زمان کنونی: ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۳۲ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سئوال از فرمول های پایه ذخیره و بازیابی

ارسال:
۲۰ خرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۳۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۱۲ ق.ظ، توسط fatima1537.)
سئوال از فرمول های پایه ذخیره و بازیابی
سلام. آقا من خجالت میکشم اینجا همه کارشناسی ارشد و دکترا دارن اونوقت من سوالهای کاردانی رو میپرسم! منم اگر خدا مدتی یه سال دیگه کاردانیم تموم میشه و میرم کارشناسی و بعد به همین ترتیب میرم بالاتر اگر خدا بخواد. ما الان چند روز دیگه امتحان ذخیره و بازیابی داریم و من به خاطر مشکلاتی که داشتم نتونستم درست و حسابی برم سر کلاس این درس. حالا این فرمول های اصلی رو میخوام. از یکی جزوه گرفتم بعد نگو اون هم خودش اشتباه نوشته بوده! حالا چطوری سر کلاس اشتباه نوشته من نمیدونم! اگر فرمول درست اینها رو بگید ممنون میشم:

B(F) and T(F) and T(N) and T(I) and T(U1) and T(U0) and T(D) and T(X) and T® and T(R/W) and T(Y) and finished

بعد یک سوال. کلا این فرمول های بالا دو حالت دارن؟ تو این جزوه یه چیزایی نوشته ولی واضح نیست. فایل پایل؟ داریم و فایل ترتیبی؟ بعد هر کدوم از این دو دسته همه فرمول های بالا (یعنی x-r-u-i-n و...) رو دارن ولی برای پایل و ترتیبی خود فرمولش فرق داره؟ اگر اینا رو من بگید من درس رو پاس میکنم. بقیه فرمول ها و تعریفی هاش رو دارم فقط این قسمت رو که نبودم بدشانسی جزوه درستش رو هم گیر نیوردم! مرسی.

سلام مجدد. من یه چیزی پیدا کردم که نوشته فرمول ها

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

فقط یکمی گنگ هست. مثلا seq و ser نوشته؟ یا tt و Bc یا s و r. خلاصه یه چیزایی داره نامفوم.
بعد اینجا هم ۲ مدل پایل و ترتیبی داره. حالا میخواستم ببینم سر امتحان سوال که میدن از کجا بفهمیم کدوم رو بریم؟ چون هم مثلا پایل TF داره هم ترتیبی. حالا TF پایل رو برای اون سوال بنویسیم یا TF ترتیبی رو؟ خود سوال میگه یا روشی داره که بفهمیم؟ بعد خود ترتیبی چند تا TF داره!! پیچیده شد یکم. تازه یه TF هم برای فایل مستقیم و یکی هم فایل شاخص داره داره!
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال:
۲۰ خرداد ۱۳۹۱, ۰۷:۰۶ ب.ظ
فرمول های پایه ذخیره و بازیابی
دوست عزیر من اصلا متوجه شدم سوال شما دقیقا چی هستش. سوالات رو یکی یکی و به صورت کاملا واضح بپرسید

One who is raised by sword can't be beaten. One who is toughened by fire can't be burned
 سپاس‌گزاری شده توسط: skytower_19
ارسال:
۲۰ خرداد ۱۳۹۱, ۰۸:۱۹ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۰ خرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۲۰ ب.ظ، توسط Masoud05.)
RE: فرمول های پایه ذخیره و بازیابی
بهترین کار خوندن کتاب مقسمی هست ، تو این شرایط نشینی رانکوهی بخونیا!!
مقسمی بهترین کتاب برای ذخیره و بازیابی داره .جناب مقسمی کتاب زیاد داره اما هیچ کدومشون به اندازه ذخیره بازیابیش به دلم ننشسته Heart من خودم خیلی با این کتاب راحت بودم و راحت فصل به فصل جلو میرفتم و خوب هم یاد میگرفتم ، توی کنکور کاردانی به کارشناسی هم خوب زدم .

مدرسان شریف هم واضح و ساده این درس رو یاد داده اما مقسمی بهتره .

