زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۲:۴۵ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال ۸۹ کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۹۰

ارسال:

amir2930 پرسیده:

سوال ۸۹ کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۹۰

سوال ۸۹ آیتی ۹۰

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

homa پاسخ داده:

RE: سوال ۸۹ آیتی ۹۰

به نظر من اصلا گزینه ۱ نمیتونه جواب باشه.
شکل یک‌، حالت بدون پایپلاینه پس یک کلاک باید به اندازه‌ی تموم شدن یکی از ۱۰۰ عملیات باشه که میشه ۹۰ نانو ثانیه

زمان اجرای ۱۰۰ دستور‌: ۱۰۰*۹۰ = ۹۰۰۰

در مورد شکل ۲ هم که پایپلاین هست و ۳ مرحله داریم و زمان کلاک برابر با بیشترین مرحله میشه که برابر با ۵۰ نانو ثانیه

زمان اجرای ۱۰۰ دستور: ۳*۵۰+(۱۰۰-۱)*۵۰ = ۵۶۰۰

معلومه که زمان اجرای شکل b سریعتر و به اندازه‌ی ۱/۶ سریعتره که همون نزدیک به ۲ برابر میشه

غیر از این چه جوری میتونه باشه که جواب بشه شکل a و اونم ۳ برابر HuhExclamation

۰
ارسال:

shervinrs پاسخ داده:

نقل قول: در مورد شکل ۲ هم که پایپلاین هست و ۳ مرحله داریم و زمان کلاک برابر با بیشترین مرحله میشه که برابر با ۵۰ نانو ثانیه

اما شکل ۲ پایپلاین نیست به نظرم. چون وابستگی داده ای داریم و ABCD برای سه کلاک کامل باید ثابت نگه داشته بشن و بعد تغییر کنن.

ارسال:

homa پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۰ ۰۶:۲۳ ب.ظ)shervinrs نوشته شده توسط:  
نقل قول: در مورد شکل ۲ هم که پایپلاین هست و ۳ مرحله داریم و زمان کلاک برابر با بیشترین مرحله میشه که برابر با ۵۰ نانو ثانیه

اما شکل ۲ پایپلاین نیست به نظرم. چون وابستگی داده ای داریم و ABCD برای سه کلاک کامل باید ثابت نگه داشته بشن و بعد تغییر کنن.
کتاب معماری پوران صفحه ۱۶۶ یه چیز شبیه همینه و به صورت پیپلاین حلش کرده و خود صورت سوال هم گفته که شکل b یک پایپلاین محاسباتی است.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

mamat پاسخ داده:

سوال ۸۹ آیتی ۹۰

شکل b پایپ لاین نما هستBig Grin میدونین چرا؟
چون تعداد ثباتهای stage ای رو کم گذاشته یهنی در هر stage اگه نگه کنین مثلا برای داده C یک ثبات کمتر گذاشته یعنی ثبات کنار ورودی ضرب کننده و دوتا ثبات هم برای ورودی D که باز یکی در کنار ضرب کننده و دیگری در کنار جمع کننده آخر.
این نه تنها پایپ لاینو از کار انداخته بلکه چون ما به دلیل پایپ لاین بزرگترین stage رو که برابر ۵۰ نانو ثایه هستش رو در نظر گرفتیم برای محاسبه به دلیل وجود کلاکهای اضافی در این پایپ لاین زمان رو بیشتر کرده.

اما تو جواب من دیگه نمیتونم به زمان بیشتر از تقریبا دو برابر برای سرعت b نسبت به a برسم. به نظرم کلید جواب ایراد داره.
اگه دوستان قانع نشده باشن میتونم اینو به صورت تشریحی (اسکن جواب) ثابت کنم که b بهتر از a عمل میکنه

ببخشید دیر شد یکم مشکل دارم شـــــــنبه جوابمو اسکن میکنم

۰
ارسال:

zzsnowdrop پاسخ داده:

