زمان کنونی: ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۸:۲۳ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تعداد بیت Tag در نگاشت انجمنی مجموعه ، سوال آزمون پارسه

ارسال:

masoud67 پرسیده:

تعداد بیت Tag در نگاشت انجمنی مجموعه ، سوال آزمون پارسه

سلام
سوال به این صورته که
کش داریم که ۴Way هست و هر بلاک شامل ۲ کلمه
کدام گزینه زیر میتونه بیت تگ و حجم حافظه اصلی باشه
۱ . ۳ بیت و ۱M کلمه
۲/ ۲ بیت و ۲M کلمه
۳/ ۵بیت و ۲M کلمه
۴/ ۴ بیت و ۱M کلمه

جواب گزینه ۲ که ضمیمه هم کردم. البته یه سری محاسبات قبلش میخواست که تعداد کلمات داخل هر بلوک را بدست بیاریم که همون X هست

حالا اینجا برام ابهام پیش اومده که تو نگاشت انجمنی یه همچین قاعده داشتیم که
c تعداد کلمات کش
t که اگر نگاشت kway باشه k=2^t
w تعداد کلمات داخل هر بلوک
و m تعداد کلمات داخل حافظه اصلی

و داشتیم تعداد بیت تگ m-c+t
و تعداد بیت Set برابر با c-w-t
و فیلد word یا آفست هم میشه w
و اینجا مگه بیت Tag نباید بشه m-c+t
و تعداد کلمات داخل حافظه اصلی m
ولی نمیدونم چرا این سوال با این چیزهایی که گفتم جور در نمیاد. کجای کارم ایراد داره؟

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

kati پاسخ داده:

RE: تعداد بیت Tag در نگاشت انجمنی مجموعه ، سوال آزمون پارسه

منم متوجه نمیشم چرا حجم حافظه اصلی رو به اندازه ی یک set تقسیم کرده!
حجم حافظه اصلی چه ربطی به اندازه set داره؟

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۰۸:۴۷ ب.ظ)kati نوشته شده توسط:  منم متوجه نمیشم چرا حجم حافظه اصلی رو به اندازه ی یک set تقسیم کرده!
احساس میکنم تعداد کلمات حافظه اصلی را با تعداد کلمات کش جابجا گرفته باشه
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

fulgent پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۰۸:۵۰ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(27 دى ۱۳۹۲ ۰۸:۴۷ ب.ظ)kati نوشته شده توسط:  منم متوجه نمیشم چرا حجم حافظه اصلی رو به اندازه ی یک set تقسیم کرده!
احساس میکنم تعداد کلمات حافظه اصلی را با تعداد کلمات کش جابجا گرفته باشه

اصلا راه حل کلی اینجور سوالات چیه؟ یعنی چطور باید جایگذاری کنیم که به یه تناقض برسیم و رد گزینه کنیم؟ مثلا بعد از بدست اوردن w با جایگذاری گزینه اول به تناقضی نمی رسیم که!Exclamation

ارسال:

kati پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۰۸:۵۰ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  احساس میکنم تعداد کلمات حافظه اصلی را با تعداد کلمات کش جابجا گرفته باشه

یعنی اگر صورت سوال حجم حافظه کش رو می خواست اون موقع درست درمیومد دیگه! نه؟
اون طوری میشد با بررسی تک تک گزینه ها به جواب رسید (یعنی میومدیم حجم حافظه کش رو به اندازه set تقسیم می کردیم تا تعداد set ها به دست بیاد بعدش هم که میشد تعداد tag ها رو حساب کرد)درست میگم؟

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۰۸:۵۷ ب.ظ)kati نوشته شده توسط:  
(27 دى ۱۳۹۲ ۰۸:۵۰ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  احساس میکنم تعداد کلمات حافظه اصلی را با تعداد کلمات کش جابجا گرفته باشه

یعنی اگر صورت سوال حجم حافظه کش رو می خواست اون موقع درست درمیومد دیگه! نه؟
اون طوری میشد با بررسی تک تک گزینه ها به جواب رسید
نه انگار. چون با داشتن c نمیشه m را بدست بیاریم.

