زمان کنونی: ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۴۹ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تعداد MaxHeap برای یک درخت با ساختار داده شده

ارسال:

ana9940 پرسیده:

تعداد MaxHeap برای یک درخت با ساختار داده شده

سلام دوستان
سوال ۵۱ آزمون جامع پارسه به نظرم آسونه ولی نتونستم حلش کنم و حیفه یادش نگیرم. Big Grin
سوال اینه:
چند درخت با خاصیت Max Heap برای درخت زیر با ۱۳ کلید متفاوت میتوان رسم کرد؟
گزینه ۱: ۱۵۲۰۶۴
گزینه ۲: ۳۰۴۱۲۸
گزینه ۳: ۱۲۱۶۵۱۲
گزینه۴: ۶۰۸۲۵۶
جواب گزینه ۲ میشه.
تا یه قسمتی رو میدونم ولی از یه جایی به بعد نه!
چون ۵ عدد کوچکتر از ریشه باید داشته باشیم پس یه ترکیب ۵ از ۱۲ داریم. حالا بعدش تو زیردرخت چپ دوباره یه ترکیب ۳ از ۴ داریم . واسه دو فرزند هم سطح آخر هم دو حالت داریم.
حالا واسه درختی که فرزند راست ریشه هم میشه به همین صورت ترکیب ها رو بنویسم؟ اینجوری جوابم با پاسخنامه درست نیست.

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۵
ارسال:

ریحان پاسخ داده:

RE: تعداد MaxHeap برای یک درخت با ساختار داده شده

من این سوال رو کلا بلد نبودم میشه از اول توضیحش بدین؟

ارسال:

MiladCr7 پاسخ داده:

(۱۵ دى ۱۳۹۳ ۰۱:۰۵ ق.ظ)ریحان نوشته شده توسط:  من این سوال رو کلا بلد نبودم میشه از اول توضیحش بدین؟

سلام .خسته نباشید .راستش بنا به مسائل پیش اومده فک کنم باید اول همه پستام اینو بنویسم که من توضیح دادنم کلا اینشکلیه و خدایی نکرده قصد توهین به معلومات کسی رو ندارم(ببخشید منظورم شما نیستی ولی خب مسائلی پیش اومده که باید اینو میگفتم)

خب بریم سراغ حل سوال
جواب این سوال اینه: [tex]\binom{12}{5}\times4\times2\times6\times4\times2[/tex]
نگران نباشین هنوز توضیحش مونده فقط خواستم بگم قراره به چی برسیم.خب شروع میکنیم ببینید صورت سوال یه شکل خاصی رو به ما داده
و گفته به چند حالت میشه نودها رو چید که خاصیت مکس هیپ داشته باشند.
بازم تاکید میکنم خاصیت مکس هیپ .

