زمان کنونی: ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۵:۲۰ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوالات معماری علوم کامپیوتر ۹۲

ارسال:
۲۰ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۵۷ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۰ بهمن ۱۳۹۱ ۰۴:۴۷ ب.ظ، توسط nimam.)
[تصویر:  159894_1_1379085901.png]

[تصویر:  159894_2_1379085901.png]

بروزرسانی:

کلید سنجش:
۹۶- ۴
۹۷- ۳
۹۸- ۱
۹۹- ۱
۱۰۰- ۱
۱۰۱- ۲
۱۰۲- ۴
۱۰۳- ۴
۱۰۴- ۳
۱۰۵- ۲
۱۰۶- ۲
۱۰۷- ۴
۱۰۸- ۳
۱۰۹- ۱
۱۱۰- ۲

فایل‌(های) پیوست شده

۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال:
۲۰ بهمن ۱۳۹۱, ۱۰:۱۹ ب.ظ
من معماری ام ضعیفه کلا بد دادمBig Grin
اما مگه cpi تعداد سیکل ها به تعداد دستورالعمل ها نیست؟ من فکر کنم معیار خوبی برای ارزیابی سرعت و کارایی نیست کلا ، و ممکنه یه پردازنده cpi بالا یا پایینی داشته باشه اما نتونیم سرعتشو بررسی کنیم چون به تعداد دستورالعمل ها هم بستگی داره من برای همین گزنه ۴ زدم
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: محیا
ارسال:
۲۰ بهمن ۱۳۹۱, ۱۰:۲۵ ب.ظ
آره، ولی اگه دو پردازنده clock rate برابر داشته باشند اون موقه اونی که CPI کمتری داره سریعتره.
۱
۰
ارسال:
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۱۱:۵۳ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۵۳ ق.ظ، توسط redflight.)
نگفته که clock rate برابر دارن گفته؟Sad
۰
۰
ارسال:
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۴۵ ب.ظ

نه، نگفته ولی یکی از پارامتر‌های سریع‌تر بودن CPI هست. مثلا طراحان پردازنده‌های RISC همه‌ی زور خودشون رو زدن که CPI رو نزدیک به ۱ بکنند. در حالی که CISC معمولا CPI بالاتری دارد و همانطور که می‌دانید عموما پردازنده‌های RISC سریع‌ترند. ولی در کل چون CPI یکی از پارامتر‌های محاسبه‌ی Exec Time هست، پس در شرایطی که مشخصه‌های دیگر دو پردازنده برابر باشد، به روشنی CPI مشخص کننده‌ی Speedup است.
۰
۰
ارسال:
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۱:۱۹ ب.ظ
بله ولی اگه خاطرتون باشه speedup بین دو پردازنده رو با فقط cpi حساب نمیکردیم clockrate هم هست
من فکر نمیکنم فقط cpi معیاری برای سرعت باشه از طرفی مثلا پردازنده risc درسته سرعت cpi کمتری به ازای هر دستور داره ولی دستورات ساده تری هم نسبت به cisc داری یعنی یک دستور معادل cisc برابر چند دستور در risc بعضی مواقع میشه
ولی این خصوصیت risc اونو برای pipe line مناسب تر کرده!
۰
۰
ارسال:
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۳:۱۶ ب.ظ
RE: سوالات معماری علوم کامپیوتر ۹۲
(۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۱۹ ب.ظ)grayhat نوشته شده توسط:  بله ولی اگه خاطرتون باشه speedup بین دو پردازنده رو با فقط cpi حساب نمیکردیم clockrate هم هست

بله، شما هم اگر دقت کنید گزینه‌ی ۱ نوشته پردازنده‌ی با CPI کمتر می‌تواند سریعتر باشد.
۰
۰
ارسال:
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۴:۵۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۴:۵۶ ب.ظ، توسط محیا.)
(۲۰ بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۱۹ ب.ظ)redflight نوشته شده توسط:  من معماری ام ضعیفه کلا بد دادمBig Grin
اما مگه cpi تعداد سیکل ها به تعداد دستورالعمل ها نیست؟ من فکر کنم معیار خوبی برای ارزیابی سرعت و کارایی نیست کلا ، و ممکنه یه پردازنده cpi بالا یا پایینی داشته باشه اما نتونیم سرعتشو بررسی کنیم چون به تعداد دستورالعمل ها هم بستگی داره من برای همین گزنه ۴ زدم
بله cpi معیار سنجش سرعت نیست. گزینه ۴ صحیح بود

