زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۶:۰۶ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

پاسخ به چند سوال کاربران

ارسال:
۲۱ خرداد ۱۳۹۲, ۱۲:۳۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ خرداد ۱۳۹۲ ۱۲:۳۸ ب.ظ، توسط jahani.)
پاسخ به چند سوال کاربران
چند وقت پیش روالی رو شروع کرده بودم که در اون سعی کردم به تعدادی از سوالهایی که داوطلبان میپرسیدند پاسخ دهم . منتها چون برای مانشت مشکلی پیش امد به یکباره اون پست نیز پاک شد. هدف از این پست یادآوری مطالب اون پست و نیز پاسخ به چند سوال جدید میباشد.
۱- تاثیر داشتن پایه قوی برای کنکور و تو درسها چقدر است؟
تو مسابقات اتوموبیلرانی فرمول یک همیشه روز قبل از مسابقه یه دور مسابقه تعیین خط برگزار میشه و تو اون هر کس که رکورد بهتری بزنه تو روز مسابقه جلوتر از بقیه قرار میگیره. بدیهتا این میتونه کمک زیادی بهشون بکنه چون بقیه برای اول شدن حتما باید از این نفر سبقت بگیرند. اما مسابقه یک دور نیست و هفتاد، هشتاد دور هست و توی این همه زمان فرصت کافی برای جلو زدن وجود داره.. اونایی که پایه قوی تو درسها دارند مثل اونهایی میمونند که مسابقه رو تو خط جلویی شروع میکنند و شانس پیروز شدنشون بیشتر از بقیه است ولی معنیش این نیست که کسی که انتهای مسیر قرار داره هیچ وقت نمیرسه Smile اگه قرار باشه از همین الان امید رو از دست بدید همون بهتر اصلا شروع نکنید. پس امید داشته باشید و رو تواناییهاتون تمرکز کنید مطمئن باشید که این عقب ماندگیها قابل جبران هست.
۲- تاثیر معدل در رتبه؟
همانطور که همه میدونند بیست درصد از نمره نهایی مربوط به معدل میباشد و هشتاد درصد مربوط به نمره ازمون میباشد. با این حساب مثلا اگر معدل شما ۱۴ باشه و معدل یک نفر ۱۷ باشه از مجموع ۱۰۰۰۰ نمره تو کنکور ، ۲۰۰۰ نمره به معدل اختصاص داره پس طرف مقابل نزدیک به ۳۰۰ امتیاز از شما جلوتر میباشد. اگر ۱۸ باشه ۴۰۰ امتیاز جلوتر میباشد. ۳۰۰ ۴۰۰ امتیاز تو رتبه های خیلی بالا تاثیر زیادی نداره ولی تو رتبه های میانی تاثیر زیادی میتونه داشته باشه. اما چیزی که هست اینه که معدل پارامتریست که از اختیار شما خارجه و کاری برایش نمیتونی بکنی. اگر یه نفر ۳۰۰ امتیاز از شما جلوتره باید تلاش کنی تو کنکور و تو درصدهات جبران کنی. این امر غیر ممکن نیست. ادمهای زیادی این کار رو کردند شما هم میتونید یکی مثل اونا باشید. فقط کافیه در مسیر درست و به درستی گام بردارید.
۳- زبان عمومی و تخصصی را کی باید بخوانیم؟
زبان اصولا درسی نیست که تو یه مدت زمانی کم مشکلش قابل حل باشه. بخش لغات زبان چیزیست که خیلی ساده تر میشه حلش کرد تا زبان تخصصی. حفظ کردن یه تعداد لغات میتونه خیلی راحت تر باشه تا پاسخ دادن به یک سری سوالات زبان تخصصی. برای زبان عمومی تابستان بهترین زمان ممکنه. تو تابستان فرصت کافی دارید تا روی لغتها یی که مد نظر کنکور هست تسلط کافی پیدا کنید. کتابهای زیادی تو بازار هست. کتابی که میگیرید مهم نیست، مهم روش به یاد سپاری لغاته. استفاده از روش جعبه لایتنر که امتحان خودشو پس داده میتونه خیلی کمکتون کنهSmile اما زبان تخصصی درسیست که به تمرین نیاز داره. خیلیها به دلیل اینکه در دوران تحصیل کتابهایشون زبان اصلی بوده خیلی مشکلی ندارند اما ممکنه بعضیها مشکلات خیلی زیادی داشته باشند. برای مسلط شدن رو زبان عمومی میتونید شبی یه متن از متنهای کنکور رو بخونید (کنکور ایتی، کامپیوتر و حتی علوم کامپیوتر) این قدر متن هست که بتونه کمکتون کنهSmile حتی