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۰۸:۵۵ ب.ظ)fulgent نوشته شده توسط:  اصلا راه حل کلی اینجور سوالات چیه؟ یعنی چطور باید جایگذاری کنیم که به یه تناقض برسیم و رد گزینه کنیم؟ مثلا بعد از بدست اوردن w با جایگذاری گزینه اول به تناقضی نمی رسیم که!Exclamation
راه حلش این بود که نوشتم. یعنی بر اساس بیت ها. یعنی اینجوری تو کتاب نوشته. حالا نمیدونم این سوال چیز خاصی داره که باید توجه میکردیم و نکردیم
با این راه حل هیچکدوم از گزینه اشتباه نیست. همشون درست میاد

ارسال:

kati پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۰۹:۰۰ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  نه انگار. چون با داشتن c نمیشه m را بدست بیاریم.
آهان بله بازم نمیشد! خب پس من همچنان گیجم!! چطوری میشه حلش؟Smile

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۰۹:۰۵ ب.ظ)b.kiani نوشته شده توسط:  سر آزمون هر جور فک کردم و از هر روشی رفتم نشد که نشد آخر هم خودم زیر سوال بردم که حتما خوب یاد ندارم این مبحث. Undecided اما غلطه انگار

دقیقا منم طبق معمول به خودم بد و بیراه گفتم که چرا باز سر حافظه ها مشکل دارم!

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۰۹:۰۷ ب.ظ)kati نوشته شده توسط:  آهان بله بازم نمیشد! خب پس من همچنان گیجم!! چطوری میشه حلش؟Smile
این سوال که فکر نکنم حل بشه. ولی کلا اینجوریه که اول باید m-c+t را با تعداد بیت تگ مساوی کنیم که m همون تعداد کلمات حافظه میشه (حجم حافظه = ۲^m) که چون c مجهوله اونو بدست میاریم. بعد تعداد ست را بدست میاریم با رابطه c-w-t که دست آخر باید ببینیم تعداد بیت ست + تعداد بیت تگ + تعداد بیت کلمه w برابر با m میشه یا نه
[tex]\left \{ (m-c t) (c-t-w) w \right \} = m[/tex]

ارسال:

kati پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۰۹:۱۹ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(27 دى ۱۳۹۲ ۰۹:۰۷ ب.ظ)kati نوشته شده توسط:  آهان بله بازم نمیشد! خب پس من همچنان گیجم!! چطوری میشه حلش؟Smile
این سوال که فکر نکنم حل بشه. ولی کلا اینجوریه که اول باید m-c+t را با تعداد بیت تگ مساوی کنیم که m همون تعداد کلمات حافظه میشه (حجم حافظه = ۲^m) که چون c مجهوله اونو بدست میاریم. بعد تعداد ست را بدست میاریم با رابطه c-w-t که دست آخر باید ببینیم تعداد بیت ست + تعداد بیت تگ + تعداد بیت کلمه w برابر با m میشه یا نه
[tex]\left \{ (m-c t) (c-t-w) w \right \} = m[/tex]
بله ممنون متوجه شدم.
مشکل کلی من همون تقسیم حجم حافظه اصلی به به اندازه ست بود! که گویا ربطی به هم ندارن !

۰
ارسال: #۱۰

b.kiani پاسخ داده:

به نظر من فرمولی که استفاده کرده اشتباس و با فرمولایی که شما نوشتین موافقم.به نظرم سوالش یکم اطلاعات کم داره. سر آزمون هر جور فک کردم و از هر روشی رفتم نشد که نشد آخر هم خودم زیر سوال بردم که حتما خوب یاد ندارم این مبحث. Undecided اما غلطه انگار

۰
ارسال: #۱۱

jahanmanesh پاسخ داده:

Re: تعداد بیت Tag در نگاشت انجمنی مجموعه ، سوال آزمون پارسه

سلام نمیدونم درست متوجه نشدم مشکلتون کجاست،خب داریم میگیم هر way دوتا کلمه میگیره،هر ست هم ۴ تا way هست،خب یعنی اینکه در هر ست ما ۲*۴ تا کلمه داریم.
در نتیجه تعداد ست های توی کش میشه۲ مگ / ۸ که همون ۲ به توان ۱۸
خب وقتی ۲به توان ۱۸ ست داریم،یعنی برای نمایش ست هامون باید ۱۸ بیت داشته باشیم،توو هر way هم دو کلمه داریم که میشه ۱ بیت، که در نهایت
۲۱ - ۱۹= ۲