حالا شاید بگید خاصیت مکس هیپ چی داره که اینقد تاکید میکنیم ببینید اکثرا این رو با اینکه گفته شه درخت مکس هیپ هستش اشتباه میکنن و به کلمه خاصیت که تو متنه توجه نمیکنن.ببینید صورت سوال گفته خاصیت مکس هیپ رو داشته باشه یعنی مقدار هر نود از فرزنداش بیشتر باشه همین!!!چیز بیشتری نداریم دیگه قرار نیست درخت هم مکس هیپ باشه فقط گفته خاصیت مکس هیپ داشته باشه .پس همون طور که گفتم یعنی مقدار هر نود از فرزنداش بیشتر باشه
خب ما الان ۱۳ تا کلید داریم و همون طور که میدونید برای این که بتونیم خاصیت مکس هیپ بودن رو به درختمون بدیم باید بزرگترین عنصر رو توی ریشه قرار بدیم درسته؟؟؟
پس از ۱۳ تا کلید موجود بزرگترین کلید رو انتخاب میکنیم و تو ریشه میذاریم به چند حالت میتونیم این کار رو انجام بدیم؟؟؟یک حالت فقط اونم انتخاب بزرگترین کلیده
خب حالا یا باید کلیدای سمت چپ رو بچینیم یا سمت راست!!برای اینکه مشابه پاسخ سوال پیش بریم اول کلیدای سمت چپ رو میچینیم.
ببینید الان ۱۲ تا کلید باقیمونده داریم درسته؟بزرگترین رو که ریشه قرار دادیم و و کنار گذاشتیم.
حالا اگه شکل درخت رو ببینید معلومه که کل زیردرخت سمت چپ ۵ تا کلید داره.پس ما باید ۵ تا کلید از ۱۲ تا کلید رو برداریم و تو زیر درخت سمت چپ بذاریم درسته؟؟خب میایم ۵ تا رو انتخاب میکنیم که میشه [tex]\binom{12}{5}[/tex]
حالا بازم برای اینکه خاصیت مکس هیپ بودن رو حفظ کنیم بزرگترین کلید از این ۵ تا کلید رو ریشه میذاریم که این یه حالت داره فقط
حالا میبینید که (شکل رو مد نظر داشته باشید) سمت چپ این ریشه باید ۳ تا کلید باشه و سمت راستش هم یه دونه!!خب از ۵ تا کلید که یکیش برای ریشه رفت حالا از ۴ تا کلید باقیمونده ۳ تاش رو برای برای قسمت چپ انتخاب میکنیم به صورت[tex]\binom{4}{3}=4[/tex]
و یکی که باقیمونده رو هم به یه حالت توی قسمت سمت راست قرار میدیم
حالا دقت کنید این ۳ تا کلید رو که انتخاب کردیم بزرگترینش رو ریشه میذاریم درسته؟؟؟و ۲ تا کلید باقیمونده رو فرزنداش.ولی یه نکته ای هستش و اونم اینکه فرقی نداره که هر کدوم از کلیدا چپ قرار داده شن یا راست.پس اینم ۲ حالت میشه
ببینید این مثالو داشته باشید :
۳ تا عدد ۱و۲و۳ .خب ما ۳ رو ریشه میذاریم و میخوایم خاصیت مکس هیپ داشته باشیم یه حالت اینه ۳ ریشه باشه و ۲ فرزند چپ و ۱ فرزند راست و یه حالتم اینه که ۳ ریشه باشه و ۱ فرزند راست و ۲ فرزند چپ اکی؟؟
شاید بپرسید چرا بقیه قسمت ها اینجوری جابه جا نمیکردیم؟؟جواب اینه به این علت که اون موقه شکل اصلی درخت به هم میریخت درسته؟؟؟؟
و ما مجاز به این کار نیستسم ولی الان شکل درخت رو بهم نریختیم . فقط کلیدا رو جا به جا کردیم.
چیدن کلیدا تو قسمت سمت چپ تموم شد.حالا قسمت سمت راست.
همون طور که تو شکل میبینید کل زیر درخت سمت راست باید ۷ تا کلید داشته باشه و ما هم الان ۷ تا کلید داریم (۱ کلید برای ریشه اصلی رفت و ۵ تا هم برای زیر درخت سمت چپ)پس ۷تا کلید رو انتخاب میکنیم به صورت [tex]\binom{7}{7}=1[/tex] و بزرگترین کلید رو مطابق معمول ریشه میذاریم از ۶ تا کلید باقیمونده ۵ تا رو برای زیر درخت چپ این ریشه انتخاب میکنیم به صورت [tex]\binom{6}{5}=6[/tex] و یه دونه کلید باقیمونده رو هم به یه حالت تو قسمت سمت راست قرار میدیم.
حالا از ۵ تا کلیدی که انتخاب کردیم بزرگترین کلید رو ریشه میذاریم و از ۴ تا کلید باقیمونده ۳ تا کلید رو برای زیر درخت راست این ریشه انتخاب میکنیبه شکل [tex]\binom{4}{3}=4[/tex] و اون یکی رو هم به یه حالت سمت چپ میذاریم
حالا از ۳ تا کلیدی که مونده بزرگترین رو ریشه میذاریم و اون دوتای باقیمونده هم به ۲ حالت میتونن جا به جا شن(به همون دلیلی که قبلا اشاره کردیم)
خب پس کلا شد: [tex]\binom{12}{5}\times4\times2\times6\times4\times2=304128[/tex]
که گزینه دوم صحیح هستش
موفق باشید
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

shamim_70 پاسخ داده:

(۱۵ دى ۱۳۹۳ ۰۱:۱۹ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  
(15 دى ۱۳۹۳ ۰۱:۰۵ ق.ظ)ریحان نوشته شده توسط:  من این سوال رو کلا بلد نبودم میشه از اول توضیحش بدین؟

سلام .خسته نباشید .راستش بنا به مسائل پیش اومده فک کنم باید اول همه پستام اینو بنویسم که من توضیح دادنم کلا اینشکلیه و خدایی نکرده قصد توهین به معلومات کسی رو ندارم(ببخشید منظورم شما نیستی ولی خب مسائلی پیش اومده که باید اینو میگفتم)

خب بریم سراغ حل سوال
نگران نباشین هنوز توضیحش مونده فقط خواستم بگم قراره به چی برسیم.خب شروع میکنیم ببینید صورت سوال یه شکل خاصی رو به ما داده ....................
جامع و کامل!!Big Grin
کی گفته این جامع توضیح داده مورد سازه!!Big Grin
اقا خدا خیرت بده من تاحالا همچین سوالی ندیده بودم تو تستاConfusedولی کامل باهاش اشنا شدم!
(خوشبحالتون اینقد ب ساختمان و طراحی الگوریتم واردین!:coolSmile
موفق باشید

