زمان کنونی: ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۸:۵۷ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

جزوه آموزشی MIPS

ارسال:
۲۰ بهمن ۱۳۹۰, ۰۴:۰۸ ب.ظ
جزوه آموزشی MIPS
سلام
چندتا سوال دارم
اول اینکه این MIPS ای که در کتاب پترسون هستش فقط تئوریه یا عملی هم داره؟
بعد اینکه با چه نرم افزاری می تونم دستورات MIPs رو اجرا کنم؟
بهترین کتاب آموزشی چیه؟
در مورد Verilog هم اگه کسی اطلاعاتی داره ممنون می شم در اختیارم قرار بده
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال:
۲۱ بهمن ۱۳۹۰, ۰۱:۰۸ ق.ظ
جزوه آموزشی MIPS
کسی نیست مرا یاری کند؟؟؟
ارسال:
۲۱ بهمن ۱۳۹۰, ۱۲:۱۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ بهمن ۱۳۹۰ ۱۲:۵۱ ب.ظ، توسط shervinrs.)
RE: جزوه آموزشی MIPS
(۲۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۴:۰۸ ب.ظ)پشتکار نوشته شده توسط:  در مورد Verilog هم اگه کسی اطلاعاتی داره ممنون می شم در اختیارم قرار بده
چه اطلاعاتی؟ Verilog یک زبون توصیف سخت افزاره که به اینجور زبون‌ها HDL هم میگن. با استفاده از HDLها می تونین یک Datapath رو تعریف کرده و بعد براش یک کنترلر بنویسین. فرق اساسیش با زبانای برنامه نویسی اینه که Flow نداره، مثل اون چیزی که در معماری تحت عنوان RTL درس داده میشه.
زبان VHDL هم مثل Verilog می مونه و فرق خاصی با هم ندارن.
مثلا این کد یک Full Adder رو در VHDL تعریف کرده:

کد:
ENTITY fulladder IS
    PORT (a, b, cin‌: IN BIT ; s, cout‌: OUT BIT);
END fulladder;

ARCHITECTURE simple OF fulladder IS
BEGIN
    s <= a XOR b XOR cin;
    cout <= (a AND b) OR (a AND cin) OR (b AND cin);
END simple;

البته نیازی به تعریف FA نیست. بلکه میشه نوشت s <= a+b+cin و این یک خط هم کار کد بالا رو میکنه. تمام عملیات پایه مثل شیفت، گردش، ضرب، مقایسه و ... در Library تعریف شدن و جاشون جمع کننده و هر سخت افزار پایه دیگه قرار میگیره.
برای یک Device واقعی کدها می تونن تا چند هزار خط برن. (چند هزار خط بدون Flow Smile) و پیاده سازی و تستشون چند ماه طول بکشه.
بعد از اینکه معماری رو با این زبون تعریف کردین باید اون رو سنتز کنین. خروجی سنتز خود سخت افزاره. یعنی کد شما تبدیل به گیت های پایه تعریف شده در اون Library ای میشه که باهاش کد رو سنتز کردین. خود کد رو هم قبل از سنتز و هم بعد از سنتز میشه Simulate کرد که ببینین که کد داره درست کار میکنه یا نه. البته قبل از سنتز تاخیر نداریم (تاخیر همه گیت‌ها صفر) و فقط برای اطمینان از صحیح بودن کد میشه به کار میره. اما خروجی بعد از سنتز تاخیر هم داره.
با خروجی پس از سنتز میشه یک FPGA رو پروگرم کرد یا اون رو به یک کارخانه ساخت IC داد.

نقل قول: اول اینکه این MIPS ای که در کتاب پترسون هستش فقط تئوریه یا عملی هم داره؟
وجود داره. به Wikipedia سر زدید؟
 سپاس‌گزاری شده توسط: پشتکار
ارسال:
۲۱ بهمن ۱۳۹۰, ۱۱:۴۳ ب.ظ
(۲۱ بهمن ۱۳۹۰ ۱۲:۱۰ ب.ظ)shervinrs نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۰ ۰۴:۰۸ ب.ظ)پشتکار نوشته شده توسط:  در مورد Verilog هم اگه کسی اطلاعاتی داره ممنون می شم در اختیارم قرار بده

خود کد رو هم قبل از سنتز و هم بعد از سنتز میشه Simulate کرد که ببینین که کد داره درست کار میکنه یا نه. البته قبل از سنتز تاخیر نداریم (تاخیر همه گیت‌ها صفر) و فقط برای اطمینان از صحیح بودن کد میشه به کار میره. اما خروجی بعد از سنتز تاخیر هم داره.
با خروجی پس از سنتز میشه یک FPGA رو پروگرم کرد یا اون رو به یک کارخانه ساخت IC داد.
تا جایی که من میدونم و کار کردم همچین چیزی نیست که هم قبل از سنتز بشه شبیه سازی کرد هم بعدش...
مثلا توی نرم افزار QuartusII عمل سنتز زمان کامپایل صورت میگیره و بعد از کامپایل عمل شبیه سازی صورت میگیره.عمل شبیه سازی به دو صورت انجام میشه‌: ۱- Timing Simulation‌: که این نوع شبیه سازی تاخیر گیت‌ها رو نشون میده.مثلا شما میتونید یه تمام جمع کننده رو به چند صورت پیاده سازی کنید و تاخیر گیت های مختلف رو ببینید !
۲- Functional Simulation ‌: که برای بررسی صحت کد به کار میره...
من قبلنا یه سری آموزش نرم افزار QuartusII رو آماده کردم(ترجمه و تالیف) اگه خواستین بگید براتون آپلود میکنم !