یه چیزی بگم شاید نزدیک کنکور درست نباشه، ولی به هر حال اون فرمولا و جمعو تفرق بیتا کت شما نوشتی،واقعا فرمول نیست،یعنی یه چیزی مثه فرمولای ریاضی توابع مختلط نیست،یه چیز من داوردی هستش که مولف برای درستر رسوندن منظورش ساختشون،درواقع هرچی میگه رو نوشته،به مثال من دقت کن
ادرسهای پردازنده ۲۰ بیتی هستن،توو هر بلاک حافظه کش ۴ کلمه قرار میگیره و کش شامل ۲۵۶ کلمه هستش ...
خب حالا شما دو راه ، فرمول بنویسی یا خودت با توجه به مسئله جوابو بدست بیاری،
من میگم خب، هر بلاک چهار کلمس،پس ۲ بیت برا نمایشش میخوام
ش ۲۵۶ کلمس پس یعنی ۲۵۶/۴ برابر ۶۴بلاک داریم،برای نمایش ۶۴ بلاک ۸ بیت میخوام،باقیشم میره واسه تگ.
خب این بهتره یا بخوایم مغزمونو با فرمولو حفظ کردنو ... پر کنیم. معماری درس ریاضی نسس که شما نیاز به فرمول داشته باشی، مثلا اون چیزی که به عنوان فرمول دسترسی به کش میشناسیمش،یه جمله سادس که با نمادهای ریاضی جایگزین شد
برای دستیابی به حافظه باید اول به کش مراجعه کنیم اگر تووش بود فقط زمانه اونو تحمل میکنیم یا اینکه توش نیس در اینصورت زمان رفتن به حافظه اصلی و اوردن اون داده روی کش رو هم تحمل میکنیم.
Tave=H*Tcache + (1-H)(Tcache+Tmemory)
خب دقیقا هر چی بالا گفتم با نمادای ریاضی نشون دادم.حالا اگر توی حافظه اصلی داده نبود یعنی page fault اتفاق افتاد چی؟ میخوای یه فرمول جدیدم برای اون حفظ کنی؟نه اینجور فقط ذهنت با فرمول پر میشه و اگر از یه کش به دوتا تغییر کرد،اگر page faulto , misspenalty ... اضافه شد،همش دونبال فرمول باید بگردیو ... سعی کن بجای فرمول حفظ کردن،نحوه درست شدنه اونو فرمولو درک کنی،که بعدا با توجه به نیازات بتونی اونو تغییر بدیو فرمول خودتو بسازی.

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk HD

ارسال: #۱۲

kati پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۱۲ ب.ظ)jahanmanesh نوشته شده توسط:  سلام نمیدونم درست متوجه نشدم مشکلتون کجاست،خب داریم میگیم هر way دوتا کلمه میگیره،هر ست هم ۴ تا way هست،خب یعنی اینکه در هر ست ما ۲*۴ تا کلمه داریم.
خب وقتی ۲به توان ۱۸ ست داریم،یعنی برای نمایش ست هامون باید ۱۸ بیت داشته باشیم،توو هر way هم دو کلمه داریم که میشه ۱ بیت، که در نهایت
۲۱ - ۱۹= ۲
همه ی حرفای شما کاملا درست و متین .اما من هم دقیقا به دلیل اینکه قصدی ندارم هیچ فرمولی رو حفظ کنم و میخوام مفهوم سوال رو بفهمم یه مشکل دارم!و سوالم از شما اینه: Smile
الان یه توضیح کوچیکی به من بدید که اندازه حافظه ی اصلی چه ربطی به اندازه ی یک set داره؟ (یعنی چرا اندازه حافظه اصلی رو به اندازه یک ست تقسیم می کنه؟)
ممنون

ارسال: #۱۳

masoud67 پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۱۲ ب.ظ)jahanmanesh نوشته شده توسط:  سلام نمیدونم درست متوجه نشدم مشکلتون کجاست،خب داریم میگیم هر way دوتا کلمه میگیره،هر ست هم ۴ تا way هست،خب یعنی اینکه در هر ست ما ۲*۴ تا کلمه داریم.
۲۱ - ۱۹= ۲
اول اینکه اصلا این سوال رو از فرمول نرفتم . فرمولهایی که نوشتم فقط واسه این بود که بگم یا این فرمولها مشکل داره یا سوال
بنده با این جوابی که دادید کامل مخالفم. شما تعداد کلمات حافظه اصلی را تقسیم به تعداد کلمات در هر ست کردید.
مگه تعداد کلمات حافظه اصلی با کش برابره؟
تعداد ست میشه ، تعداد کلمات کش تقسیم بر تعداد کلمات هر ست، که هر ست هم میشه ضرب تعداد کلمات هر بلوک در تعداد way ها

