زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۱:۴۴ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال حافظه سال ۷۹

ارسال:

fa_karoon پرسیده:

سوال حافظه سال ۷۹

سلام دوستان این سوال رو لطفا راهنمایی کنید چه جوری حل شده؟
مهندسی کامپیوتر ۷۹) ) در یک حافظه نهان شرکت پذیر مجموعه ای با دو بلوک در هر مجموعه(Two-way set Associative Cache) از بلوک های ۴ کلمه ای استفاده می شود. این حافظه نهان می تواند در مجموع ۲۰۴۸ کلمه از حافظه اصلی را در خود جای دهد. اندازه حافظه اصلی ۱۲۸ کیلو کلمه است. برچسب (tag) در این حافظه چند بیت دارد؟
اندازه حافظه اصلی ۱۲۸ کیلو می باشد.و بنابراین دارای ۱۷ خط آدرس است و نیز اندازه حافظه نهان برابر ۲۰۴۸ کلمه است و در هر آدرس ۲ کلمه جای می دهد پس دارای ۱۰۲۴ آدرس است یعنی ۱۰ خط آدرس نیاز دارد پس tag=17-10=7
حالا سوال من این است که : مگه نگفته بلوک ها ۴ کلمه ای هستند پس چرا در جواب می گه در هر آدرس Cache دو کلمه جای می شه؟ به دست آوردن ۱۷ که واضح است اما این ۱۰۲۴ قانع نمی شم که چه جوری به دست اومده؟
Fardad-A، در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۹۱ ۰۷:۵۹ ب.ظ برای این مطلب یک پانوشت گذاشته است:

بنظرم متن سوالتون کامل نیست.آدرس دادن شماره سوال کنکور برای سوال کافی نیست. اگه کامل نیست کاملش بفرمایید .

مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال:

هاتف پاسخ داده:

سوال حافظه سال ۷۹

سلام
(۲۷ آذر ۱۳۹۱ ۰۷:۱۶ ب.ظ)fa_karoon نوشته شده توسط:  اندازه حافظه اصلی ۱۲۸ کیلو می باشد.و بنابراین دارای ۱۷ خط آدرس است و نیز اندازه حافظه نهان برابر ۲۰۴۸ کلمه است و در هر آدرس ۲ کلمه جای می دهد پس دارای ۱۰۲۴ آدرس است یعنی ۱۰ خط آدرس نیاز دارد پس tag=17-10=7
در هر آدرس (سطر) کش دو بلاک قرار می گیره، هر بلاک ۴ کلمه، پس میشه ۸ کلمه.
کش دارای ۲۵۶ سطر میشه (۲۰۴۸ تقسیم بر ۸)

(۲۷ آذر ۱۳۹۱ ۰۷:۱۶ ب.ظ)fa_karoon نوشته شده توسط:  حالا سوال من این است که : مگه نگفته بلوک ها ۴ کلمه ای هستند پس چرا در جواب می گه در هر آدرس Cache دو کلمه جای می شه؟ به دست آوردن ۱۷ که واضح است اما این ۱۰۲۴ قانع نمی شم که چه جوری به دست اومده؟
هر کس گفته اشتباه گفته، شما توضیحات من رو ببینید:
اول توجه کنید:
اندازه هر بلاک که واضحه ۴ کلمه است
هر سطر کش دارای ۲ بلاک هست، پس هر سطر کش ۸ کلمه دارد.
ظرفیت کش ۲۰۴۸ کلمه است که اگر تقسیم بر ظرفیت هر سطر یعنی ۸ کلمه کنیم، تعداد سطر های کش یعنی ۲۵۶ بدست می آید.
همچنین می دانیم:
آدرس رو تقسیم بر اندازه ی بلاک می کنیم، خارج قسمت آن----------------> شماره بلاک
شماره ی بلاک رو تقسیم بر تعداد سطر کش می کنیم، باقی مانده ی آن --> ایندکس
ببینید مگه آدرس های ما ۱۷ بیتی نیستند؟ پس اگر ۱۷ بیت رو بخواهیم تقسیم بر ۴ کنیم ۱۵ بیت پر ارزش نشون دهندی شماره بلاک ما هست.
این شماره ی بلاک ۱۵ بیتی رو اگر بر تعداد سطرهای کش (۲۵۶ سطر یعنی ۸ بیت) تقسیم کنیم، باقی مانده ی آن یعنی ۸ بیت کم ارزش ایندس است و خارج قسمت آن یعنی ۷ بیت پر ارزش TAG است.

