زمان کنونی: ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۸:۵۷ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال در مورد الگوریتم دایجسترا

ارسال:

sarashahi پرسیده:

سوال در مورد الگوریتم دایجسترا

توی سوال الگوریتم دایجسترا میگن که باید با کمترین هزینه از فلان گره به فلان گره برید درسته؟
خب چطوری باید کمترین مسیر رو پیدا کنیم؟ ممکنه گراف گره های زیادی داشته باشه.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

ardaaalan پاسخ داده:

RE: سوال در مورد الگوریتم دایجسترا

خوب من یک مثال فرستادم . طبق اون پیش میریم .
ما توی این الگوریتم یک راس رو در نظر میگیریم و از اون به سایر رئوس الگوریتم رو پیاده سازی میکنیم که اینجا a رو گرفته .
مرحله اول گره هایی که بدون واسطه به گره a وصل شدن رو پیدا میکنیم و مینویسیم و برای بقیه مقدار بی نهایت میزاریم .
که اینجا c رو میبینه با ۴ تا و b رو میبینه با ۱ . بقیه هم که بی نهایت
مرحله ۲ : میایم از بین گره هایی که ملاقات شدن بهینه رو انتخاب میکنیم . یعنی گره b
تو مرحله ۲ حالا راس b به عنوان واسط اضافه شد . یعنی این جمله (( گره a گره .... را میبیند , به واسطه ی گره B ))
حالا میبینیم این بار به واسطه b گره d و e رو میبینه . d رو با ۸ تا و e رو با ۶ تا . گره a گره c رو هم به واسطه b میبینه و هزینش میشه ۳ . میبینیم که بهینه تر از مرجله یک بود که بطور مسنقیم میدید و ۴ بود . پس ۳ جایگزین ۴ میشه .
جالا مرجله ۳ : مینیمم اون گره هایی که ملاقات شده رو انتخاب میکنیم . ( b انتخاب شده تو مرحله قبل )
میشه گره c .
حالا تو مرحله سوم این جمله که (( گره a گره .... را میبیند بواسطه ی (b,c) یا c یا b ))
که اینجا میبینیم گره a گره e رو میبینه از طریق مسیر a به b , bبه c و c به e . درست . میبینیم هزینش میشه ۴ و بهتر از ۶ قبلی هست . پس ۴ جایگزین ۶ میشه .
حالا دوباره مینیمم این جدول انتخاب میشه که گره e هستش .
مرجه ۴ . این جمله (( گره a گره ...... را با واسطه (a,b,c,e) یا a یا b یا c یا e یا ترکیب دوتای اینها یا ۳ تایی اینها میبیند .
حالا میبینیم که a گره d رو از طریق a به b , b به c , c به e , e به d میبینه که هزینش کلا میشه ۷ تا . بهتر از ۸ تا هستش پس ۷ جایگزین ۸ میشه . و همچنین گره f رو میبینه با a به b , b به c , c به e و e به f با ۱۰ تا
این شد دیکسترا
البته به f شونصد تا مسیر داریم ( خصوصاً همه گره ها واسط میتونن باشن . ولی از بین اونا بهینه ترین از نظر هزینه رو پیدا میکنیم . چون اینجا دیگه محدودیت واسط نداریم که از فلان مسیر نشه رفت )

۰
ارسال:

sarashahi پاسخ داده:

کسی نحوه کارشو می دونه؟

۰
ارسال:

sarashahi پاسخ داده:

اینطوری خیلی سخته
یه راه آسونتر نداره؟
اما فکر کنم توی سوالش میگه از گره a مثلا تا گره فلان با حداقل هزینه برید نه همه گره ها.
منظورم برای سوال پایانی درس دوره کارشناسی هست.
اگه برای همه گره ها بخواد که خیلی سخت میشه.