برای مثال اگه این سوال را با استدلال شما حل کنیم یعنی تعداد کلمات حافظه رو تقسیم به تعداد کلمات هر ست کنیم تعداد ست هامون میشه ۳۲ تا و یعنی ۵ بیت برای نمایش که غلطه
این دقیقا کپی جمله شماست
میگیم هر way هشت تا کلمه میگیره،هر ست هم ۲ تا way هست،خب یعنی اینکه در هر ست ما ۲*۸ تا کلمه داریم.
در نتیجه تعداد ست های توی کش میشه (تعداد بلاک حافظه * تعداد کلمات داخل هر بلاک = ۶۴ * ۸)/۱۶ که همون ۲ به توان ۵

ولی جواب گزینه یک میشه

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال: #۱۴

unicornux پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۱۲ ب.ظ)jahanmanesh نوشته شده توسط:  هر ست هم ۴ تا way هست،

این جمله رو متوجه نشدم.

ارسال: #۱۵

jahanmanesh پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۵۹ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(27 دى ۱۳۹۲ ۱۰:۱۲ ب.ظ)jahanmanesh نوشته شده توسط:  سلام نمیدونم درست متوجه نشدم مشکلتون کجاست،خب داریم میگیم هر way دوتا کلمه میگیره،هر ست هم ۴ تا way هست،خب یعنی اینکه در هر ست ما ۲*۴ تا کلمه داریم.
در نتیجه تعداد ست های توی کش میشه۲ مگ / ۸ که همون ۲ به توان ۱۸ w
۲۱ - ۱۹= ۲
اول اینکه اصلا این سوال رو از فرمول نرفتم . فرمولهایی که نوشتم فقط واسه این بود که بگم یا این فرمولها مشکل داره یا سوال
بنده با این جوابی که دادید کامل مخالفم. شما تعداد کلمات حافظه اصلی را تقسیم به تعداد کلمات در هر ست کردید.
مگه تعداد کلمات حافظه اصلی با کش برابره؟
تعداد ست میشه ، تعداد کلمات کش تقسیم بر تعداد کلمات هر ست، که هر ست هم میشه ضرب تعداد کلمات هر بلوک در تعداد way ها

برای مثال اگه این سوال را با استدلال شما حل کنیم یعنی تعداد کلمات حافظه رو تقسیم به تعداد کلمات هر ست کنیم تعداد ست هامون میشه ۳۲ تا و یعنی ۵ بیت برای نمایش که غلطه
این دقیقا کپی جمله شماست
میگیم هر way هشت تا کلمه میگیره،هر ست هم ۲ تا way هست،خب یعنی اینکه در هر ست ما ۲*۸ تا کلمه داریم.
در نتیجه تعداد ست های توی کش میشه (تعداد بلاک حافظه * تعداد کلمات داخل هر بلاک = ۶۴ * ۸)/۱۶ که همون ۲ به توان ۵

ولی جواب گزینه یک میشه

ببخشید شاید خوب نگفتم.
۱/خودش میگه ۴-way یعنی در هر ست ۴تا بلوک داریم و در هر بلوک ۲تا کلمه. پس میشه کلا ۴٭۲ که میشه ۸/
نمیدونم شما چرا میگید ۲-way خود سوال نوشته ۴ -way.

۲/در مورد سوال اینکه چرا کلمات حافظه رو مستقیم تقسیم کلمات کش کردم،فک کنم بخشی از سوالو با دقت نخوندید
تو متن سوال میگه ۹۰% رجاعات به کش، hit میشه.یعنی نرخ برخورد از هر ۱۰۰ تا ادرس، ۹۰ تاش توی کش هست و فقط ۱۰تا نیازه به حافظه اصلی بره.حالا اگر دقت کنید منظورش اینه که اکثر دستورات و کلمات حافظه توی کش هستش. در نتیجه :
همونطور که گفته باید همه گزینها جوابو بررسی کنیم،اگر ما ۱مگ ادرس داشته باشیم روی حافظه اصلی ۹۰% روی کش هستن،پس باید ماکزیمم بیت رو برای کلمات کشمون در نظر بگیرم که با توجه به اینکه خودش میگه ۳بیت تگ،میشه نتیجه گرفت فقط ۲ به توان ۱۷ ادرس روی کش هست که این یعنی حدود فقط ۱۲۸کیلو. ... و این نمیشه ۹۰ درصد از ۱ میلیون ادرس...
حالا تو گزینهای دیگه هم که اینطور بررسی کنیم، بهترین گزینه انتخابی میتونه ۲ باشه چون از همه بیشتر کلمه روی کش داره.
واسه همین که گفته بود ۹۰% برخورد ها اصابت میکنه من کلمات حافظه و کش رو برابر در نظر گرفتم.

