زمان کنونی: ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۵۱ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

حل و بررسی سوالات مدار منطقی گرایش معماری و ای تی ازمون دکتری ۹۱

ارسال:
۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۸:۱۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۲:۱۴ ق.ظ، توسط انرژی مثبت.)
حل و بررسی سوالات مدار منطقی گرایش معماری و ای تی ازمون دکتری ۹۱
دوستان شروع کنند به حل.
سوال ۱ رو دقیقا نمی دونم.
سوال۲: ۳تا گیت OR چهار ورودی (گزینه ۲)
سوال ۳ : نمی دونم
سوال ۴: به نظرم گزینه ۱ می شه. چون cout=a.b+a.cin+b.cin و این یه مدار رای گیر اکثریت هست و واسه s هم که یه xor کافیه.
سوال ۵ : به نظر خودم ۴d می شد چون یه طبقه گیت xor و and واسه تولید giو pi که چون تاخیر گیت ها یکیه پس هم پ.شانی دارند بعد دو طبقه گیت یکی and و یکی or واسه تولید cin ها و یه طبقه گیت xor واسه تولید s ها !!!!
سوال ۶: واسه لچ به نظرم نامشخص می شه واسه فلیپ فلاپ رو مطمئن نیستم.
سوال ۷ : اگه fin=1 باشه fout=1 و dout=din' پس A مکمل ۱ می شه اگه fin=0 باشه در اون صورت fout=din و dout=din و خروجی مکمل ۲ می شه پس می شه (۴)
سوال ۸ : (۲)
سوال ۹ : دقیق نمی دونم ضمن این که الان حال ندارم Big Grin
سوال ۱۰ : (۳) . چون از a شروع می شه اگه بیت های مرتبه پایین مساوی باشن یعنی ۰۰ یا ۱۱ که توی همون حالت می مونه اگه یکی ۱ و یکی ۰ باشه میره به حالت b توی اون حالت دیگه چون بیت یکی ۱ و بیت یکی ۰ بوده پس یکی بزرگتر شده و توی همون حالت می مونه و ... البته شایدم شاتباه می کنم.

دوستان ادامه و اون سوالاتی رو که من نگفتم حل کنند ممنون Tongue

سوالات مدار منطق دوستان ای تی هم همین هاست البته برخی از این سوالات رو ندارند و شماره سوالات یکی نیست ولی ترتیب یکیه.

عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود/لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: a.hooshmand , nomad:D
ارسال:
۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۹:۴۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۱:۵۴ ق.ظ، توسط nomad:D.)
RE: حل و بررسی سوالات مدار منطقی گرایش معماری ازمون دکتری ۹۱
(۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۸:۱۲ ب.ظ)انرژی مثبت نوشته شده توسط:  دوستان شروع کنند به حل.
سوال ۱ رو دقیقا نمی دونم.
سوال۲: ۳تا گیت OR چهار ورودی (گزینه ۲)
سوال ۳ : نمی دونم
سوال ۴: به نظرم گزینه ۱ می شه. چون cout=a.b+a.cin+b.cin و این یه مدار رای گیر اکثریت هست و واسه s هم که یه xor کافیه.
سوال ۵ : به نظر خودم ۴d می شد چون یه طبقه گیت xor و and واسه تولید giو pi که چون تاخیر گیت ها یکیه پس هم پ.شانی دارند بعد دو طبقه گیت یکی and و یکی or واسه تولید cin ها و یه طبقه گیت xor واسه تولید s ها !!!!
سوال ۶: واسه لچ به نظرم نامشخص می شه واسه فلیپ فلاپ رو مطمئن نیستم.
سوال ۷ : اگه fin=1 باشه fout=1 و dout=din' پس A مکمل ۱ می شه اگه fin=0 باشه در اون صورت fout=din و dout=din و خروجی مکمل ۲ می شه پس می شه (۴)
سوال ۸ : (۲)
سوال ۹ : دقیق نمی دونم ضمن این که الان حال ندارم Big Grin
سوال ۱۰ : (۳) . چون از a شروع می شه اگه بیت های مرتبه پایین مساوی باشن یعنی ۰۰ یا ۱۱ که توی همون حالت می مونه اگه یکی ۱ و یکی ۰ باشه میره به حالت b توی اون حالت دیگه چون بیت یکی ۱ و بیت یکی ۰ بوده پس یکی بزرگتر شده و توی همون حالت می مونه و ... البته شایدم شاتباه می کنم.

