زمان کنونی: ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۰:۵۵ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مقایسه ترجمه کتاب لینز (کدوم بهتره؟)

ارسال:
۱۳ آذر ۱۳۹۱, ۰۱:۱۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴ آذر ۱۳۹۱ ۱۱:۵۵ ق.ظ، توسط teacherpc.)
اینها نظرات شخصی من هست امیدوارم غیبت نباشه...
اقای صراف زاده دوتا ترجمه داره یکی خودش بتنهایی یکی هم با کمک اقای ناصری
خودم فکر میکردم ترجمه محقق بهتر باشه و تاپیک درخواست اون رو کردم ولی حالا چندتا مقایسه کردم و نتیجه!
من کتاب لینز ترجمه صراف زاده رو نداشتم که مقایسه کنم و مقایسه زیر بین کتابهای دیگه انجام شده
مقایسه ترجمه اقای محقق ویرایش ۴ و ویراش ۴ اقای صراف زاده و ناصری
ابتدا متن زیر از ترجمه اقای صراف زاده و ناصری انتخاب شده ببینیم:
فهمیدن لم تزریق به دلایل مختلف مشکل است و در بکار بردن آن ،به سادگی دچار گمراهی می شویم در ادامه به برخی از تله ها معمول اشاره شده است به این موارد توجه نمایید.
یکی از اشتباهات سعی در بکاربردن لم تزریق برای نشان دادن منظم بودن یک زبان می باشد حتی اگر نشان بدهیم که هیچ رشته تزریق شده خارج از L نیست باز هم نمیتوان نتیجه گرفت که زبان L منظم است .لم تزریق رافقط برای نشام دادن نامنظم بودن زبان می توان بکار برد.
اشاره دیگر شروع کردن با یک رشته خارج از زبان L می باشد(معمولا بطور غیرعمد)
برای مثال: فرض کنید که می خواهیم نشان دهیم که
(۳-۴) { n عددی اول است : an}

همین متن رو از ترجمه اقای محقق ببینیم:
[تصویر:  146957_1_1379087581.jpg]

مفایسه :
عموما از لم تزریق برای اثبات نامنظم بودن یک زبان استفاده می کنیم و اگر با اتخاب ناصحیح رشته و تزریق در رشته نتوان رشته ای خارج زبان تولید کرد نمی توان نتیجه گرفت زبان منظم است!
در ترجمه محقق اشتباها از کلمه بتوان به جای نتوان استفاده شده و صحیح آن این است که بگوید
حتی اگر بتوانید نشان دهید که رسته ای در L وجود ندارد که نتوان آن را تزریق کرد بازهم نمی توان اثبات کرد ...

اما مقایسه ترجمه آقای ناصری-صراف زاده با ترجمه اقای صادق زاده
متن زیر ترجمه اقای صراف زاده است که عکس اونو گذاشتم
[تصویر:  146957_2_1379087581.jpg]
من همین متن رو عینا از کتاب ناصری-صراف زاده کپی می کنم بینید کدام بهترند:
[تصویر:  146957_3_1379087581.jpg]
در اینجا برای استفاده مستقیم از لم تزریق به یک ابتکار نیاز است. با انتخاب رشته های با n=l+1 یا n=l+2 نمی توانیم اثبات کرد که این زبان منظم نیست . چون حریف همیشه تجزیه ای را می تواند انتخاب خواهند کند که امکان تزریق به نحوی که رشته را خارج از زبان کند وجود ندارد (یعنی نمی توان آن را بگونه ای تزریق کرد که تعداد a ها با تعداد bها مساوی باشد) بنابر این باید ابتکار به خرج دهیم فرض کنید که n=m! و l=(m+1)! انتخاب شود . حال اگر حریف...

متن اقای صراف زاده و ناصری اشکالات گرامری داره مثلن کاربرد کلمه نمی توانیم و عبارت خواهند کرد!
متن اقای صادق زاده هم بنظرم ریاد جالب نیست بخونید مشخصه!
تو تاپیک زیر که لینکشو میزارم دوستان نظرات خودشون رو درمورد ترجمه های مختلف لینز بیان کردند که چون مقایسه ای نکردند و دلیل خوب بودن ترجمه ای که معرفی کردند رو بیان نکردند من یه تاپیک جدا برای این موضوع قرار دادم چون انجا عملن مقایسه ای نیست !

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
با انتخاب چند مثال نمی شه ثابت کرد که کدوم ترجمه بهتره ولی خب با این مثالها هرچند کم نشون دادم برترین مترجم های معروف نظریه یا تو زبان فارسی مشکل دارند یا تو ترجمه اصل مطلب!
مترجم های دیگه هم معروف نیستند که دیگه هیچ! اینا که همشون هیات علمی هستند اینجوری حالا ..
در کل بنظر خودم...قضاوتش با خودتون که از کدوم مرجع بخونید! فقط چشم بسته کتابی رو به صرف معرفی دوستاتون تایید نکنید!
حل برگزیده تمرینات لینز بصورت تایپی و به زبان اصلی رو دارم اگه کسی خواست بگه تا اپلودش کنم!
در مورد حل المسائل هم در اینده شاید تاپیکی گذاشتم!

