زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۴۴ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال در مورد تعریف ریاضی گرامر

ارسال:

hp1361 پرسیده:

سلام

همینطو که میدانیم تعریف گرامر عبارت است از

[tex]G=(V,T,S,P)[/tex]

حالا اینکه توی کتاب گفته قوانین قلب یک گرامر هستند و به شکل زیر میایند

[tex]x \to y[/tex]

در اینجا [tex]x\in(V\cup T)^ [/tex] و [tex]y\in(V\cup T)^*[/tex] است.

من اینجاشو که میگه [tex]x\in(V\cup T)^ [/tex] نمیفهمم!

ایا منظورش اینه که توی قوانین ما میتونیم همچین چیزی داشته باشیم؟

بفرض [tex]T=\left \{ a,b \right \}[/tex]

انگاه

[tex]P:a\rightarrow a[/tex]

یا

[tex]P:a\rightarrow b[/tex]

چرا که اجتماع V و T میشه a,b,s

۰
ارسال:

azad_ahmadi پاسخ داده:

RE: سوال در مورد تعریف ریاضی گرامر

(۲۷ تیر ۱۳۹۱ ۰۸:۳۶ ب.ظ)hp1361 نوشته شده توسط:  سلام

همینطو که میدانیم تعریف گرامر عبارت است از

[tex]G=(V,T,S,P)[/tex]

حالا اینکه توی کتاب گفته قوانین قلب یک گرامر هستند و به شکل زیر میایند

[tex]x \to y[/tex]

در اینجا [tex]x\in(V\cup T)^ [/tex] و [tex]y\in(V\cup T)^*[/tex] است.

من اینجاشو که میگه [tex]x\in(V\cup T)^ [/tex] نمیفهمم!

ایا منظورش اینه که توی قوانین ما میتونیم همچین چیزی داشته باشیم؟

بفرض [tex]T=\left \{ a,b \right \}[/tex]

انگاه

[tex]P:a\rightarrow a[/tex]

یا

[tex]P:a\rightarrow b[/tex]

چرا که اجتماع V و T میشه a,b,s

نکته مهمی که این سوال داره اینه که اگه بعد پرانتز * باشه یعنی میتونه لاندا هم تو اون قسمت بیاد، اما اگه + باشه دیگه اومدن لاندا امکانپذیر نیست. پس a--->b باشه براساس این تعریف دیگه a نمی تونه تهی باشه و تنها b می تونه تهی باشه.
(من آخرش نفهمیدم لاندا یا لامبدا درستره؟ Tongue)

۱
ارسال:

hp1361 پاسخ داده:

سلام

دوست عزیز csharpisatechnology

چیزی که برای من سوال بوده و در پست سوم هم بهش اشاره کردم این بوده که آیا در یک قانون هم x و هم y میتونند عنصر پایانی باشند؟

یعنی داشته باشیم : p: a-->b

ارسال:

equilibrium پاسخ داده:

(۱۵ آبان ۱۳۹۱ ۱۲:۲۲ ب.ظ)hp1361 نوشته شده توسط:  آیا در یک قانون هم x و هم y میتونند عنصر پایانی باشند؟
یعنی داشته باشیم : a-->b

تعریف گرامر در کتاب پیتر لینز کلی تره؛
در مورد گرامرهای معادل با زبانهایی که ماشین پردازش کننده اونها از جنس پذیرنده هست (گرامرهای منظم و مستقل از متن) ذهنیت شما درسته؛
اما گرامرهای معادل با ماشین های transducer میتونن ترمینال ها رو هم به رشته ای از V و T تبدیل کنن (گرامرهای حساس به متن و بازگشتی برشمردنی)؛

یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

mfXpert پاسخ داده:

جواب سوال شما: بله

۰
ارسال:

hp1361 پاسخ داده:

سلام مجدد

بعد از اینکه کتاب توماس سودکمپ رو خوندم با این جمله روبرو شدم

یک قانون، که به ان یک تولید نیز گویند، عضوی از مجموعه ی [tex]V\times (V\cup \Sigma )^*[/tex] است.

لذا آقای سودکمپ عقیده دارند که عنصر ابتدایی یک قانون نمیتونه پایانی باشه در حالی که جناب لینز عکس اینو قبول دارند!

و به نظر من هم منطقی نیست که یک قانون با یک عنصر پایانی شروع بشه و نظر سودکمپ برام قابل فهم تره!

