زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۸:۵۶ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

آیا زبان W1W2 منظمه؟

ارسال:

masoud67 پرسیده:

آیا زبان W1W2 منظمه؟

سلام آیا این زبان منظمه و چرا؟
[tex]L=\left \{ W_{1}W_{2} | W_{1}W_{2}\in \left \{ a,b \right \}^* , n_{a}(W_{1}) = n_{b}(W_{2}) \right \}[/tex]

۶
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

RE: آیا زبان W1W2 منظمه؟

سلام. این زبان منظمه و برابر سیکمااستاره. برای هر رشته میتونید یه مرز مشخص کنید که تعداد aهای سمت چپ مرز با تعداد bهای سمت راست مرز برابر باشه. اگه مقدار [tex]n_a(W_1)-n_b(W_2)[/tex] رو به ازای طولهای مختلف [tex]W_1[/tex] از ۰ تا طول کل رشته محاسبه کنید متوجه میشید که به ازای یک طول از این زیررشته، مقدار تفاضل برابر صفر میشه.
موفق باشید.

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۱۸ دى ۱۳۹۲ ۰۱:۴۵ ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. این زبان منظمه و برابر سیکمااستاره. برای هر رشته میتونید یه مرز مشخص کنید که تعداد aهای سمت چپ مرز با تعداد bهای سمت راست مرز برابر باشه. اگه مقدار [tex]n_a(W_1)-n_b(W_2)[/tex] رو به ازای طولهای مختلف [tex]W_1[/tex] از ۰ تا طول کل رشته محاسبه کنید متوجه میشید که به ازای یک طول از این زیررشته، مقدار تفاضل برابر صفر میشه.
موفق باشید.
ممنون آقای جویباری. قطعی یا غیر قطعی بودنش چه جوریه؟
یا تو زبان منظم بخاطر اینکه DFA و NFA معادل هستند، قطعی و غیرقطعی معنی نداره.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۱۸ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۲۰ ق.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  سلام آیا این زبان منظمه و چرا؟
[tex]L=\left \{ W_{1}W_{2} | W_{1}W_{2}\in \left \{ a,b \right \}^* , n_{a}(W_{1}) = n_{b}(W_{2}) \right \}[/tex]
برای اینکه ببینید یه زبانی منظم هست یا نه باید بفهمید که آیا این زبان حافظه میخواد یا نه
این زبان هم به نظر من منظم نیست چون شما باید تعداد a ها رو بدونید تا بتونید با تعداد b ها مقایسه کنید و اگر بخواید با دیاگرام DFA پیاده سازی کنید مطئننا نیاز به بی نهایت State خواهیم داشت و بنابراین منظم نیست

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۱۸ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۴۹ ق.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  این زبان هم به نظر من منظم نیست چون شما باید تعداد a ها رو بدونید تا بتونید با تعداد b ها مقایسه کنید و اگر بخواید با دیاگرام DFA پیاده سازی کنید مطئننا نیاز به بی نهایت State خواهیم داشت و بنابراین منظم نیست
منم همین نظر را دارم ولی تو نکاتی که نوشته بودم یه همچین چیزی را نوشتم منظمه. الانم نمیدونم از کجا نوشته بودم و بهش شک کردم

ارسال:

misagh01 پاسخ داده:

(۱۸ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۴۹ ق.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(18 دى ۱۳۹۲ ۱۲:۲۰ ق.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  سلام آیا این زبان منظمه و چرا؟
برای اینکه ببینید یه زبانی منظم هست یا نه باید بفهمید که آیا این زبان حافظه میخواد یا نه
این زبان هم به نظر من منظم نیست چون شما باید تعداد a ها رو بدونید تا بتونید با تعداد b ها مقایسه کنید و اگر بخواید با دیاگرام DFA پیاده سازی کنید مطئننا نیاز به بی نهایت State خواهیم داشت و بنابراین منظم نیست

سلام Smile
منظم هست چون اگز a های w1 با b های w2 برابر باشه این به این معنی نیست که تعداد a ها و b های w1w2 با هم برابره چون مثلا w1 میتونه به هر تعداد b داشته باشه یا همینطور w2 میتونه به هر تعداد a داشته باشه که میشه همون سیکما استار پس منظمه.

