زمان کنونی: ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۳۱ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

شناسایی دستگاه های سخت افزاری در لینوکس

ارسال:
۲۰ فروردین ۱۳۹۱, ۰۵:۵۷ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۰ فروردین ۱۳۹۱ ۰۶:۲۸ ق.ظ، توسط p.parsaee.)
سلام
دوستان کسی میدونه چطور میشه دستگاه هایی مثل کارت صدا، کارت گرافیک، fax modem، کارت شبکه و غیره رو به لینوکس (توزیع فدورا یا اوبونتو) شناسوند؟
البته اگه لطف کنید ساده صحبت کنید خیلی بهتره Cool [تصویر:  80655_1_1379093642.gif]

«چون هلال ماه رمضان پدید آید، درهای دوزخ بسته و درهای بهشت باز می شود و شیاطین به زنجیر کشیده می شوند.» حضرت محمد (ص)
۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: Shiny
ارسال:
۲۰ فروردین ۱۳۹۱, ۰۱:۱۶ ب.ظ
اکثر قطعات سخت افزاری به صورت اتوماتیک شناسایی میشن.در واقع درایور اونها داخل خود هسته وجود داره و معمولا لازم نیست کار خاصی انجام بشه(از جمله درایور کارت های شبکه ، کارت گرافیک و سه نقطه).مثلا درایور Nouveau که برای کارتهای گرافیک nVidia وجود داره.
اگر قطعه سخت افزاری باشه که شناسایی نشده بهترین کار این هست که به سایت یا فروم توزیع مورد نظر برید و مشکل رو مطرح کنید چون روند شناسوندن سخت افزار با توجه به توزیع میتونه متفاوت باشه

One who is raised by sword can't be beaten. One who is toughened by fire can't be burned
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: p.parsaee , - rasool - , انرژی مثبت , nikou
ارسال:
۲۲ فروردین ۱۳۹۱, ۰۸:۲۳ ق.ظ
معمولا وقتی من نسخه ای مثل اوبنتو رو نصب میکنم خیلی از درایور ها رو نداره.
اگه سیستم عاملم جز نسخه های اخر باشه دی وی دی اون رو داخل سیستم قرار میدم و خودش اتو ماتیک بالا میاد و با چندتا next زدن درایورها و دستگاهها رو شناسایی میکنه(***توجه: بعضی سیستم عامل ها که کم حجم تر آنها روی سی دی هستش معمولا این امکان رو ندارند )

اما بعضی مواقع این راهکار جواب نمیده:

در این مواقع (ما که تو دانشگاه هستیم) کابل شبکه رو وصل میکنیم و وقتی تو قسمت آپدیت درایور ، درایور هارو آپدیت میکنیم اتوماتیک هر سخت افزاری به سیستم وصل باشه آپدیت اونارو هم میاره و اینطور سیستم سخت افزار مورد نظر رو شناسایی میکنه
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: p.parsaee
ارسال:
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۲:۴۸ ق.ظ
سلام خدمت دوستان
من با SLES 10 کار کردم ولی نصب درایورها در توزیع های مختلف با هم فرقی نداره اگه مثلا مثلا مثلا میخوای یه درایور شبکه نصب کنی با تعدادی دستور خط فرمان میشه بدون اینکه به خودت زحمت اینور اونور رفتن بدی مثلا مثلا مثلا اگه کارتت realtak باشه باز هم میگم مثلا و یه سری به سایتش بزنی میتونی درایوری رو مناسب با نسخه kernel خودت پیدا کنی (مثه ۲/۶ یا ۲/۴ ) بعد از اون وقتی درایورت رو برداشتی ببینی کدام ماژول هست که در حال اجراست(با دستور lsmod و امثالهم) اگه ماژولی مربوط به این device بود که up بود و دستگاه شما با آن ماژول کار نمیکنه باید پاک بشه (با دستور rmmod و امثالهم) بعد از اینکار اکثر درایورها نیاز به library هایی دارند که این library ها معمولا به طور پیش فرض نصب نیستن (مثل kernel-source-tree) و به کامپایلری نیاز هست تا اون سورس خام را که شما از سایت برداشتی را برایت کامپایل کند و شک نداشته باش که این کامپایلر gcc خواهد بود. زیاد طولانی نکنیم بعد از اندکی کار باید این ماژول را به linux معرفی کنیم (با دستور modprobe) این خلاصه خلاصه ای بود از نصب درایور .البته sudo فراموش نشه در توزیعات لینوکس اوبونتو
(به ماژول ها دقت کنید)
۰
۰
ارسال:
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۲:۱۱ ب.ظ
سلام به همگی.
یه مشکلی دارم تو نصب لینوکس.
نمیدونم چرا لینوکس رو سیستم من به صورت گرافیکی نصب نمیشه.فقط متنی نصب میشه.تازه بعد اینکه نصب شد یه صفحه سیاه بالا میاد و یه یوزر پسورد میخواد.موقعی که یوزر رو میزنی دیگه سیستم هنگ میکنه و نمی تونی پسوردشو وارد کنی.
اگه میشه راهنماییم کنید.ممنون دوستان
۰
۰
ارسال:
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۲:۵۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۳:۰۲ ب.ظ، توسط p.parsaee.)
سلام
بهتر بود یه تاپیک در مورد نحوه نصب لینوکس یا اشکال زدایی نصب لینوکس میزدی
اما به هر حال شما اول باید یه مقداری از فضای روی هاردتون رو آزاد کنید تا بتونید لینوکس نصب کنید. بعد سی دی یا دی وی دی مربوطه رو توی کامپیوتر قرار بدین و کامپیوتر رو restart کنید. لینوکس هم دو محیط داره: گرافیکی و متنی.
موقع نصب (بستگی به توزیعی که می خواین نصب کنید) ازتون سوال می کنه که می خواین گرافیکی نصب کنید یا متنی.
این رو هم اضافه کنم یک اشتباه موقع پارتیشن بندی یا موقع نصب می تونه تمام اطلاعات شما رو از بین ببره