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۱۱:۱۹ ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  
(27 دى ۱۳۹۲ ۱۰:۱۲ ب.ظ)jahanmanesh نوشته شده توسط:  هر ست هم ۴ تا way هست،

این جمله رو متوجه نشدم.

سلام عذر میخوام شاید بد گفتم، خوبگفته ۴-way هستش یعنی در هر ست ۴تا way داریم. یا به عبارت دیگه در هر ست ۴تا بلاک داریم یه چیزی شبیه این شکل
کد:
|[--][--][--][--]| set
|[--][--][--][--]| set
|[--][--][--][--]| set

ارسال: #۱۶

unicornux پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۲۱ ق.ظ)jahanmanesh نوشته شده توسط:  سلام عذر میخوام شاید بد گفتم، خوبگفته ۴-way هستش یعنی در هر ست ۴تا way داریم. یا به عبارت دیگه در هر ست ۴تا بلاک داریم یه چیزی شبیه این شکل

Smile قصدم کشیدنه همین شکل بود که بچه ها اشتباه نکنن Smile عکس هم ضمیمه میکنم راحتر گفته Smile

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال: #۱۷

Dr.Cnet پاسخ داده:

کل اطلاعات سوال همینه؟؟

سوال به این صورته که

ارسال: #۱۸

masoud67 پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۴۶ ق.ظ)Dr.Cnet نوشته شده توسط:  کل اطلاعات سوال همینه؟؟

سوال به این صورته که
کش داریم ۴way و زمان دسترسی ۱۰ ns/w و نرخ اصابت ۹۰ درصد. زمان دسترسی به حافظه اصلی ۱۰۰ns/w و زمان موثر دسترسی به حافظه ۳۰ns/w . کدام یک از موارد زیر میتواند اندازه فیلد تگ و حجم اصلی حافظه باشد

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۲۱ ق.ظ)jahanmanesh نوشته شده توسط:  ببخشید شاید خوب نگفتم.
۱/خودش میگه ۴-way یعنی در هر ست ۴تا بلوک داریم و در هر بلوک ۲تا کلمه. پس میشه کلا ۴٭۲ که میشه ۸/
نمیدونم شما چرا میگید ۲-way خود سوال نوشته ۴ -way.
اینکه گفتم ۲ واسه اون سوال علوم کامپیوتر بود که ضمیمه کردم. منظورم سوال آزمون پارسه نبود

