زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۵۹ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

ازدواج دور از جوانان، جوانان دور از ازدواج (هرچه می خواهد دل تنگت بگو...)

ارسال: #۱۸۳۱
۰۱ مرداد ۱۳۹۵, ۱۱:۱۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۱ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۱۶ ب.ظ، توسط blx.)
RE: ازدواج دور از جوانان، جوانان دور از ازدواج(هرچه می خواهد دل تنگت بگو...)
(۲۹ تیر ۱۳۹۵ ۰۲:۱۸ ب.ظ)Aurora نوشته شده توسط:  
(29 تیر ۱۳۹۵ ۰۱:۵۵ ب.ظ)phd-stu نوشته شده توسط:  ...
داداشم میگفت تا یه سنی شور و شوق ازدواج داری بعدش دیگه حس و حالش میره. منم واقعا الان دارم وارد سنی میشم که حس و حالش رو ندارم. تا بشه یا عاشق بشم یا دوباره فیلم یاد هندستون کنه. فعلا.
...
مشکل بزرگ اینه که همیشه دخترا رو مقصر می دونید. خودتون رو هم ببینید. لطفا ببینید.
من دخترا رو مقصر نمیدونم همیشه! خودمم میبینم! گفتم که نگی نگفتی Big Grin

فضای تاپیک متاسفانه متشنج شده اخیرا! یه هفته ما نبودیم کنترل مباحث از دست همه در رفت Big GrinBig GrinBig Grin
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: نارین
ارسال: #۱۸۳۲
۰۱ مرداد ۱۳۹۵, ۱۱:۱۷ ب.ظ
(۰۱ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۱۰ ب.ظ)samaneh@90 نوشته شده توسط:  
(01 مرداد ۱۳۹۵ ۰۹:۵۶ ب.ظ)phd-stu نوشته شده توسط:  مثلا بهم بگه تو باید حقوقت ۱۰ ملیون باشه ولی ۹ ملیونشو باید بدیم به فقرا. یعنی برم یه خانمی اینو بهم بگه کلا معیارهامو میذارم کنارو جواب بله رو میدم.
آقایون مگه جواب بله میدن؟؟؟؟؟ به حق چیزای نشنیده!!!!! به خاطر همینه میگم خواستگار سنتی بده ها!!!!!!! اینجوری که اعتماد به نفس دختر تار و مار میکنین خخخخخ

کامنت اصلیو نیافتم ..اون ۱۰ میلیون بگیر ۹ تا بده میگم... چی شد اصلا هرچی میخونم نمیفهمم اینو Big GrinBig GrinBig Grin اونوقت با ماهی ی تومن زندگی کنن؟ یا ی تومن بدن ۹ تومن واسه خودشون ؟ Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin

سرنوشت توسط کفش هایی که پوشیده ایم رقم نمیخورد...بلکه به قدم هایی که بر میداریم وابسته است.
ارسال: #۱۸۳۳
۰۱ مرداد ۱۳۹۵, ۱۱:۲۰ ب.ظ
(۲۹ تیر ۱۳۹۵ ۰۲:۳۲ ب.ظ)sss نوشته شده توسط:  به هر حال، فعلا که تو این جامعه هستیم پس با شرایط این جامعه بحث می کنیم.
به این نکته توجه نمی کنید که یک دختر اگر در ازدواج شکست بخوره، با احتمال خیلی کم، شانس بعدی براش وجود داره ولی برای آقایون چندان تفاوتی در شرایط شون به وجود نمیاد، پس دختر ریسک بزرگتری می کنه و در نتیجه سخت گیری اش هم باید بیشتر باشه. وقتی از سخت گیری دخترها حرف می زنین این نکته هم مد نظرتون باشه.
حرفتون متینه، اما باید دقت کنیم که سخت گیری بیش از حد هم میتونه کلا شانس ازدواج یه خانوم رو صفر کنه! اینم مد نظر باشه.
ارسال: #۱۸۳۴
۰۱ مرداد ۱۳۹۵, ۱۱:۲۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۱ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۲۳ ب.ظ، توسط shirin0101.)
(۰۱ مرداد ۱۳۹۵ ۰۶:۵۶ ب.ظ)BashirXm نوشته شده توسط:  [quote='khalilparvar' pid='415205' dateline='1468656089']
[quote='blackhalo1989' pid='415074' dateline='1468584335']