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۱۸ دى ۱۳۹۲ ۰۳:۵۸ ق.ظ)misagh01 نوشته شده توسط:  
(18 دى ۱۳۹۲ ۱۲:۴۹ ق.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(18 دى ۱۳۹۲ ۱۲:۲۰ ق.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  سلام آیا این زبان منظمه و چرا؟

سلام Smile
منظم هست چون اگز a های w1 با b های w2 برابر باشه این به این معنی نیست که تعداد a ها و b های w1w2 با هم برابره چون مثلا w1 میتونه به هر تعداد b داشته باشه یا همینطور w2 میتونه به هر تعداد a داشته باشه که میشه همون سیکما استار پس منظمه.
سلام از بنده
بله شما درست میگین من اشتباه کردم Sad

۰
ارسال:

maryam.raz پاسخ داده:

یعنی ما خودمون مرز بین دو رشته (اشتباهی نوشته بودم زبان تصحیح شد) رو جایی در نظر میگیریم که aهای سمت راست با b های سمت چپ برابر باشه
درست میگم؟

ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

(۱۸ دى ۱۳۹۲ ۰۱:۱۰ ب.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  یعنی ما خودمون مرز بین دو زبان رو جایی در نظر میگیریم که aهای سمت راست با b های سمت چپ برابر باشه
درست میگم؟

میشه گفت درسته. درواقع به ازای هر رشته یک مرز وجود داره.

ارسال: #۱۰

maryam.raz پاسخ داده:

(۱۸ دى ۱۳۹۲ ۰۳:۰۴ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  
(18 دى ۱۳۹۲ ۰۱:۱۰ ب.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  یعنی ما خودمون مرز بین دو زبان رو جایی در نظر میگیریم که aهای سمت راست با b های سمت چپ برابر باشه
درست میگم؟

ممنونم منظورم رشته بودم اشتباهی نوشتم زبان

ارسال: #۱۱

El@he پاسخ داده:

(۱۸ دى ۱۳۹۲ ۰۴:۳۰ ب.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  
(18 دى ۱۳۹۲ ۰۳:۰۴ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  
(18 دى ۱۳۹۲ ۰۱:۱۰ ب.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  یعنی ما خودمون مرز بین دو زبان رو جایی در نظر میگیریم که aهای سمت راست با b های سمت چپ برابر باشه
درست میگم؟

ممنونم منظورم رشته بودم اشتباهی نوشتم زبان

مگه سیگما استار a و b، هر ترکیبی از a و b نمیشه؟ پس با این حساب رشته ی aaab هم توی سیگما استار هست که خب هیچ مرزی نمیشه واسش مشخص کرد... چجوری میشه؟ درست متوجه نشدم؟ به نظر من که نمیشه. حافظه ی نامحدود میخواد...

ارسال: #۱۲

masoud67 پاسخ داده:

(۲۲ دى ۱۳۹۲ ۰۱:۳۹ ق.ظ)El@he نوشته شده توسط:  مگه سیگما استار a و b، هر ترکیبی از a و b نمیشه؟ پس با این حساب رشته ی aaab هم توی سیگما استار هست که خب هیچ مرزی نمیشه واسش مشخص کرد... چجوری میشه؟ درست متوجه نشدم؟
w1 = a
w2 = aab
کلا هر رشته ای باشه میشه یه مرزی واسه اون پیدا کرد. فقط حواستون باشه که w1 و w2 طول برابر ندارند بلکه فقط شرط کاراکتر a و b مساوی دارند

ارسال: #۱۳

El@he پاسخ داده:

(۲۲ دى ۱۳۹۲ ۰۱:۴۲ ق.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(22 دى ۱۳۹۲ ۰۱:۳۹ ق.ظ)El@he نوشته شده توسط:  مگه سیگما استار a و b، هر ترکیبی از a و b نمیشه؟ پس با این حساب رشته ی aaab هم توی سیگما استار هست که خب هیچ مرزی نمیشه واسش مشخص کرد... چجوری میشه؟ درست متوجه نشدم؟
w1 = a
w2 = aab
کلا هر رشته ای باشه میشه یه مرزی واسه اون پیدا کرد. فقط حواستون باشه که w1 و w2 طول برابر ندارند بلکه فقط شرط کاراکتر a و b مساوی دارند

آهان طولش برابر نیست، مرسی.