(۲۰ بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۲۵ ب.ظ)nimam نوشته شده توسط:  آره، ولی اگه دو پردازنده clock rate برابر داشته باشند اون موقه اونی که CPI کمتری داره سریعتره.
صورت سوال همچین شرطی نذاشته
۰
۰
ارسال:
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۵:۱۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۱۶ ب.ظ، توسط fatima1537.)
۱۰۱ رو من ۲ بدست اوردم.این سئوال بر خلاف قبلی یکم محاسبه نیاز داشت!
۱۰۳ من ۴ زدم.هرچی فکر کردم دیدم نمیشه نتیجه ای گرفت و داده ها کافی نیست
۱۰۵ ۲
۱۰۷ از این سئوال دیگه آسونتر نیست.سئوالی که توی کتابهای مبانی بچه های کاردانش پیدا میشه.تازه برای اونها هم آسونه.!
۱۱۰ من ۲ زدم.چون یه مطلبی مشابه همین قبلا خونده بودم توی کتاب پوران
درکل سئوالات معماری امسال ساده و حفظیاتی بود.محاسباتیاش هم ی ساده تر از قبل بود

(۲۰ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۵۷ ق.ظ)nimam نوشته شده توسط:  گه فکر می‌کنید تستی رو اشتباه جواب دادم یا جواب تستی رو که من جواب ندادم دارید، اینجا لطفا بنویسید.
شما برای سئوال ۹۸ گزینه ۱ رو انتخاب کردید ولی به نظر من ۴ درست تره.چون ممکنه یکی کش کمتری داشته باشه.یا ram ها ظرفیت هاشون برابر نباشند.یا یکی از پردازنده ها risc باشه یکی cisc
۰
۰
ارسال: #۱۰
۲۱ بهمن ۱۳۹۱, ۰۵:۲۵ ب.ظ
۹۹- گزینه ۲
۱۰۱-گزینه ۳
۱۰۳- من فکر میکنم گزینه ۴ درست باشه. در مورد گزینه ۱ و ۳ اگر زمان نمایی این برنامه به علت مربوط بودن دستورات به هم باشه باز هم پردازنده موازی به درد می خوره؟ در کل من فکر میکنم با اطلاعات کلی نمیشه تصمیم گرفت چه پردازنده ای برای چه برنامه ای مناسب تره.
۱۰۶- گزینه ۴
۰
۰
ارسال: #۱۱
۲۴ بهمن ۱۳۹۱, ۱۰:۴۳ ق.ظ
(۲۴ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۲۴ ق.ظ)shhlla87 نوشته شده توسط:  میشه سوال ۱۰۹ رو حل کنید؟ ممنون

cache دارای ۸ بلوک هست و two-way associative می‌باشد پس در کل ۴ تا set دارد که ۲ بیت برای آدرس‌دهی نیاز دارند، پس گزینه‌های ۲ و ۴ حذف. هر بلوک ۸ کلمه است که نیاز به ۳ بیت برای آدرس‌دهی دارد. از طرفی حافظه‌ی اصلی دارای ۵۱۲ کلمه هست و در کل خط آدرس ۹ بیتی است؛ که اگر از ۹ تعداد بیت‌های index و word را کم کنیم تعداد tag هم برابر با ۴ می‌شود.
۰
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حل و بررسی سوالات مدارمنطقی دکتری ۹۲ گرایش معماری nomad:D ۲۵ ۲۴,۲۸۷ ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ ۱۰:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: masoumeh97
  گرایش های علوم کامپیوتر alisaaa ۴ ۳,۷۳۱ ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ۰۴:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: hashemhamidi
  علوم کامپیوتر شریف یا نرم افزار تهران؟ ۴L1R3Z4 ۴۴ ۲۸,۵۹۰ ۰۶ شهریور ۱۴۰۲ ۰۸:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: moeinbahari
  اسلاید های معماری کامپیوتر استاد گودرزی-شریف payam7 ۱۱ ۱۴,۳۶۲ ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ۰۱:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ۰۹۱۵۳۸۴۲۸۱۴
  رتبه ۵۴ علوم کامپیوتر و ۷۶ ریاضی ارشد ۱۴۰۰ Computer92 ۰ ۲,۰۳۴ ۰۸ شهریور ۱۴۰۰ ۰۹:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Computer92
  کارنامه نهایی ازمون دکتری داخل سال ۱۳۹۲-گرایش معماری کامپیوتر انرژی مثبت ۱ ۴,۱۶۷ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  درخواست کارنامه معماری کامپیوتر آزمون آزاد ۹۲ sanazp1388 ۱ ۳,۶۰۶ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۰۰ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  سوال ۸ دکتری علوم کامپیوتر سال ۹۴ ss311 ۲ ۳,۱۳۹ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  سوال ۱۴ علوم کامپیوتر ۹۶ ss311 ۴ ۳,۳۸۷ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۳۳ ب.ظ
  جایگشت( ارشد علوم کامپیوتر ۹۸ ) ss311 ۰ ۱,۷۱۱ ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ ۱۲:۴۵ ب.ظ

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close