ارسال:

ریحان پاسخ داده:

(۱۵ دى ۱۳۹۳ ۰۵:۱۷ ب.ظ)shamim_70 نوشته شده توسط:  
(15 دى ۱۳۹۳ ۰۱:۱۹ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  
(15 دى ۱۳۹۳ ۰۱:۰۵ ق.ظ)ریحان نوشته شده توسط:  من این سوال رو کلا بلد نبودم میشه از اول توضیحش بدین؟

خب بریم سراغ حل سوال
نگران نباشین هنوز توضیحش مونده فقط خواستم بگم قراره به چی برسیم.خب شروع میکنیم ببینید صورت سوال یه شکل خاصی رو به ما داده ....................
جامع و کامل!!Big Grin
اقا خدا خیرت بده من تاحالا همچین سوالی ندیده بودم تو تستاConfusedولی کامل باهاش اشنا شدم!
موفق باشید

واقعا دستتون درد نکنه.چقدر عالی و اسون نوضیح دادین.جون میدین واسه استاد شدن...موفق باشید.بازم تشShyکر

ارسال:

MiladCr7 پاسخ داده:

(۱۶ دى ۱۳۹۳ ۰۱:۰۶ ق.ظ)ریحان نوشته شده توسط:  
(15 دى ۱۳۹۳ ۰۵:۱۷ ب.ظ)shamim_70 نوشته شده توسط:  
(15 دى ۱۳۹۳ ۰۱:۱۹ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  

خب بریم سراغ حل سوال
جامع و کامل!!Big Grin
موفق باشید

واقعا دستتون درد نکنه.چقدر عالی و اسون نوضیح دادین.جون میدین واسه استاد شدن...موفق باشید.بازم تشShyکر

خواهش میکنم کاری نکردم که...

۱
ارسال:

MiladCr7 پاسخ داده:

ببینید اونم ترکیبه ولی به این صورت:
ما ۱۳ تا کلید داریم بزرگترین رو ریشه میذاریم و از بین ۱۲ تا حالا ۵ تا رو برای زیر درخت چپ انتخاب میکنیم[tex]\binom{12}{5}[/tex] (ببینید یعنی ۵ تا کلید میره دیگه و ما الان ۷ تا کلید باقیمونده داریم) حالا برای زیر درخت سمت راست ۷ تا کلید مونده که میخوایم ۷ تاشو انتخاب کنیم که میشه [tex]\binom{7}{7}[/tex] که همون یه حالت میشه

۰
ارسال:

MiladCr7 پاسخ داده:

گزینه ها کو؟؟؟؟

۰
ارسال:

A V A پاسخ داده:

حدس میزنم برای درخت سمت راستی هم میگین ۷ از ۱۲/ که نباید بگین. چون هیپ کامله و همیشه از چپ چیده میشه. وقتی درخت سمت چپ رو گفتیم ۵ از ۱۲، میگیم باقی عددا میرن سمت راست، یعنی ۷ تا میرن راست، حالا اون ۷ تا یکیش میره ریشه و ۵ از ۶ هم میرن سمت چپ. و بعدش باز ازون ۵ تا یکیش میشه ریشه، و ۱ از ۴ تاش میره سمت چپ، و ۳ تای باقیمونده میرن سمت راست، حالا ازین ۳ تا یکیش میشه ریشه و توو گره هاشم ۲ حالت پیش میاد. و اون تک گره سمت راستی هم دیگه ۱ حالته فقط.

ارسال: #۱۰

ana9940 پاسخ داده:

(۱۴ دى ۱۳۹۳ ۱۰:۴۰ ب.ظ)AVA 94 نوشته شده توسط:  حدس میزنم برای درخت سمت راستی هم میگین ۷ از ۱۲/ که نباید بگین. چون هیپ کامله و همیشه از چپ چیده میشه. وقتی درخت سمت چپ رو گفتیم ۵ از ۱۲، میگیم باقی عددا میرن سمت راست، یعنی ۷ تا میرن راست، حالا اون ۷ تا یکیش میره ریشه و ۵ از ۶ هم میرن سمت چپ. و بعدش باز ازون ۵ تا یکیش میشه ریشه، و ۱ از ۴ تاش میره سمت چپ، و ۳ تای باقیمونده میرن سمت راست، حالا ازین ۳ تا یکیش میشه ریشه و توو گره هاشم ۲ حالت پیش میاد. و اون تک گره سمت راستی هم دیگه ۱ حالته فقط.

