زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۱۲ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال و جواب hazard ، هازاد ، مخاطره

ارسال:

csharpisatechnology پرسیده:

Video سوال و جواب hazard ، هازاد ، مخاطره

در این بخش لطفا مسائل و سوال و بحث های در مورد مسائل hazard رو بنویسید تا ما یاد بگیریم. لطفا همه کمک کنید.Angry

توی شکل زیر کدوم بخش هازارد داره ؟

[تصویر:  do.php?img=3498]

۳
ارسال:

esi پاسخ داده:

کلا مفهوم هازارد اینه که تغییران لحظه ای نا خواسته بر طرف بشه، یعنی مدار با تغییر یک ورودی برای لحظه ای(به اندازه تاخیر گیت هایی که باعث ایجاد مینترم مربوط به هازارد شدن که ممکنه به اندازه ۱ گیت،۲ گیت یا ... باشه ولی معمولا ۱ گیته) به یه حالت ناخواسته میره و سپس اون تاثیر تغییر ورودی صحیح تو خروجی نمایش داده میشه.
برای رفع هازارد باید تمام PI ممکنه در مدار خروجی بیاد ، و از این نظر مشکلی نیست، اما گاهی اوقات بدون وجود تمام PI هم میشه خروجی بدون هازارد داشت که می تونید به سوال سال ۹۱ مدار مربوط به هازارد مراجعه کنید، در این مورد باید ببینید تغییرات در ورودی باعث تغییر لحظه ای و نا خواسته میشه یا نه، اگه نشد پس مدار هازارد نداره، یعنی لزوما نباید همه PI بیان تا مدار بدون هازارد باشه اما با وجود تمام PI ها حتما مدار بدون هازارد خواهد بود اما لزوما ساده ترین شکا بدون هازارد نیستش.
تو مثال بالا فرض کنید x=1 باشه در اینصورت خروجی x'y برابر ۰ و خروجی x'yz نیز برابر صفر شده و خروجی wx هم برابر ۱ شده و در نتیجه خروجی نهایی برابر ۱ میشه، تا اینجا مشکلی نیست، وقتی x=0 میشه ، خروجی x'y و wx به علت اینکه در یک سطح قرار دارند با هم ست می شوند، یعنی بعد از یک تاخیر گیت and خروجی x'y=1 و wx=0 می شود ، سپس در ورودی های گیت or در لحظه بعدی مقدار جدید wx=0 و خروجی قبلی ۰=x'yz مشاهده می شود(هنوز خروجی جدید x'yz مشاهده نشده) و به طور همزمان بعد از یک تاخیر گیت And خروجی x'yz=1 و خروجی y=x'yz+wx=0 (دقت کنید که این تغییر در y همزمان با تغییر مقدار جدید x'yz انجام میشه و هنوز مقدار جدید x'yz تولید نشده و همون مقدار قبلی x'yz=0 وارد گیت or میشه) به اندازه تاخیر یک گیت(با فرض برابر بودن تاخیر تمام گیت ها که زیاد هم غیر منظقی نیست) خروجی به ظور ناخواسته ۰ شده (هازارد سطح یک) و سپس با اعمال ورودی جدید x'yz=1 در گیت or خروجی صحیح ۱ ایجاد میشه.
پس در کل ۲ راه وجود داره برای رفع و شناسایی هازارد، ۱- از رویه مدار بشه تغییرات ناخواسته رو تشخیص داد،۲- برای رفع هم میشه تمام PI ها رو نوشت و میشه حالات خلاصه شده PI رو هم بررسی کرد تا به شکل ساده تری رسید.
همین

۰
ارسال:

jafarir پاسخ داده:

سلام برای رفع هازارد فکر کنم باید ywz هم به کد بالا اضافه بشه
هازارد هم تو ywz به xywz اتفاق میفته که کافیه این ۲ تا رو از جدول کارنوی ۴ حالته با هم آمیخت تا مشکل حل شه.

