زمان کنونی: ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۱:۳۴ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال نظریه ۹۱- نوع حاصل اجتماع دو زبان

ارسال:

e.shrm پرسیده:

سوال نظریه ۹۱- نوع حاصل اجتماع دو زبان

سلام
سوالی که در زیر قرار دارم.
برای بخش ج ، سوالم اینه که مگه الفبای اجتماع اینا نمیشه a.b.c ؟
پس یعنی اگه یه PDA در نظر بگیریم ، اگه یه تعداد a و b مساوی ببینه بر اساس همون اولی رشته پذیرفته میشه حالا میخواد هر تعداد C هم بعدش بیاد. بعد اونوقت این چرا مستقل از متن نیست؟

[تصویر:  241317_2abb8e8e32a31.png]

۱
ارسال:

m-behdad پاسخ داده:

RE: سوال نظریه ۹۱

اینطوری تصور کنین وقتی یه پوش دان که قراره اجتماع این دو زبان رو بپذیره شروع به کار میکنه یه تعداد a میگیره و به ازای هر کدومش بسته به اینکه تعداد b های بعدش چقدره، توی پشته a یا aa میذاره.
بعد یه تعداد b میگیره و a های توی پشته پاک میشن. اگه به اندازه ی نصف تعداد a ها بگیره که دیگه تمومه
اگه به همون تعداد بگیره دو حالت داره:
۱- تمومش کنه
۲- به اندازه ی تعداد aها یا b ها حرف c رو پذیرش کنه
اما متاسفانه دیگه نمیدونیم تعداد اونا چند بوده، برا همین اجتماع این دو زبان با پوش دان پذیرش نمیشه پس مستقل از متن هم نیست.

امیدوارم قابل فهم باشه

ارسال:

e.shrm پاسخ داده:

(۰۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۵۹ ب.ظ)m-behdad نوشته شده توسط:  اینطوری تصور کنین وقتی یه پوش دان که قراره اجتماع این دو زبان رو بپذیره شروع به کار میکنه یه تعداد a میگیره و به ازای هر کدومش بسته به اینکه تعداد b های بعدش چقدره، توی پشته a یا aa میذاره.
بعد یه تعداد b میگیره و a های توی پشته پاک میشن. اگه به اندازه ی نصف تعداد a ها بگیره که دیگه تمومه
اگه به همون تعداد بگیره دو حالت داره:
۱- تمومش کنه
۲- به اندازه ی تعداد aها یا b ها حرف c رو پذیرش کنه
اما متاسفانه دیگه نمیدونیم تعداد اونا چند بوده، برا همین اجتماع این دو زبان با پوش دان پذیرش نمیشه پس مستقل از متن هم نیست.

امیدوارم قابل فهم باشه

متوجه شدم. ممنون
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

alirezad پاسخ داده:

(۰۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۰۹ ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط:  سلام
پس یعنی اگه یه PDA در نظر بگیریم ، اگه یه تعداد a و b مساوی ببینه بر اساس همون اولی رشته پذیرفته میشه حالا میخواد هر تعداد C هم بعدش بیاد. بعد اونوقت این چرا مستقل از متن نیست؟

چون هنوز روى c شرط m وجود داره.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال:

e.shrm پاسخ داده:

(۰۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۲۵ ب.ظ)alirezad نوشته شده توسط:  
(06 بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۰۹ ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط:  سلام

چون هنوز روى c شرط m وجود داره.

میدونم اینو . مشکل من شاید به این مزبوط باشه که دو تا زبانی که الفباشون یکی نیست رو داریم اجتماع میگیرم که نمیدونم این کار درسته یا نه. تصورم اینه که وقتی یه رشته abc داریم ، این با بررسی تو بخشی از زبان اجتماع که مربوط به زبان اول میشه پذیرفته میشه و دیگه اصلا c چک نمیشه.
ولی تحلیل شما و احتمالا تحلیل درست این باید باشه که اگر بعد از b آخر C اومد باید برابری حتما چک بشه. اگر نیومد مشکلی نیست. ممنون

(۰۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۳۴ ب.ظ)سودابه م نوشته شده توسط:  
(06 بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۰۹ ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط:  سلام

ببین اجتماع یعنی هم مجموعه اول هم مجموعه دوم خب؟پس یعنی یه زبان میشه اینجوری
a^p . b^p |a^q . b^2q | a^m .b^m . c^m
(a^p) یعنی a به توان p یاهمون تعدادتکرار a. آیا این زبان مستقل از متنه؟

متوجه تحلیلتون هستم. توضیح دادم که نمیتونم تو ذهنم این متفاوت بودن الفبا رو تحلیل کنم.

(۰۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۳۰ ب.ظ)Riemann نوشته شده توسط:  اجتماع یه زبون حساس به متن بایه مستقل از متن باز میشه حسساس به متن.

بله این قانون درسته. تو این سوال خاص نتونستم باهاش کنار بیام.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

Riemann پاسخ داده:

اجتماع یه زبون حساس به متن بایه مستقل از متن باز میشه حسساس به متن.

۰
ارسال:

سودابه م پاسخ داده:

(۰۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۰۹ ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط:  سلام

ببین اجتماع یعنی هم مجموعه اول هم مجموعه دوم خب؟پس یعنی یه زبان میشه اینجوری
a^p . b^p |a^q . b^2q | a^m .b^m . c^m
(a^p) یعنی a به توان p یاهمون تعدادتکرار a. آیا این زبان مستقل از متنه؟

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  [دانلود] جزوه و صدای نظریه زبانها، دکتر کارگهی هاتف ۱۰۷ ۸۵,۲۶۶ ۱۹ بهمن ۱۴۰۰ ۰۶:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Avzr
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۴۹۹ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  منبع نظریه زبان siamakaf ۱ ۳,۶۱۱ ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ ۰۱:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  درخواست فیلم نکته تست نظریه دکتر کارگهی juyaye danesh ۰ ۱,۸۲۲ ۲۵ تیر ۱۳۹۹ ۰۱:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: juyaye danesh
  نظریه زبانها و ماشینها (پیتر لینز) نگارش پنجم sina_r11 ۱۳ ۲۵,۶۶۳ ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ۰۲:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Z78khosrow_kh
  دانلود آموزش تصویری کلاس درس نظریه اطلاعات و کدینگ دانشگاه فردوسی jazana ۵ ۶,۵۹۱ ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۱۰ ق.ظ
آخرین ارسال: hosein92
  نظریه اطلاعات و سیستم کدینگ hosein92 ۰ ۱,۹۸۷ ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: hosein92
Wink دانلود نظریه زبانهای پیتر لینز ویرایش ۵ + حل armin.sheikh ۵ ۱۱,۴۱۳ ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۲۶ ب.ظ
آخرین ارسال: gillda
  درخواست ویدئو کلیپ های نظریه زبانها و ماشینها sajaddandy ۱۰ ۱۳,۵۸۲ ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ ۰۷:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: msedigh
  نظریه الگوریتم پیشرفته f.ardashirnyia@gmail.com ۰ ۳,۵۴۷ ۰۷ آذر ۱۳۹۸ ۰۸:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: f.ardashirnyia@gmail.com

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close