۲- دختری که اخلاقش خیلی خوب نیست اما پولش در حد زندگی مفرحه.
۳-دختری که پزشک ودکترا نیست اما خانوادش خوب و متوسط
۴-دختری که پزشک ودکترا هست و خانوادش پولدارو تحصیلکرده
۵-دختری که پولداره وتحصیلات باالا واخلاقم داره
۶-دختری که خانوادش فقیره اما تحصیلکرده
۷-دختری که خانوادش متوسط ودیپلمه اما بااخلاق و پاک[/color]
حالا اقایون کدوم دخترو انتخاب میکنید
[/quote]
ی سوال : Big GrinBig Grin
چرا زیبایی نیست تو این شرایط؟ Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin میدونم اصلا اصلا مهم نیستا TongueTongue

(۰۱ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۱۴ ب.ظ)BashirXm نوشته شده توسط:  [quote='Aurora' pid='415626' dateline='1468921703']
[quote='phd-stu' pid='415618' dateline='1468920324']
...

فضای تاپیک متاسفانه متشنج شده اخیرا! یه هفته ما نبودیم کنترل مباحث از دست همه در رفت Big GrinBig GrinBig Grin

چرا من تشنج حس نکردم DodgySmileSmile

سرنوشت توسط کفش هایی که پوشیده ایم رقم نمیخورد...بلکه به قدم هایی که بر میداریم وابسته است.
 سپاس‌گزاری شده توسط: sss , نارین
ارسال: #۱۸۳۵
۰۱ مرداد ۱۳۹۵, ۱۱:۲۸ ب.ظ
ازدواج دور از جوانان، جوانان دور از ازدواج(هرچه می خواهد دل تنگت بگو...)
(۰۱ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۱۰ ب.ظ)samaneh@90 نوشته شده توسط:  آقایون مگه جواب بله میدن؟؟؟؟؟ به حق چیزای نشنیده!!!!! به خاطر همینه میگم خواستگار سنتی بده ها!!!!!!! اینجوری که اعتماد به نفس دختر تار و مار میکنین خخخخخ

خیلی عذر میخوام، خیلی ببخشید Big Grin، اگه آقا پسر از دختر خانم خوشش نیاد چه جوابی میده؟؟؟؟ بگید تا ان شاء الله دفه ی بعد به جای جواب منفی اون جواب رو بدم.

بنده شخصا خواستگاری سنتی رو میپسندم ولی از خیلی وقت پیش خونواده بهم میگن برو خودت پیدا کن، خودت ببر، خودتم بدوز، ما را هم اگه خواستی عروسیت دعوت کن بیاییم عروس خانم رو ببینیم Big Grin، ولی یه کم سختمه که با یه خانم ارتباط برقرار کنم و یه مدتی بدون اینکه خونواده ها به صورت جدی در جریان باشم باهاش برم بیام حرف بزنم.

حالا شما بهم بگو چطوری و از کجا باید دختر مورد نظرمو پیدا کنم، برم سر چهار راه وایستم یکی یکی خانمورا بر انداز کنم بعد که از یکیشون خوشم اومد چی بگم؟ چطوری شروع کنم؟ شما تو خیابون داری میری، یه آقایی ازتون میخواد که یه مدت با هم باشید و همدیگرو بشناسید چی کار می کنید؟

واسطه ها هم معرفی کنن و ما بریم پارک همدیگرو ببینیم خیلی خوب نیست. چون فضای پارک و کافی شاپ به شدت تمرکز رو از بین میبره و بعد از یکی دو جلسه فضا به شدت عاطفی میشه و به جای تمرکز روی مباحث زندگی سعی میشه حرفای خوب و خوش زده بشه. علت اینکه زندگی زیر یه سقف با دوران نامزدی خیلی فرق میکنه اینه که وقتی نامزد هستید معمولا روزای تعطیل و عید و پنجشنبه جمعه و کلا وقتی که خوشحال هستید با هم میرید میچرخید و میگید و میخندید و تا حد امکان معمولا طرفین محافظه کارانه کار میکنن و ناراحتی هاشون رو تو این ملاقات ها بروز نمیدن. ولی وقتی رفتن زیر یه سقف چون مدت زمانی که کنار هم هستن زیاد میشه خیلی سخت میشه معایب رو پوشوند و به خاطر همین خیلی از ماجراها بعد از ازدواج به وجود میاد.

