زمان کنونی: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۵۸ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

به دست آوردن CPI با در نظر گرفتن زمان عملیات I/O

ارسال:

ana9940 پرسیده:

به دست آوردن CPI با در نظر گرفتن زمان عملیات I/O

تست علوم کامپیوتر - ۸۶

در یک سیستم ۸۲ درصد زمان اجرا صرف محاسبات و ۱۸ درصد صرف عملیات I/O میشود. CPI برای دستورات صحیح و ممیز شناور و بقیه دستورات به ترتیب ۱ و ۵ و ۲ است و ۴۰ % دستورات صحیح و ۲۰ % دستورات ممیز شناور و ۳۰ % بقیه دستورات است. حال اگر CPI ممیز شناور از ۵ به ۳ تغییر داده شود، speed up چقدر است؟؟
۱/۲۴۵
۱/۳۱۶
۱/۶
۲

من راهش رو بلدم ولی این ۸۲ درصدی که واسه محاسبات داده ، باعث میشه راه طولانی بشه و منم اینجوری حلش کردم.
فرض کردم که ۱۰۰ درصد زمان صرف محاسبات میشه و CPI رادر دو حالت به دست آوردم . حالت اول میشه ۲/۵ و حالت دوم میشه ۱/۹ ، حالا speed up میشه ۲۵ تقسیم بر ۱۹ یعنی ۱/۳۱ البته در حالتی که ۱۰۰ درصد زمان اجرا صرف محاسبات بشه و حالا چون ۸۲ درصد هست، یه کوچولو از ۱/۳۱ جواب کمتره که خوش شانسم و فقط گزینه ۱ می مونه.
حالا اگه بخوام دقیق حساب کنم باید ۱/۳۱۶ را در ۰/۸۲ ضرب کنم؟؟؟ که اینجوری جوابم میشه ۱/۰۷۸ ، اونوقت دیگه گزینه یک به دست نمیاد!!!
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۲
ارسال:

MiladCr7 پاسخ داده:

RE: به دست آوردن CPI با در نظر گرفتن زمان عملیات I/O

خب ابتدا میریم سراغ محاسبه cpi ها ببینید ما یه cpi قبل از بهبود داریم و یه cpi بعد از بهبود، البته cpi دستورات محاسباتی مدنظره.چون اگه دقت کنید ممیز شناور و اعداد وصحیح و اینا چون محاسباتیا حساب میشه
مقدار cpi قبل از بهبود خب ۲/۵ میشه و cpi بعد از بهبود هم مقدارش ۱/۹ فکر نکنم توی محاسبه اینا مشکل خاصی وجود داشته باشه
حالا ببینید ما زمان اجرای قبل از بهبود و بعد از بهبود رو به دست میاریم
خب ما تعداد کل دستورات رو که نداریم پس فرض میکنیم تعداد کل دستورات n هستش.cpi رو داریم و طول هر کلاک پالس رو هم نداریم و فرض میکنیم اونم T هستش اکی؟؟؟
پس زمان اجرای دستورات محاسباتی به شرط اینکه ۸۲ درصد از زمان کل رو تشکیل میده قبل از بهبود برابر:[tex]t_{old}=n*2.5*T[/tex] میشه و زمان اجرای دستورات محاسباتی به شرط اینکه y درصد زمان کل رو تشکیل میده برابر [tex]t_{new}=n*1.9*T[/tex] میشه.ببین y برای این بود که ما نمیدونیم وقتی cpi ممیز شناور رو کاهش میدیم حالا چه درصدی از زمان کل رو دستورات محاسباتی تشکیل میده و مسلما این زمان با زمان اولیه فرق میکنه و و باید به دستش بیاریم.و از تقسیم زمان اجرای دستورات محاسباتی قبل از بهبود به بعد از بهبود و مساوی قرار دادنش با تقسیم y بر ۸۲ درصد مقدار y برابر ۰/۶۲۳۲ میشه یعنی داریم : [tex]\frac{t_{new}}{t_{old}}=\frac{y}{0.82}\rightarrow\frac{n*1.9*T}{n\ast2.5\ast T}=\frac{y}{0.82}\rightarrow y=0.6232[/tex]
همون طور که توی نسبت میبینید درصد دستورات محاسباتی قبل از بهبود و بعد از بهبود با زمان اجرای قبل و بعد از بهبود رابطه مستقیم دارن
و در پایان speedUp از تقسیم زمان قبل از بهبود به زمان بعد از بهبود به دست میادش
حالا دقت کن که ما زمان کل رو نمیدونیم اونم به خاطر اینکه ۱۲ درصد از زمان اجرای کل رو محایبات io دربر گرفته و ما نمیدونم اون چقدر طول میکشه.پس ما فرض میکنیم زمان اجرای کل T باشه خب!!!
پس زمان قبل ازبهبود هم همون T میشه یه زمان که هر چی میخواد باشه
ولی زمان بعد از بهبود میدونم که ۰/۶۲۳۲T زمان اجرای دستورات محاسباتی و همون ۰/۱۸T هم دستورات io هستن که حاصل تقسیم همون ۱/۲۴۵ میشه وقریبا که همون گزینه اول میشه یعنی :

