زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۸:۱۲ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

کد BCD نوع Reflexive چیست ؟

ارسال:

Morris پرسیده:

سلام دوستان.
این کد BCD نوع Reflexive که یکی از اساتید کامپیوتر در کلاسش مطرح می کنه چیه ؟
کل اینترنتو گشتم چیزی به این نام پیدا نمی شه.

جلسه دوازدهم - صدای دوم - ۸۳:۲۳
لطفا اگر کسی می دونه توضیح بده.
ممنونم.

۱
ارسال:

Nima Masghadi پاسخ داده:

RE: کد BCD نوع Reflexive چیست ؟

توی این عکس که ضمیمه کردم میتونی مفهوم صحبت های دکتر رو متوجه بشید . البته شرمنده با paint و سریع درستش کردم زیاد جالب از آب در نیومده . توضیح :
در سمت چپ میبینی که ۰ و ۱ رو زیر هم مینویسیم. حالا یک خط زیرشون می کشیم . فرض کن این خط یک ایینه است . تصویر این اعداد در زیر خط میکشیم ( یعنی به ترتیب عکس اول ۱ و بعد ۰ )
حالا در قسمت دوم از سمت چپ به ردیف زیر خط یک بیت ۱ در سمت چپ ترین مکان اضافه میکنیم ( که با رنگ قرمز کشیدم ) و به ردیف بالای خط بیت صفر رو در سمت چپ ترین مکان اضافه میکنیم ( باز هم با رنگ قرمز ) . در واقع هر مرحله که پیش میریم یک بیت اضافه میشه به اعداد تا اینکه در اخر ۴ بیتی بشن .
حالا یک خط دیگه زیر این دو ردیف میکشیم و ۴ عدد تولید شده رو دوباره به صورت معکوس ( ایینه وار ) زیر خط مینویسیم . حالا باز هم به ردیف سوم ( جدید ) بیت یک و به دو ردیف قبلی ۰ رو اضافه می کنیم ( با رنگ قرمز در ردیف سوم کشیدم . در واقع این ها همون تصویر واقعی و مجازی هستند )
در مرحله اخر این هشت عدد تولید شده رو به ترتیب عکس زیر هم می نویسیم ( در ردیف اخر سمت راست). و به هشت عدد جدید بیت ۱ و به هشت عدد قبلی صفر رو اضافه می کنیم (‌با رنگ سبز کشیدم )
به این ترتیب اعداد گری به دست میان .

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال:

Morris پاسخ داده:

(۲۸ تیر ۱۳۹۲ ۰۹:۱۳ ب.ظ)Nima Masghadi نوشته شده توسط:  توی این عکس که ضمیمه کردم میتونی مفهوم ...

بسیار ممنونم مهندس دقیقا همینه ! خیلی لطف کردید Smile ...
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

Nima Masghadi پاسخ داده:

فکر میکنم کد گری GRAY منظورشون هست . البته من این صدا رو نشنیدم ولی توی کتاب مدار منطقی پوران پژوهش صفحه ۱۰ اینچنین توضیح داده شده :
کد گری : این کد اصطلاحا یک کد انعکاسی است به این معنی که هر دو کلمه متوالی در این کد فقط در یک بیت اختلاف دارند.

ارسال:

Morris پاسخ داده:

(۲۸ تیر ۱۳۹۲ ۰۴:۰۵ ب.ظ)Nima Masghadi نوشته شده توسط:  فکر میکنم کد گری GRAY منظورشون هست . البته من این صدا رو نشنیدم ولی توی کتاب مدار منطقی پوران پژوهش صفحه ۱۰ اینچنین توضیح داده شده :
کد گری : این کد اصطلاحا یک کد انعکاسی است به این معنی که هر دو کلمه متوالی در این کد فقط در یک بیت اختلاف دارند.