(۰۱ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۱۷ ب.ظ)shirin0101 نوشته شده توسط:  کامنت اصلیو نیافتم ..اون ۱۰ میلیون بگیر ۹ تا بده میگم... چی شد اصلا هرچی میخونم نمیفهمم اینو Big GrinBig GrinBig Grin اونوقت با ماهی ی تومن زندگی کنن؟ یا ی تومن بدن ۹ تومن واسه خودشون ؟ Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin

آره ۹ تومن بدیم به بروبچه ها، خودمون هم با یه تومن سر کنیم. میگم که به نظر میاد یه کم تخیلی یا بهتره بگم آرمانی فکر می کنم. ولی واقعا ازدواجی که نخواد بهمون از نظر روحی و اخلاقی چیزی اضافه کنه به هیچ دردی نمیخوره.

آرزوی دل من، حل هر مشکل من
ای همه حاصل من، دورم از خویش مکن
 سپاس‌گزاری شده توسط: blackhalo1989 , ele
ارسال: #۱۸۳۶
۰۱ مرداد ۱۳۹۵, ۱۱:۳۳ ب.ظ
(۰۱ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۲۸ ب.ظ)phd-stu نوشته شده توسط:  
(01 مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۱۰ ب.ظ)samaneh@90 نوشته شده توسط:  آقایون مگه جواب بله میدن؟؟؟؟؟ به حق چیزای نشنیده!!!!! به خاطر همینه میگم خواستگار سنتی بده ها!!!!!!! اینجوری که اعتماد به نفس دختر تار و مار میکنین خخخخخ

(۰۱ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۱۷ ب.ظ)shirin0101 نوشته شده توسط:  کامنت اصلیو نیافتم ..اون ۱۰ میلیون بگیر ۹ تا بده میگم... چی شد اصلا هرچی میخونم نمیفهمم اینو Big GrinBig GrinBig Grin اونوقت با ماهی ی تومن زندگی کنن؟ یا ی تومن بدن ۹ تومن واسه خودشون ؟ Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin

آره ۹ تومن بدیم به بروبچه ها، خودمون هم با یه تومن سر کنیم. میگم که به نظر میاد یه کم تخیلی یا بهتره بگم آرمانی فکر می کنم. ولی واقعا ازدواجی که نخواد بهمون از نظر روحی و اخلاقی چیزی اضافه کنه به هیچ دردی نمیخوره.
HuhHuhHuhHuhHuhHuhHuh شما به من بگو چجوری با ی تومن میخوای سر کنین خوووو؟ اصلا من میگم دختری اگه گفت باید ده تومن درامد باشه ۹ ت میدیم به فقرا ی وقت لگد به بختتون نزنین برید سمتش Big GrinTongue

سپاس‌گزاری شده توسط: samaneh@90
ارسال: #۱۸۳۷
۰۱ مرداد ۱۳۹۵, ۱۱:۴۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۱ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۵۶ ب.ظ، توسط phd-stu.)
(۰۱ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۳۳ ب.ظ)shirin0101 نوشته شده توسط:  HuhHuhHuhHuhHuhHuhHuh شما به من بگو چجوری با ی تومن میخوای سر کنین خوووو؟ اصلا من میگم دختری اگه گفت باید ده تومن درامد باشه ۹ ت میدیم به فقرا ی وقت لگد به بختتون نزنین برید سمتش Big GrinTongue

خیلی راحت میشه. آدمش باشه با ۵۰۰ تومن هم زندگی میکنه. من الان با ماهی ۳۰۰-۴۰۰ تومن دارم زندگی میکنم. به قول یکی از بچه ها اضافه کردن یه استکان برنج چندان به خرجمون اضافه نمیکنه که اینقدر از هزینه های ازدواج میترسیم.

کلا فکر کنم حرفام رو مخ خیلی ها هست Big Grin Big Grin Big Grin ولی باور کنید من همینطوری فکر میکنم. روز خواستگارید همین خانمی که گفتم مجلل بود خونشون، انباریشون رو نشون دادم گفتم شما حاضرید تو یه همچین جایی زندگی کنید؟ گفت نه افراط نه تفریط. گفتم فلان جا که اصلا یه همچین خونه ای پیدا نمیشه. گفتم اگه یه خونه ساده تو جنوب شهر باشه و یه خونه مجلل تو شمال شهر کدوم رو انتخاب می کنید؟ گفت این تو ذات ما انسان ها هست که هر چیزی که بهتر هست رو انتخاب کنیم و روز به روز پیشرفت کنیم. (البته نگفتم که تو ذات بنده نیست Big Grin)