واللَّه خَیْرٌ وَأَبْقَى
 سپاس‌گزاری شده توسط: skytower_19 , Parva
ارسال:
۲۰ خرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۴۹ ب.ظ
کلا کتابهای مقسمی برای کاردانی خوبند
ولی برای ذخیره از یک کتاب کنکوری خوب بخونید اگر جایی مشکل داشتید(یا اگر وقت بیتشری برای تمرینداشتید) از رانکوهی بخونید. رانکوهی خوب توضیح داده و مثالهای خوبی هم داره.من از روی رانکوهی خوندم و راضی بودم
ارسال:
۲۳ خرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۲۵ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳ خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۲۷ ق.ظ، توسط skytower_19.)
من خیلی بد سوالهام رو مطرح کردم. اگر اجازه بدین با مثال بگم. نمونه سوال امتحانی این هست:

سوال: در یک فایل "پایل" اگر تعداد بلاک های فایل ۱۰۰۰ و زمان خواندن و نوشتن یک بلاک ۲ T r/w ms باشد، زمان های خواسته شده را محسابه کنید:

الف) TF ب) TN ج) TI د) TD ه) TU Inplace و) TU Outplace

حالا من رفتم به همون لینکی که دادم که توش فرمول ها رو نوشته. بنا به نوشته اون سایت فرمول های فایل پایل اینه:

[تصویر:  Pile-R.JPG]

[تصویر:  Pile-1.JPG]
[تصویر:  Pile-2.JPG]

[تصویر:  Pile-8.JPG]

[تصویر:  Pile-3.JPG]

[تصویر:  Pile-4.JPG]
[تصویر:  Pile-5.JPG]

خب من میخوام الان قسمت الف رو حل کنم. ولی نمیدونم t' چیه و R چیه؟ اگر طبق فرمول اولی بخوایم R حساب کنیم اون وقت a' و V و A چی هستند؟ اینا الان سوال های من برای قسمت الف این سوال هست. این ۵ فاکتور t' - R - a' - V - A رو نمیدونم چی هستند. و همچنین نمیدونم چرا ۲ تا فرمول TF گذاشته و معنیش چی هست. لطفا کمکم کنید. مرسی.
ارسال:
۲۳ خرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۴۱ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳ خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۴۲ ق.ظ، توسط hadi_m.)
(۲۳ خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۲۵ ق.ظ)skytower_19 نوشته شده توسط:  خب من میخوام الان قسمت الف رو حل کنم. ولی نمیدونم t' چیه و R چیه؟

با سلام
ببنید چنتا مفهوم هستش که در ذخیره و بازیابی قبل از هر چیزی با یاد بگیرید
اول نرخ واقعی انتقال هستش که با t نشان میدهند [tex]t=\frac{B}{b_{tt}}[/tex]

البته اگر یخوایم خیلی واقعی تر بیان کنیم باید زمنا دستابی تصادفی را یا هما s+r رو به مخرج کسر اضافه کنیم .
و اما نرخ انتقال انبوه را با [tex]t^{'}[/tex] نشان میدهند که بر حسب بلاک بندی فرق میکند که میتونید به کتاب ذخیره وبازیابی مراجعه کنید.
مفهوم بعدی [tex]b^{'}_{tt}[/tex] هست که این مفهوم خواندن یک بلوک به همراه گپها را نشان میدهد که برابر است با
[tex]b^{'}_{tt} = \frac{B}{t^{'}}[/tex]

منبع ذخیره و بازیابی رانکوهی و همچنین ذخیره وبازیابی مقسمی( فصل بررسی پارامترهای دیسک )

( انان که طلبکار خدائید , خود ائید ) Heart ( حاجت ز طلب نیست شمائید , شمائید )
ارسال:
۲۳ خرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۵۰ ق.ظ
نمیشه همینجوری فرمولارو حفظ کرد، اصلا فرمول حفظ کردن به چه دردی میخوره وقنی نتونی ازش استفاده کنی؟ این فرمولا همشون به سادگی به دست میان.
ارسال:
۲۳ خرداد ۱۳۹۱, ۱۲:۳۸ ب.ظ
ممنون از شما هادی جان. من حقیقتش نمیدونم الان s و r چی هستند. b کوچک و اصلا خود tt رو هم نمیدونم چی هستند. یا اینکه t' چطور به دست میاد.
ارسال:
۲۸ خرداد ۱۳۹۱, ۰۴:۴۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۸ خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۱۲ ب.ظ، توسط hadi_m.)
(۲۸ خرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۰۳ ب.ظ)skytower_19 نوشته شده توسط:  ۳ روز دیگه امتحان دارم. خواهش میکنم کمک کنید.

