زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۷:۳۷ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

اختلاف پتانسیل ها در مدار الکتریکی

ارسال:

Ohaio پرسیده:

اختلاف پتانسیل‌ها در مدار الکتریکی

بچه‌ها یه نگاه به مدار زیر بندازید . به نظر شما‌: جواب این قسمت‌ها چی میشه

- پتانسیل نقطه A (فقط به صورت فرمولی یا مفهومش رو بگین )
- پتانسیل نقطه B (فقط به صورت فرمولی یا مفهومش رو بگین )
- پتانسیل نقطه C (فقط به صورت فرمولی یا مفهومش رو بگین )

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

delta پاسخ داده:

اینا را من خیلی خوب بلدم فقط شکلا نمیتونم بگیرم بعضی وقتها میتونم باز کنم اما بعضی وقتا نمیشه میخوای شکلا بفرست به ایمیلم تا کامل برات توضیح بدم کلا برای بدست اوردن ولتاژ -جریان در این گونه مدارها یا از روش kvl-kcl‌استفاده میکی یا روش سریعتر هم هست شکلا بفرست تا واضحتر میگم

ارسال:

Ohaio پاسخ داده:

RE: اختلاف پتانسیل‌ها در مدار الکتریکی

(۱۶ شهریور ۱۳۹۰ ۰۲:۰۵ ب.ظ)delta نوشته شده توسط:  اینا را من خیلی خوب بلدم فقط شکلا نمیتونم بگیرم بعضی وقتها میتونم باز کنم اما بعضی وقتا نمیشه میخوای شکلا بفرست به ایمیلم تا کامل برات توضیح بدم کلا برای بدست اوردن ولتاژ -جریان در این گونه مدارها یا از روش kvl-kcl‌استفاده میکی یا روش سریعتر هم هست شکلا بفرست تا واضحتر میگم

ممنونم براتون ایمیل کردم ولی بازم اینجا هم میذارم
این هم لینک دانلود‌:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

ببین میدونی مشکل من چیه ... من میخوام بدونم این پتانسیل هایی که بین نقاط A و B یا A و C هست چطوری میتونه تاثیر بذاره توی پتانسیل نقطه C و B؟

مثلا اگه این پتانسیلی که برات گفتم بین این نقاط هست نمی بود میگفتم ۳/(Va - Vc) برای جریان بین A و C درسته ؟ ؟؟؟
اما من این پتانسیلی که این وسط داره رو نمیتونم چطوری به حساب بیارم ؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

delta پاسخ داده:

بله fardad کاملا درست میگه.چند تا روش داری اون اختلاف پتانسیل که وسط داری باید کم یا زیاد بشه از همین حالا برا خودت یه مدل در نظر بگیر (ولتاژی که از سر مثبت به منفی وارد میشه)یا منفی یا مثبت در نظر بگیر البته همه را یه طور نه اینکه یه جا مثبت بگیری یه جا منفی.این از اختلاف پتانسیل ک بین نقاط بود.حالا چون va,vb,vc را میخوای تو هر کدام از اینا یه kcl میزنی
kcl at node a:(va+12-vb)/3+(va-6-vc)/3+i2
i1‌ ک به راحتی با یه kvl در حلقه بزرگ پیدا میشه vb ‌هم که از روی شکل مشخص هست برابر ۶ است یه جریان فرضی بین a,b در نظر بگیر(جهتش از aبه b) و با زدن kvl در دو حلقه چپ و راستi2و i جدید پیدا میشن حالا میذاری رابطه بالا va بدست میاد یا از همون اول و روش سریعتر که i جدیدا بدست اوردی میدونیم ک i جدید برابر است با:va+12-vb/3
vb را ک داریم i جدید هم ک حساب شده از اینجا va بدست میادمیگم روش زیاد داره باید ببینی کدومش ساده‌تر فقط یادتم باشه که جریان بین a,c برابر است با iجدید+i2 و جهتش از c به a
بازم اگه متوجه نشدی بگو تا باز راه حل کلی را مرتب‌تر بنویسم

۰
ارسال:

Ohaio پاسخ داده:

مرسی واقعا از شما

با توجه به توضیحاتتون من دو سه تا سوال برام پیش اومده‌ Sadشکل جدید رو ضمیمه کردم)

*********////
اول اینکه :
پتانسیل نقاط B و C چون به زمین وصلن میشه ۶ و ۱۲.... . ولی بالای نقطه C دقیقا یه منبع ولتاژ دیگه هم هست خوب (با فلش زرد رنگ مشخص کردم)؟ چرا اون رو توی پتانسیل نقطه C دخالت نمیدین ؟

دوم اینکه :
دوم اینکه باید برای پتانسیل B و C هم جهت در نظر بگیریم درسته ؟ مثلا پتانسیل B منفی و پتانسیل C مثبت

*********/////
من یه شکل دیگه هم براتون میذارم به نظر شما پتانسیل نقطه A توی این شکل(که دو حالت داره) چه فرقی با هم دارن؟ (شکل پایین )

۰
ارسال:

delta پاسخ داده:

شکلها را من نمیتونم باز کنم سوالا کامل حل میکنم فردا میزارم

ارسال:

Jabar-Asadi پاسخ داده:

(۱۶ شهریور ۱۳۹۰ ۰۸:۴۶ ب.ظ)delta نوشته شده توسط:  شکلها را من نمیتونم باز کنم سوالا کامل حل میکنم فردا میزارم

من اپ کردم براشون Big Grin
این شکل اوله‌:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

اینم شکل دوم‌:

البته اینم بگم که این سوال دوستمون ماله کتاب پوران پژوهشه

ارسال:

delta پاسخ داده:

ببین وقتی ک بین یک گره مثل اینجا c و گره زمین یک منبع ولتاژ وجود داشت (البته منبع ولتاژ مستقل)گره (اینجاc) با منبع ولتاژ برابر میشه.این سوالا حالا یه طور دیگه حل میکنیم این روشا یاد بگیر روش میانبر هستش میتونی همه سوالات این فصلا باهاش حل کنی حتی تو قسمت مدار تونن و نورتن هم زیاد استفاده میشه
شکلا گذاشتم سعی کن جهت جریانا از سمت منفی به سمت مثبت بکشی اینجا من جریان i3 را کشیدم حالا چرا باید از( c به a )‌جریانi2+i3 را بکشیم خب چون باید جریانی از اینجا(c به a)بگذرد که kcl نقطه a برابر ۰ شود در kcl هم میگفتیم جریانهایی که وارد میشوند منفی و اونایی ک خارج میشن مثبت در نظر میگریم ببین kcl‌در نقطه a صفر میشه.این تا اینجا
vb را ک قبول داری ۶ میشه vc باید -۱۲ بشه فرض میکنیم ک vc را هم متوجه نشدیم ک -۱۲ هستش خب حل میکنیم
kvl at left mesh:-3i3-12-12+3i2+6=0.....-3i3+3i2=18
kvl at right mesh:3i2+3i3+6-12+3i2-12=0....6i2+3i3=18
بعد از ساده سازی:
i2=4, i3=-2
از طرفی میدونیم ک i3=va-vb+12/3
با جایگذاری va=-12
خب گفتیم ک فرض کنیم vc را نفهمیدیم ک -۱۲ میشه حالا i2+i3=2
i2+i3=vc-va+6/3
ک vc از اینجا برابر میشه با -۱۲

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال:

Ohaio پاسخ داده:

مرسی بابت توضیحاتتون . اگه لطف کنید برای قسمت دوم سوالم هم راهنمایی کنید واقعا ممنون میشم
(قسمت دوم سوالم اینه‌: من یه شکل دیگه هم براتون میذارم به نظر شما پتانسیل نقطه A توی این شکل(که دو حالت داره) چه فرقی با هم دارن؟ (شکل پایین )

)

ارسال: #۱۰

delta پاسخ داده:

(۱۷ شهریور ۱۳۹۰ ۱۲:۵۲ ق.ظ)Ohaio نوشته شده توسط:  مرسی بابت توضیحاتتون . اگه لطف کنید برای قسمت دوم سوالم هم راهنمایی کنید واقعا ممنون میشم
(قسمت دوم سوالم اینه‌: من یه شکل دیگه هم براتون میذارم به نظر شما پتانسیل نقطه A توی این شکل(که دو حالت داره) چه فرقی با هم دارن؟ (شکل پایین )

)

افرین خیلی خوب داری مفهومی جلو میری هر چند فکر کنی سوال به نظر ساده میاد ولی ازش رد نمیشی تو کنکور از تحلیل مدارهای مقاومتی(همین فصلی ک داری میخونی)حداقل ۱ و حداکثر ۲ تا ازش میاد.خب به نظر تو شکل نباید با هم فرق کنن یه چیزی داشت یادم نیست ک مثلا یکی از عناصر افت داشت درست یادم نیست مثلا تو شکل اگه فرض کنیم جریان ۲A ازش بگذره مقاومت هم ۲ باشه ولتاژ هم ۵ VA یکی درمیاد نمیدونم منم به شک افتادم به خاطر شکل سادش بقیه هم نظر بدن .قسمتهای سخت مدار هنوز مونده اونا راهم همین طور خوب بفهمی جلو بری مطمئن باش میتونی همه سوالاتشا جواب بدی هرچن ک من دیگه با مدار الکتریکی سر و کار ندارم ولی این درسا خیلی دوست دارم سوالات دیگه ای داشتی بپرس تا منم مدار یادم نداره هر کدوما تونستم جواب میدم برا این سوالتم باز به نتیجه دیگه رسیدم میگم

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جزوه ی خلاصه مدار های منطقی HamidReza1 ۰ ۶۸۷ ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ ۱۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  شروع کار و اشتغال زایی در اصناف الکتریکی تهران nikikalhor ۰ ۷۴۲ ۲۶ دى ۱۴۰۱ ۱۲:۰۷ ق.ظ
آخرین ارسال: nikikalhor
  شروع کار و اشتغال زایی در اصناف الکتریکی تهران nikikalhor ۰ ۶۶۰ ۲۶ دى ۱۴۰۱ ۱۲:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: nikikalhor
  رسم مدار انکدر ۴ به ۲ moslemrahmati ۰ ۱,۶۵۳ ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ ۰۲:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: moslemrahmati
  جزوه ی خلاصه ی درس مدار منطقی HamidReza1 ۱ ۲,۷۶۵ ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ ۰۲:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  منبع خوب برای تست مدار منطقی marvelous ۴ ۴,۳۵۷ ۱۵ دى ۱۳۹۸ ۰۷:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: The BesT
  مدار منطقی دکتر اجلالی بهتره یا موریس مانو _student_98 ۹ ۸,۴۱۷ ۰۶ دى ۱۳۹۸ ۰۳:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  مدار منطقی اجلالی چاپ جدید و چاپ قبل radi_s ۵ ۵,۶۳۱ ۰۲ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: radi_s
Question اساتید دروس سیگنال و مدار الکتریکی amir.nj96 ۰ ۱,۸۷۹ ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ ۰۶:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: amir.nj96
  مدار منطقی طراحی شمارنده bcd ,با فلیپ فلاپ d Yousefi.parisa70@gmail.com ۰ ۲,۵۵۴ ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Yousefi.parisa70@gmail.com

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close