هدف از این سوال پی بردن میزان ساده زیستی و چیزای دیگه ی طرف هست. خلاصه اگه بنده به معیارهای بقیه احترام میذارم از دوستان هم انتظار دارم احترام بذارن. یه چی دیگه میخوام بگم که روز خواستگاری باید سوالایی بپرسیم که بتونیم طرف رو تا حد خوبی بشناسیم. بعد از چند دقیقه به خانمه گفتم اگه یه شب تو خونه دو نوع غذا داشته باشیم مثلا نون و پنیر و مرغ آیا شما حاضری که مرغ رو بدی به همسایه ای که میدونی غذا نداره؟ یا نون و پنیر رو میدی؟ گفت نه مرغ رو میدم، اصلا من از نون و پنیر کلا خوشم میاد. بعد بهش گفتم آیا این حرفتون با اون حرفتون که در مورد خونه زدید در تناقض نیست؟ اونجا گفتید ذات انسان ها اینه که دنبال چیزای خوب باشن! آیا بهتر نیست که ما جنوب شهر زندگی کنیم و بقیه ی پولمون رو به جای اینکه بدیم یه خونه تو بالا شهر بخریم بدیم چند نفر دیگه تا اونا هم حداقل یه همچین خونه ای داشته باشن و اگه همه اینطوری بودن بعد بریم سراغ اون خونه؟

سپاس‌گزاری شده توسط: SEVES
ارسال: #۱۸۳۸
۰۱ مرداد ۱۳۹۵, ۱۱:۵۱ ب.ظ
(۰۱ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۴۴ ب.ظ)phd-stu نوشته شده توسط:  خیلی راحت میشه. آدمش باشه با ۵۰۰ تومن هم زندگی میکنه. من الان با ماهی ۳۰۰-۴۰۰ تومن دارم زندگی میکنم. به قول یکی از بچه ها اضافه کردن یه استکان برنج چندان به خرجمون اضافه نمیکنه که اینقدر از هزینه های ازدواج میترسیم.
توو تاپیک بغلی گفته بودید که هم‌خونه و ... می‌خواید چون دیگه باید از خوابگاه برید. ببینیم خودتون با ماهی ۵۰۰ تومن می‌تونید زندگی کنید یا خیر.
 سپاس‌گزاری شده توسط: karbar , samaneh@90 , sss , Pure Liveliness
ارسال: #۱۸۳۹
۰۱ مرداد ۱۳۹۵, ۱۱:۵۸ ب.ظ
(۰۱ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۵۱ ب.ظ)behnam5670 نوشته شده توسط:  توو تاپیک بغلی گفته بودید که هم‌خونه و ... می‌خواید چون دیگه باید از خوابگاه برید. ببینیم خودتون با ماهی ۵۰۰ تومن می‌تونید زندگی کنید یا خیر.

الان مگه کی داره زندگی میکنه که میگید خودتون؟ Big Grin اگه بحث خوابگاهه که قراره رهن کامل کنم! غذا رو هم که یا میپزیم یا از بیرون میگیرم. پول تاکسی و مترو و بقیه چیزا هم که سر جاشه. تو خوابگاه مگه حلوا پخش میکنن؟

ارسال: #۱۸۴۰
۰۲ مرداد ۱۳۹۵, ۱۲:۱۳ ق.ظ
(۰۱ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۴۴ ب.ظ)phd-stu نوشته شده توسط:  خیلی راحت میشه. آدمش باشه با ۵۰۰ تومن هم زندگی میکنه. من الان با ماهی ۳۰۰-۴۰۰ تومن دارم زندگی میکنم. به قول یکی از بچه ها اضافه کردن یه استکان برنج چندان به خرجمون اضافه نمیکنه که اینقدر از هزینه های ازدواج میترسیم.

من الان که با پدر و مادر زندگی میکنم حدود ماهی ۲۰۰-۳۰۰ تومن خرجم میشه (خرج های اصلی خودم غیر از غذا با خودمه). من یک روز داشتم حساب میکردم که هزینه زندگی چقدر هست. با فرض اینکه مشکل مسکن نداشته باشم ( حالا به هر نوعی) حساب کردم در کمترین حالت برای داشتن یک زندگی ساده در شهر شیراز ماهیانه حدود ۹۰۰ هزار تومان پول نیاز هست. اینکه میگم زندگی ساده یعنی اینکه گوشت، ماهی، میوه وتنقلات در اون هست منتهی مقدارش کمه. یعنی من خودمم باشم به کیفیت زندگی کمتر از این هرگز رضایت نمیدم.