ببنید s یا همان seek time زمان لازم برای رسیدن هد به سیلندر مورد نظر هستش یا زمان استوانه یابی
r یا rotational time زمان لازم برای رسیدن سکتور مورد نظر به زیر هد هست در این قسمت لازم می دونم یه نکته رو یاداوری کنم
در ذخیره وبازیابی قرارداد می کنند که زمان چرخش یک دور کامل دیسک برابر با ۲r هستش و لذا زمان متوسط برای رسیدن سکتور مورد نظر به زیر هد نصف چرخش کامل دیسک یا همان r هستش [tex]\frac{2r}{2} = r[/tex]

(۲۵ خرداد ۱۳۹۱ ۰۹:۳۹ ق.ظ)skytower_19 نوشته شده توسط:  میشه ازتون خواهش کنم فقط قسمت الف سوال رو حل کنید. فقط الف رو حل کنید من بقیه رو یجوری از روش میفهمم. خیلی ممنونم.

با سلام
ببنید ذخیره وبازیابی به نظرم یکی از شیرین ترین و اسانترین درسیها هستش اگر تفهیمی بخونید و دنبال فرمول حفظ کردن نباشید.
اول فایل عنوان شده در صورت مسئله فایل پایل هستش و ویژگی فایل پایل اینه که رکورد ها بدون هیچ نظمی در فایل ذخیره میشوند
قسمت اول سئوال زمان لازم برای واکشی فایل رو خواسته خب به نظرتون برای واکشی یک رکورد خاص اون هم در یک فایل پایل که هیچ ترتیبی وجود نداره چه باید کرد؟ خب مشخصه باید از اول فایل شروع به سرچ کنیم و فیل رابخوانیم تا رکورد مورد نظر پیدا بشه در حالت متوسط باید نصف رکورد ها یا بلاکهای فایل خوانده بشه ..تا اینجا که کاملا مشخصه
حالا میریم سر فرمول و محاسبه :
خب اگر تعداد بلاکها را با b نشان دهید بنابراین باید نصف بلاکهای خوانده بشه یعنی ۵۰۰ تا بلاک باید خوانده بشه و در مقدار زمان خواندن بلاکها به صورت انبوه ضرب بشه که در اینجا [tex]b^{'}_{tt}=2ms[/tex] خب خیلی راحت الان داریم : :

زمان واکشی یک رکورد برابر است با حاصل ضرب میانگین تعداد بلاکهای فایل(۱/۲b) در زمان خواندن یک بلاک یا زمان خواندن بلاکهای فایل به صورت انبوه([tex]b^{'}_{tt}[/tex])

[tex]T_{f}=\frac{1}{2} b * b^{'}_{tt}[/tex]
[tex]b^{'}_{tt}=\frac{B}{t^{'}} = 2ms[/tex]
[tex]T_{f}=\frac{1}{2} * 1000 * 2 = 1000ms = 1s[/tex]

نکته بعد اینه که در فایل پایل برای خواندن رکورد بعدی از انجا که هیچ ترتیبی وجود ندارد لذا باید دوباره از اول فایل سرچ کرد لذا در فایل پایل داریم : [tex]T_{next}=T_{fetch}[/tex]

در اخر از انجا که قریب چند سال یا بیشتر هست که ذخیره وبازیابی رو نخونده ام لذااین نوشتار خالی از اشکال نیست لذا پوزش من رو بپذیرید و امیدوارم تونسته باشم کمکی هر چند ناچیز کرده باشم و سه روز دیگه امتحانتون رو با موفقیت پشت سر بذارید.

ارسال: #۱۰
۳۰ خرداد ۱۳۹۱, ۰۴:۰۹ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۰ خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۳۱ ب.ظ، توسط hadi_m.)
(۳۰ خرداد ۱۳۹۱ ۰۹:۴۸ ق.ظ)skytower_19 نوشته شده توسط:  آقا خیلی لطف کردین. واقعا ممنون. با این توضیح من متوجه TF شدم.
الان قسمت ب که خب همون میشه چون طبق قاعده ای که شما گفتین TF = TN.
برای TI آیا میشه از فرمول ۲*T R/W استفاده کرد؟ یعنی ۲ رو ضرب ۲ میلی ثانیه بکنیم در این سوال و به عنوان جواب نهایی بنویسیم؟ و برای TD از TF+T R/W میشه آیا استفاده کرد؟ خیلی ممنونم.
با سلام
همانطور که خواسته بودین من بقیه قسمتهای سئوال رو هم حل میکنم امیدوارم مثمرثمر واقع بشه
برای [tex]T_{Insert}[/tex] باید چه کار کنیم ؟؟؟؟
۱- اول اخرین بلاک فایل رو میخونیم که این عمل هزینه اش چقدره؟
هزینه استوانه یابی (s)+ هزینه درنگ دورانی r + هزینه خواندن بلاک [tex]b_{tt}=2ms[/tex]
توجه کنید که در این مسئله خاص s و r رو بهمون نداده و لذا زمان این قسمت برابر میشود با : [tex]b_{tt} s r=2 0 0=2ms[/tex]