تحمل مشقت به امید آسایش بهتر از آسایشی است که سختی به دنبال دارد.
 سپاس‌گزاری شده توسط: پشتکار
ارسال:
۲۲ بهمن ۱۳۹۰, ۱۲:۲۳ ق.ظ
نقل قول: تا جایی که من میدونم و کار کردم همچین چیزی نیست که هم قبل از سنتز بشه شبیه سازی کرد هم بعدش...
مثلا توی نرم افزار QuartusII عمل سنتز زمان کامپایل صورت میگیره و بعد از کامپایل عمل شبیه سازی صورت میگیره.عمل شبیه سازی به دو صورت انجام میشه‌: ۱- Timing Simulation‌: که این نوع شبیه سازی تاخیر گیت‌ها رو نشون میده.مثلا شما میتونید یه تمام جمع کننده رو به چند صورت پیاده سازی کنید و تاخیر گیت های مختلف رو ببینید !
۲- Functional Simulation‌: که برای بررسی صحت کد به کار میره...
من قبلنا یه سری آموزش نرم افزار QuartusII رو آماده کردم(ترجمه و تالیف) اگه خواستین بگید براتون آپلود میکنم!
منظورتون اینه که قبل از سنتز نمیشه؟
با ModelSim یا Active-HDL میشه بدون سنتز کد رو تست کرد. البته اینا شبیه سازی پس از سنتز هم انجام میدن، اما معمولا استفاده نمیشه.
 سپاس‌گزاری شده توسط: Xilinx
ارسال:
۲۸ فروردین ۱۳۹۱, ۱۰:۳۳ ق.ظ
جزوه آموزشی MIPS
بچه ها این سنتزی که میگید دیگه چیه؟
آخه من آزمایشگاه رو پاس نکردم
تازه دارم کار می کنم
ارسال:
۰۷ آذر ۱۳۹۱, ۱۱:۴۷ ق.ظ
dar morde kamputer paye mips ba vhdl etelaat mikham kasi ha komak kone?
Bache Mosbat، در تاریخ ۰۷ آذر ۱۳۹۱ ۱۲:۲۹ ب.ظ برای این مطلب یک پانوشت گذاشته است:

دوست عزیز. فارسی تایپ کردن یک نوع احترام به مخاطبه . لطفا ازین به بعد فارسی تایپ کنین. در ضمن لطفا سوالاتتون رو فقط در بخش سوالات و درخواست های اعضا بپرسین.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جزوه برای دکتری IT Fariba071 ۲ ۱,۹۵۱ امروز ۱۲:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
Question درخواست کتاب یا جزوه rezaqazvin ۳۱۲ ۱۹۷,۷۲۱ ۲۸ آذر ۱۴۰۲ ۰۴:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: شاسا فرمان
  [دانلود] ویس و جزوه ی طراحی الگوریتم سیدجوادی هاتف ۳۳ ۴۱,۲۹۸ ۰۴ تیر ۱۴۰۲ ۰۲:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: solmaz58
  درخواست کتاب یا جزوه برای ارشد و دکتری هوش مصنوعی H.Mohammadi ۱ ۱,۳۶۰ ۰۴ تیر ۱۴۰۲ ۰۱:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: solmaz58
  جزوه ی خلاصه مدار های منطقی HamidReza1 ۰ ۷۲۵ ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ ۱۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  دانلود جزوه شناسایی آماری الگو دکتر بیگی Jooybari ۲۲ ۲۱,۸۰۶ ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ۰۸:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: studentstar
  جزوه اسکن شده " سیستم های توزیع شده " دکتر پدرام arash691 ۸ ۱۴,۲۰۹ ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ۰۲:۵۵ ق.ظ
آخرین ارسال: negarrah
  جزوه خلاصه نکات مهم فصول ابتدایی درس مهندسی نرم افزار Happiness.72 ۱ ۳,۵۳۰ ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ ۰۶:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: M o h m m @ d
  [دانلود] جزوه و صدای نظریه زبانها، دکتر کارگهی هاتف ۱۰۷ ۸۵,۳۵۵ ۱۹ بهمن ۱۴۰۰ ۰۶:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Avzr
Rainbow درخواست لینک دانلود جزوه پایگاه داده پارسه bijibuji ۰ ۲,۲۸۲ ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ ۰۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: bijibuji

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close