ولی یه چیزی هست که پدرم و تمام دوستانی که اخیرا ازدواج کردن میگن، اونم بحث برکت هست. خودمم تجربه ش کردم، از نظر عقلی نمیتونم توجیهی براش بیارم اما گاهی وقتا با یک درآمد کم اما شرافتمندانه، افراد یک زندگی رو دارن که هر کس مقدار حقوقشون رو بشنوه باور نمیکنه با این مقدار درآمد میشه این طور زندگی کرد. هر وقت هم پول کم میاد یه طوری از یه جایی مشکل شون حل میشه، بارها و بارها دیدم. بنظرم توکل چیز خیلی مهمی هست که غالب ما در اون ضعف داریم

واللَّه خَیْرٌ وَأَبْقَى
 سپاس‌گزاری شده توسط: blackhalo1989 , phd-stu , Skyrim , blx , karbar , so@ , Aurora , samaneh@90 , shamim_70 , NP-Cσмρℓєтє , diligent , sss , morweb , khayyam , tohidi4503 , karimi482 , mahyamk , RASPINA , SepidehP , نارین , مونا۷۰
ارسال: #۱۸۴۱
۰۲ مرداد ۱۳۹۵, ۱۲:۲۵ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ ۰۱:۱۹ ق.ظ، توسط phd-stu.)
آقا حسن ختام بنده در این تاپیک این باشه. با پسرخالم که خیلی قبولش دارم و چند ماهی هست نامزد کرده در مورد ازدواج صحبت می کردیم که آخرش گفت:

فکر کنم حرفش هر چقدر هم که جالب بود مناسب اینجا نبود. ببخشید Smile

ارسال: #۱۸۴۲
۰۲ مرداد ۱۳۹۵, ۱۲:۲۸ ق.ظ
من ی چیز صادقانه بگم:من حتما مرغ برمیدارمBig Grin
چراغی ک ب خانه رواست ب مسجد حرام است

سپاس‌گزاری شده توسط: samaneh@90 , NP-Cσмρℓєтє , diligent
ارسال: #۱۸۴۳
۰۲ مرداد ۱۳۹۵, ۰۱:۴۳ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ ۰۱:۴۶ ق.ظ، توسط codin.)
.......
ارسال: #۱۸۴۴
۰۲ مرداد ۱۳۹۵, ۰۷:۲۶ ق.ظ
(۰۲ مرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۲۸ ق.ظ)shirin0101 نوشته شده توسط:  من ی چیز صادقانه بگم:من حتما مرغ برمیدارمBig Grin
چراغی ک ب خانه رواست ب مسجد حرام است
شیرین بازم حرف منطقی زدی!!!! من سو تغذیه میگیرم نون پنیر بخورم مرغ بدم همسایه خخخخخخخخخ. کمک به فقرا خوبه ولی در حدش این دیگه افراط و زجر زن بچه اس که ۹ تومن بدی به فقرا بعد زن رو تو فقر بدبختی نگه داری!!!!! یه تومن اونم با مخارج الان جور در میاد؟ میری یه کیلو گوشت میخری میشه ۵۰ تومن!!!!!!!خدا هم نخواسته دیگه این مدل کمک رو که خودت تو فقر دست و پنجه نرم کنی بعد بدی به همسایه!!!!! حالت درستش اینه که از ده تومن یک پنجمش بدی به فقرا! چیزیه که خود خدا تعیین کرده ! حالا شما میخوای بیشتر کمک کنی ایرادی نیس بگو پنچ تومن خودم پنچ تومن همسایه!!!!!!!

کامیابی و شادمانی تو در درونت قرار دارد، اراده کن که شاد بمانی، آن زمان، تو و شادمانی‌ات، میزبان نامریی دشواریها خواهید بود.((هلن کلر))Big GrinBig Grin
 سپاس‌گزاری شده توسط: shirin0101 , sss , ele
ارسال: #۱۸۴۵
۰۲ مرداد ۱۳۹۵, ۰۸:۰۲ ق.ظ
(۰۱ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۴۴ ب.ظ)phd-stu نوشته شده توسط:  هدف از این سوال پی بردن میزان ساده زیستی و چیزای دیگه ی طرف هست. خلاصه اگه بنده به معیارهای بقیه احترام میذارم از دوستان هم انتظار دارم احترام بذارن. یه چی دیگه میخوام بگم که روز خواستگاری باید سوالایی بپرسیم که بتونیم طرف رو تا حد خوبی بشناسیم. بعد از چند دقیقه به خانمه گفتم اگه یه شب تو خونه دو نوع غذا داشته باشیم مثلا نون و پنیر و مرغ آیا شما حاضری که مرغ رو بدی به همسایه ای که میدونی غذا نداره؟ یا نون و پنیر رو میدی؟ گفت نه مرغ رو میدم، اصلا من از نون و پنیر کلا خوشم میاد. بعد بهش گفتم آیا این حرفتون با اون حرفتون که در مورد خونه زدید در تناقض نیست؟ اونجا گفتید ذات انسان ها اینه که دنبال چیزای خوب باشن! آیا بهتر نیست که ما جنوب شهر زندگی کنیم و بقیه ی پولمون رو به جای اینکه بدیم یه خونه تو بالا شهر بخریم بدیم چند نفر دیگه تا اونا هم حداقل یه همچین خونه ای داشته باشن و اگه همه اینطوری بودن بعد بریم سراغ اون خونه؟