ممنون از پیگیری دوستان

۰
ارسال:

shahbazi پاسخ داده:

من کلا بااین درس مشکل دارم نمیفهممش .مثلابرای گرامرهامیشه یکی واسم توضیح بده عملکردشو!ممنون میشم

ارسال:

csharpisatechnology پاسخ داده:

T یعنی Terminal (پایانه):یعنی حروفی که دیگه هیچ چیز رو مشتق نکنن.(معولا پایانه ها رو با حروف کوچیک می نویسن)
V یعنی Variable یا no Terminal یا غیر پایانه یا متغیر : یعنی حروفی که عبارات دیگه رو تولید می کنن.(معمولا متغیر ها رو با حروف بزرگ می نویسن)
همونطوری که azad_ahmadi گفتند،علامت مثبت یعنی شامل لاندا(تهی) نمی تونه باشه.
میگه X می تونه Y رو تولید کنه.
اما هنوز نمی دونیم Yمتغیر هست یا ترمینال ، پس چون Y هم می تونه ترمینال باشه(مثل b یا a یا c یا هر ثابت دیگه ای که چیزی رو تولید نکنه) هم متغیر(مثل B که فرض کنیم Y متغیر B رو تولیدکنه و B هم یه چیز دیگه رو تولید کنه).
پس Y می تونه یا پایانی(ترمینال یا T )باشه یا متغیر(V) یا ترکیبی از دوتاشون مثل Ab ، یا حتی خودشم می تونه تهی باشه.
اما X که خوش start هست و در حقیقت قلب یا پدر و مادر همه ی رشته هاست ، پس باید حداقل V یا T یا ترکیبی از اونا رو تولید کنه و نمی تونی شامل تهی(لاندا یا همون رشته ی خالی) باشه،چون گرامر یعنی قاعده ای که یه چیزو تولید کنه،که یه چیزی شامل تهی نمی شه.(گرچه ممکنه بعضی کتب قبول داشته باشن تهی هم چیزی هست )
==
سوالی بود پ.خ بده
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

hp1361 پاسخ داده:

سلام

ممنون از جوابتون.ولی چون هنوز مباحث مربوط به مطلب اشاره شده توسط شما رو مطالعه نکردم، درک نوشته هاتون برام ثقیل بود
اما خوب این باعث شد که زودتر و با اشتیاق بیشتر دنبال این مطالب باشم تا بفهمم به چی اشاره کردید(فقط امیدوارم قابل تصویر سازی توی ذهن باشه که انتزاعی سخته فهمیدنش برام)

موتوشکرم

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تعریف ای پی استاتیک در ویندوز ۱۱ و مودم و دستگاه تردد babmelo ۰ ۴۹۴ ۰۳ تیر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: babmelo
  راهنمایی در مورد تعریف محیط عملیاتی داروخانه برای آز پایگاه داده ngmsshd ۲ ۷,۵۸۳ ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۰۵:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Eris_mw
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۸۲ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  رتبه ۵۴ علوم کامپیوتر و ۷۶ ریاضی ارشد ۱۴۰۰ Computer92 ۰ ۲,۰۵۱ ۰۸ شهریور ۱۴۰۰ ۰۹:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Computer92
  آموزش زبان انگلیسی:گرامر cyruskingsolomon ۱ ۳,۰۶۱ ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ۰۱:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  گرامر زبان انگلیسی:صفت های ed و ing دار cyruskingsolomon ۳ ۲,۶۸۶ ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ ۰۶:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  دو سوال در مورد درخت BST(درخت جستجوی دودویی) امیدوار ۳ ۵,۱۸۱ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: marzi.pnh
  [دانلود]کتاب مبانی ریاضی دکتر ابراهیمی و دکتر محمودی از دانشگاه شهید بهشتی انرژی مثبت ۶ ۱۷,۱۷۵ ۰۵ مهر ۱۳۹۹ ۰۱:۲۲ ق.ظ
آخرین ارسال: sayeh.na
  سوال در مورد سهمیه رتبه اولی rezamim2020 ۰ ۱,۹۹۵ ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ۰۴:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: rezamim2020
  ریاضی گسسته روزن ویرایش ۷ همراه با کتاب حل تمرین ها livestrong ۱۲ ۱۹,۷۰۹ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۴:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: raziyeh.karbasi

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close