زمان کنونی: ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۴۶ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

چرا این زبان منظمه؟؟

ارسال:

zr2358 پرسیده:

چرا این زبان منظمه؟؟

[tex]L={uww^{R}v:u,v,w\in {a,b}^{ }}[/tex]
این زبان چرا منظمه؟
من متوجه نمیشم!!
پیتر لینز صفحه ۱۱۶ سوال ۱۹
u و v و w عضو {a,b}+ هستند

۰
ارسال:

ROZA پاسخ داده:

چرا این زبان منظمه؟؟

این زبان به خاطر اینکه قبل وبعد از wها حتما یه الفبا میاد منظم میشه اگه این الفبا می تونست لاندا باشه اون موقع دیگه منظم نبود.

۰
ارسال:

ف.ش پاسخ داده:

چرا این زبان منظمه؟؟

میتونید W=a یا w=b بگیرید کلیه رشته هایی که شامل aa یا bb هستند چون جزو حالت گفته شده در بالا میشوند عضو این زبان هستند.
البته اگه nfa بکشید باید ۵ وضعیت بگذارید چون رشته های ما حداقل طولشان ۴ است.

مثلا aabbab که w=b ،u=aa, v=ab
عضو این زبان است.

یا baab

۰
ارسال:

arshad90 پاسخ داده:

چرا این زبان منظمه؟؟

اینایی که گفتین درست. اما چرا وقتی الفبا بشه (a,b)* اونوقت دیگه منظم نیست؟؟ آیا نمی تونیم در این حالت، حالت شروع رو پذیرش بگیریم؟؟؟

۰
ارسال:

sepid پاسخ داده:

RE: چرا این زبان منظمه؟؟

(۱۰ بهمن ۱۳۸۹ ۰۷:۳۴ ب.ظ)zr2358 نوشته شده توسط:  [tex]L={uww^{R}v:u,v,w\in {a,b}^{ }}[/tex]
این زبان چرا منظمه؟
من متوجه نمیشم!!
پیتر لینز صفحه ۱۱۶ سوال ۱۹
u و v و w عضو {a,b}+ هستند

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
ارسال ۴۲ به بعد رو بخونید اگر مبهم بود بگید.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال:

ف.ش پاسخ داده:

چرا این زبان منظمه؟؟

نه در هر صورت منظمه

۰
ارسال:

zr2358 پاسخ داده:

چرا این زبان منظمه؟؟

ممنون از جواب های همتون
پس با این حساب هر دو زبان چه استار و چه پلاس منظمه

یعنی وقتی یه رشته رو داریم، خودمون می تونیم u و v و w رو جوری درنظر بگیریم که گرامر منظم بتونه اونو تولید کنه و کاری به این نداریم که واقعا اینا چی بودن.
مثل همون abba که سپیدجان گفتند. با اینکه ممکنه اینجا منظور این باشه که u و v لاندا باشند و w، ab باشه ولی ما اونو اینجوری تغییر می دیم تا گرامر منظم بتونه تولیدش کنه. (u و v را a درنظر میگیریم و w را b)
درست گفتم؟ منظورتون همین بود دیگه؟

۰
ارسال:

ف.ش پاسخ داده:

چرا این زبان منظمه؟؟

آره ببینید وقتی به ما میگن گرامر این رشته رو بپذیره یعنی یه رشته که به ما میدن دست بالا بگیریم و ببینیم که این رشته توی این گرامر هست یا نه! یعنی اگه فقط به ازای یک W,u,v خاص تونستیم که بگیم این رشته عضو زبان هست خوب دیگه حله!
یعنی اگه یه رشته رو گفتیم توی زبان نیست هیچ جوره نشه گفت که نه، عضو این زبانه !
مثلا من وقتی میگم رشته باید شامل aa , bb باشه و قبل و بعد این aa یا bb هم حداقل یک حرف داشته باشیم
یعنی وقتی رشته abab رو بهش میدم هیچ جوره نشه توی این زبان جاش داد و واقعا هم نمیشه!

۰
ارسال:

homa پاسخ داده:

چرا این زبان منظمه؟؟

اگه u و v بتونن مقدار لاندا رو بپذیرن در این حالت رشته با توجه به لم تزریق دیگه منظم نیست پس فقط در حا لتی منظمه که uوv پلاس باشن نه استار

۰
ارسال: #۱۰

hsh88 پاسخ داده:

چرا این زبان منظمه؟؟

ببین دوست عزیز این سوالا رو سعی کن واسش dfaبکشی
الان ایتجا wwR دو حالت محدود داره یا aaیا bb و بقیه رشته کا سمت چپ و راست این دوتا رشته هستند را v,w حساب میکنیم
پس الان به راحتی میشهdfaکشید پس منظمه اگه متوجه نشدی بگو تا dfaاش رو بکشم

۰
ارسال: #۱۱

zr2358 پاسخ داده:

چرا این زبان منظمه؟؟

هر کسی یه چیزی میگه و دلیل میاره همشونم به نظر میرسه درست باشند ولی متناقضند
آقای دکتر شما نمی تونید کمکمون کنید و نظرتون رو بگید؟

۰
ارسال: #۱۲

ف.ش پاسخ داده:

چرا این زبان منظمه؟؟

در مورد منظم بودن این گرامر که اینجا این همه بحث کردیم !!!!!!!!