[tex]ُSpeedUP=\frac{t}{0.18t 0.6232t}\cong1.245[/tex]

من یکم درمورد رابطه اخر بیشتر توضیح بدم
ببین ما فرض میکنیم که زمان کل t هستش درسته؟؟؟ حالا هر عددی میخواد باشه و زمان قبل از بهبود یعنی توی زمان کل هیچ تغییری ندادیم پس اینجا هم زمان قبل از بهبود همون زمان کل یعنی t میشه.ولی زمان بعد از بهبود شامل یه تغییراتی شده که باید بر حسب t بیانش کنیم
خب ما میدونیم که دستوراتمون از دو بخش تشکیل شدن دستورات io و دستورات محاسباتی.حالا این دستورات io که ۱۸ درصد کل دستورات رو تشکیل میدن شامل هیچ بهبودی نشدن پس همون زمان اجراشون همون ۱۸دزصد زمان کل میشه یعنی:۰/۱۸t
ولی دستورات محاسباتی شامل بهبود شدن و زمان جدیدشون برابر:۰/۶۲۳۲t میشه اکی؟؟؟؟
پس t رو بر جمع این دو زمان که بعد از بهبود به دست اوردیم تقسیم میکنیم و گزینه اول به دست میاد

امیدوارم متوجه شده باشید.بببخشید اگه بد توضیح دادمCool

ارسال:

ana9940 پاسخ داده:

مرسی، خیلی خوب توضیح دادین.
ولی فکر کنم راه شانسی خودم بهتره ، فوقش بیشتر از یه گزینه میمونه که از خیر سوالش می گذرم. Big Grin
البته تقصیر طراح های سوال هم هست، باید بیشتر دقت کنن و عددهای رند رو داخل سوال بدن . Cool
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

MiladCr7 پاسخ داده:

(۲۳ دى ۱۳۹۳ ۰۷:۴۴ ب.ظ)ana9940 نوشته شده توسط:  مرسی، خیلی خوب توضیح دادین.
ولی فکر کنم راه شانسی خودم بهتره ، فوقش بیشتر از یه گزینه میمونه که از خیر سوالش می گذرم. Big Grin
البته تقصیر طراح های سوال هم هست، باید بیشتر دقت کنن و عددهای رند رو داخل سوال بدن . Cool

اتفاقا برعکس!!!اگه میبینید تحلیلش زیاد شد برای اینه میخواستم کاملا متوجه شید چه اتفاقی افتاده!!!مگه نه تو ۲ خط این تمومه.لا هم شاید زیر ۲ دقیقه وقت بگیره.اتوضیح زیاد این دچار اشتباه نکنه شما رو.کل تحلیل این ۳۰ ثانیه هم نیست ولی خب انتقال مطلب تو نوشته خیلی سخته واسه همین طولانی میشه SmileSmileSmileSmile

ارسال:

ana9940 پاسخ داده:

آره درست میگی ولی ضرب و تقسیم هاش بده که سر کنکور هم معمولا دچار اشتباهاتی میشیم که بهتره این جور تست ها وقتمون رو هدر ندن.

۰
ارسال:

MiladCr7 پاسخ داده:

سلام.الان سوال چیه اینجا؟؟؟Angel

ارسال:

ana9940 پاسخ داده:

(۲۳ دى ۱۳۹۳ ۰۷:۲۰ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  سلام.الان سوال چیه اینجا؟؟؟Angel
جواب دقیق و راه صحیحش رو میخوام.
راه من شانسی درست درمیاد Big Grin

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درخواست تصحیح (تعویق) زمان کنکور ارشد ۱۴۰۱ s.gg ۱ ۱۴ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ ۰۷:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  آموزش نحوه گرفتن پرتره ای حرفه ای mortazangz ۰ ۱,۲۹۸ ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ ۰۲:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mortazangz
  نظر شما راجب بهترین موسسه برای کنکور ارشد کامپیوتر vahid_sh@hotmail.com ۶۵ ۴۰,۸۰۴ ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ ۱۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Hadi7590
  ios 15.1 (4) M Router 2911 Cisco rh1995 ۰ ۹۵۰ ۰۴ دى ۱۴۰۰ ۰۸:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: rh1995
  نظر در رابطه با استاد داور علیصا ۰ ۱,۵۱۶ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۶:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  تعویق زمان کنکور ارشد sima84 ۰ ۱,۵۳۸ ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۱:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  گرامر زبان انگلیسی:صفت های ed و ing دار cyruskingsolomon ۳ ۲,۷۱۹ ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ ۰۶:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  درخواست برنامه برای اردینو در iot seokheiry ۱ ۳,۰۴۶ ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: iot-programer
  زمان جستجوی درخت fateme.sm ۰ ۱,۶۲۷ ۰۶ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: fateme.sm
Smile فروش کتابهای دست دوم و ارزان آمادگی ارشد انفورماتیک پزشکی qizilbash ۱ ۴,۳۲۰ ۲۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: zeilabi69

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close