زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۱:۴۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال از استنتاج در منطق گزاره‌ای (کنکور ۹۴)

ارسال:

رضا ۱۳۷۰ پرسیده:

Thumbs Up سوال از استنتاج در منطق گزاره‌ای (کنکور ۹۴)

سلام خدمت همه دوستان عزیز.یه سوال از کنکور ارشد مربوط به ساختمان گسسته ۹۴ امروز دیدم که حلش رو درک نمی کنم و از راه حلهایی که هم خودم میدونم و منطقی هم هستن از هر کدوم به یه جواب میرسم .اگه کسی از دوستان جواب رو بلده لطفا راهنمایی کنه
سوال اینه :با فرض درستی گزاره های [tex](p\wedge q)\vee r[/tex]و [tex]r\rightarrow s[/tex] کدام یک از گزاره های زیر را نمی توان استنتاج کرد؟

۱)[tex]p\vee s[/tex]
۲)[tex]q\vee s[/tex]
۳)[tex]p\vee q[/tex]
۴)هر سه
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

Behnam‌ پاسخ داده:

RE: سوال

(۱۴ خرداد ۱۳۹۵ ۰۸:۰۲ ب.ظ)رضا ۱۳۷۰ نوشته شده توسط:  سلام خدمت همه دوستان عزیز.یه سوال از کنکور ارشد مربوط به ساختمان گسسته ۹۴ امروز دیدم که حلش رو درک نمی کنم و از راه حلهایی که هم خودم میدونم و منطقی هم هستن از هر کدوم به یه جواب میرسم .اگه کسی از دوستان جواب رو بلده لطفا راهنمایی کنه
سوال اینه :با فرض درستی گزاره های [tex](p\wedge q)\vee r[/tex]و [tex]r\rightarrow s[/tex] کدام یک از گزاره های زیر را نمی توان استنتاج کرد؟

۱)[tex]p\vee s[/tex]
۲)[tex]q\vee s[/tex]
۳)[tex]p\vee q[/tex]
۴)هر سه

در تصویری که ضمیمه کردم، حالاتی که هر دو عبارت صحیح باشند آورده شده. برخی رو به صورت ادغام شده نوشتم تا تست‌ها رو بشه سریع‌تر حل کرد. ضمناً با روش‌های زیادی میشه این تست رو حل کرد.
برای اینکه گزینه‌ی ۱ رو نشه استنتاج کرد، باید هر دوی q و s مقدار false بتونند داشته باشند اگر q مقدار false داشته باشه، پس مقدار r حتماً باید true باشه (طبق جدول پایینی) تا عبارت مزبور صحیح باشه. اما اگر r مقدار true داشته باشه، s هم باید true باشه (جدول اول). در نتیجه false بودن q منجر به true بودن s شد یعنی گزینه‌ی ۱ مقدار true خواهد داشت و استنتاج میشه!

به همین ترتیب اگر در گزینه‌ی ۲، مقدار q رو false فرض کنیم، طبق جدول دوم مقدار r حتما باید true باشه، در نتیجه s هم باید true باشه (تا گزاره‌ی اولی درست بوده باشه طبق صورت سوال). یعنی q or s (گزینه‌ی دومم) مقدار true میگیره.

گزینه‌ی سوم اگر p رو false بگیریم، q میتونه false باشه (چون true بودن r کافی هست تا کل گزاره‌ی دوم true باشه، مستقل از مقدار q). یعنی ممکن هست هم p و هم q مقدار false داشته باشند و باز هر دو گزاره صحیح بوده باشند (یعنی تضادی وجود نداره). پس نمیشه استنتاج کرد که p or q هم حتما true باید باشه.

ارسال:

رضا ۱۳۷۰ پاسخ داده:

سلام ممنون از جوابت...فکر کنم جای p شما اشتباه نوشته باشید q برای گزینه ۱///درسته؟بعد یه سوال دیگه همه سوالهای با موضوع استنتاج رو میشه با این روش حل کرد.؟اگر میشه بگید چند روش وجود داره تا تشخیص بدیم؟ممنون ازت
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

Behnam‌ پاسخ داده:

(۱۴ خرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۰۶ ب.ظ)رضا ۱۳۷۰ نوشته شده توسط:  سلام ممنون از جوابت...فکر کنم جای p شما اشتباه نوشته باشید q برای گزینه ۱///درسته؟بعد یه سوال دیگه همه سوالهای با موضوع استنتاج رو میشه با این روش حل کرد.؟اگر میشه بگید چند روش وجود داره تا تشخیص بدیم؟ممنون ازت

بله اشتباه تایپی شد منظورم p بود.
سؤال‌های استنتاج رو با روش‌های زیادی میشه حل کرد، شاید هر یک نفر یه روش مختلف استفاده کنه، همانطور که این سؤال رو دوستان با ۲ روش دیگه هم حل کردند. من برای اینکه زیاد قاطی فرمول و نقیض کردن و ... نشم سعی میکنم اینطوری با علم حدیث و کلام حل کنم. اما به نظرم بشه اغلب موارد این روش رو به کار برد، به جز مواردی که تعداد متغیر و گزاره‌ها زیاد هست که اون موقع باید دقت و ایده به خرج بدید.