۰
ارسال: #۱۴

ali.329 پاسخ داده:

میشه dfa رسم کنید؟
w1=aab
w2=bbbb
این رشته جزو زیگما استاره اما جزو زبان نیست.درسته؟

ارسال: #۱۵

Jooybari پاسخ داده:

(۲۲ دى ۱۳۹۲ ۰۷:۳۹ ب.ظ)ali.329 نوشته شده توسط:  میشه dfa رسم کنید؟
w1=aab
w2=bbbb

دوست عزیز شما چرا مسئله رو برعکس میخونید! اگه رشتمون باشه aabbbbb درنظر میگیریم w1=aabbb و w2=bb که شرط مسئله برقراره.

ارسال: #۱۶

masoud67 پاسخ داده:

(۲۲ دى ۱۳۹۲ ۰۷:۳۹ ب.ظ)ali.329 نوشته شده توسط:  میشه dfa رسم کنید؟
w1=aab
w2=bbbb
این رشته ای که شما نوشتی میشه aabbbbb
که باید اینجوری فرض کنی
w1 = aabbb
w2 = bb
اون مرز را باید خودمون جوری انتخاب کنیم که شرط درست دربیاد. یه جورایی غیرقطعی میشه پیداش کرد

۰
ارسال: #۱۷

ali.329 پاسخ داده:

اهان الان فهمیدم.
دوستان خیلی ممنون.
مشکل از من بود مسئله را به قول دوستان برعکس فهمیده بودم.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۴۳۵ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  سلام آیا اینجا کسی رشتش کامپیوتر هست؟ parisa1140 ۲ ۳,۸۷۳ ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: farsamw
  آیا تبلیغات در اینستاگرام براتون کارآمد بوده؟ کیمیا شیرازی ۰ ۱,۸۶۵ ۰۴ آذر ۱۳۹۸ ۰۵:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: کیمیا شیرازی
  آیا عدم ثبت نام در دانشگاه های مجازی در صورت قبول شدن جریمه دارد؟ sheikhoo ۱ ۲,۶۵۲ ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Iranian Wizard
Wink آیا امکان جایگزین شدن داوطلب باتغییرمشخصات برای آزمون ارشد۹۸وجود دارد؟ p.daliri ۰ ۲,۷۷۷ ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ ۰۱:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: p.daliri
  آیا امکان ارسال مجدد ایمیل مربوط به پذیرش مقاله در یک ژورنال isi وجود دارد؟ Autumngirl ۴ ۳,۷۶۹ ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۱:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Autumngirl
Question آیا مهاجرت کنیم؟ deuxshiri ۴ ۱۴۷ ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ۰۲:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: mrsz.mrsz.mrsz
  آیا کسایی که رشته شرایط خاص قبول شدن شانس قبولی برا رشته های انتخابی قبل اونو ندارن؟؟ mahyar12 ۱۹ ۱۲,۱۱۹ ۱۷ تیر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۹ ق.ظ
آخرین ارسال: Mokhtar021
  آیا رتبه ۲۹۱ نرم افزار شانس قبولی در روزانه دانشگاه تبریز دارد؟ لیلاجون ۶ ۴,۱۱۷ ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۲:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  آیا با مدرک لیسانسی که آنلاین گرفتیم میشه برای ارشد اپلای کرد؟ saeid4x ۴ ۳,۶۹۹ ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ۰۲:۱۳ ق.ظ
آخرین ارسال: Behnam‌

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close