زمان کنونی: ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۱:۴۱ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

اشکال در مرتبه زمانی(سوال ۴۳ آزمون نهایی پارسه)

ارسال:

۸Operation پرسیده:

{دوستان عزیز اشتباه از من بود!طراح بزرگوار درسته نظرشون!} Big Grin
---------------------------------------------------------------------------------
دوستان عزیز به نظر شما گزینه ۳ که مدنظر طراح هستش درست هست یا نه؟!
[تصویر:  IMAG1196.jpg]
به نظر من اگه به جای Small o برای رابطه اول big O بود (در گزینه ۳) حق با طراح بود اما الان گزینه ۴ درسته!
مثلا کافیه به جای n بزاریم ۲۵۰۰ اون موقع میبینیم که f از hبیشتر میشه!
در واقع رشد توابع به این شکله
g>h>f

نظرتون چیه؟!
مرسی
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

Amir V پاسخ داده:

به نظر من ۳ درسته.

چون [tex] h(n)= n ^ 2.5[/tex] بخون n به توان ۲/۵ از f که توان n دو هست بیشتره.

۰
ارسال:

۸Operation پاسخ داده:

(۱۳ بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۲۳ ب.ظ)azad_ahmadi نوشته شده توسط:  رشد G از H بیشتره. حتی اگه log رو یک فرض کنیم(با فرض نادیده گرفتن log)، توان n در G بیشتر از H میشه. F از هردوی اونا کوچکتره.
بنظر من هم گزینه ۴ درسته.
مرسی آزاد جان!

(۱۳ بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۳۸ ب.ظ)Amir V نوشته شده توسط:  به نظر من ۳ درسته.

چون [tex] h(n)= n ^ 2.5[/tex] بخون n به توان ۲/۵ از f که توان n دو هست بیشتره.
امیر من با بیگ O مسئله ای ندارم اما این نوشته Small o یعنی که باید همیشه بزرگتر باشه!به جای N بزار ۲۵۰۰ حلش کن ببین به گزینه ۴ میرسی یا نه؟!
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال:

azad_ahmadi پاسخ داده:

من اشتباه کردم.کلا گزینه ها رو قاطی کرده بودم.Smile گزینه ۳ درسته.
چندجمله ای با هر توانی(حتی خیلی کوچیک) از لگاریتم بیشتره.
اینجا هم رادیکال n میشه همون nبه توان۱/۲ . و از لگاریتم با توان ۳ بیشتره.

ارسال:

۸Operation پاسخ داده:

RE: اشکال در مرتبه زمانی(سوال ۴۳ آزمون نهایی پارسه)

(۱۳ بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۵۳ ب.ظ)azad_ahmadi نوشته شده توسط:  من اشتباه کردم.کلا گزینه ها رو قاطی کرده بودم.Smile گزینه ۳ درسته.
چندجمله ای با هر توانی(حتی خیلی کوچیک) از لگاریتم بیشتره.
اینجا هم رادیکال n میشه همون nبه توان۱/۲ . و از لگاریتم با توان ۳ بیشتره.
بابا نمی دونم من این موضوع رو بد گرفتم یا شما!
اینکه h از f بزرگتره شکی نیست!اما مسئله سره small o هستش!
ببینید تا اینجا که من فهمیدم وقتی small o استفاده می کنیم این یعنی که h همواره برای همه اعداد از f بزرگتره اما در big O یعنی که h از یه جایی به بعد از f بزرگتره!
حالا اگر ما به جای n بزاریم ۲۵۰۰ می بینیم که در این مورد مثلا h از f بزرگتر نیست!
من اشتباه فهمیدم؟!
ممنون میشم سایر دوستان هم راهنمایی کنن!
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

mahdiii پاسخ داده:

گزینه ۳ درسته. مفهوم بیگ O , o رو نگاه کنید. کجا نوشته شده که o به این معناست که همیشه بزرگتر باشه؟!!!! با یک مثال که نمیشه اونو فهمید. باید n تون خیلی بزرگ باشه نه اینکه با گذاشتن ۲۵۰۰ به این نتیجه برسین که کار اشتباهیه.
تنها کافیه که برای تمام n ها بزرگتر از n0 این مورد باشه که n0 یک عدد مثبته. هر دوی o , O هم به این معنان. تنها تفاوتشون در اینه که در O تابع f می تونه کمتر و مساوی g باشه مثل n2=O(n2) , n2=O(n^3) اما برای o تابع f باید کمتر از g باشه. منظورم از کمتر مرتبست و اگه مثلا برای تمام nهای بزرگتر از ۱۰۰۰ هم جواب بده کفایت می کنه.

۰
ارسال:

azad_ahmadi پاسخ داده:

لگاریتم رو در مبنای ۱۰ بگیر و حدپایین لگاریتم رو حساب کن. برای ۲۵۰۰ بصورت زیر هست :
[tex](2500)^{2}(\left \lfloor log_{10}2500 \right \rfloor)^{3} \: \: = (2500)^{2}(3)^{3} \: \: = (2500)^{2}(27)[/tex]
اما
[tex](2500)^{2} \sqrt{2500} \: \: = (2500)^{2}(50)[/tex]

که در این صورت کم دومی رشدش بیشتره. البته درست نیست که توابع با اعداد و ارقام مقایسه بشن.