دوستان ادامه و اون سوالاتی رو که من نگفتم حل کنند ممنون Tongue

منم میخوام نظر بدمBlush
به نظر من
۲: ۲
۳: فک کنم ۴ میشه
۶: ۲
۷: ۴
۸: ۲
۹: فک کنم ۴
۱۰: ۳
اگه غلط بود ضایعم نکنیدBig Grin
 سپاس‌گزاری شده توسط: a.hooshmand , انرژی مثبت
ارسال:
۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۰:۲۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۲:۳۰ ق.ظ، توسط a.hooshmand.)

نظرتان در مورد سوال یک ؟
ارسال:
۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۱:۱۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۱:۱۶ ب.ظ، توسط nomad:D.)
(۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۰:۲۴ ب.ظ)a.hooshmand نوشته شده توسط:  نظرتان در مورد سوال یک ؟

من فکر میکنم گزینه ۲ میشه.
راستی سوالهای منطقی بیشتر از این حرفاس
منم مثل انرژی مثبت حال حل کردنشو نداشتم Big Grin
ارسال:
۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۶:۴۵ ب.ظ
حل و بررسی سوالات مدار منطقی گرایش معماری ازمون دکتری ۹۱
۱۱: ۴
۱۲: ۲
۱۴: ۳
۱۵: ۴
۱۶: ۱
۱۷: ۴
۱۸: ۱
۱۹: ۳
۲۰: D مجموع a,b,c میشه ولی اون تاخیرشو نمیدونم دیگه
اگر هم غلط بودن به بزرگواری خودتون ببخشید.
میگم این دوستان فوق لیسانسمون چقدر علاقه مند هستن به دونستن جوابها lol
 سپاس‌گزاری شده توسط: Xilinx , انرژی مثبت
ارسال:
۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۰:۵۶ ب.ظ
۱۲ : به نظرم ۴ می شه چون sum و cout' رو گفته که در ۶ حالت یکسان می شن.
۱۳ : به نظرم ۲ می شه
۱۵ : چرا ۴ می شه ؟ چون in با خودش xor شده پس میشه صفر؟! البته نظر منه.
۲۰ : تا اونجایی که یادمه تاخیر تولید نتیجه ۹tمی شه هر cout تاخیر ۲t داره پس تعیین کننده است ۴ تا fa داریم در پایین و یه ha با تاخیر t .

سپاس‌گزاری شده توسط: nomad:D
ارسال:
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۲:۴۵ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۲:۵۴ ق.ظ، توسط nomad:D.)
(۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۰:۵۶ ب.ظ)انرژی مثبت نوشته شده توسط:  ۱۲ : به نظرم ۴ می شه چون sum و cout' رو گفته که در ۶ حالت یکسان می شن.
۱۳ : به نظرم ۲ می شه
۱۵ : چرا ۴ می شه ؟ چون in با خودش xor شده پس میشه صفر؟! البته نظر منه.
۲۰ : تا اونجایی که یادمه تاخیر تولید نتیجه ۹tمی شه هر cout تاخیر ۲t داره پس تعیین کننده است ۴ تا fa داریم در پایین و یه ha با تاخیر t .

در مورد سوال ۱۲: بله ببخشید من جدول کشیدم براش موقع شمارش اشتباه کردم ( جواب ۴ میشه).
در مورده سوال ۱۵ همیشه جواب ۰ نمیشه بلکه کلاک رو بزرگتر کنیم تا تاخیرهای گیتهای not روی جواب تاثیر نذاره.شایدم استدلالم درست نباشه.
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت
ارسال:
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۰:۴۵ ق.ظ
(۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۲:۴۵ ق.ظ)nomad:D نوشته شده توسط:  در مورده سوال ۱۵ همیشه جواب ۰ نمیشه بلکه کلاک رو بزرگتر کنیم تا تاخیرهای گیتهای not روی جواب تاثیر نذاره.شایدم استدلالم درست نباشه.
بله حق با شماست. من فکر نکرده بودم که اگه تاخیر گیت های not زیاد باشه دو تا ورودی گیت xor یکی نمی شه. پس به تاخیر گیت های not بستگی داره.