راستی [tex]b_{tt}[/tex] مخفف block transfer time هستش یا همون [tex]T_{r/w}[/tex] گفتم تا یه وقت فکر نکنید یه چیز دیگه است Smile

۲- دومین کاری که باید بکنیم اینه که رکورد مورد نظر را درون بلاک بنویسیم و دوباره بلاک بندی کینم . توجه کنید بلاک خوانده شده در مرحله قبل در حافظه قرار میگیرد لذا این عملیات درون حافظه اصلی با سرعت بالا انجام میگیرد و از این زمان صرف نظر می کنیم مگر اینکه باز در صورت مسئله به ما داده باشن که در اینجا ندادنSmile

۳- خب در این قسمت باید زحمت بکشیم و بلاک را دوباره در انتهای فایل بنویسم (به همین سادگی) حالا هزینه این مرحله چقدره؟[tex]T_{r/w}[/tex] درنتیجه به فرمول خودتون میرسیم .[tex]T_{I}=2 * T_{r/w}[/tex] البته باز تاکید میکنم در این مثال خاص (که نه s رو بهمون داده و نه r !! )
یه نکته رو هم ذکر کنم ,در مرحله سوم از انجا که زمان درج اغلب کمتر از یک چرخش کامل دیسک هست و در یک چرخش کامل دیسک بلاک مورد نظر روی دیسک نوشته میشود بنابراین می توان [tex]T_{r/w}=2r[/tex] در نظر گرفت با این توضیحات زمان درج برابر است با :
[tex]T_{Insert}= (s r b_{tt}) T_{r/w} = (s r b_{tt}) 2r[/tex] و در نهایت در این مثال :
[tex]T_{I}=2*T_{r/w}=2 * 2 = 4ms[/tex]
زیاد جالب نیست که زمان s و r رو بهمون ندادن چرا که این زمانها bottleneck یا گلوگاه محسوب میشوند زیرا زمانهای زیادی هستن و تاثیر خیلی زیادی در محاسبه میگذارند اما نمیدانم چرا در مسئله به این زمانها اشاره نکرده Huh

و اما زمان حذف یا [tex]T_{delete}[/tex] :
برای حذف باید چیکار کینم به نظرتون :
۱ - در اولین مرحله باید رکورد مورد نظر رو واکشی کرد یا [tex]T_{f}[/tex]
۲- حذف منطقی رکورد که این عملیات هم چون در حافظه صورت می گیرد از سرعت بالایی برخوردار است و از ان صرف نظر می کنیم Smile
یه توضیح تو پرانتز : ما دو نوع حذف داریم حذف منطقی و حذف فیزیکی در حذف منطقی رکورد فقط مارک میشود و فیلد حذف ان ست میشود اما به صورت فزیکی حذف نمیشود(برای افزایش سرعت عملیات) و بعدا در سازماندهی مجدد انرا به صورت فزیکی حذف و مجددا بلاک بندی میکنیم .
۳- باز نویسی بلاک مورد مورد نظر یا [tex]T_{r/w} = 2r[/tex]
در نهایت برای مسئله شما و طبق براورد خودتان داریم : [tex]T_{d}=T_{f} T_{r/w} = 1000 2=1002ms[/tex]

می رسیم بر سر زمان اپدیت یا [tex]T_{update}[/tex] :
ویرایش رکورد در فایل پایل به دو صورت انجام میگیرد درجا و برون از جا
ممکنه در حین ویرایش طول رکورد تغیر کند و نتوان در جای قبلی خودش درج کرد لذا در اینصورت باید رکورد قبلی را حذف منطقی کرد و رکورد ویرایش یافته را در انتهای فایل درج کرد .