برای این که تنوع تو مطالعه تون باشه میتونید یه هفته زبان عمومی بخونید یه هفته زبان تخصصی. یه سری تکنیک هم برای زدن تستهای زبان تخصصی وجود داره که من توصیه میکنم فعلا بیخیالش بشید. الان زوده براشون. الان باید سعی کنید سرعت مطالعه و فهمتون رو بالا ببرید. متون انگلیسی تخصصی بخونید و سعی کنید اروم اروم سرعت مطالعه و فهمتون رو بالاتر ببرید. هر چند در ابتدا ممکنه خیلی سخت باشه ولی اروم اروم باید سرعتتون رو زیاد کنید. مثلا میتونید روزهای اول برای یه متن ۵ خطی ۳۰ دقیقه زمان بگذارید. و به مرور زمان این زمان رو کاهش دهید تا به حد ایده آل برسید. به هر حال نکته ای که خواستم تاکید کنم اینه که زبان درسیست که بهترین زمان برای مطالعه ان همین تابستان میباشد.
۴- چطور درسهایی که دوست نداریم بخوانیم؟
یه سری درسها هستند که خوندنشون همیشه سخت بوده برای ما. این درسها معمولا به دلیل پس زمینه که در ذهن ما از دوران تحصیل وجود داره خوندشون عذاب آوره برای ما. از طرفی هم نمیشه این درسها رو به امون خدا گذاشت و نخوندشون. پیشنهاد اول من اینه که اولا ساعات مطالعه این درسها رو در بهترین زمان بازدهی مغزتون بگذارید. یکی تو صبح این طوریه یکی تو اخر شب و تو سکوت. هر کی تو یه ساعاتی خیلی حال درس خوندن داره. تو اون ساعت باید سخت ترین درسها رو مطالعه کنید معمولاSmile مسئله بعدی اینه که تایم مطالعه مداوم این درسها رو باید کم بگیری. مثلا تایمهای سی دقیقه دقیقه ای. یعنی سی دقیقه مطالعه کنی بعد ۱۰ دقیقه استراحت. و مرور. دوباره سی دقیقه مطالعه ده دقیقه استراحت. حداکثرم دو ساعت بیشتر نباید به این درسها اختصاص بدیم . و در اخر این که ترجیحا این درسها جز اولین دروسی که برای مطالعه انتخاب میکنید نباشه. یعنی یکی دو هفته اول رو با درس یا درسهایی شروع کنید که علاقه بیشتری بهشون دارید و بعدکم کم این درسها رو به سبد دروستون اضافه نمایید.
دروس استراتژیک و رتبه آور
از لحاظ منطقی اصولا هیچ درسی جز دروس استراتژیک و رتبه اور در کنکور کامپیوتر و ایتی نیست. زیرا که ضعف در هر درسی قابل جبران در درس دیگر هست. چون همه درسها درصدشون تو یه مجموعه دروس حساب میشن. اما من میخوام با یه مثالی تشریح کنم منظور از این دروس چیه. خیلی از بجه ها هستند بیشترین وقتشون رو درسهایی میگذارند که از همه سخت تره و رو درسهای اسونتر وقت خیلی کمتری میگذارند. بعضی درسها هستند که با یه هزینه نسبتا کم میتونه خیلی ثمربخش باشند. اگه بتونیم این درسها رو خوب شناسایی کنیم سرمایه گذاری رو اونها میتونه کمک بسیار زیادی به موفقیت ما بکندSmile من کنکور ایتی دادم. یه هفته مونده به کنکور تصمیم گرفتم کنکور بدم. من مطمئن بودم هر شش تست مهندسی نرم رو پاسخ میدم چون این درس رو هم درس میدم و هم کتاب نوشتم و خودم طراح تستهایش بودم برای ازمونهای مختلف. همین بیست درصدی که تو دروس مشترک میدونستم قطعا خواهم داشت یه اطمینان به نفس قابل توجه و یک ارامش نسبی بهم داده بود. (اخرشم البته پنج تا درست زدم یک غلط) درس نرم افزار دقیقا درس استراتژیک برای من بود. اگه تو هر کدوم از سبدها یه همچین درسی داشته باشید میتونه خیلی کمکتون کنه. هم به لحاظ روانی و هم به لحاظ رتبه ای. البته برای رسیدن به حد اطمینان تو یه درس باید خیلییییییی زحمت بکشید. کار یه روز دوروز نیست.
به هر حال الان برای انتخاب دروس تاثیرگذار خیلی زوده. باید زمان بگذره ببینیم کدوم درسها هستند که میتونیم روشون حساب کنیم و کدوم درسها هستند که اصلا نمیتونیم روشون حساب کنیم.