۰
ارسال:

Saman پاسخ داده:

با تو جه به صورت سوال دو گزاره داده شده در سوال درست فرض شده اند. یعنی وجود هر شرایطی در گزینه را که ما فرض قرار دهید باید دو گزاه ی صورت سوال درست باشند.
برای گزینه ی اول داریم : [tex]p\: \vee\: q[/tex] را غلط فرض میکنیم پس باید هر دو برابر باشند با :
[tex]p=F\: \: s=F[/tex]
حال داریم :
[tex]r\longrightarrow s\: then\: r\longrightarrow F\: then\: r\longrightarrow f=\sim r[/tex]
و : [tex](p\wedge q)\vee r=r[/tex]
عبارت دوم منظور وابستگی نتیجه به مقدار r میباشد،با توجه به این که ما در یکی از فرض ها مقدار r را برابر نقیض r بدست آوردیم.
برای رد سایر گزینه ها همین کار را انجام دهید.
پیشنهاد میکنم ۱۰ تا مثال از بخش منطق حل کنید و سعی کنید روابط اگر - آنگاه(شرطی و دو شرطی) رو به دقت مطالعه کنید.
پاسخ گزینه ی ۳ هست

۰
ارسال:

Iranian Wizard پاسخ داده:

سلام.
[tex](p\wedge q)\: \vee\: r\: \: \: \equiv\: \: \: (p\vee r)\: \wedge\: (q\vee r)\: \: \: \: \vdash\: \: \: \: \: (p\vee r)\: ,\: (q\vee r)[/tex]

در نتیجه فرض ما بصورت زیر هستش:

[tex]r\: \longrightarrow\: s\: \: \: ,\: \: \: p\vee r\: \: \: ,\: \: \: \: q\vee r\: \: \vdash[/tex]

[tex]r\: \longrightarrow\: s\: \: \: ,\: \: \: \: p'\: \longrightarrow\: r\: \: \: ,\: \: \: \: q'\: \longrightarrow\: r\: \: \vdash[/tex]

که گزینه ۱ به شکل زیر اثبات میشه:

[tex]p'\: \longrightarrow\: r\: \: \: ,\: \: \: r\: \longrightarrow\: s\: \: \: \: \vdash\: \: \: \: p'\: \longrightarrow\: s\: \: \: \equiv\: \: \: p\vee s[/tex]

گزینه ۲ هم به شکل زیر اثبات میشه:

[tex]q'\: \longrightarrow\: r\: \: \: ,\: \: \: r\: \longrightarrow\: s\: \: \: \: \vdash\: \: \: \: q'\: \longrightarrow\: s\: \: \: \equiv\: \: \: q\vee s[/tex]

و چون صورت سوال گفته که کدام یک از گزینه ها را نمی توان استنتاج کرد و گزینه ۱ و ۲ استنتاج شدند،پس فقط گزینه ی ۳ میمونه و جواب ۳ خواهد بود

۱
ارسال:

student100 پاسخ داده:

RE: سوال از استنتاج در منطق گزاره‌ای (کنکور ۹۴)

کسی میدونه نتایج اولیه ارشد کی میاد؟؟

ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

RE: سوال از استنتاج در منطق گزاره‌ای (کنکور ۹۴)

(۱۵ خرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۲۱ ب.ظ)student100 نوشته شده توسط:  کسی میدونه نتایج اولیه ارشد کی میاد؟؟

سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر.
تاریخی که سازمان سنجش مشخص کرده دهه سوم خرداده.
لطفاً سوالاتتون رو در محل مناسبش مطرح کنید. متشکر.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اثبات به کمک استنتاج Xzrix ۲ ۲,۷۲۷ ۲۶ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ghaderZ
  ارتباط دائم بین سیستم استنتاج فازی و یک نرم افزار دیگر fa_karoon ۱ ۲,۳۱۳ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۱۲ ق.ظ
آخرین ارسال: fa_karoon
  مباحث آزاد آزمون دکترا ۹۸ (قبل ار کنکور-بعد از کنکور) taha.maten ۰ ۲,۱۰۲ ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: taha.maten
  سوال ۱۱۵- مهندسی ۹۶- منطق مرتبه اول mzi ۰ ۱,۵۲۷ ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ۰۵:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: mzi
  سوال از منطق ss311 ۰ ۱,۱۵۳ ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  سوال از منطق ss311 ۰ ۱,۰۳۴ ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ۱۱:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: ss311
  مصاحبه با ۷۹ نرم افزار(کنکور مهندسی کامپیوتر) و ۱۶۲ شبکه(کنکور آی تی) theshatoonak ۳ ۷,۳۰۰ ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ۰۳:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: yahmat
Question راهنمایی برای کتاب مبانی منطق و نظریه مجموعه ها (help me plz ) fimen ۳ ۸,۴۴۳ ۱۴ آبان ۱۳۹۶ ۰۶:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: agha_Yahya
  حل چند سوال؟ برنامه سازی منطق baharkhanoom ۰ ۱,۶۱۴ ۰۱ تیر ۱۳۹۶ ۰۱:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: baharkhanoom
  سیستم عامل ۹۴و ۹۵ فناوری اطلاعات signal_micro ۲ ۲,۵۴۷ ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۱:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Rehe1994

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close