۰
ارسال:

m@hboobe پاسخ داده:

RE: سوال و جواب hazard ، هازاد ، مخاطره

برای این نمونه مسائل همون طور که jafarir گفتن باید کارنو رسم کنید

از روی شکل تشخیص هازارد مقداری مشکله و معمولا با تبدیل اون به جدول کارنو و مینترم هایی که مجاور هم هستند و پوشش داده نشدند این کار انجام میشه

۰
ارسال:

csharpisatechnology پاسخ داده:

(۳۰ مهر ۱۳۹۱ ۱۲:۰۴ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  برای این نمونه مسائل همون طور که jafarir گفتن باید کارنو رسم کنید

از روی شکل تشخیص هازارد مقداری مشکله و معمولا با تبدیل اون به جدول کارنو و مینترم هایی که مجاور هم هستند و پوشش داده نشدند این کار انجام میشه

[attachment=7329]
==
دوست عزیز شما شکل رو اشتباه کشیدید به نظر من شکل زیر درسته :
[تصویر:  do.php?img=3586]
حالا با توجه به شکل فوق که خودم هم بلد بودم، لطفا اولا هازارد رو تعریف کنید و ثانیا توی شکل بگید کدوم خونه ها هازارد محسوب میشن ؟
شماره گذاری خونه ها هم اینطوری میشه :
۰,۱,۹,۸
۲,۳,۱۱,۱۰
۶,۷,۱۵,۱۴
۴,۵,۱۳,۱۲

==
من کارنوی فوق رو بر حسب مطلبی که توی جزوه ی سعید دانشگر دیدم از روی اون مدار کشیدم
اینم شکلش:
[تصویر:  do.php?img=3594]
حالا به نظر خودم اگه wyz رو اضافه کنیم هازارد(hazard) بر طرف می شه .
آیا جوابم درسته؟
لطفا یکی که واقعا بلده ج بده جوابم درسته یا نه؟

۰
ارسال:

csharpisatechnology پاسخ داده:

پس نتیجه گرفتیم :
جواب من درست بود.
ضمنا دو تا نکته یاد گرفتیم :
دو روش تشخیص و رفع hazard :
۱)نگاه کردن و تحلیل مدار مربوطه
۲)رسم جدول کارنو و مینترم های مدار و در نهایت ساده سازی افزودن متغیر ها (گیت های اضافی) برای یکسان سازی سطوح ،ایجاد تاخیر مناسب در موارد لازم برای رفع هازارد و رسیدن به نتیجه ی مطلوب .

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تعداد جواب mostafaheydar1370 ۲۱ ۱۷,۳۷۸ ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: miinaa
  جواب سوالهای تخصصی دکتری هوش مصنوعی سال ۹۸ Lootus ۱ ۲,۵۶۸ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: machine86
  جواب رابطه های بازگشتی rahkaransg ۰ ۱,۶۸۶ ۱۴ دى ۱۳۹۶ ۱۲:۲۴ ق.ظ
آخرین ارسال: rahkaransg
  سوال فوری:ساخت دیکدر بزرگتر از روی چند دیکدر کوچکتر(ممنون میشم زودتر جواب بدین) maryam_en ۱ ۳,۰۳۱ ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ۰۹:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: The BesT
  (برنامه نویسی مجموعه جواب)ANSWER SET PROGRAMMING ss311 ۰ ۱,۵۲۸ ۱۴ آبان ۱۳۹۶ ۰۹:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  حل تمرین vhdl دکتر نوابی یا جواب تمرینات majid-joon ۴ ۷,۳۶۸ ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: mahsaeee
  جواب ارشد۹۵ VLSI signal_micro ۱ ۲,۰۴۰ ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ۰۴:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: signal_micro
  داوطلبین هوش لطفا جواب بدن robotic1981 ۱ ۲,۲۸۰ ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ ۱۰:۲۹ ق.ظ
آخرین ارسال: Hossein-AI
  Hazard Alirezaj ۴ ۳,۰۶۰ ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ۱۰:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Alirezaj
  سوال فوری ممنون میشم جواب بدید mmm1374 ۷ ۳,۵۳۸ ۱۲ دى ۱۳۹۵ ۰۲:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: signal_micro

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close