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

۰
ارسال: #۱۳

zr2358 پاسخ داده:

چرا این زبان منظمه؟؟

آخه دکتر کارگهی را چه به اینجاها!! منظورم دکتر تنهایی بود.
کسی هست که به حرف خودش اطمینان صد در صد داشته باشه؟

۰
ارسال: #۱۴

ف.ش پاسخ داده:

چرا این زبان منظمه؟؟

ببینید علوم کامپیوتر ۸۵ یه سوال اومده که گفته کدام گزینه صحیح است توی یکی از گزینه‌ها این گرامر رو آورده و گفته منظم نیست اما گزینه صحیح یک گزینه دیگه هست پس یعنی این گرامر منظمه. میتونید تست رو توی هر کتابی که دارید پیدا کنید شاید کتاب من گزینه اشتباه رو انتخاب کرده.(البته اونجا الفبای زبان ۰و۱ است ولی فرقی ندارد)

عبارت منظم این زبان هم *(a+b) است.
شما یه رشته به من بدین که من نتونم u,w,v رو جوری انتخاب کنم که اون رشته عضو این زبان بشه اونوقت حرف شما قبول!!
حتی اگه رشته لاندا رو هم بدین میشه u=w=v=lambda که در این حالت حالت شروع همون حالت پایانیه دقیقا مثل dfa زبان *(a+b)

۰
ارسال: #۱۵

admin پاسخ داده:

چرا این زبان منظمه؟؟

این زبان منظمه و دلیلش هم اینه که می‍‏‏تونیم w رو برابر یه رشته مثل لامبدا و یا یه حرف بگیریم. با توجه به وجود u و v هر ترکیبی رو می‍‏‏شه به راحتی با یه dfa ساده چک کرد که آیا عضو زبان هست یا نه. اگه w رو برابر لامبدا بگیریم که همه رشته‍‏‏ها رو شامل می‍‏‏شه و یک dfa داریم که یه حالت داره که پایانیه و به خودش برمی‍‏‏گرده( با رشته‍‏‏های a و b )اگر هم w رو برابر یه زیر رشته محدود بگیریم با یه حالت آغازی که هر چیزی رو تولید می‍‏‏کنه و چند تا حالت که زیر رشته w و معکوسش رو تولید می‍‏‏کنه به یک حالت نهایی می‍‏‏رویم که با هر رشته‍‏‏ای به خودش بر می‍‏‏گرده. بنابراین تحت هر شرایطی می‍‏‏شه یه dfa برای این زبان ترسیم کرد.

سوال: آیا اگه u یا v وجود نداشت هنوز هم زبان منظم بود؟

۰
ارسال: #۱۶

ف.ش پاسخ داده:

چرا این زبان منظمه؟؟

نه اگه u ,v نداشتیم مستقل از متن بود.

۰
ارسال: #۱۷

hatami پاسخ داده:

چرا این زبان منظمه؟؟

من از تمامی دوستان به خصوص afagh1389 معذرت خواهی میکنم و شکی در این نیست که این زبان منظمه. بنده صورت سوال را اشتباه فهمیده بودم و پست‌های قبلی هم برای این پاک کردم که بقیه به اشتباه نیفتند

ارسال: #۱۸

ف.ش پاسخ داده:

RE: چرا این زبان منظمه؟؟

(۱۳ بهمن ۱۳۸۹ ۱۱:۳۶ ق.ظ)hatami84 نوشته شده توسط:  من از تمامی دوستان به خصوص afagh1389 معذرت خواهی میکنم و شکی در این نیست که این زبان منظمه. بنده صورت سوال را اشتباه فهمیده بودم و پست‌های قبلی هم برای این پاک کردم که بقیه به اشتباه نیفتند
مشکلی نیست فکر کنم همون اشتباهی که خودم تو پست قبلی کردم رو کردین ...Big Grin
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال: #۱۹

zr2358 پاسخ داده:

چرا این زبان منظمه؟؟

خدا رو شکر که آقای دکتر به بحث فیصله دادن و ما هم به این گرامر مطمئن شدیم.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  کمک در باره این تروجان Ghasemiyeh ۲ ۲,۶۸۳ ۲۵ آذر ۱۴۰۰ ۰۳:۰۰ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۵۱۸ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  چگونه این خطا را موقع اجرای sql server 2014 رفع کنم ؟ farahnaz ۲ ۲,۶۴۶ ۱۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۱۸ ق.ظ
آخرین ارسال: farahnaz
  چرا یادگیری برنامه نویسی ؟ elecomco ۰ ۲,۲۷۴ ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۲:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: elecomco
  پایتون (طراحی وب یا دیتا ساینس؟) مساله این است... sirvan.t ۲ ۳,۲۵۷ ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ ۱۲:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: sirvan.t
  چرا اعتقادات مذهبی کمرنگ شده؟ m_sardaari ۱۶ ۱۴,۸۶۳ ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۱۲ ق.ظ
آخرین ارسال: saad
Shocked کامپیوتر یا هنر، مسئله این است arian_61 ۲ ۴,۲۵۱ ۲۵ دى ۱۳۹۸ ۱۱:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: packationmachinery
  چرا سایت آمازون موفق است؟ mefarhad ۱ ۲۳ ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ۰۱:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: xiaomi
  چند راه برای این که پرواز طولانی راحت تری را تجربه کنید - خبرگزاری فارس abolfazlda ۰ ۹ ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: abolfazlda
  درخواست دانلود این مقاله ها از سیویلیکا خانه سبز ۷ ۵,۲۷۲ ۰۵ دى ۱۳۹۷ ۱۱:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: senator007

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close