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۲۱ ق.ظ)jahanmanesh نوشته شده توسط:  ۲/در مورد سوال اینکه چرا کلمات حافظه رو مستقیم تقسیم کلمات کش کردم،فک کنم بخشی از سوالو با دقت نخوندید
تو متن سوال میگه ۹۰% رجاعات به کش، hit میشه.یعنی نرخ برخورد از هر ۱۰۰ تا ادرس، ۹۰ تاش توی کش هست و فقط ۱۰تا نیازه به حافظه اصلی بره.حالا اگر دقت کنید منظورش اینه که اکثر دستورات و کلمات حافظه توی کش هستش. در نتیجه :
همونطور که گفته باید همه گزینها جوابو بررسی کنیم،اگر ما ۱مگ ادرس داشته باشیم روی حافظه اصلی ۹۰% روی کش هستن،پس باید ماکزیمم بیت رو برای کلمات کشمون در نظر بگیرم که با توجه به اینکه خودش میگه ۳بیت تگ،میشه نتیجه گرفت فقط ۲ به توان ۱۷ ادرس روی کش هست که این یعنی حدود فقط ۱۲۸کیلو. ... و این نمیشه ۹۰ درصد از ۱ میلیون ادرس...
حالا تو گزینهای دیگه هم که اینطور بررسی کنیم، بهترین گزینه انتخابی میتونه ۲ باشه چون از همه بیشتر کلمه روی کش داره.
واسه همین که گفته بود ۹۰% برخورد ها اصابت میکنه من کلمات حافظه و کش رو برابر در نظر گرفتم.
اینجا یه کم بحث عجیب شد. یعنی با تغییر پیدا کردن نرخ برخورد کش ، آدرس دهی کش تغییر میکنه و ثابت نیست؟
و اینکه وقتی ۹۰ درصد برخورد داریم، فکر نکنم دلیل بر این بشه که تمام حافظه اصلی داخل کش باشه ، برخورد در مورد ارجاعاتی که داده میشه هست و مربوط به برنامه است ، نه حافظه
در آزمون ۲۵ چهارم پارسه یه سوال تقریبا مشابه همین داده شده با این تفاوت که در اون سوال نگاشت مستقیم و حجم کش داده شده و نرخ برخورد ۸۰ درصد بود. ولی حجم کش ۲۵۶K بود و حجم حافظه اصلی ۵۱۲M . ولی اونجا حجم کش و حافظه با نرخورد برخورد تناسبی ندارند

یه کم بحث فلسفی شد تا منطقی

۰
ارسال: #۱۹

shima541 پاسخ داده:

بابا خودتونو گیج نکنید!!!!
ببینید اول باید اندازه هر بلاک و بدست بیاریم که از همون فرمول ۳۰=۱۰+۰/۱*۱۰۰*x بدست میادx=2) پس word یک بیتی است حالا با تقسیم اندازه حافظه به اندازه بلاک (از طریق تست گزینه ها) تعداد بلاکامونو بدست میاریم که طبق گزینه ۲ برابر ۲ /۲۱^۲=۲۰^۲ طبق فرض سوال هر set برابر ۴ بلاک است بنابراین ۲۰^۲ بلاک برابر ۱۸^۲ ، set است پس setمون ۱۸ بیتی میشه و wordمون هم ۱ بیتی بنابر این
۲=(tag= 21- (18+1

ارسال: #۲۰

masoud67 پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۲:۱۷ ق.ظ)shima541 نوشته شده توسط:  بابا خودتونو گیج نکنید!!!!
ببینید اول باید اندازه هر بلاک و بدست بیاریم که از همون فرمول ۳۰=۱۰+۰/۱*۱۰۰*x بدست میادx=2) پس word یک بیتی است حالا با تقسیم اندازه حافظه به اندازه بلاک (از طریق تست گزینه ها) تعداد بلاکامونو بدست میاریم که طبق گزینه ۲ برابر ۲ /۲۱^۲=۲۰^۲ طبق فرض سوال هر set برابر ۴ بلاک است بنابراین ۲۰^۲ بلاک برابر ۱۸^۲ ، set است پس setمون ۱۸ بیتی میشه و wordمون هم ۱ بیتی بنابر این
۲=(tag= 21- (18+1
شما تعداد بلاک حافظه را بدست آوردید ، نه تعداد بلاک کش را.

۰
ارسال: #۲۱

jahanmanesh پاسخ داده:

Rainbow RE: تعداد بیت Tag در نگاشت انجمنی مجموعه ، سوال آزمون پارسه

سلام کاملا حق با تو هستش، من اشتباه کردم. Big Grin

ارسال: #۲۲

masoud67 پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۶:۵۷ ق.ظ)jahanmanesh نوشته شده توسط:  سلام کاملا حق با تو هستش، من اشتباه کردم. Big Grin
نه من قبول ندارم. راست راستی حق بامنه یا دیگه حوصله جواب دادن به منو نداری؟
من میخوام مشکلم حل بشه، نه اینکه بخوام حال کسی رو بگیرم

۰
ارسال: #۲۳

maryam.raz پاسخ داده:

خودتون که دارید میگید سوال اشتباهه دیگه الکی خودتون رو درگیرش نکنید
باید به جای حجم حافظه میگفت آدرس حافظه که نگفتSmile والسلام!