و اما محاسبات برای درجا :
اگر رکورد ویرایش یافته به صورت درجا ذخیره شود پس مسئله همان حذف رکرود هست چرا که در انجا هم حذف منطقی کردیم و حذف منطقی هم حال خاصی از ویرایش درجاست Smile پس در مسئله شما میشود :
[tex] T_{U inplace} = T_{D} = T_{f} T_{r/w} = T_{f} 2r =1000 2 =1002ms[/tex]

برون از جا :
در این صورت باید این مراحل رو دنبال کنیم :
۱- رکورد مورد نظر را واکشی وانرا حذف منطقی کنیم یا [tex]T_{D}=T_{f} T_{r/w} = T_{f} 2r[/tex]
۲- دراین مرحله رکورد ویرایش یافته را که طولش هم تغیر کرده در انتهای فایل می نویسیم که این زمان همان زمان درج است .
در نهایت داریم : [tex]T_{U outplace}=T_{D} T_{I} = 1002 4=1006ms[/tex]

به همین سادگی Smile

موفق و پیروز باشین

ارسال: #۱۱
۳۰ خرداد ۱۳۹۱, ۰۵:۵۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۰ خرداد ۱۳۹۱ ۰۶:۲۳ ب.ظ، توسط skytower_19.)
آقا من باید بگم که با یاد گرفتن این فرمول ها و توضیحات محشر شما نمره ذخیره و بازیابیم رو تضمین شده میدونم و این رو فقط مدیون شما هستم. یعنی الان خدا میدونه من چقدر خیالم راحت شد و ممنون شما شدم بابت این فرمول ها و این پست. واقعا از شما ممنونم و امیدوارم خدا هرچی میخواین بهتون بده. خیلی لطف کردین. بی نهایت من رو شرمنده کردین.

هادی بزرگوار شما انقدر قشنگ توضیح دادین که من رفتم سراغ فایل های ترتیبی و سعی کردم به روش شما اون رو هم برای خودم ساده کنم. من حقیقتش خیلی سعی کردم اشتباهی نداشته باشه. ممنون میشم نظری روی این هم بندازین. ممنون از شما. صورت سوال:

نقل قول: در مورد فایل های ترتیبی زمان های زیر را محسابه کنید. در نظر بگیرید که تعداد بلاک های بخش اصلی ۱۰۰۰ و بخش سرریز ۵۰۰ و زمان خواندن/نوشتن یک بلاک ۲ میلی ثانیه است. (log2 1000 = 10)

الف) TF ب) TN ج) TI د) TD ه) TU Inplace و) TU Outplace

من فرمول ها رو که ساده کردم به اینها رسیدم لطفا نظری روش بندازین و در صورت امکان بفرمایین که درست هست یا نه. خیلی ممنونم:

TF = Log(BN)*T R/W + B0/2*T R/W
Log 1000*2/100 + 500/2*2/100 برابر با ۱/۵/ آیا درست هست؟

TN همان زمان هست پس TN = 2 ms

TI = 2* T R/W پس ۲*۲ = ۴ ms

TD = TF + T R/W حالا برای حل این قسمت زمان رو که ۲ میلی ثانیه داریم و TF رو ۱/۵، آیا ۱/۵ هم از همون جنس هست و جمع میشه؟

TU Inplace = TD
TU Outplace = TD+TI

اگر تایید بفرمایید این فرمول هارو و توضیحی برای نحوه جمع TD بفرمایید خیلی ممنون میشم. شرمنده شماییم.
 سپاس‌گزاری شده توسط: hadi_m
ارسال: #۱۲
۳۰ خرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۰۹ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۰ خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۲۹ ب.ظ، توسط hadi_m.)
با سلام
اولا از اینکه تونستم کمکی بهتون کرده باشم خوشحالم و امیدوارم نتیجه مطلوبی بگیرین .
و اما در مورد فایل ترتیبی که فرمولها را خودتان خلاصه و جمع و جور کردین باید یک سری توضیحات رو اضافه کنم . من متوجه بعضی قسمتها نشدم مثلا ۲/۱۰۰ در محاسبه Log 1000*2/100 + 500/2*2/100 اما خلاصه سازی فرمولهاتون خوب هست اما همانطور که قبلا هم اشاره کردم نمیدونم چرا زمانهای s و r رو در صورت مسئله لحاظ نکرده چرا که این زمانها خیلی مهم هستن .( شاید برای راحتی دانشجویان) در هر حال من سعی میکنم به طور اجمالی به فرمولهای فایل ترتیبی هم بپردازم.