من آنچه شرط بلاغ است با تو میگویم تو خواه پندگیر خواه ملال
۱۲
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: sahar bano , nilia , somaieh_hassani , سجاد۶۷ , m@hboobe , Donna , sarehkar , m_ok , amash , رعنا , tabassomesayna , pouya45 , Doctorwho , deh-ab , Xilinx , .zohreh. , e2000 , faryadSH , d_felfelak , MajidNasiri , دختر مهربان , majidvatanparast
ارسال:
۱۹ تیر ۱۳۹۲, ۱۰:۲۵ ب.ظ
پاسخ به چند سوال کاربران
ممنون ار توضیحاتتون .
درباره مورد دوم. ضریب هر دانشگاه برای معدلو از کجا میشه فهمید؟
۰
۰
ارسال:
۲۰ تیر ۱۳۹۲, ۰۱:۱۲ ق.ظ
RE: پاسخ به چند سوال کاربران
(۱۹ تیر ۱۳۹۲ ۱۰:۲۵ ب.ظ)PanizIr نوشته شده توسط:  ممنون ار توضیحاتتون .
درباره مورد دوم. ضریب هر دانشگاه برای معدلو از کجا میشه فهمید؟
ضرایب هر سال تغییر میکنه
برای فهمیدن اون یه راه اینه که از کسی که کنکور داده و مجاز شده بخواهید که معدل اصلی و موثرش رو با هم مقایسه کنه تا ضریب رو بدست بیاره
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: PanizIr

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  در نوشتن چند جمله انگلیسی نیاز به کمک دارم fa_karoon ۰ ۱,۴۶۸ ۰۳ شهریور ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: fa_karoon
  سوالات آزمونهای کارشناسی ارشد با پاسخ تشریحی sima84 ۰ ۲,۲۵۹ ۰۱ اسفند ۱۳۹۹ ۱۱:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  مدیریت سیستم چند پردازنده ای متقارن no_ta2000 ۰ ۱,۴۹۵ ۰۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: no_ta2000
  صفحه چند سطحی Flash1 ۰ ۱,۶۰۶ ۱۰ تیر ۱۳۹۹ ۰۵:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Flash1
  پرسش و پاسخ و بحثهای مدیران در مورد امور جاری مانشت Fardad-A ۴,۸۰۶ ۴۴,۶۶۸ ۰۳ دى ۱۳۹۸ ۰۱:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Masoud05
  تفکیک سوالات پاسخ درست بر اساس هر درس Distance ۰ ۲,۷۲۲ ۲۹ آذر ۱۳۹۸ ۰۸:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Distance
  کمک برای چند تا سوالات شبکه کامپیوتری Hamedudk ۳ ۵,۷۹۳ ۲۷ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: khayyam
  پاسخ کنکور ارشد ۹۵ ا یتی parving ۰ ۱,۶۱۱ ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ ۰۱:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: parving
  پاسخ تشریحی کنکور ارشد ۹۶ ای تی Mis.faraji@yahoo.com ۱ ۴,۷۸۳ ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ ۰۴:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: parving
  چند راه برای این که پرواز طولانی راحت تری را تجربه کنید - خبرگزاری فارس abolfazlda ۰ ۹ ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: abolfazlda

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close