ارسال: #۲۴

masoud67 پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۱:۴۲ ب.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  خودتون که دارید میگید سوال اشتباهه دیگه الکی خودتون رو درگیرش نکنید
باید به جای حجم حافظه میگفت آدرس حافظه که نگفتSmile والسلام!
راستش ما میخواستیم تا مغز سوال بریم ببینیم چی میشه.
در کل خیلی با این بحثها حال کردم چون رفتیم تو عمق مطلب

۰
ارسال: #۲۵

m@hboobe پاسخ داده:

یعنی پارسه از وقتی این مدل سوالاتو از حافظه کشف کرده ول کن ماجرا نیست!!Big Grin

اینقدر بحث فلسفی شده اینجا که منم که تقریبا مسئله تا حدودی فهمیده بودم داشتم گیج میزدم!!

من خودم یه بار خلاصه میگم واسه خودم میخوام بدونم تحلیلم اوکی هست یا نه؟!
تعداد کلماتی که هربار با وقوع miss داریم بدست میاریم:

[tex]30=10 0.1*100*2^{w}[/tex]
[tex]2^{w}=2[/tex]
w=1 تعداد بیت های لازم برای کلمات یک بلوک در یک way
پس کلا یک set که دارای ۴way هست ۸ کلمه داره
اقا این هیچی دیگه درباره حافظه کش نگفته ولی مشکلی نیست مگر از قدیم نمیگفتیم Big Grin که حافظه اصلی رو معمولا بلاک بندی میکنیم هر دسته از بلاک ها رو میتونیم دسته بندی کنیم وبگیم که حافظه اصلی رو بر اساس set ها دسته بندی میکنیم Sleepy

خب اینجا ست که تعداد set ها رو بدست میاریم یه بار با حافظه اصلی ۱M که نیاز به ۲۰ بیت داره یه بار با ۲M که نیاز به ۲۱ بیت

اگر حافظه ۲مگ باشه تعداد ست ها میشه[tex]\frac{2^{21}}{8}=2^{18}[/tex] نیاز به ۱۸ بیت داره و تگ باید [tex]21-(1 18)=2[/tex] بیت داشته باشه

اگر حافظه ۱ مگ باشه ست ها میشه[tex]\frac{2^{20}}{8}=2^{17}[/tex] نیاز به ۱۷ بیت داره و تگ باید [tex]20-(1 17)=2[/tex] بیت داشته باشه

ارسال: #۲۶

masoud67 پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۶:۰۷ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  اقا این هیچی دیگه درباره حافظه کش نگفته ولی مشکلی نیست مگر از قدیم نمیگفتیم Big Grin که حافظه اصلی رو معمولا بلاک بندی میکنیم هر دسته از بلاک ها رو میتونیم دسته بندی کنیم وبگیم که حافظه اصلی رو بر اساس set ها دسته بندی میکنیم Sleepy
احساس میکنم رفتیم تو درس سیستم عامل اونم قطعه بندی حافظه و جدول صفحه

۰
ارسال: #۲۷

۳۰noohe پاسخ داده:

من یه مشکل دیگه دارم با این سال! و همون خط اول پاسخنامه چطوری x رو در اورده ۲
و چرا اون فرمول Tavg رو اینجوری نوشته؟ مگه Tavg برابر نیست با این؟ :
ُTavg=(Tcache+TMem)*(1-h) + Tcache*h

ارسال: #۲۸

masoud67 پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۹:۲۲ ب.ظ)۳۰noohe نوشته شده توسط:  من یه مشکل دیگه دارم با این سال! و همون خط اول پاسخنامه چطوری x رو در اورده ۲
در صورت انتقال سری همین فرموله
ولی تو این فرمول Tmem برای یک بلوک حساب میشه. یعنی در یک Tmem چند کلمه را به کش میاره. توی واحدهایی که داده نوشته ns/w پس باید فرمول را به اون روشی که نوشته حساب کرد.

ارسال: #۲۹

۳۰noohe پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۹:۲۵ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(28 دى ۱۳۹۲ ۰۹:۲۲ ب.ظ)۳۰noohe نوشته شده توسط:  من یه مشکل دیگه دارم با این سال! و همون خط اول پاسخنامه چطوری x رو در اورده ۲
در صورت انتقال سری همین فرموله
ولی تو این فرمول Tmem برای یک بلوک حساب میشه. یعنی در یک Tmem چند کلمه را به کش میاره. توی واحدهایی که داده نوشته ns/w پس باید فرمول را به اون روشی که نوشته حساب کرد.