ارسال:
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۲:۴۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۱:۰۳ ب.ظ، توسط a.hooshmand.)
(۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۰:۲۴ ب.ظ)a.hooshmand نوشته شده توسط:  نظرتان در مورد سوال یک ؟

به نظر من هر ۴ گزینه اشتباه است.
چون بافر Open collector نیست و چنانچه خروجی بافر یک باشد و خروجی یکی از گیتهای OC صفر باشد مدار میسوزد.Idea
سوال ۳ -۲-- xor زیرا با xor هم می شود not ساخت(چگونه؟Big Grin) و هم بافر و در نتیجه تمام گیتهای منطقی را می شود ساخت.
 سپاس‌گزاری شده توسط: nomad:D , انرژی مثبت
ارسال: #۱۰
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۱:۰۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۱:۱۱ ب.ظ، توسط nomad:D.)
(۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۲:۴۶ ب.ظ)a.hooshmand نوشته شده توسط:  
(03 اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۰:۲۴ ب.ظ)a.hooshmand نوشته شده توسط:  نظرتان در مورد سوال یک ؟

به نظر من هر ۴ گزینه اشتباه است.
چون بافر Open collector نیست و چنانچه خروجی بافر یک باشد و خروجی یکی از گیتهای OC صفر باشد مدار میسوزد.Idea
سوال ۳ -۲-- xor

میشه راجع به O.C اش یه توضیحی بدید که دقیقا منظورش چی هست؟
و در مورد سوال ۳ کدوم منطق کامل رو تونستید با گزینه ۲ درست کنید؟
(۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۲:۴۶ ب.ظ)a.hooshmand نوشته شده توسط:  
(03 اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۰:۲۴ ب.ظ)a.hooshmand نوشته شده توسط:  نظرتان در مورد سوال یک ؟

سوال ۳ -۲-- xor زیرا با xor هم می شود not ساخت(چگونه؟Big Grin) و هم بافر و در نتیجه تمام گیتهای منطقی را می شود ساخت.

NOT رو میدونم میشه باهاش ساخت ولی بافر و NOT منطق کاملا!؟؟؟
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت , a.hooshmand
ارسال: #۱۱
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۳:۱۷ ب.ظ
به نظر منم xor منطق کامل نمی شه چون توی پوران نوشته xor , and با هم منطق کامل ضعیف هستند با این حساب چطور xor به تنهایی منطق کامل قوی حساب می شه؟ ضمن این که چطور مثلا باهاش and ساخت؟!

سپاس‌گزاری شده توسط: a.hooshmand , nomad:D
ارسال: #۱۲
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۳:۴۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۳:۴۶ ب.ظ، توسط a.hooshmand.)
(۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۳:۱۷ ب.ظ)انرژی مثبت نوشته شده توسط:  به نظر منم xor منطق کامل نمی شه چون توی پوران نوشته xor , and با هم منطق کامل ضعیف هستند با این حساب چطور xor به تنهایی منطق کامل قوی حساب می شه؟ ضمن این که چطور مثلا باهاش and ساخت؟!

من بی دقتی کردم
گزینه ۱ و ۲ مثل هم هست با گزینه ۴ هم نمی شود not ساخت فقط گزینه ۳ می ماند که ظاهرا در پاسخ گزینه سوم، یک اشتباه کوچک تایپی هم وجود دارد.

سوال ۵-

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
 سپاس‌گزاری شده توسط: nomad:D , انرژی مثبت
ارسال: #۱۳
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۶:۲۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۶:۲۵ ب.ظ، توسط nomad:D.)
(۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۳:۴۳ ب.ظ)a.hooshmand نوشته شده توسط:  
(05 اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۳:۱۷ ب.ظ)انرژی مثبت نوشته شده توسط:  به نظر منم xor منطق کامل نمی شه چون توی پوران نوشته xor , and با هم منطق کامل ضعیف هستند با این حساب چطور xor به تنهایی منطق کامل قوی حساب می شه؟ ضمن این که چطور مثلا باهاش and ساخت؟!

