زمان کنونی: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۸:۰۹ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

زمان انتظار RR

ارسال:

H-Arshad پرسیده:

زمان انتظار RR

سلام
دوستان لطف میکنید این رو برای من حساب کنید؟
راستش برام ایجاد شک کرده چون پاسخ با اون چیزی که نوشته و اون چیزی که من حل میکنم فرق داره
زمان انتظار هر فراآیند رو میخواهیم
طبق فرمول زمان خروج - زمان ورود - زمان اجرا فرآیند

فرآیند ۰ -P0 زمان اجرا ۱۰ ورود ۰
فراِیند ۱- P1 زمان اجرا ۱۷ ورود۰
فرایند ۲ - P2 زمان اجرا ۳ ورود ۰
فرآیند ۴ - زمان اجرا ۹ ورود ۰
فرایند ۳ - زمان اجرا ۲ ورود ۲۰

کوانتوم زمانی هم ۴
زمان انتظار هر فرایند؟ من مشکلم تو ورد P3 در زمان ۲۰ هست. میخوام بینم کی اجرا میشه دقیق
اگر کسی بتونه گانت رو بزاره دیگه حرف نداره ممنون Heart
Fardad-A، در تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۹۱ ۰۱:۰۹ ق.ظ برای این مطلب یک پانوشت گذاشته است:

لطفا" سوالتون را در بخش سوالات درسی اعضاء مطرح فرمایید. با تشکر.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

esi پاسخ داده:

زمان انتظار RR

زمان های اجرای فرآیند ها به این صورت میشه(البته فرض کنیم که فرآیندهایی با زمان ورود یکسان به ترتیب شماره انتخاب بشه) :
۰ تا ۴ فرآیند P0
۴ تا ۸ فرآیند P1
۸ تا ۱۱ فرآیند P2 و اتمام آن
۱۱ تا ۱۵ فرآیند P3
۱۵ تا ۱۹ فرآیند P0
۱۹ تا ۲۳ فرآیند P1 با ورود فرآیند P4 در زمان ۲۰ در انتهای صف قرار می گیره، معمول کار اینطور است که فرآیندی که وارد می شود در انتهای صف قرار بگیره ولی اگر طبق شرایطی دیگه باشه حتما ذکر میشه مثلا با ورود بلافاصله در ابتدا صف قرار گیرد.
۲۳ تا ۲۷ فرآیند P3
۲۷ تا ۲۹ فرآیند P0 و اتمام آن
۲۹ تا ۳۱ فرآیند P4 و اتمام ان
۳۱ تا ۳۵ فرآیند P1
۳۵ تا ۳۶ فرآیند P3 و اتمام آن
۳۶ تا ۴۱ فرآیند P1 و اتمام آن
زمان های انتظار برابر :
۱۹=۱۱+۸=P0
P1=4+11+8+1=24
P2=8
P3=11+8+8=27
P4=9
متوسط زمان انتظار هم برابر ۱۷/۴ میشه

۰
ارسال:

H-Arshad پاسخ داده:

زمان انتظار RR

سلام
با عرض پوزش از اینکه سوالم رو بد جا مطرح کرده بودم. ببخشید
البته من فرایند رو ورود در لحظه ۲۰ رو P3 زدم و شما P4 فرض کردید که فرق ندارد کلا خواستم نفر بعدی اگر سوال و جواب خوند قاطی نکند.
بگذریم.
در لحظه ۱۹ صف ما به این شکل هست.
P1
P3
P0
درسته؟ ۱۹ تا ۲۳ هست که P1 از جلو صف میره برای اجرا. در لحظه ۲۰ که P1 تمام نشده P4 از راه می رسه و میره ته صف
صف میشه
P3
P0
P4
یعنی ۲۷ تا ۲۹ باید P0 اجرا بشه و ۲۹ تا ۳۱ نوبت P4 هست
اما شما این قسمت برعکس من نوشتید.
میشه بفرمائید مشکل من کجاست؟
خیلی مچکر

۰
ارسال:

esi پاسخ داده:

زمان انتظار RR

آره حق با شماست ، من اشتباه کشیدم.
متن رو اصلاح می کنم.
این دوتا روتویه کاغذم هم اشتباهی جابجا نوشتم اما بقیه متن درسته.
متوسط زمان اجرا هم همون میشه چون ۲ تا از انتظار P0 کم شد و ۲ تا یه انتظار P4 اضافه شد. فقط جای این دوتا رو اشتباه نوشته بودم.