۰
ارسال:

۸Operation پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۱۰ ق.ظ)mahdiii نوشته شده توسط:  گزینه ۳ درسته. مفهوم بیگ O , o رو نگاه کنید. کجا نوشته شده که o به این معناست که همیشه بزرگتر باشه؟!!!! با یک مثال که نمیشه اونو فهمید. باید n تون خیلی بزرگ باشه نه اینکه با گذاشتن ۲۵۰۰ به این نتیجه برسین که کار اشتباهیه.
تنها کافیه که برای تمام n ها بزرگتر از n0 این مورد باشه که n0 یک عدد مثبته. هر دوی o , O هم به این معنان. تنها تفاوتشون در اینه که در O تابع f می تونه کمتر و مساوی g باشه مثل n2=O(n2) , n2=O(n^3) اما برای o تابع f باید کمتر از g باشه. منظورم از کمتر مرتبست و اگه مثلا برای تمام nهای بزرگتر از ۱۰۰۰ هم جواب بده کفایت می کنه.
این قضیه از کرامات یکی از اساتید کارشناسیمونه!بخاطر درس اون من دیگه واسه ارشد این قسمتو مرور نکردم!
اما معلوم شد کمپلت اشتباه گفته بود بهمون!یا شایدم من بدگرفتم!
بهر حال از همه دوستان ممنونم!خوب شد که حالا فهمیدم!
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال:

pouri_sb پاسخ داده:

آقا مهدی درست می گن فقط اضافه کنم که به ازای هر ثابت C از یک ان صفری به بعد بزرگتر باشه می شه از مرتبه o small

ارسال: #۱۰

Mehrdad7soft پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۱۸ ق.ظ)pouri_sb نوشته شده توسط:  آقا مهدی درست می گن فقط اضافه کنم که به ازای هر ثابت C از یک ان صفری به بعد بزرگتر باشه می شه از مرتبه o small

سلام دوست گرامی‌ گزینه ۳ درسته با استناد به جزو استاد تورانی گرامی‌ شک هم نداشته باش
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال: #۱۱

۸Operation پاسخ داده:

از همه دوستان عزیز ممنونم!این یه سوتی عظیم در این درس بود که توسط بنده در ۶ روز مانده به کنکور کشف و اشکال زدایی شد!
از همه دوستان عزیز ممنونم!
خوشحالم که به اشتباهم پی بردم!
ممنوم از همتون!

اما آزاد جان اگه پایه لگاریتم رو ۲ بگیری میشه دلیلی که من این تست رو اشتباه کردم و زدم ۴!
که الان فهمیدم که کلا قضیه رو اشتباه فهمبده بودم!
مرسی
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال: #۱۲

azad_ahmadi پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۳۲ ق.ظ)۸Operation نوشته شده توسط:  اما آزاد جان اگه پایه لگاریتم رو ۲ بگیری میشه دلیلی که من این تست رو اشتباه کردم و زدم ۴!
مرسی

اگه Log بود پایه رو ۱۰ بگیر و اگه Ln بود پایه برابر e یا ۲/۷ هست. البته همیشه یه چیزی رو نباید فراموش کرد. "افکار پلید طراح سوال" Smile
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال: #۱۳

۸Operation پاسخ داده:

دوستان عــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــزیز بخـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــدا من قبول کردم!!!!اشتباه از من بود!قول میدم تا ۹۹ سالگی هم این اشتباه تکرار نشه!
Big GrinBig Grin
این تاپیک واسه دادن روحیه به دوستان ایجاد شده بود Big GrinBig Grin
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال: #۱۴

mahdiii پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۰۰ ق.ظ)azad_ahmadi نوشته شده توسط:  
(14 بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۳۲ ق.ظ)۸Operation نوشته شده توسط:  اما آزاد جان اگه پایه لگاریتم رو ۲ بگیری میشه دلیلی که من این تست رو اشتباه کردم و زدم ۴!
مرسی

اگه Log بود پایه رو ۱۰ بگیر و اگه Ln بود پایه برابر e یا ۲/۷ هست. البته همیشه یه چیزی رو نباید فراموش کرد. "افکار پلید طراح سوال" Smile

اصلا بحث سر پایه نیست. پایه هیچ فرقی نمیکنه چی باشه. مگر اینکه سوال داده باشه log(23) چندهSmile

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نتایج نهایی ارشد کامپیوتر ۹۱ mj_shbn ۲۷۲ ۱۶۰,۹۲۲ ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ ۰۴:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: mahziar0
Exclamation سلام لطفاً یکی به من بگه مرتبه زمانی ها چطوری به log تبدیل میشن فرمول داره؟؟ Azadam ۶ ۴,۰۳۱ ۰۶ دى ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Soldier's life
  کارنامه اولیه و نهایی دکتری رشته آیتی lotuss ۱۲ ۶,۴۰۴ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۳۳ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  کارنامه نهایی ازمون دکتری داخل سال ۱۳۹۲-گرایش معماری کامپیوتر انرژی مثبت ۱ ۴,۱۸۸ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۲۸ ق.ظ
  کارنامه نهایی ازمون دکتری داخل سال ۱۳۹۲-گرایش نرم افزار انرژی مثبت ۶ ۹,۴۸۶ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۲۷ ق.ظ
  رفع اشکال نصب جاوا، مشکل ساخته نشدن virtual machine shiivaa ۱۲ ۱۹,۳۵۵ ۱۹ آبان ۱۳۹۹ ۰۷:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: wanted471
  مرتبه ایجاد درخت rad.bahar ۱ ۳,۱۰۰ ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: rad.bahar
  مرتبه شبه کد rad.bahar ۱ ۲,۰۹۹ ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: BBumir
  حل مساله مرتبه زمانی حلقه های تو در تو sarashahi ۱۶ ۲۱,۴۵۵ ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ۰۱:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: gillda
  مرتبه زمانی Sanazzz ۱۷ ۱۹,۵۶۱ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close