جفتش فکر کنم تصمیم ناپذیر باشه ها.

نه داداش تصمیم پذیره گرامر مستقل از متنمون رو به S-Grammer تبدیل میکنم یا ساده ترش قاعده هایی که تموم نمیشن رو حذف میکنیم اگر دیگه قاعده ای نمونده بود میشه تهی

ارسال: #۱۲

masoud67 پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۴۶ ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۳۷ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  سلام دوستان اگه لطف کنید به این دوگانگی ارزشی ما پاسخ بدین سپاسگزار خواهم بود

چون میدونم به پوران به عنوان بهترین مرجع نظریه اعتقاد خاصی داری ، هم اکنون تفعلی به این کتاب زدم و این دو نکته را گرفتم
۱/ الگوریتمی وجود دارد که تشخیص دهد زبان مستقل از متن تهی است یا نه . واس این کار گرامر را به PDA تبدیل میکنیم اگر از حالت شروع به حالت پذیرش مسیری نبود، زبان آن تهی است

۲/ بررسی اینکه اشتراک یک مستقل از متن و یک منظم تهی است یا خیر، تصمیم پذیره که البته ربطی به سوال ۲ نداشت

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۵۰ ب.ظ)e.shrm نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۴۴ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  اولی تصمیم پذیره و فکر کنم اگر حالت شروع به لاندا بره میشه تهی بودنشو نتیجه گرفت
اشتراک دو تا مستقل از متن در حالت کلی مگه حساس به متن نمیشه؟ و تهی بودن حساس به متن تصمیم پذیره گویا.
اشتراکشون فکر کنم بازگشتی بشه ، نه حساس.
ولی مکمل مستقل را مطمئن هستم بازگشتی میشه

ارسال: #۱۳

hosshah پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۵۰ ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  بچه ها ببینید من کجا اشتباه میکنم.
وقتی برای ۲ تا گرامر هیچ الگوریتمی نباشه که جواب بله یا خیر بده تصمیم ناپذیره! پس دومی تصمیم ناپذیره.
گزینه اول هم برای گرامرهای بدون محدودیت تصمیم ناپذیره. درسته؟

خب برای جمله اولت من یه الگوریتم زیر پست مسعود گفتم حالا نمیدونم درسته یا نه و البته فهموند که اشتباهه
جمله دومتم درسته تهی بودن یانبودن یه گرامر بدون محدودیت تصمیم ناپذیره

ارسال: #۱۴

e.shrm پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۵۲ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۵۰ ب.ظ)e.shrm نوشته شده توسط:  
اشتراکشون فکر کنم بازگشتی بشه ، نه حساس.
ولی مکمل مستقل را مطمئن هستم بازگشتی میشه
نمیدونم چرا تو ذهنم این بود که اشتراکشون حساس به متنه. ممنون

۰
ارسال: #۱۵

e.shrm پاسخ داده:

دوستان من سوالم همچنان پابرجاست!
زبان هاس مستقل از متن ، حساس به متن هم هستند. و زبان های حساس به متن تحت اشتراک بسته اند.
بنابراین اشتراک دو تا مستقل از متن در حالت کلی حساس به متن میشه.
فقط چیزی که این وسط وجود داره اینه که پوران اشتباه زده که بررسی تهی بودن حساس به متن تصمیم پذیره. قاعدتا باید تصمیم ناپذیر باشه.
درسته؟

ارسال: #۱۶

hosshah پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۱۲ ب.ظ)e.shrm نوشته شده توسط:  دوستان من سوالم همچنان پابرجاست!
زبان هاس مستقل از متن ، حساس به متن هم هستند. و زبان های حساس به متن تحت اشتراک بسته اند.
فقط چیزی که این وسط وجود داره اینه که پوران اشتباه زده که بررسی تهی بودن حساس به متن تصمیم پذیره. قاعدتا باید تصمیم ناپذیر باشه.
درسته؟

تصمیم ناپذیره مگه اینکه خلافش ثابت بشه
شما الگوریتمی براش سراغ داری؟

ارسال: #۱۷

e.shrm پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۱۹ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۱۲ ب.ظ)e.shrm نوشته شده توسط:  دوستان من سوالم همچنان پابرجاست!
درسته؟