۰
ارسال:

masoud.bala پاسخ داده:

سوال حافظه سال ۷۹

سلام من متوجه این ۱۵ بیتی که گفتی نمی شم که گفتی نشان دهنده ۱۵ بیت پر ارزش ما است را نمی فهمم از کجا آوردی
ظرفیت هر سطر کش گفتی ۲ بلاک است هم نمی فهمم که هر سطر کش ۸ کلمه دارد از کجا آوردی

ارسال:

fa_karoon پاسخ داده:

RE: سوال حافظه سال ۷۹

سلام،
بسیار عالی، آقای هاتف ممنون از پاسختون، با توجه به چیزهایی که از جزوه دکتر اجلالی تون خوندم، این توضیحاتی رو که دادید دقیقا متوجه شدم چه اتفاقی افتاده.
جوابی رو که نوشته بودم از یه کتاب قدیمی معماری مهندس یوسفی نوشتم، خیلی وقتم رو گرفت فکر می کردم خیلی اوضاعم داغونه که همچین سوالی رو متوجه نمی شم.

(۲۸ آذر ۱۳۹۱ ۰۶:۰۰ ب.ظ)masoud.bala نوشته شده توسط:  سلام من متوجه این ۱۵ بیتی که گفتی نمی شم که گفتی نشان دهنده ۱۵ بیت پر ارزش ما است را نمی فهمم از کجا آوردی
ظرفیت هر سطر کش گفتی ۲ بلاک است هم نمی فهمم که هر سطر کش ۸ کلمه دارد از کجا آوردی
اما دوست عزیز
اگر موافقید که آدرس ۱۷ بیتی هست. و اینکه برای به دست آوردن شماره بلاک آن را بر اندازه بلاک تقسیم می کنیم جریان اینجوری می شه که: فرض کنید این آدرس ۱۷ بیتی باشه که CPU داده : ۱۱۱۱۰۱۰۰۱۰۰۰۱۰۰۰۱ (البته این آدرس نمونه است)
خوب وقتی این آدرس بر ۴تقسیم بشه اینجوری فکر کنید که چون ۴ می شه ۲ به توان ۲، دو بیت سمت راست می شه شماره بلاک، پس ۱۵ بیت باقی ماند، خوب این ۱۵ بیت رو که بر ۲۵۶ تقسیم کنیم با توجه به اینکه ۲۵۶ می شه ۲ به توان ۸، هشت بیت سمت راسته این ۱۵ بیت می شه ایندکس .
-----------------
و اینکه ظرفیت هر سطر کش دو بلاک هست چون کش Two-Way بوده، یعنی در هر سطر دو بلاک جای می گیرد، و خوب سوال گفته در هر بلاکی هم ۴ کلمه هست پس ۲*۴=۸ می شود.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال ۸ دکتری علوم کامپیوتر سال ۹۴ ss311 ۲ ۳,۰۹۳ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  حافظه نانو Sanazzz ۱ ۱,۶۹۹ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  سوال مهندسی نرم افزار سال ۸۶(مهندسی نیازمندی ها) tarane1992 ۴ ۴,۸۲۴ ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ۰۲:۳۷ ق.ظ
آخرین ارسال: Bon_Nemesis
  نحوه مشخص کردن بیت‌های حافظه کنترل Erfan_Ekh ۰ ۱,۸۲۴ ۰۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۳:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Erfan_Ekh
  مهندسی کامپوتر ۹۵ - حافظه مجازی mahshid_dd ۲ ۲,۵۵۹ ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۲:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: mahshid_dd
  درخواست حل سوال ۷۲ از کامپیوتر ۹۶- مشکل در فهم حافظه نانو Sepideh96 ۱ ۱,۹۸۲ ۱۷ دى ۱۳۹۶ ۰۹:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: yahmat
  حافظه ها amir_ghanati ۳ ۲,۷۶۴ ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ۰۳:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: msour44
  سوال ۸۱ پایگاه داده فناوری اطلاعات سال ۹۴ LEA3C ۴ ۴,۳۰۷ ۰۴ شهریور ۱۳۹۶ ۰۲:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: great.ocean
  سوال اول گسسته ارشد آی تی سال ۹۵ Happiness.72 ۳ ۲,۵۶۰ ۲۸ تیر ۱۳۹۶ ۰۶:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Mehdi.Sarf
  کوبیدگی - بخش حافظه مجازی سیستم عامل mehran.hzd ۳ ۳,۹۷۳ ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: msour44

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close