من بی دقتی کردم
گزینه ۱ و ۲ مثل هم هست با گزینه ۴ هم نمی شود not ساخت فقط گزینه ۳ می ماند که ظاهرا در پاسخ گزینه سوم، یک اشتباه کوچک تایپی هم وجود دارد.

سوال ۵-

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

ذر مورد سوال ۳ فکر میکنم حق با شما باشه یعنی گزینه۳ باشه. چون اگر b=0 , c=1 قرار بدیم not بدست میاد.and رو هم که تولید میکنه.
میشه در مورد سوال ۵ یکم توضیح بدید؟
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت
ارسال: #۱۴
۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۸:۴۲ ب.ظ
دوستان میشه یکی راجع به سوال ۵ به من توضیح بده که منظورش چیه؟
و منظور از open collector بودن گیت nand در سوال ۱ چیه؟
ارسال: #۱۵
۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۹:۱۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۰:۳۱ ق.ظ، توسط a.hooshmand.)
(۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۸:۴۲ ب.ظ)nomad:D نوشته شده توسط:  منظور از open collector بودن گیت nand در سوال ۱ چیه؟

اگر در مورد آشنایی با گیتهای OC می خواهی بدانی بهتر است به یک کتاب مدار منطقی مراجعه کنید.

اگر خروجی گیتهای منطقی معمولی را مستقیم به هم وصل کنید در صورت مخالف بودن وضعیت خروجی آنها مثلا یکی ۱ و یکی ۰ باشد می تواند باعث سوختن بافر خروجی گیتها شود.

در صورتی که در گیتهای OC امکان وصل کردن مستقیم خروجی ها وجود دارد و در این صورت اصطلاحا گفته می شود تشکیل wire-and می دهد.
به علت باز بودن کلکتور این گیتها (کلکتور ترانزیستور بافر خروجی این گیتها باز است)حتما بایید خروجی این گیتها توسط یک مقاومت بالاکش به منبع تغذیه وصل شود.
از کاربردهای گیت های oc یکی wire-and است.
و به علت باز بودن کلکتور و توانایی انتخاب مقاومت خروجی می توانند جریان و ولتاژ بیشتری و متناسب با نیازمان به خروجی بدهند.

و گاها برای اتصال ۲ تکنولوژی با سطح ولتاژ مختلف هم استفاده می شوند.

امیتر ترانزیستور خروجی این گیتها را معمولا به گونه ای می سازند که توانایی عبور جریان بیشتری داشته باشد.

امیدوارم کامل و درست نوشته باشم.

موفق باشید.
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت , Xilinx , nomad:D

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دانلود سوالات استعداد تحصیلی ازمون دکتری ۹۱ انرژی مثبت ۱۶ ۱۹,۶۴۷ دیروز ۱۲:۳۲ ق.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  حل و بررسی سوالات مدارمنطقی دکتری ۹۲ گرایش معماری nomad:D ۲۵ ۲۴,۲۹۷ ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ ۱۰:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: masoumeh97
  دانلود سوالات تخصصی گرایش فناوری اطلاعات آزمون دکتری ۹۱(کد ۲۳۵۸) Lonely Palm ۲ ۵,۹۴۰ ۲۶ دى ۱۴۰۲ ۰۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  گرایش های علوم کامپیوتر alisaaa ۴ ۳,۷۳۷ ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ۰۴:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: hashemhamidi
  دانلود رایگان پاسخنامه تشریحی سوالات استعداد تحصیلی دکتری elhammath2014 ۲ ۴,۷۸۵ ۰۸ شهریور ۱۴۰۲ ۰۵:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: mmmh68
  جزوه ی خلاصه مدار های منطقی HamidReza1 ۰ ۷۲۶ ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ ۱۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  بررسی سوالات تخصصی دکتری هوش masoomeh_s ۱ ۱,۹۸۹ ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: vejdani
  دانشگاه صنعتی اصفهان یا گرایش معماری امیرکبیر sima84 ۰ ۱,۸۰۷ ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ ۰۳:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  منابع آزمون دکتری گرایش تجارت الکترونیک wskf ۳ ۶,۰۸۳ ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۰:۱۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Ametrine
  بررسی اعتبار یک مجله برای چاپ مقاله one hacker alone ۰ ۲,۰۱۶ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close