زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۱:۰۳ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

EPI & PI

ارسال:

dpaniz1 پرسیده:

EPI & PI

سلام
یه سوال خیلی مقدماتی داشتم ولی ممنون می شم کمکم کنید ... Smile
دو مفهوم EPI و PI را من هم از مانو و هم از پوران خوندم ولی حقیقتش هیچی متوجه نشدم
تعریف این دو را هم متوجه نمی شم نمی تونم دلیل این دسته بندی ها را در جدول کارنو متوجه بشم

۰
ارسال:

esi پاسخ داده:

EPI & PI

PI ها تمام حالات انتخاب ممکنه هستند که با حداکثر مینترم ها بشه ایجاد کرد، یعنی تمام اون ۲تاهایی،۴تاهایی و ... که میشه دسته بندی کرد ولی دقت کن که بسته ایی که مینترم هاش حداکثر باشه، مثلا اگه بشه یه چهارتایی بسته بندی کردی نمی تونی بگی دو تا PI دوتایی و فقط یه PI چهارتایی داره، یه جورایی همون حالت عادی که خودمون دسته بندی می کنیم اما تمام بسته ها میشه تمام PI های ممکن.
EPI هم PI هایی هستند که مینترم هایی را پوشش می دهند که فقط توسط یک PI پوشش داده میشود، یعنی PI ای که مینترمی رو پوشش میده که فقط و فقط همین مینترم اون رو پوشش میده و PI دیگه ای نمی تونه اونو تولید کنه پس در خروجی ساده شده حتما باید اون PI باشد.

۰
ارسال:

mfXpert پاسخ داده:

EPI & PI

(۲۹ مرداد ۱۳۹۱ ۰۹:۳۸ ب.ظ)dpaniz1 نوشته شده توسط:  برای محاسبه EPI خانه های ۵و۷و۱۳و۱۵ را در نظر گرفته در حالی که می تونه خانه های ۱۳و۱۵و۱۱و۹ را در نظر بگیره چرا EPI را این طور انتخاب کرده ؟
به نظرم شما مفهوم EPI رو خوب درک نکردی. یک EPI یک دسته هستش که این دسته یک یا بیشتر مینترم داره که این مینترم (ها) توسط هیچ دسته دیگه ای پوشش داده نمیشه. تو همین مثالی که آوردید یک دسته وجود داره که شامل مینترم های ۵ و ۷ و ۱۳ و ۱۵ هست. مینترم ۵ این دسته توسط هیچ دسته دیگه ای پوشش داده نمیشن پس این دسته یک EPI هستش.

۰
ارسال:

dpaniz1 پاسخ داده:

EPI & PI

مرسی از لطفتون ، خیلی کمکم کردید
فقط یه سوال دیگه هم داشتم ، من نحوه دسته بندی در جدول کارنو را متوجه نمی شم . مثلا در مثال مربوط به همین PI &EPI در مانو اومده دو خونه بالایی رو برای EPI گرفته در حالی که می تونه دو تا خونه پایینی و بگیره

۰
ارسال:

dpaniz1 پاسخ داده:

EPI & PI

سلام
بازم تشکر می کنم که جواب دادید .
در مثال خود کتاب مانو برای تشخیص EPI & PI مثال زیر رو حل کرده
(۰,۲,۳,۵,۷,۸,۹,۱۰,۱۱,۱۳,۱۵)=(A,B,C,D)
که این تابع ۴ متغیره مینترم ها رو پوشش میده (خانه های یک جدول کارنو)
برای محاسبه EPI خانه های ۵و۷و۱۳و۱۵ را در نظر گرفته در حالی که می تونه خانه های ۱۳و۱۵و۱۱و۹ را در نظر بگیره چرا EPI را این طور انتخاب کرده ؟

ارسال:

esi پاسخ داده:

RE: EPI & PI

(۲۹ مرداد ۱۳۹۱ ۰۹:۳۸ ب.ظ)dpaniz1 نوشته شده توسط:  سلام
بازم تشکر می کنم که جواب دادید .
در مثال خود کتاب مانو برای تشخیص EPI & PI مثال زیر رو حل کرده
(۰,۲,۳,۵,۷,۸,۹,۱۰,۱۱,۱۳,۱۵)=(A,B,C,D)
که این تابع ۴ متغیره مینترم ها رو پوشش میده (خانه های یک جدول کارنو)
برای محاسبه EPI خانه های ۵و۷و۱۳و۱۵ را در نظر گرفته در حالی که می تونه خانه های ۱۳و۱۵و۱۱و۹ را در نظر بگیره چرا EPI را این طور انتخاب کرده ؟
ببخشید دیر جواب
چند روزی حسابی مشغول بودم و وقت نمی کردی بیام مانشت و تاپیک رو نگاه کنم.
همون طور که دوستمون خوبمون هم گفتن ،من فقط واسه یادآوری و توضیحات بیشتر عرض می کنم، چون تنها PI که مینترم ۵ رو می تونه پوشش بده PI مزبوط به دسته ۵و۷و۱۳و۱۵ هستش(اما مثلا برای مینترم ۷ صدق نمی کنه چون PI مربوط به دسته ۳و۷و۱۱و۱۵ هم می تونه اونو پوشش بده) پس این PI یک EPI هست و حتما در خروجی خواهد آمد.
پس EPI ها PI هایی(دسته هایی با حداکثر مینترم) مینترمی در ان دسته هست که فقط این PI آنرا پوشش می دهد.
امیوار مشکلتون کاملا حل شده باشه
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  amp چیست azade1992 ۰ ۱,۶۹۷ ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ ۰۱:۱۳ ب.ظ
آخرین ارسال: azade1992
  ابهام در تشخیص pi . Epi برای حالات بی اهمیت sahabi2015 ۱ ۱,۸۳۳ ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ ۰۲:۴۸ ق.ظ
آخرین ارسال: Iranian Wizard
  تعداد EPI در جدولی که حالات بی اهمیت دارد shbeheshti ۴ ۲,۷۸۱ ۱۷ فروردین ۱۳۹۵ ۱۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Skyrim
  ping nanajoon ۲ ۱,۶۰۲ ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ ۰۱:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: khayyam
  ping برای لایه چندمه osi هست؟ nanajoon ۳ ۲,۸۸۸ ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ ۰۲:۰۱ ق.ظ
آخرین ارسال: mohammad.ardeshiri
  ۲ سوال از فصل pipeline معماری کامپیوتر پوران sixsixsix ۱ ۱,۴۴۱ ۲۱ آبان ۱۳۹۴ ۰۱:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: sixsixsix
  PI , EPI سوال مدار منطقی ۹۴ مهندسی کامپیوتر joyebright ۵ ۴,۲۹۴ ۰۵ مهر ۱۳۹۴ ۰۹:۲۱ ق.ظ
آخرین ارسال: joyebright
  [سوال] درباره ی پیاده سازی توابع ترکیبی در منطق های دامینو، NORA و Pipeline iwes ۲ ۲,۶۴۱ ۱۳ خرداد ۱۳۹۴ ۰۱:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: iwes
  EPI NP-Cσмρℓєтє ۲ ۱,۳۲۴ ۱۸ دى ۱۳۹۳ ۱۰:۴۳ ق.ظ
آخرین ارسال: NP-Cσмρℓєтє
  نحوه تشخیص PIو EPI dokhtare payiz ۲ ۲,۰۷۰ ۰۹ آبان ۱۳۹۳ ۰۸:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: dokhtare payiz

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close