«چون هلال ماه رمضان پدید آید، درهای دوزخ بسته و درهای بهشت باز می شود و شیاطین به زنجیر کشیده می شوند.» حضرت محمد (ص)
۰
۰
ارسال:
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۱:۳۳ ب.ظ
(۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۲:۵۴ ب.ظ)p.parsaee نوشته شده توسط:  سلام
بهتر بود یه تاپیک در مورد نحوه نصب لینوکس یا اشکال زدایی نصب لینوکس میزدی
اما به هر حال شما اول باید یه مقداری از فضای روی هاردتون رو آزاد کنید تا بتونید لینوکس نصب کنید. بعد سی دی یا دی وی دی مربوطه رو توی کامپیوتر قرار بدین و کامپیوتر رو restart کنید. لینوکس هم دو محیط داره: گرافیکی و متنی.
ایشون نگفته که نمی تونه نصب بکنه. گفته محیط گرافیکی بالا نمی یاد

One who is raised by sword can't be beaten. One who is toughened by fire can't be burned
۰
۰
ارسال:
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۱:۳۶ ب.ظ
بله میدونم سوالشون چی بود
به خودم گفتم شاید درست نصب نمی کنن. یا موقع نصب گزینه نصب متنی رو به جای گرافیکی انتخاب می کنن.

۰
۰
ارسال:
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۲:۲۸ ق.ظ
RE: شناسایی دستگاه های سخت افزاری در لینوکس
(۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۲:۱۱ ب.ظ)sajad_8900 نوشته شده توسط:  سلام به همگی.
یه مشکلی دارم تو نصب لینوکس.
نمیدونم چرا لینوکس رو سیستم من به صورت گرافیکی نصب نمیشه.فقط متنی نصب میشه.تازه بعد اینکه نصب شد یه صفحه سیاه بالا میاد و یه یوزر پسورد میخواد.موقعی که یوزر رو میزنی دیگه سیستم هنگ میکنه و نمی تونی پسوردشو وارد کنی.
اگه میشه راهنماییم کنید.ممنون دوستان

منم خیلی وقت پیش این مشکلو داشتم بعدا با کمی تلاش حل شد. شما در حین نصب باید هم مدل کارت گرافیکی و هم مدل مانیتورت رو درست بدی اکثرا کارت گرافیکی درست شناخته میشه مدل مانیتور که مشکل ساز میشه . همه اینا تو یه فایلی به اسم xconf ذخیره میشه و وقتی سیستم میخواد با gnome یا KDE بالا بیاد این فایلو میخونه و اگه درست نباشه یه چیزای شطرنجی میاره یا هنگ میکونه. اگه موفق شدی و تونستی حتی با محیط متنی بیای بالا سرویس gdm هست برای gnome که باعث میشه محیط گرافیکی نشون داده بشه.اگه بگی از کدوم توزیع استفاده می کنی بهتر میشه کمک کرد.
۰
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تعریف ای پی استاتیک در ویندوز ۱۱ و مودم و دستگاه تردد babmelo ۰ ۴۸۱ ۰۳ تیر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: babmelo
  معماری سخت تره یا هوش یا نرم افزار؟ Hermione ۸ ۷,۸۸۱ ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ۰۴:۴۸ ق.ظ
آخرین ارسال: dariush65
  پنجمین ازمون استخدام مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی کشور naghmeh70 ۷ ۷,۰۹۳ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۱:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: αɾια
  چاپ کاتالوگ خلاقانه سخت نیست! (سری اول) fafaferdos ۰ ۱,۷۵۵ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۳:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: fafaferdos
  دستگاه ساعت حضور و غیاب Suprema face Station fafaferdos ۰ ۱,۹۰۴ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۳:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: fafaferdos
  تعمیرات تخصصی اسکرابر های صنعتی - دستگاه های مکانیزه شستشوی سطح aradnovin ۰ ۱,۶۸۶ ۰۵ آذر ۱۳۹۶ ۰۵:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: aradnovin
  تعمیرات اسکرابر های صنعتی - دستگاه های شستشوی مکانیزه aradnovin ۰ ۱,۴۲۷ ۰۴ آذر ۱۳۹۶ ۱۲:۱۰ ب.ظ
آخرین ارسال: aradnovin
  نتایج چهارمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور (شهریورماه سال ۹۶) edward71 ۲۵ ۱۷,۴۵۹ ۰۳ آبان ۱۳۹۶ ۰۸:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: edward71
  درخواست منبع برای دروس شبکه های کامپیوتری پیشرفته و مدار منطقی (کد ۲۳۵۸) حمیده محمدی ۵ ۹,۵۸۸ ۱۲ مهر ۱۳۹۶ ۰۱:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: gncooeler
  آیا افزودن سخت افزار به کامپیوتر خانگی نیاز به نصب داره ؟ simorghsimorgh ۲ ۲,۹۳۹ ۰۶ مهر ۱۳۹۶ ۱۱:۵۵ ق.ظ
آخرین ارسال: ۶۶۶۴

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close