زمان واکشی رکورد یا [tex]T_{Fetch}[/tex] :
اگر واکشی بر اساس فیلد غیر کلید باشد که هیچ فرقی با فایل پایل ندارد اما اگر واکشی بر اساس فیلد کلید باشد که در مسائل همین طور است باید این کارهای رو انجا م بدیم :
۱- یک جستجوی دودویی در بخش اصلی فایل که این زمان برابر است با [tex]log 1000 * (s r T_{r/w})[/tex]
از انجا که در هر بار اگر رکورد در بلاک فعلی پیدا نشد باید سیلندر و نوک هد به بلاک جدیدی منتقل شود که ممکن است در همان سیلند نباشد لذا زمان s و r رو در هر بار داریم اما در مسئله شما که این زمانها در نظر گرفته نشده یعنی همان [tex]log 1000 * T_{r/w}[/tex] میشود .

۲- حال اگر رکورد مورد نظر در بخش اصلی پیدا نشد باید بریم سراغ ناحیه سریزی و از انجا که رکوردهای این ناحیه نامرتب هستند هیچ راهی نداریم جز انکه به روش پایل و به طور متوسط نصف بلاکها را جستجو کنیم که هزینه ان برابر است با :
[tex]s r (\frac{1}{2} * B_{O}*T_{r/w})[/tex]
[tex]B_{O}[/tex] : تعداد بلاکهای ناحیه سر ریزی است .
و درنهایت داریم :
[tex]T_{F} = log1000 * (s r T_{r/w}) (s r \frac{B_{o}}{2}*T_{r/w}) = log1000 * T_{r/w} \frac{B_{o}}{2}*T_{r/w})[/tex]
که خودتان خلاصه نویسی کردین .
و اما در مورد روکورد بعدی یا [tex]T_{Next}[/tex] :
نمیواخم زیاد درگیر جزئیات امر بشم فقط اگر بخوایم خیلی دقیق حساب کینم با یک احتمال p رکورد بعدی در همین بلاک فعلی است که در حافظه است و نیاز به مراجعه به دیسک نیست و با احتمال [tex]1-p[/tex] رکورد در بلاک بعدی است که نیاز به مراجعه به دیسک دارریم یا [tex]r T_{r/w}[/tex] اما کلا خودتان را درگیر این احتمالات نکنیدو همان زمان [tex]r T_{r/w}[/tex] را در نظر بگیرید
توضیح در مورد زمان r : از انجا که بلاک بعدی در همان سیلند هست لذا زمان s را نداریم اما از انجا که در این فاصله زمانی هد از روی بلاک بعدی رد شده لذا فقط زمان r را داریم و باید در مسئله لحاظ کنیم اما باز در مورد مسئله شما این زمان هم داده نشده و طبق خلاصه خودتون میشه [tex]T_{N}=T_{r/w}[/tex]
من سعی می کنم کامل بگم که اگر احیانا در امتحان این زمانها رو دادند حتما لحاظ کنید Smile

و برای زمان درج یا [tex]T_{Insert}[/tex] هم از انجا که درج رکورد جدید باید در ناحیه سرریزی صورت بگیرد و این ناحیه نامرتب هست و در واقع پایل هست لذا همانند فایل پایل است که باز خودتان اشاره کردین اما باز تاکید می کنم بدون در نظر گرفتن زمانهای s و r .

میرسیم به محاسبه زمان حذف یا [tex]T_{Delete}[/tex] : برای حذف یکی رکورد به صورت منطقی عمل میکنیم و کافیه فیلد حذف منطقی را set کنیم یعنی بلاک مورد نظر را میخوانیم ([tex]T_{F}[/tex]) سپس کار در حافظه (زمان صفر) و در نهایت بازنویسی رکورد در همان گردش دیسک ([tex]T_{r/w}[/tex]) در نهایت داریم :

[tex]T_{D} = T_{f} T_{r/w}[/tex]

ودر نهایت برای زمان اپدیت به صورت زیر عمل می کنیم :
در جا : قبلا هم اشاره کردم که اگر در ویرایش طول رکورد تغیر نکند میتوان در همان مکان نوشت و از طرفی هم اشاره کردیم که حذف رکورد هم اوصلا نوعی ویرایش هست لذا محاسبه این قسمت همانند حذف است .