۰
ارسال:

H-Arshad پاسخ داده:

زمان انتظار RR

سلام
ممنون دوست عزیز
بعد مثلا وقتی P1 رفته برای اجرا و یک P از راه می رسه این در حالی هست که P1 در حال اجرا شدن هست.
وقتی P4 میره ته صف دیگه P1 چون در حالت احرا هست دیکه اصلا در صف نیست . یعنی هر وقت تمام شد کامل تکلیفش روشن میشه
که یا تمام شده یا برش زمانی نیاز داره و میره ته صف درسته؟ پس در حالت اجرا اصلا وجود خارجی در صف نداره؟
بعد ببخشید اگر زمانی که میخوان برن ته صف. مثلا P1 و P4 هر دو در یک زمان میخوان برن ته صف.
در این مثال مثلا ۲۳ هم P1 تمام میشه و هم P4 از راه میرسه این جا کی جلوتره تو صف؟
کسی که جدید تر اومده میاد جلو صف؟

۰
ارسال:

esi پاسخ داده:

زمان انتظار RR

دقت کنید که با اومدن یه فرآیند جدید یه وقفه میخوره و این وقفه یه فراخوان سیستمی هست که میگه باید یه فرآیند جدید وارد صف بشه، حالا زمانبند تصمیم میگیره که فرآیندی که به خاطر وقفه متوقف شده دوباره کارشو از سر بگیره یا اینکه فرآیند جدید باید اجرا بشه(مثلا اگه فرآیند جدید اولویت بالاتری داشت). وقتی که در زمان ۲۰ فرآیند P1 در حال اجراست و فرآیند P4 وارد میشه، یه وقفه میخوره، P4 به انتهای صف اضافه میشه و چون هنوز از کوانتوم زمانی P1 مونده دوباره پردازنده به P1 سپرده میشه و الی آخر.
دقت کنیم که وقتی فرآیند جدیدی وارد میشه یعنی یه فراخوان سیستمی (مثل fork در یونیکس) فراخوانی شده ، یه وقفه رخ داده،مد سیستم به مد هسته تغییر پیدا می کنه و سیستم عامل پردازنده رو بدست میگیره و کارهای لازم رو انجام میده و الی آخر .
اما در مورد اینکه اگه یه فرآیندی همزمان با اتمام کوانتوم فرآیند دیگه وارد سیستم بشه، مثلا تو زمان ۱۰ فرآیند p1 وارد بشه و در همین زمان هم p0 کوانتومش تموم شده و میخواد به صف آماده بره، سیستم عامل با وقفه روبرو شده و در این مورد تصمیم مناسب رو براساس الگوریتم زمانبندیش انتخاب می کنه، مثلا هرکدوم که اولویت بالاتری داشت زودتر به صف اضافه بشه، یا مثلا اولویت با فرآیند جدیده یا ...، تو کنکور اینگونه موارد معمولا ذکر میشه تو صورت مساله یا اینکه باید خودت هر دو راه رو انتخاب کنی تا ببینی کدوم گزینه با یکی از نتایج جور درمیاد !!!! حتما به ازای هر دو راه نباید تو گزینه ها ، گزینه درست وجود داشته باشه !!!!!
در کل معمولا برای این حالت نوع تصمیم گیری رو میگن تو صورت مساله

۰
ارسال:

H-Arshad پاسخ داده:

زمان انتظار RR

اقا خیلی ممنون
یک سوال دیگه
آیا در RR حتما باید به هر فرایند یک کوانتوم زمانی خاصی داده بشه بعد دوباره از نو اگر تمام نشدند . به هر کدام یک کوانتوم دیگه بدیم؟ یعنی میشه شرایطی پیش بیاد که ۵ تا پروسس داریم. a,b,c,d,e
بعد تحت شرایطی a,b,c,d,b بشه بعد e بیاد؟ یعنی الزامی هست که در هر سری کل فرایند ها یک بار زمان داده بشه؟
یا مهم نیست و میتونه قبل از اینکه به هر کدام یک بار زمان بده به یکی ۲ بار زمان بده؟ تو مساله الویت ها این موضوع مطرح میشه

۰
ارسال:

esi پاسخ داده:

زمان انتظار RR

نه لزوما ، دادن کاونتوم به تک تک فرآیندها که معنی نداره و کار خیلی پیچیده میشه، تو خیلی از الگوریتم ها به دسته ای فرآیند ها (مثل فرآیندهایی با اولویت ۱، فرآیندی ها با اولویت ۲ و ...) ممکنه کوانتوم خاصی داده بشه و هر دسته با توجه به کوانتوم خودش اجر ا بشه، کلا چیزایی که ما میخونیم حالات ساده و ابتدایی هستن تا مفهوم رو بفهمیم وگرنه در اکثر سیستم ها فرآیند ها به چندین کلاس تبدیل میشه و هر کدوم ممکنه حتی زماننبدی خاص خودشو داشته باشه، پارامتر های مهمی تو تعیین کلاس مهمه، مثل کاربر، منابع درخواستی، سوابق قبلی و ... ، ممکنه بعد مدتی اولویت و کلاس فرآیند تغییر کنه و ...
در کل در اکثر پیاده سازی برای رسیدن به یه انعطاف و کارایی مطلوب الگوریتم رو به صورت منعطف و پویا می نویسن تا در برابر تغییرات رفتار فرآیندها، تغییر در منابع سیستم و ... واکنش مناسب رو نشون بده، الگوریتم زمانبندی RR با کوانتوم q=2 برای تمام طول عمر یه سیستم که کمی مسخره و غیر واقعیه !!!
این RR برای سادگی بیان میشه تا بشه تو کنکور جواب داد، وگرنه مساله می تونه خیلی سخت از این حرفا باشه اما اونا تویه پیاده سازی مطرح میشن و یا حداقل تو کنکور که زمان کمی هست و هدف چیزه دیگه است ، مطرح نمیشه.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درخواست تصحیح (تعویق) زمان کنکور ارشد ۱۴۰۱ s.gg ۱ ۱۴ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ ۰۷:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  تعویق زمان کنکور ارشد sima84 ۰ ۱,۵۳۸ ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۱:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  زمان جستجوی درخت fateme.sm ۰ ۱,۶۲۷ ۰۶ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: fateme.sm
Exclamation زمان برگزاری کنکور ارشد ۹۸ به تعویق افتاد elect ۲ ۲,۷۲۴ ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ۰۵:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: saharfarhang
  تعیین زمان سفارت کشور فرانسه zpv1234 ۰ ۲,۱۱۳ ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ۰۱:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: zpv1234
  الگوریتم SRT زمانبندی کوتاه ترین زمان باقی مانده Happiness.72 ۶ ۱۷,۲۲۰ ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: amirjo0on
  بهترین زمان برای ساخت یک درخت BST با nکلید و ارتفاع دقیقا n-1 Mr.R3ZA ۶ ۴,۲۵۴ ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Alisalar
  درخواست معرفی یک منبع خوب و خلاصه برای استفاده در حداقل زمان! hrh_fourtyseven ۷ ۸,۷۲۰ ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۴:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mevm
  بهترین زمان بهینه برای مساله بزرگترین زیر دنباله صعودی(LIS) امیدوار ۳ ۴,۲۳۶ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ۰۵:۴۳ ق.ظ
آخرین ارسال: Mr.R3ZA
  بهترین زمان برای حل کوله پشتی به روش پویا Mr.R3ZA ۰ ۱,۹۹۷ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ۰۲:۰۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Mr.R3ZA

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close