زمان کنونی: ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۸:۳۳ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

چرا زبان uww^Rv منظمه؟ حل شد

ارسال:

zimenswall پرسیده:

چرا زبان uww^Rv منظمه؟ حل شد

قول میدم این سوال آخری باشه که امروز میپرسم.
این زبان به نظر خودم منظم نیست. نظر دوستان چیه؟
[tex]uww^{R}v : u,v,w\in \left \{ a,b \right \}^{ }[/tex]

فکر کنم مشکل من با اون + باشه و نتونستم درست متوجه بشم.

۱
ارسال:

zimenswall پاسخ داده:

RE: چرا زبان uww^Rv منظمه؟ حل شد

فکر کنم راه حل اشتباهی بود چون این زبان سیگما پلاس نیست
چون اگه سیگما پلاس باشه باید بتونه رشته abab را بسازه در صورتی که اینجور نیست
بلکه این یه زبانیه که حتما باید وسطش یه چیز قرینه بیاد و اول آخرش دیگه مهم نیست چی باشه

مثلا فرض که w=Sa (برای Sb هم به همین شکل اثبات میشه) و [tex]w^{R}[/tex] هم میشه aS. که S هر ترکیبی از a,b هست.
پس رشته ما به شکل زیر در میاد
[tex]uSaaSv[/tex]

پس زبان به شکل زیر در میاد که
[tex](a b)^{ } (a b)^{*} aa (a b)^{*} (a b)^{ }[/tex]
و در نتیجه میشه به شکل زیر با استفاده از این قانون که [tex]\sum^{*}.\sum^{ }=\sum^{ }[/tex]

[tex](a b)^{ } aa (a b)^{ }[/tex]

خب این زبان هم مشخصه که منظمه . یعنی اول و آخرش هر چی خواست بیاد، فقط وسطش حتما یکی از حالتهای aa یا bb اومده باشه

پس ما به اشتباه نتیجه گرفتیم که زبان بالا میشه سیگما پلاس

ارسال:

equilibrium پاسخ داده:

(۰۸ مهر ۱۳۹۲ ۰۳:۱۱ ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  پس زبان به شکل زیر در میاد که
و در نتیجه میشه به شکل زیر با استفاده از این قانون که [tex]\sum^{*}.\sum^{ }=\sum^{ }[/tex]

بله درست میگید، پاسخ خودتون کاملتره:
[tex](a b)^{ } (aa bb) (a b)^{ }[/tex]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

zimenswall پاسخ داده:

(۰۸ مهر ۱۳۹۲ ۰۵:۳۳ ب.ظ)Ghiasoddin نوشته شده توسط:  
(08 مهر ۱۳۹۲ ۰۳:۱۱ ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  پس زبان به شکل زیر در میاد که

بله درست میگید، پاسخ خودتون کاملتره:
[tex](a b)^{ } (aa bb) (a b)^{ }[/tex]

ممنون از شما که در بحث شرکت کردید.
باز هم مثل اون چندتا سوال قبلی که پرسیده بودم زیادی ذهنم به سیگما بودن زبان متوجه میشد و اینبار هم همینطور شد.

در کل هرچند سیگما شدن زبان یکی از راههای خوب واسه تشخیص نوع زبان هست ولی امثال من که دقت کافی ندارن باید دقتشون را بالا ببرن که سوال را اشتباه حل نکنند

۰
ارسال:

equilibrium پاسخ داده:

RE: چرا زبان uww^Rv منظمه؟

(۰۷ مهر ۱۳۹۲ ۰۸:۴۶ ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  قول میدم این سوال آخری باشه که امروز میپرسم.

در یکی دو تا تاپیک سوالای مشابه این بحث شده؛
مثلا یه راه ساده اینه که اول اون قسمت wwr رو بزارید کنار؛ چیزی که باقی میمونه u در اول و v در آخر هر کدوم به تنهایی قادر سیگما پلاس رو تولید کنن؛ بنابراین الحاق اونها هم میشه سیگما پلاس؛ بزرگترین مجموعه ای که میشه با حروف الفبای یه زبان ساخت سیگما استاره؛ از طرفی سیگما پلاس فقط یه لاندا از سیگما استار کمتر داره؛ حالا وقتی اون قسمت wwr رو اضافه بکنید، از اونجایی که w نمیتونه لاندا باشه، زبان حاصل بزرگتر از همون سیگما پلاس نخواهد بود (سیگما پلاس هم که منظمه)؛

ارسال:

zimenswall پاسخ داده:

(۰۷ مهر ۱۳۹۲ ۱۰:۴۷ ب.ظ)Ghiasoddin نوشته شده توسط:  
(07 مهر ۱۳۹۲ ۰۸:۴۶ ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  قول میدم این سوال آخری باشه که امروز میپرسم.