تصمیم ناپذیره مگه اینکه خلافش ثابت بشه
شما الگوریتمی براش سراغ داری؟
تو جزوه نظریه ام هم بود که تصمیم ناپذیره. فقط بین پوران و کارگهی موندم! طبیعتا حق با کارگهیه!
پوران اشتباه نوشته.
ممنون

ارسال: #۱۸

masoud67 پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۱۲ ب.ظ)e.shrm نوشته شده توسط:  فقط چیزی که این وسط وجود داره اینه که پوران اشتباه زده که بررسی تهی بودن حساس به متن تصمیم پذیره. قاعدتا باید تصمیم ناپذیر باشه.
درسته؟
کجای پوران نوشته . چرا من ندیدم ؟

ارسال: #۱۹

e.shrm پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۲۶ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۱۲ ب.ظ)e.shrm نوشته شده توسط:  فقط چیزی که این وسط وجود داره اینه که پوران اشتباه زده که بررسی تهی بودن حساس به متن تصمیم پذیره. قاعدتا باید تصمیم ناپذیر باشه.
درسته؟
جدول صفحه ۲۳۴

ارسال: #۲۰

masoud67 پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۲۷ ب.ظ)e.shrm نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۲۶ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۱۲ ب.ظ)e.shrm نوشته شده توسط:  فقط چیزی که این وسط وجود داره اینه که پوران اشتباه زده که بررسی تهی بودن حساس به متن تصمیم پذیره. قاعدتا باید تصمیم ناپذیر باشه.
درسته؟
جدول صفحه ۲۳۴
شما دو صفحه بعدش ، جدول ۳ ، سطر ۵ را نگاه کنید. تناقض هست

ارسال: #۲۱

e.shrm پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۳۰ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۲۷ ب.ظ)e.shrm نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۲۶ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
درسته؟
جدول صفحه ۲۳۴
شما دو صفحه بعدش ، جدول ۳ ، سطر ۵ را نگاه کنید. تناقض هست
دقیقا من کنار این سطر ۵ همون موقع هم علامت سوال گذاشته بودم به علت همین تناقض.
ولی الان چک کردم. جدول دوم درسته. و جدول اول احتمالا اشتباه تایپی بوده.

۰
ارسال: #۲۲

hosshah پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۲۱ ب.ظ)e.shrm نوشته شده توسط:  تو جزوه نظریه ام هم بود که تصمیم ناپذیره. فقط بین پوران و کارگهی موندم! طبیعتا حق با کارگهیه!
پوران اشتباه نوشته.
ممنون

ممنون از شما

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دانلود حل نمونه مسائل پایگاه داده المصری jazana ۳ ۶,۱۸۸ ۱۱ آبان ۱۴۰۲ ۰۸:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: M--mohammadi
  تصمیم گیری مهم درباره مکان سرور سایت admin ۴ ۴,۳۲۰ ۲۸ دى ۱۴۰۰ ۰۳:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mahsa3323
Information فروش کتابهای گسسته گریمالدی ۴ جلد + راهنمای حل مسائل tabassomesayna ۱ ۳,۳۰۹ ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ ۰۴:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: tabassomesayna
  رشته علوم تصمیم و مهندسی دانش دانشگاه تهران علیصا ۰ ۲,۴۸۳ ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  درخت دسترس پذیری برای شبکه های پتری αɾια ۱ ۲,۱۱۵ ۰۹ تیر ۱۳۹۸ ۰۶:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: αɾια
  تصمیم گیری چندمعیاره MLMSecurity ۰ ۱,۳۱۱ ۲۷ تیر ۱۳۹۶ ۱۰:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: MLMSecurity
  سوال درباره علوم تصمیم و مهندسی دانش mohammad386 ۷ ۶,۲۴۵ ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: mehran_360
  قبولی در گرایش علوم تصمیم و مهندسی دانش (گرایش دوم) mehran_360 ۰ ۱,۷۸۵ ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: mehran_360
  قطعه کدهای الگوریتم درخت تصمیم درمتلب ایرانی۲۰۱۷ ۰ ۱,۶۰۶ ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: ایرانی۲۰۱۷
  کاهش پذیری چند جمله ای *tarannom* ۲ ۲,۱۶۸ ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: *tarannom*

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close