موفق و پیروز باشید
teacherpc

گفتند عینک سیاهت را بردار

دنیا پر از زیباییست!!!

عینک را برداشتم..

وحشت کردم از هیاهوی رنگها

عینکم را بدهید

میخواهم به دنیای یکرنگم پناه ببرم...
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: iabidi , rtvrtv
ارسال:
۱۳ آذر ۱۳۹۱, ۰۱:۴۵ ب.ظ
سلام

به نظر من اگه دانشجو سر کلاس درس رو یاد بگیره و بعد بیاد مشکلاتش رو از کتاب مرجع رفع کنه بهترین کار رو انجام داده.

هر کاری کنید ترجمه بدون نقص با یکی دو تا چاپ پیدا نمیشه
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال:
۱۳ آذر ۱۳۹۱, ۰۲:۰۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴ آذر ۱۳۹۱ ۱۱:۵۶ ق.ظ، توسط teacherpc.)
در مورد کتاب لینز چون حجمش زیاد نیست بنظر من باید کامل خونده بشه مگه چند صفحه است؟ حالا اگه ۱۰۰۰ صفحه بود میگفتم هرجا مشکل داشتی بخونش ولی ترجمه های اون حدود ۳۰۰ صفحه است که برای تسلط بر موضوع بنظر من باید کامل خونده بشه و تمریناتش هم کامل حل کنی
به جرات میگم این کتاب نیاز به هیچ کتاب اضافه ای واسه فهم نداره خودش خوداموزه
این که شما کتاب ترجمه ای بخونی که مفهوم رو عوض کرده باشه باعث میشه بیشتر از این درس دور بشی خشت اول اگه کج بزاری ... پس شما باید یه ترجمه خوبی از این کتاب داشته باشی یا از زبان اصلی اون بخونی

دنیا پر از زیباییست!!!

عینک را برداشتم..

عینکم را بدهید

ارسال:
۱۸ دى ۱۳۹۱, ۰۴:۱۰ ب.ظ
درسته دقیقن همینطوره

دنیا پر از زیباییست!!!

عینک را برداشتم..

عینکم را بدهید

ارسال:
۲۸ شهریور ۱۳۹۲, ۰۷:۰۰ ب.ظ
RE: مقایسه ترجمه کتاب لینز (کدوم بهتره؟)
چه ها این کتاب لینز که میگین همون جلد مشکیه از عبدالحسین صراف زادست؟ اینکه اخه خیلی بیخوده.من چندین بار خوندمش.اصن به درد کنکور نمیخوره که...کمک...

تنبلی دزد آرزوهاست...
ارسال:
۲۱ آبان ۱۳۹۳, ۰۳:۳۶ ب.ظ
RE: مقایسه ترجمه کتاب لینز (کدوم بهتره؟)
من کتاب نظریه محاسبات سیپسر رو از کانون نشر علوم گرفتم. خیلی عالیه. فارسی روان ترجمه شده. کلاً از لینز دیگه تست نمیاد. واسه دولتی حتماً سیپسر رو بخونید. این کتاب تستای ۱۴ سال آخر دولتی رو هم گذاشته. لینک مشخصات کتاب رو براتون میذارم. موفق باشین.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پارسه، مدرسان شریف،ماهان و.... کدام یک بهتره؟؟؟ alim93 ۶۴ ۶۷,۰۰۲ ۰۷ تیر ۱۴۰۱ ۱۲:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: عزیز دادخواه
  ترجمه نماز ترجمه نماز ۰ ۹۶۵ ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۰۹:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: ترجمه نماز
  بین پردازش تصویر و داده کاوی موندم کدوم یکی رو برای پایان نامه انتخاب کنم؟ raheleh1393 ۵ ۷,۹۸۵ ۰۱ دى ۱۴۰۰ ۰۲:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: golkhorami
  درخواست اپلود کتاب یا لینک دانلود کتاب+معرفی سایت دانلود کتاب ریحانه ۱۲۹ ۷۷,۸۴۶ ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Ariana2020
  نظریه زبانها و ماشینها (پیتر لینز) نگارش پنجم sina_r11 ۱۳ ۲۵,۶۷۳ ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ۰۲:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Z78khosrow_kh
Wink دانلود نظریه زبانهای پیتر لینز ویرایش ۵ + حل armin.sheikh ۵ ۱۱,۴۲۹ ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۲۶ ب.ظ
آخرین ارسال: gillda
Lightbulb گروه ترجمه ی مانشت marvelous ۱۳ ۸,۸۳۲ ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ ۰۳:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ziba_090
  ترجمه لهمشد ۱,۰۰۱ ۲۱۳,۸۳۵ ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ ۰۵:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: RASPINA
  مدار منطقی دکتر اجلالی بهتره یا موریس مانو _student_98 ۹ ۸,۵۰۶ ۰۶ دى ۱۳۹۸ ۰۳:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  بهترین کتاب یا پکیج آموزشی برای یادگیری فن ترجمه انگلیسی چیه؟ saeid4x ۷ ۷,۴۴۱ ۰۶ آبان ۱۳۹۸ ۰۲:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close