ببخشید من بازم متوجه نمیشم ! آخه هر چی فکرشو میکنم باید واسه زمان کش هم درصد هیت رو ضرب کرد که تو این فرمول نمیکنه! و همچنین واسه زمان miss ّهم tcache رو اضافه کرد!!
این فرمول رو اولین باره میبینم و دلیل این که این فرمول این شکلیه و زمان متوسط رو اینجوری حساب میکنه رو نمی فهمم! میشه بگین مربوط به چه مبحثیه یا کجا خوب توضیح داده که مطالعه کنم؟
ممنون

ارسال: #۳۰

masoud67 پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۹:۵۸ ب.ظ)۳۰noohe نوشته شده توسط:  ُTavg=(Tcache+TMem)*(1-h) + Tcache*h
تو مو میبینی و من پیچش مو
شما عبارت بالا رو در هم ضرب کن و از Tcache فاکتور بگیر میشه همین چیزی که تو پاسخ نوشته

اینجا موقعی هست که انتقال سری داریم. یعنی داده اول باید از حافظه بیاد به کش و بعد از کش بره واسه cpu
[tex]T_{ave} = T_{c} (1-h)T_{m}[/tex]

و اگر انتقال موازی داشته باشیم یعنی cpu به حافظه وصل باشه، یعنی اینکه وقتی داده ای تو کش نبود همزمان داده از حافظه به کش و cpu بره که رابطه میشه
[tex]T_{ave} = hT_{c} (1-h)T_{m}[/tex]

ارسال: #۳۱

۳۰noohe پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۰۸ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(28 دى ۱۳۹۲ ۰۹:۵۸ ب.ظ)۳۰noohe نوشته شده توسط:  ُTavg=(Tcache+TMem)*(1-h) + Tcache*h
تو مو میبینی و من پیچش مو
شما عبارت بالا رو در هم ضرب کن و از Tcache فاکتور بگیر میشه همین چیزی که تو پاسخ نوشته

اینجا موقعی هست که انتقال سری داریم. یعنی داده اول باید از حافظه بیاد به کش و بعد از کش بره واسه cpu
[tex]T_{ave} = T_{c} (1-h)T_{m}[/tex]

و اگر انتقال موازی داشته باشیم یعنی cpu به حافظه وصل باشه، یعنی اینکه وقتی داده ای تو کش نبود همزمان داده از حافظه به کش و cpu بره که رابطه میشه
[tex]T_{ave} = hT_{c} (1-h)T_{m}[/tex]

اییول! خیلی خیلی ممنون Smile کاملا فهمیدم :دی

۰
ارسال: #۳۲

zahra2012 پاسخ داده:

دست همتون درد نکنه یه سری مسائل ریز و چه بسا درشت ولی مهم و تاثیر گذار برام باز شد تازه یه اشتباهمم فهمیدم امیدوارم همگی موفق بشیم و جوابا اومد همش بهم به خاطر جاهایی که مد نظرمون بوده و قبول شدیم تبریک بگیم Smile

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تعداد برگ درخت؟؟؟؟؟؟؟ rad.bahar ۴ ۳,۹۳۵ ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: mohamadrra
  مجموعه تمارین و سوالات امتحانی درس طراحی الگوریتم دانشگاه MIT (سال ۲۰۰۰-۲۰۱۲) Farid_Feyzi ۵ ۷,۲۹۳ ۳۰ آبان ۱۳۹۹ ۱۰:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: s-taheri
  تعداد جواب mostafaheydar1370 ۲۱ ۱۷,۲۴۹ ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: miinaa
  تعداد روش های نوشتن عدد n ss311 ۲ ۳,۰۰۷ ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  تعداد مسیرها در گراف ss311 ۰ ۱,۸۲۵ ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ ۱۲:۴۷ ب.ظ
  تعداد درخت فراگیر ss311 ۰ ۲,۰۸۶ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۰۶ ب.ظ
  تعداد توابع پوشا ss311 ۰ ۱,۸۶۵ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۴:۵۷ ب.ظ
  تعداد اعداد ۵ رقمی هم ارز ss311 ۲ ۲,۳۶۲ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۴:۳۹ ب.ظ
  تعداد رشته های n بیتی hamedsos ۲ ۲,۷۳۱ ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ۰۹:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Jooybari
  مجموعه آموزش تصویری شبکه های پتری رنگی net work ۰ ۲,۰۹۱ ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ ۰۳:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: net work

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close