برون از جا : این زمان هم خیلی ساده محاسبه می شود و همانند فایل پایل باید ابتدا رکورد تغیر یافته را حذف منطقی کرد در نایحه اصلی و سپس رکورد جدید را در ناحیه سریزی درج کنیم یعنی :
[tex]T_{U outplace} = T_{D} T_{I}[/tex]

که باز در این مورد هم خودتان خوب خلاصه نویسی کردین Smile و محاسبه این مقادیر هم که دیگه راحته و فقط یه جایگذاری ساده است .

موفق و پیروز باشین .

ارسال: #۱۳
۳۱ خرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۲۴ ق.ظ
(۳۰ خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۵۱ ب.ظ)skytower_19 نوشته شده توسط:  خیلی خیلی ممنونم ازتون. واقعا مجدد من رو شرمنده کردین. فقط جسارتا میشه قسمت TF رو ببینید که من درست به جواب نهایی رسیدم یا نه؟ فرمولش رو که لطف کردید حالا میخوام ببینم جوابش همون میشه؟ و در قسمت TD که TF + T R/W هست، ما هر جوابی که برای TF پیدا کردیم رو مستقیم با ۲ فقط جمع میکنیم؟ نیاز به تبدیل نداره؟ خیلی ممنونم. والا توی سوالاش s و r رو نداده.

با سلام مجدد
محاسبه زمان واکشی رکورد با توجه به فرمولهای بدست امده برابر است با :

[tex]Log1000 * T(r/w) \frac{B_{o}}{2} * T(r/w) = 10 * 2ms \frac{500}{2} * 2ms =20ms 250 * 2ms = 20ms 500ms = 520ms[/tex]

و برای [tex]T_{D}[/tex] هم به این شکل میشه :
[tex]T_{D} = T_{f} T_{r/w}=520ms 2 ms = 522ms[/tex]

منظورتون رو از تبدیل متوجه نشدم اما زمانها اگر بر حست میلی ثانیه هستند باید همه میلی ثانیه باشند و اگر برحسب ثانیه میسنجید باید به ثانیه تبدیل کنید در این سئوالات زمانها بر حسب میلی ثانیه بودند و نیازی به تبدیلات خاصی نبود .

در مورد محاسبه زمان واکشی تو سط خودتان همانطور که گفتم متوجه تقسیم بر ۱۰۰ نشدم . و در پست قبلی هم اشاره کردم .
موفق باشین

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Exclamation سلام لطفاً یکی به من بگه مرتبه زمانی ها چطوری به log تبدیل میشن فرمول داره؟؟ Azadam ۶ ۳,۹۲۳ ۰۶ دى ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Soldier's life
  حل فرمول سیگما Σ [(safety -1) thread -1] Hamedudk ۰ ۱,۵۲۸ ۰۶ دى ۱۳۹۹ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: Hamedudk
Sad ذخیره ماتریس پایین مثلثی / بالا مثلثی به شیوه سطری یا ستونی shayesteNEY ۵ ۹,۹۵۳ ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Negiiin
  معرفی منابع برای درس بازیابی پیشرفته اطلاعات saghi5373 ۷ ۱۱,۵۵۸ ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ ۱۲:۳۵ ق.ظ
آخرین ارسال: atahmasebi
  مهمترین فصل های ذخیره و بازیابی مقسمی enofcom ۱۰ ۵,۵۲۴ ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ۰۵:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: alma1988
  ذخیره وبازیابی _extinct_life ۰ ۱,۳۹۰ ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ ۰۵:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: _extinct_life
  درس معماری شبکه های ذخیره سازی αɾια ۳ ۳,۸۱۰ ۰۶ دى ۱۳۹۶ ۱۲:۵۷ ق.ظ
آخرین ارسال: αɾια
  دلایل لازم برای قبول یک فرمول H-Arshad ۳ ۲,۰۷۷ ۰۷ آبان ۱۳۹۶ ۰۲:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: H-Arshad
  معرفی منابع و گرایش های مرتبط با فایل های صوتی و تصویری و پخش کننده های صوت و تصویر R.g- ۴ ۳,۶۵۴ ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ ۰۹:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: blackhalo1989
  دیتاست برای بازیابی اطلاعات مانند تصویر و متن در شبکه های اجتماعی minamm ۰ ۱,۸۸۲ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۰:۲۲ ق.ظ
آخرین ارسال: minamm

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close