زمان کنونی: ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۱۳ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مرتبه کلی

ارسال:

gisooo پرسیده:

مرتبه کلی

سلام دوستان استادمون یه سوال داده
میشه بهم بگین چطوری حل میشه؟
مرتبه کلی را بدست اورید:

for (k=n ,k>=1 , k/=5)
m=n
while(k>=1)Confused
m/=3
......................................................
for (i=1 ,i<=n, i*=3)
j=1
while(i>=n)
j=j*3

ممنون میشم کمکم کنید

۰
ارسال:

good-wishes پاسخ داده:

RE: مرتبه کلی

دوست عزیز این دو تا سواله؟ یعنی اون while که دو خط بعد هر for نوشتید داخل همون حلقه هست؟
اگر این طوره بخش اول چون هر بار میزان شمارنده (با روند کاهشی) تقسیم بر ۵ میشه پس مرتبه اون لگاریتم n در مبنای ۵ میشه و از اونجا که پایه لگاریتم از نظر مرتبه فرقی نمی کنه جواب همون لگاریتم n هست
در خصوص بخش دوم هم عکس همین حالته و چون هربار شمارنده (با روند افزایشی) با ضریبی از ۳ افزایش پیدا می کنه مرتبه الگوریتم میشه لگاریتم n در مبنای ۳ یا همون لگاریتم n .
فقط نکته الگوریتم دومتون اینه که دستور while داخل اون اصلا اجرا نمیشه چون فقط یکبار i از n بزرگتر خواهد شد و اون موقع هم اصلا وارد حلقه for اول نخواهد شد تا شرط دوم برقراریش چک بشه

ارسال:

gisooo پاسخ داده:

(۱۵ اسفند ۱۳۹۱ ۰۸:۵۵ ب.ظ)good-wishes نوشته شده توسط:  دوست عزیز این دو تا سواله؟ یعنی اون while که دو خط بعد هر for نوشتید داخل همون حلقه هست؟
اگر این طوره بخش اول چون هر بار میزان شمارنده (با روند کاهشی) تقسیم بر ۵ میشه پس مرتبه اون لگاریتم n در مبنای ۵ میشه و از اونجا که پایه لگاریتم از نظر مرتبه فرقی نمی کنه جواب همون لگاریتم n هست
در خصوص بخش دوم هم عکس همین حالته و چون هربار شمارنده (با روند افزایشی) با ضریبی از ۳ افزایش پیدا می کنه مرتبه الگوریتم میشه لگاریتم n در مبنای ۳ یا همون لگاریتم n .
فقط نکته الگوریتم دومتون اینه که دستور while داخل اون اصلا اجرا نمیشه چون فقط یکبار i از n بزرگتر خواهد شد و اون موقع هم اصلا وارد حلقه for اول نخواهد شد تا شرط دوم برقراریش چک بشه

تشکر میکنم از وقتی که گذاشتین.بله هر دو whileداخل forهستن .پس هر دو میشه log n?? من اصلا نمیفهمم چه قانونی واسه حل داره.استادمون برای هر کد یه چیزی میگه !
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

gisooo پاسخ داده:

(۱۵ اسفند ۱۳۹۱ ۰۹:۱۴ ب.ظ)good-wishes نوشته شده توسط:  
(15 اسفند ۱۳۹۱ ۰۹:۰۹ ب.ظ)gisooo نوشته شده توسط:  استادمون برای هر کد یه چیزی میگه !
استادتون چی می گن؟ بگید شاید بتونیم با هم به یک جایی برسیم.الان این دلیلی که براتون نوشتم واضح نبود؟

مثلا میاد n هارو جمع و ضرب و تقسیم میکنه.بهمون قانون خاصی نمیگه که ما توجیح بشیم. عین شما (تقسیم بر ۵ میشه پس مرتبه اون لگاریتم n در مبنای ۵ میشه و از اونجا که پایه لگاریتم از نظر مرتبه فرقی نمی کنه جواب همون لگاریتم n هست)که گفتین دلیل منطقی نمیاره

ارسال:

good-wishes پاسخ داده:

خوب ببین نمی دونم چطور می تونم این استدلال رو برات منطقی تعریف کنم که انتظارت رو برآورده کنه اما به زبون خودم وقتی شمارنده ات دائما طی یک تصاعد هندسی بزرگ یا کوچیک میشه داره از تعریف لگاریتم پیروی می کنه دیگه
لگاریتم ۲۷ در مبنای ۳ یعنی چی ؟ یعنی ۳*۳*۳ (یا همون ۳ به توان ۳ ) خوب. حالا وقتی شمارنده ما در هر گام *۳ میشه یعنی عملا چند بار ممکنه اجرا بشه تا به حد شمارنده برسه؟ در سوال دوم شما دقت کن به فرض اگر n=26 باشه ، عملا ۳ بار فقط دستورات حلقه اجرا میشه
دقت کن وقتی حرف از مرتبه اجرایی هست ما نمی خواهیم دقیقا بشماریم بلکه می خواهیم الگوی رشد رو پیدا کنیم به خاطر همین لگاریتم با پایه های مختلف در بحث مرتبه با هم برابرند یعنی همه از یک قانون ریاضی در رشدشون پیروی می کنند و اون لگاریتم هست.

ارسال:

gisooo پاسخ داده:

(۱۵ اسفند ۱۳۹۱ ۰۹:۳۶ ب.ظ)good-wishes نوشته شده توسط:  خوب ببین نمی دونم چطور می تونم این استدلال رو برات منطقی تعریف کنم که انتظارت رو برآورده کنه اما به زبون خودم وقتی شمارنده ات دائما طی یک تصاعد هندسی بزرگ یا کوچیک میشه داره از تعریف لگاریتم پیروی می کنه دیگه
لگاریتم ۲۷ در مبنای ۳ یعنی چی ؟ یعنی ۳*۳*۳ (یا همون ۳ به توان ۳ ) خوب. حالا وقتی شمارنده ما در هر گام *۳ میشه یعنی عملا چند بار ممکنه اجرا بشه تا به حد شمارنده برسه؟ در سوال دوم شما دقت کن به فرض اگر n=26 باشه ، عملا ۳ بار فقط دستورات حلقه اجرا میشه
دقت کن وقتی حرف از مرتبه اجرایی هست ما نمی خواهیم دقیقا بشماریم بلکه می خواهیم الگوی رشد رو پیدا کنیم به خاطر همین لگاریتم با پایه های مختلف در بحث مرتبه با هم برابرند یعنی همه از یک قانون ریاضی در رشدشون پیروی می کنند و اون لگاریتم هست.

بالاخره فهمیدم لگاریتم به چه درد میخورهBig Grinمن بخوام مرتبه کلی رو خوب تمرین کنم که سریع جوابشونو بدم چکار کنم ؟؟
............................
یه سوال دیگه هم داده:مقدار دقیق دنباله فینوناچی را بدست آورید؟یعنی چی ؟برنامشو بهمون گفت که چکار میکنه اما این مقدار دقیق قضیه اش چیه؟

ارسال:

good-wishes پاسخ داده:

(۱۵ اسفند ۱۳۹۱ ۰۹:۴۹ ب.ظ)gisooo نوشته شده توسط:  من بخوام مرتبه کلی رو خوب تمرین کنم که سریع جوابشونو بدم چکار کنم ؟؟
جواب این سوال شما رو قبلا اینجا دادن . لطفا ببینید. البته پست های قبلش رو هم ببینید خالی از لطف نیست

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

در خصوص سوال دومتون بهتره یک تاپیک جدا ایجاد کنید تا سریعتر به نتیجه برسید

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درمان کیست مویی در کلینیک نشیمنگاله nmoein ۰ ۱,۰۰۸ ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ ۰۱:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: nmoein
Exclamation سلام لطفاً یکی به من بگه مرتبه زمانی ها چطوری به log تبدیل میشن فرمول داره؟؟ Azadam ۶ ۴,۱۰۱ ۰۶ دى ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Soldier's life
  مرتبه ایجاد درخت rad.bahar ۱ ۳,۱۲۴ ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: rad.bahar
  مرتبه شبه کد rad.bahar ۱ ۲,۱۲۸ ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: BBumir
  حل مساله مرتبه زمانی حلقه های تو در تو sarashahi ۱۶ ۲۱,۶۰۸ ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ۰۱:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: gillda
  مرتبه زمانی Sanazzz ۱۷ ۱۹,۷۷۶ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  درخواست ویدئو کلیپ های نظریه زبانها و ماشینها sajaddandy ۱۰ ۱۳,۷۴۷ ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ ۰۷:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: msedigh
  مرتبه زمانی یافتن قطر Sepideh96 ۲ ۳,۵۳۱ ۰۸ آذر ۱۳۹۸ ۰۴:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: erfan30
  باز شدن یک دیکشنری با کلیک روی یک کلمه moslem73421 ۵ ۴,۳۱۰ ۰۴ مرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: moslem73421
  مرتبه مانی Sanazzz ۳ ۳,۳۹۷ ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close