زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۵:۴۱ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

شمارش تعداد کلاکها

ارسال:

StudentSE پرسیده:

شمارش تعداد کلاکها

سلام
درمورد سوالاتی که تعداد کلاک پالسها رو برای اجرای یک دستور در یک data path میخواد اگه میشه راهنمایی کنید.
توی آزمون ۵۰% پارسه هم ازش سوال اومده بود.
۰
ارسال:

homa پاسخ داده:

RE: شمارش تعداد کلاکها

برای اجرای یک دستورات به طور کلی باید مراحل زیر طی شود:
۱)دستور از حافظه واکشی بشه
۲)مراحل اجرای دستور واکشی شده(شامل ترجمه‌ی دستور،بدست آوردن عملوندها ،انجام عملیاتی که کد عملوند مشخص میکنه)
ابتدا تک تک مراحلی که باید انجام بشه مشخص می کنیم بدون در نظر گرفتن سیکل زمانی.بعد از این مشخص می کنیم که کدوم مراحل می تونن با هم همپوشانی داشته باشن یعنی اجرای یکی به دیگری ضرر نمیزنه و حالا تعدا سیکل های ما مشخصه
من با توجه به سوال ۶۹ پارسه اونچه که فهمیدم رو می نویسم ولی نتونستم عکسش رو بذارم اگه کسی بتونه بذاره تا بقیه که پارسه ندارن هم در موردش نظر بدن ممنون میشم.Blush
مراحل را مشخص می کنیم:
۱)باید دستوراز حافظه بیرون بیاد،اول باید PC در MAR قرار بگیره چون PC مستقیم به حافظه وصل نیست.مرحله (۱)[tex]MAR\leftarrow PC[/tex]، مرحله (۲) [tex]PC\leftarrow PC 1[/tex]

۲)همیشه دستور برای اجرا باید در ثبات IR قرار بگیره‌، دستور الان میشه [tex]MEM\left [ MAR\right ][/tex] که باید به IR انقال بدیم اما را مستقیمی بین حافظه و IR وجود نداره پس مجبوریم اول بریزیم تو MDR و بعدش IR که اینجا دو مرحله داریم: مرحله(۳)[tex]MBR\leftarrow MEM\left [ MAR\right ][/tex] و مرحله(۴) [tex]IR\leftarrow MBR[/tex]
تا اینجا واکشی تموم شد حالا اجرای دستور
۳)[tex]Res\leftarrow R0[/tex]مرحله (۵)
۴)[tex]R0\leftarrow R1[/tex]مرحله (۶)
۵)[tex]R1\leftarrow Res[/tex]مرحله (۷)
مراحل ۳و ۲ میتونن همپوشانی داشته باشن‌، تو مراحل دیگه نمیتونن هم پوشان بشن چون یا اینکه ما یک باس مشترک داریم و چند مقدار رو یه باس جواب نمیده و یا اینکه در صورت همپوشان شدن مقدار‌ها ممکن اشتباه خونده یا نوشته بشه
تعداد مراحلمون شد ۶ تا پس ۶ سیکل

ارسال:

مازیار صفایی پاسخ داده:

(۰۸ آذر ۱۳۹۰ ۱۲:۴۵ ب.ظ)homa نوشته شده توسط:  برای اجرای یک دستورات به طور کلی باید مراحل زیر طی شود:
۱)دستور از حافظه واکشی بشه
۲)مراحل اجرای دستور واکشی شده(شامل ترجمه‌ی دستور،بدست آوردن عملوندها ،انجام عملیاتی که کد عملوند مشخص میکنه)
ابتدا تک تک مراحلی که باید انجام بشه مشخص می کنیم بدون در نظر گرفتن سیکل زمانی.بعد از این مشخص می کنیم که کدوم مراحل می تونن با هم همپوشانی داشته باشن یعنی اجرای یکی به دیگری ضرر نمیزنه و حالا تعدا سیکل های ما مشخصه
من با توجه به سوال ۶۹ پارسه اونچه که فهمیدم رو می نویسم ولی نتونستم عکسش رو بذارم اگه کسی بتونه بذاره تا بقیه که پارسه ندارن هم در موردش نظر بدن ممنون میشم.Blush
مراحل را مشخص می کنیم:
۱)باید دستوراز حافظه بیرون بیاد،اول باید PC در MAR قرار بگیره چون PC مستقیم به حافظه وصل نیست.مرحله (۱)[tex]MAR\leftarrow PC[/tex]، مرحله (۲) [tex]PC\leftarrow PC 1[/tex]

۲)همیشه دستور برای اجرا باید در ثبات IR قرار بگیره‌، دستور الان میشه [tex]MEM\left [ MAR\right ][/tex] که باید به IR انقال بدیم اما را مستقیمی بین حافظه و IR وجود نداره پس مجبوریم اول بریزیم تو MDR و بعدش IR که اینجا دو مرحله داریم: مرحله(۳)[tex]MBR\leftarrow MEM\left [ MAR\right ][/tex] و مرحله(۴) [tex]IR\leftarrow MBR[/tex]
تا اینجا واکشی تموم شد حالا اجرای دستور
۳)[tex]Res\leftarrow R0[/tex]مرحله (۵)
۴)[tex]R0\leftarrow R1[/tex]مرحله (۶)
۵)[tex]R1\leftarrow Res[/tex]مرحله (۷)
مراحل ۳و ۲ میتونن همپوشانی داشته باشن‌، تو مراحل دیگه نمیتونن هم پوشان بشن چون یا اینکه ما یک باس مشترک داریم و چند مقدار رو یه باس جواب نمیده و یا اینکه در صورت همپوشان شدن مقدار‌ها ممکن اشتباه خونده یا نوشته بشه
باید اسفند دود کنید..... شما همیشه سوالهای معماری رو خوب جواب میدید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