سوال ۸۹ آیتی ۹۰

منم نفهمیدم منظورتون چیه؟!!!
چون عملیات محاسباتی طی سه مرحله داره انجام میشه و همین طور یکی از ورودی های دو مرحله آخر به مرحله قبلی بستگی داره(نتیجه مرحله قبل توی یک ثبات ریخته شده که بعد با ثبات بعدی ضرب یا جمع شده) شکل مشخصا پایپلاین هست.
توی قطعه اول ۵+۲۰ یعنی ۲۵NS
قطعه دوم ۵+۴۵=۵۰NS
قطعه سوم ۵+۲۰=۵ NS

و بزرگترین زمان برای قطعه دوم هست پس T=50
طبق فرمول هم KT+(N-1)T=3*50+(100-1)*50=5100

اولی هم که غیر پایلاین هست.پس نتیجش میشه تاخیر ثبات بعلاوه تاخیر ضرب و جمع‌ها که میشه ۹۰ و چون ۱۰۰ تا دستوره میشه ۹۰۰۰
که مسلما شکل B حدودا ۲ برابر سریعتر از A هستش
چرا شکل B‌پایپلاین نما ست؟میشه جوابتو اسکن کنی؟
الان نگاه کردم سازمان سنجش گفته A سه برابر بیشتر از B
HuhHuh چرا؟
اصلا رو چه حسابی گفتن؟

ارسال:

shervinrs پاسخ داده:

نه، من طبق جوابی که دارم گزینه ۱ میشه! اما جواب تشریحیش رو ندارم. و به نظر منم اول گزینه ۳ صحیح رسید. (اگر سر جلسه بود زده بودم Big Grin)

یه مسئله مهمی که هست اینه که شکل ۲ بصورت پایپلاین نمی تونه عمل کنه. چون داده A و B که داده میشن باید به مدت سه کلاک صبر کنیم تا به [tex](A B)*C D[/tex] برسیم. یعنی نمی تونیم C و D رو تغییر بدیم. کلاک پایپلاین به نظرم باید ۵۰ns باشه. و کلاک شکل یک هم باید ۹۰ns (یا ۸۵ns؟) باشه.
یعنی در حالت یک باید برای اجرای ۱۰۰ دستور داشته باشیم: [tex]100*90[/tex]
و در حالت دو با داشتن سه مرحله پایپ داشته باشیم: [tex]3*100*50[/tex]
که بازم گزینه دو میشه، نه یک!

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دانلود سوالات تخصصی گرایش فناوری اطلاعات آزمون دکتری ۹۱(کد ۲۳۵۸) Lonely Palm ۲ ۵,۸۵۸ ۲۶ دى ۱۴۰۲ ۰۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
Big Grin اطلاعات در مورد دانشگاه تهران (پردیس فارابی) mehRUN ۲ ۴,۳۱۵ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ۰۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: eng.behnam
  اطلاعات راجع به سیستمهای حضور و غیاب Fingerprint ۱ ۱,۵۵۵ ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ ۱۱:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Fingerprint
  کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات ۱۴۰۱ tablighjonoub ۰ ۱,۴۲۶ ۰۱ دى ۱۴۰۰ ۰۸:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: tablighjonoub
  منابع برای دکترا -مهندسی فناوری اطلاعات sarit ۱ ۳,۳۲۷ ۱۰ مهر ۱۴۰۰ ۰۸:۵۴ ق.ظ
آخرین ارسال: pouya47
  استخدام در فنآوری اطلاعات خدمات حوزه علمیه قم oloom-ensani ۱۵ ۸,۶۸۱ ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۴:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: oloom-ensani
  فناوری اطلاعات پزشکی چیست ؟ mahan najafi ۹ ۱۷,۶۸۴ ۱۹ آذر ۱۳۹۹ ۱۲:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: bahador567
  مصاحبه دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی Happiness.72 ۹۸ ۱۰۸,۳۷۸ ۰۵ آذر ۱۳۹۹ ۰۵:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: Ali001100
  دانلود آموزش تصویری کلاس درس نظریه اطلاعات و کدینگ دانشگاه فردوسی jazana ۵ ۶,۵۳۳ ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۱۰ ق.ظ
آخرین ارسال: hosein92
  نظریه اطلاعات و سیستم کدینگ hosein92 ۰ ۱,۹۵۶ ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: hosein92

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close