با شما موافقم چون دقایقی بعد ایشون اینطور می گن که BCD نوع Reflexive، یکی از انواع کد های Gray نیز هست ولی من می خوام مشخصا بدونم چیه.
اینطور از صدا مشخص بود که روشی خاص برای تولید این کد معرفی کرده اند به این صورت که یک آینه را در نظر بگیرید، در پشت شیئ واقعی، صفر و در پشت شیئ مجازی یک قرار بدهید...
ولی چون جلسات آخر جزوه ندارد کمی دچار مشکل شدم.
البته بعید می دونم در کنکور از این موضوع چیزی مطرح بشه ولی شخصا به شدت کنجکاو شدم ایشان داشتند چکار می کردند.

۰
ارسال:

PanizIr پاسخ داده:

تو ویکیپدیا نوشته :
Some BCD codes exhibit a reflexive property. Each of the upper five codes are complementary reflections of the lower five codes

منبع :
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

با توجه به این گفته، میشه فهمید که انعکاسی یک ویژگی در کدهای BCD هست که اعداد ۰ تا ۴ با اعداد ۵ تا ۹ یک به یک متناظر میشن و فقط در یک بیت اختلاف دارند.

اینم مثال خودش :
Thus, 0000 (0) is the same as 1000 (5) except for the first bit, 0001 (1) is the same as 1001 (6) except for the first bit, and so forth.

(تو این مثال اعداد در سیستم ۵۴۲۱ اومدن)

ارسال:

Morris پاسخ داده:

(۲۸ تیر ۱۳۹۲ ۰۵:۳۰ ب.ظ)PanizIr نوشته شده توسط:  تو ویکیپدیا نوشته :
Some BCD codes exhibit a reflexive property. Each of the upper five codes are complementary reflections of the lower five codes

منبع :
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

با توجه به این گفته، میشه فهمید که انعکاسی یک ویژگی در کدهای BCD هست که اعداد ۰ تا ۴ با اعداد ۵ تا ۹ یک به یک متناظر میشن و فقط در یک بیت اختلاف دارند.

اینم مثال خودش :
Thus, 0000 (0) is the same as 1000 (5) except for the first bit, 0001 (1) is the same as 1001 (6) except for the first bit, and so forth.

(تو این مثال اعداد در سیستم ۵۴۲۱ اومدن)

بله ! اینو خونده بودم. منظور این جمله "Each of the upper five codes are complementary reflections of the lower five codes" اینه که اگر هر چهار بیت یک کد را نقیض کنید، کد حاصل، مکمل ۹ کد اولیه می باشد.
دومی هم چیز دیگه ایه !

واقعا ممنونم ولی فکر می کنم موضوع چیز دیگه ای باشه. در ارسال قبل توضیح دادم که می گفتن آینه قرار می دیم و از این کارا Smile .

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  هاست یا میزبانی وب چیست؛ انواع آن کدامند؟ B0020 ۰ ۶۰۲ ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ ۰۲:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: B0020
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۵۳۷ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  مرتب سازی سریع تصادفی چیست؟ Xzrix ۰ ۱,۴۰۳ ۱۴ آذر ۱۳۹۹ ۰۷:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Xzrix
  یو اس اس دی چیست؟ nolw0932 ۰ ۲,۲۳۸ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۳:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: nolw0932
  تفاوت procedural با functional با imperative در چیست؟ shervan360 ۲ ۳,۰۲۰ ۲۱ دى ۱۳۹۸ ۰۴:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  سئو چیست؟ - سئو - بهینه سازی سایت msnmsn ۲ ۲۵ ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ۰۱:۱۳ ب.ظ
آخرین ارسال: xiaomi
  سبک زندگی چیست pm24 ۱ ۲,۶۵۷ ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ ۰۱:۱۹ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  تفاوت مقاله جورنالی و مقاله کنفرانسی در چیست؟ Br2012 ۴۴ ۷۷,۰۵۸ ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: TexteRasmi.info
  هیپنوتیزم چیست؟ jabert ۰ ۱,۶۸۸ ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: jabert
  شخصیت شناسی اناگرام چیست وچه تاثیری در زندگی ما دارد؟ samaneh_fathi ۰ ۱,۹۵۹ ۰۴ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: samaneh_fathi

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close