Xilinx پاسخ داده:

شمارش تعداد کلاکها

منم واقعا توی این سوالات مشکل دارم .فکر میکنم چندتا نکته رو اگه همیشه توی این سوالات چک کنیم راه درست بدست میاد !
بعد از جواب دادن بچه‌ها یه جمع بندی میکنیم !

۰
ارسال:

Xilinx پاسخ داده:

شمارش تعداد کلاکها

آره واقعا باید اسفند دود کنیم.حقا که واسه رشته ای که دارن واسش تلاش میکنن ساخته شدن Smile

۰
ارسال:

pos پاسخ داده:

شمارش تعداد کلاکها

(۰۸ آذر ۱۳۹۰ ۱۲:۴۵ ب.ظ)homa نوشته شده توسط:  مراحل ۳و ۲ میتونن همپوشانی داشته باشن‌، تو مراحل دیگه نمیتونن هم پوشان بشن چون یا اینکه ما یک باس مشترک داریم و چند مقدار رو یه باس جواب نمیده و یا اینکه در صورت همپوشان شدن مقدار‌ها ممکن اشتباه خونده یا نوشته بشه

من این قسمت را دقیقا نفهمیدم. منظورتون همپوشانی دستورات ۳و۵ توی خطوط زیر هست؟

۱- MAR<-PC
۲- PC<-PC+1
۳- MDR<-MEM[MAR]
۴- IR<-MDR
۵- Res<-R0
۶- R0<-R1
۷- R1<-Res

اون جدول کدی که روی به روی مدار می کشه به چه درد میخوره؟
ممنون.

ارسال:

homa پاسخ داده:

(۰۸ آذر ۱۳۹۰ ۰۹:۳۰ ب.ظ)pos نوشته شده توسط:  
(08 آذر ۱۳۹۰ ۱۲:۴۵ ب.ظ)homa نوشته شده توسط:  مراحل ۳و ۲ میتونن همپوشانی داشته باشن‌، تو مراحل دیگه نمیتونن هم پوشان بشن چون یا اینکه ما یک باس مشترک داریم و چند مقدار رو یه باس جواب نمیده و یا اینکه در صورت همپوشان شدن مقدار‌ها ممکن اشتباه خونده یا نوشته بشه

من این قسمت را دقیقا نفهمیدم. منظورتون همپوشانی دستورات ۳و۵ توی خطوط زیر هست؟

۱- MAR<-PC
۲- PC<-PC+1
۳- MDR<-MEM[MAR]
۴- IR<-MDR
۵- Res<-R0
۶- R0<-R1
۷- R1<-Res

اون جدول کدی که روی به روی مدار می کشه به چه درد میخوره؟
ممنون.
نه من گفتم مراحل ۲و۳ همون دستورات دوم و سوم که نوشتید.مراحل ۵و۳ به هیچ وجه نمیشه هم پوشان بشن چون ما تا دستور رو برای اجرا آماده نکردیم که نمیشه به مرحله‌ی اجرا بریم.
در مورد جدول کناری که میکشه به نظر من منظورش اینه که تعداد مراحل اجرای یک دستور رو مشخص میکنه،یعنی چه دستوراتی تو این مسیر داده میتونه انجام بگیره و با توجه به اونا ما به هدف اصلیمون برسیم.
مثلا تو سوال بعدی پارسه اگه برای مکمل ۲ حساب کردن اگه یک کد عملیات بود که مستقیم اینکار رو میکرد لازم نبود تو دو مرحله (اول بر عکسش حساب کنیم بعد بعلاوه یک کنیم) انجام بشن.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تعداد برگ درخت؟؟؟؟؟؟؟ rad.bahar ۴ ۳,۸۳۲ ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: mohamadrra
  تعداد جواب mostafaheydar1370 ۲۱ ۱۷,۰۰۳ ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: miinaa
  تعداد روش های نوشتن عدد n ss311 ۲ ۲,۹۵۳ ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  تعداد مسیرها در گراف ss311 ۰ ۱,۷۹۱ ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ ۱۲:۴۷ ب.ظ
  تعداد درخت فراگیر ss311 ۰ ۲,۰۵۷ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۰۶ ب.ظ
  تعداد توابع پوشا ss311 ۰ ۱,۸۳۸ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۴:۵۷ ب.ظ
  تعداد اعداد ۵ رقمی هم ارز ss311 ۲ ۲,۳۳۷ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۴:۳۹ ب.ظ
  تعداد رشته های n بیتی hamedsos ۲ ۲,۶۹۳ ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ۰۹:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Jooybari
  تعداد درختهای پوشا ss311 ۰ ۱,۵۳۹ ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۰۸ ب.ظ
Question تفاوت تعداد مقایسه های مورد نیاز در الگوریتم های متفاوت porseshgar ۰ ۱,۹۲۳ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: porseshgar

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close