در یکی دو تا تاپیک سوالای مشابه این بحث شده؛
مثلا یه راه ساده اینه که اول اون قسمت wwr رو بزارید کنار؛ چیزی که باقی میمونه u در اول و v در آخر هر کدوم به تنهایی قادر سیگما پلاس رو تولید کنن؛ بنابراین الحاق اونها هم میشه سیگما پلاس؛ بزرگترین مجموعه ای که میشه با حروف الفبای یه زبان ساخت سیگما استاره؛ از طرفی سیگما پلاس فقط یه لاندا از سیگما استار کمتر داره؛ حالا وقتی اون قسمت wwr رو اضافه بکنید، از اونجایی که w نمیتونه لاندا باشه، زبان حاصل بزرگتر از همون سیگما پلاس نخواهد بود (سیگما پلاس هم که منظمه)؛

اول اینکه تو انجمن سخت میشه اینجور سوالها رو پیدا کرد چون معمولا تیتر سوالها مبین خود سوال نیست و اگه تکراری بود شرمنده
دوم اینکه اینطور که شما میگید کاربرد سیگما پلاس در اثبات منظم بودن زبانها مثل سیگما استار هست. یعنی اگه تونستیم اثبات کنیم که یه زبانی سیگما استار یا سیگما پلاس بشه پس منظمه.

ارسال:

equilibrium پاسخ داده:

(۰۸ مهر ۱۳۹۲ ۱۲:۰۶ ق.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  یعنی اگه تونستیم اثبات کنیم که یه زبانی سیگما استار یا سیگما پلاس بشه پس منظمه.

همینطوره (:

ارسال:

zimenswall پاسخ داده:

(۰۷ مهر ۱۳۹۲ ۱۰:۴۷ ب.ظ)Ghiasoddin نوشته شده توسط:  
(07 مهر ۱۳۹۲ ۰۸:۴۶ ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  [tex]uww^{R}v : u,v,w\in \left \{ a,b \right \}^{ }[/tex]

مثلا یه راه ساده اینه که اول اون قسمت wwr رو بزارید کنار؛

یه شبهه ای برام پیش اومده، اینکه آیا ما میتونیم ww^R را کنار بذاریم و به این نتیجه برسیم که سیگما پلاسه؟
آخه طول w نمیتونه صفر باشه و کنار گذاشتنش به نظرم منطقی نمیاد

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جزوه اسکن شده " سیستم های توزیع شده " دکتر پدرام arash691 ۸ ۱۴,۲۰۳ ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ۰۲:۵۵ ق.ظ
آخرین ارسال: negarrah
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۵۱۶ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  تا به حال شده خدا فرصت زندگی کردن دوباره رو بهت بده؟مرگ از جلوی چشمات رد شده؟ abraham ۲۱ ۱۴,۷۳۸ ۲۰ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: raam
  چرا یادگیری برنامه نویسی ؟ elecomco ۰ ۲,۲۷۳ ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۲:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: elecomco
  چرا اعتقادات مذهبی کمرنگ شده؟ m_sardaari ۱۶ ۱۴,۸۵۹ ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۱۲ ق.ظ
آخرین ارسال: saad
  چرا سایت آمازون موفق است؟ mefarhad ۱ ۲۳ ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ۰۱:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: xiaomi
  چرا رأس تنها، عضو ماکسیمال هست؟ پشتکار ۱ ۲,۲۹۹ ۱۰ دى ۱۳۹۶ ۰۷:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: msour44
  چرا ال جی موفق شد؟ zibaara ۰ ۸ ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ۰۶:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: zibaara
  ایا ریاضیات گسسته همون ساختمان گسسته هستش؟ چرا سنجش اسمش رو تغییر داده؟ ynsdamobb ۲ ۲,۲۳۶ ۲۷ مهر ۱۳۹۶ ۰۲:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: Jooybari
  چرا ایرانی متخصص عزاداری است؟ H-Arshad ۱ ۳۴ ۰۳ مهر ۱۳۹۶ ۰۳:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: pishosan

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close