دقیقا. جواب هم میشه این:
[tex]\binom{12}{5}\: \times4\times2\times6\times4\times2[/tex]

فقط اینکه ۷ تا نود سمت راست رو دیگه ترکیب نگرفتیم هنوز واسم سواله. خب بازم مثل ۵ تا نود سمت چپ که متفاوت میتونن وارد درخت بشن، پس نودهای سمت راست هم ترتیب وارد شدنشون به درخت مهمه. چرا دیگه ترکیب ۷ از ۱۲ رو نداریم.

(۱۴ دى ۱۳۹۳ ۱۰:۳۵ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  گزینه ها کو؟؟؟؟
Cool
ویرایش کردم.

۰
ارسال: #۱۱

shamim_70 پاسخ داده:

ببخشید اینشکلی ک گذاشتین ماله max heap هس؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مگه maxheapی درخت دودویی کامل که maxtreeباشه نیس؟؟!!!!!!!!!امگ نباید فرزندانو از چپ پر میشدن!!؟Huh

(۱۴ دى ۱۳۹۳ ۱۱:۱۹ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  ببینید اونم ترکیبه ولی به این صورت:
ما ۱۳ تا کلید داریم بزرگترین رو ریشه میذاریم و از بین ۱۲ تا حالا ۵ تا رو برای زیر درخت چپ انتخاب میکنیم[tex]\binom{12}{5}[/tex] (ببینید یعنی ۵ تا کلید میره دیگه و ما الان ۷ تا کلید باقیمونده داریم) حالا برای زیر درخت سمت راست ۷ تا کلید مونده که میخوایم ۷ تاشو انتخاب کنیم که میشه [tex]\binom{7}{7}[/tex] که همون یه حالت میشه

وقتی ۵تامیدی ب زیر درخت چپ و ۷تا میدی به زیر درخت راست بنظرتون این میشه درخت کامل؟؟
فرزندانان باید از چپ چیده بشن!!

۰
ارسال: #۱۲

mahayr پاسخ داده:

سلام
اقا مگه maxheap نیس!!از چپ پر میشه دیگه ۷ تا میشه چپ ۵تا میشه راستUndecided؟اشتباه میکنمConfused ؟

ارسال: #۱۳

MiladCr7 پاسخ داده:

(۱۵ دى ۱۳۹۳ ۱۱:۰۰ ب.ظ)mahayr نوشته شده توسط:  سلام
اقا مگه maxheap نیس!!از چپ پر میشه دیگه ۷ تا میشه چپ ۵تا میشه راستUndecided؟اشتباه میکنمConfused ؟
سلام.یه لطف کنید پست بالا رو که توضیح دادم بخونید.متوجه میشید

ارسال: #۱۴

mahayr پاسخ داده:

(۱۵ دى ۱۳۹۳ ۱۱:۰۵ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  
(15 دى ۱۳۹۳ ۱۱:۰۰ ب.ظ)mahayr نوشته شده توسط:  خیلی ممنون Tongue
سلام
سلام.یه لطف کنید پست بالا رو که توضیح دادم بخونید.متوجه میشید

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درخواست معرفی منبع برای دروس پایگاه داده پیشرفته، تجارت و آموزش الکترونیکی ehsannaq3 ۱۲ ۱۳,۲۳۷ ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۱:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  تعداد برگ درخت؟؟؟؟؟؟؟ rad.bahar ۴ ۳,۹۷۷ ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: mohamadrra
  راهنمایی در مورد تعریف محیط عملیاتی داروخانه برای آز پایگاه داده ngmsshd ۲ ۷,۶۰۴ ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۰۵:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Eris_mw
Question بهترین منبع ساختمان داده برای کنکور ارشد marvelous ۱۰ ۱۱,۵۲۴ ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ۰۷:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: msnmkh
  جزوه اسکن شده " سیستم های توزیع شده " دکتر پدرام arash691 ۸ ۱۴,۲۵۲ ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ۰۲:۵۵ ق.ظ
آخرین ارسال: negarrah
  فیلم قفل شده Mohammad_TeZaR ۰ ۰ ۰۵ شهریور ۱۴۰۱ ۰۸:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Mohammad_TeZaR
  بین پردازش تصویر و داده کاوی موندم کدوم یکی رو برای پایان نامه انتخاب کنم؟ raheleh1393 ۵ ۸,۰۴۵ ۰۱ دى ۱۴۰۰ ۰۲:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: golkhorami
  تا به حال شده خدا فرصت زندگی کردن دوباره رو بهت بده؟مرگ از جلوی چشمات رد شده؟ abraham ۲۱ ۱۴,۸۸۸ ۲۰ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: raam
  دو سوال در مورد درخت BST(درخت جستجوی دودویی) امیدوار ۳ ۵,۱۹۸ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: marzi.pnh
  زمان جستجوی درخت fateme.sm ۰ ۱,۶۱۶ ۰۶ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: fateme.sm

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close