۰
ارسال:

ardaaalan پاسخ داده:

تا اونجایی که من دیدم ۴ تا جدول میدن میگن کدوم یکی بهینه الگوریتم دایجسترا برای گراف زیر است .
با ۲ بار تمرین راحت میشه
نه راه حل دیگه ای نداری
حداقل تا اونجایی که من میدونم و تو کتاب طورانی نوشته

ارسال:

L3ic پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۳ ۰۹:۲۹ ب.ظ)ardaaalan نوشته شده توسط:  تا اونجایی که من دیدم ۴ تا جدول میدن میگن کدوم یکی بهینه الگوریتم دایجسترا برای گراف زیر است .
با ۲ بار تمرین راحت میشه
نه راه حل دیگه ای نداری

کجای کتاب آقای طورانی در مورد دایجسترا توضیح داده ؟؟؟!!!
چرا من ندیدم :O
کدوم کتاب؟ کدوم صفحه؟

--------------------------------------------------------------------
در مورد این الگوریتم بنظرم مرتبه زمانی و شرایط استفاده اش رو یاد بگیری کفایت میکنه
وگرنه اگر گراف بدند که با چشم هم میشه کوتاه ترین مسیر رو پیدا کرد
والبته تست هایی هم دیدم که ماتریس ایجاد شده نهاییش رو دادند و ازش یه سوال درآوردند که فقط بدونی داستانش چیه حله
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

ardaaalan پاسخ داده:

[quolte='L3ic' pid='327910' dateline='1421609138']
(۲۸ دى ۱۳۹۳ ۰۹:۲۹ ب.ظ)ardaaalan نوشته شده توسط:  تا اونجایی که من دیدم ۴ تا جدول میدن میگن کدوم یکی بهینه الگوریتم دایجسترا برای گراف زیر است .
با ۲ بار تمرین راحت میشه
نه راه حل دیگه ای نداری

کجای کتاب آقای طورانی در مورد دایجسترا توضیح داده ؟؟؟!!!
چرا من ندیدم :O
کدوم کتاب؟ کدوم صفحه؟

--------------------------------------------------------------------
در مورد این الگوریتم بنظرم مرتبه زمانی و شرایط استفاده اش رو یاد بگیری کفایت میکنه
وگرنه اگر گراف بدند که با چشم هم میشه کوتاه ترین مسیر رو پیدا کرد
والبته تست هایی هم دیدم که ماتریس ایجاد شده نهاییش رو دادند و ازش یه سوال درآوردند که فقط بدونی داستانش چیه حله
[/quote]

درسته .
شرمنده . تو کتاب طراحی الگوریتم بهروز قلی زاده
فصل روشهای حریصانه
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۹۴ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  دو سوال در مورد درخت BST(درخت جستجوی دودویی) امیدوار ۳ ۵,۲۰۹ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: marzi.pnh
  سوال در مورد سهمیه رتبه اولی rezamim2020 ۰ ۲,۰۱۳ ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ۰۴:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: rezamim2020
  سوال در مورد دروس جبرای و چارت ارشد کامپیوتر/هوش دانشگاه تهران imali ۱ ۲,۹۱۹ ۰۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
Question تفاوت تعداد مقایسه های مورد نیاز در الگوریتم های متفاوت porseshgar ۰ ۱,۹۶۷ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: porseshgar
  سوال در مورد منبع و دروس آزمون استخدامی mostafa272 ۳ ۴,۵۳۲ ۰۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷ ق.ظ
آخرین ارسال: majidnourirad10
  سوال در مورد دانشگاه آزاد قزوین, ارشد شبکه های کامپیوتری networki ۰ ۲,۴۸۶ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: networki
  سوال در مورد دانشگاه آزاد قزوین, ارشد شبکه های کامپیوتری networki ۰ ۲,۶۶۵ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: networki
  سوال در مورد شهریه نوبت دوم شهید بهشتی و خوابگاه Shine_20 ۱ ۳,۴۲۳ ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Iranian Wizard
  سوال مهم و فوری در مورد انتخاب رشته siiib70 ۲ ۳,۹۳۳ ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۵:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: siiib70

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close