شما از نظر من به صورت افراطی رفتار می کنید. قرار نیست با وجود داشتن درآمد مناسب به خانواده تون سختی بدید این دیدگاه شما کاملا برعکس دیدگاه اسلامه. در اسلام بر روی تنها چیزی که تاکید فراوان شده اعتدال گرایی و میانه روی در همه جوانب زندگی است.

"قرآن مجید، درباره یکی از ویژگی های ممتاز بندگان خالص خداوند بزرگ چنین می فرماید:

وَ الَّذینَ إِذا أَنْفَقُوا لَمْ یُسْرِفُوا وَ لَمْ یَقْتُرُوا وَ کانَ بَیْنَ ذلِکَ قَوامًا. (فرقان: ۶۷)
آنان کسانی هستند که هر گاه انفاق کنند نه اسراف کنند و نه سخت گیری، بلکه در میان این دو، اعتدال می ورزند.

امیرمؤمنان علی علیه السلام آنان را که از راه اعتدال به سوی افراط و تفریط کشانده می شوند، جاهل می خواند و می فرماید: «لا تَرَی الجاهِلَ إِلّا مُفرِطا او مُفرِّطاً؛ همیشه جاهل را نمی بینی جز اینکه یا زیاده روی می کند و یا کم می آورد. انسان مسلمان در انفاق چنان که در آیه یاد شده بدان اشاره شده است و همچنین در مصرف، نه اسراف می کند و نه سخت گیری، بلکه میانه این دو را برمی گزیند. این اصل که در آموزه های دینی بر آن تأکید می شود، از سوی خرد و فطرت آدمی نیز تأیید شده است؛ زیرا سامان دهی و استواری جسم و جان آدمی و امور فردی و اجتماعی او، مرهون رعایت همین اصل است. "
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: morweb , karbar , diligent , sss , samaneh@90 , shirin0101 , blx , ali_titani , ele

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  هرچه می خواهد دل تنگت بگو... mengan ۵۸,۱۶۰ ۱۲,۸۴۸,۵۴۲ ۱۹ فروردین ۱۴۰۳ ۱۰:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: khayyam
  روابط احساسی خارج از ازدواج مردان متأهل morweb ۶۲ ۳۰,۶۴۲ ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ ۰۲:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: fatemehbiglar
  اگر بیش از سه سال از عضویت شما در مانشت میگذرد:بگویید کجایید و چه میکنید؟ Fardad-A ۸۳ ۵۶,۳۳۴ ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۵۰ ق.ظ
آخرین ارسال: clint
  انخاب مسیر آینده ؟ آینده دکترا چه خواهد شد ؟ shivap ۱۰ ۱۰,۴۴۷ ۰۲ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۶ ق.ظ
آخرین ارسال: WILL
  اخرین امار از ازدواج و طلاق در کشور mcse2010 ۱ ۲,۹۲۴ ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ۰۵:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: hamedo
  ازدواج فامیلی f.b ۲۶ ۱۷,۸۴۲ ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ۰۵:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: hamedo
  طالع بینی ازدواج αɾια ۹ ۴,۶۴۸ ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ۰۵:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: αɾια
  [نکات زندگی] ۱۰ شرایط خطرناک برای ازدواج ! farazin ۱۷ ۱۷,۷۷۰ ۲۳ دى ۱۳۹۶ ۰۲:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: WILL
  آنچه مردان در مورد ازدواج و مهریه باید بدانند H-Arshad ۰ ۳۰ ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۵۸ ق.ظ
آخرین ارسال: H-Arshad
  بررسی یال و دور منفی در فلوید Amir V ۱۶ ۱۷,۲۲۷ ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ۰۸:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: taha_h

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close