زمان کنونی: ۳۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۴:۳۲ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوالی از جبر رابطه ای

ارسال:

لهمشد پرسیده:

سوالی از جبر رابطه ای

سوال من اینه در جبر رابطهای در دستور گزینش اگر شرط گزینش صفتی از رابطه نباشد ایا دستور غلط است یا مقدار null بر می گرداند بطور واضح در عکس سوالم مشخصه ؟
[تصویر:  9228_1_1379099101.gif]
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

samanium پاسخ داده:

یه سوال ساده ولی خیلی مهم

به نظر من غلطه

۰
ارسال:

لهمشد پاسخ داده:

RE: یه سوال ساده ولی خیلی مهم

رو چه حسابی ؟؟؟Huh با دلیل لطفا بگید

۰
ارسال:

samanium پاسخ داده:

پیگیرش میشم
میتونیم با یه سیستم پایگاه داده تستش کنیم
الان در دسترسم نیست

۰
ارسال:

Maryam-X پاسخ داده:

غلطه...تصویر بزرگتر نمیشه؟

ارسال:

لهمشد پاسخ داده:

(۰۲ دى ۱۳۸۹ ۱۲:۳۴ ق.ظ)Maryam-X نوشته شده توسط:  غلطه...تصویر بزرگتر نمیشه؟

گفتم مثلا رابطه ای دارم بنام QT انوقت صفاتمون شامل s#,C,K هستش حالا گفتم در جبر رابطهای این دستور ایا غلطه یا مقدار null بر میگردونه؟
به فارسی میگم:
گزینش کن از جدول Qt به شرطی که
کد:
f="ali"
و این f جز ء صفات رابطه QT نیست ببنید من می خوام تو جبر رابطه ای بررسی بشه اگر غلطه چرا من می گم غلط نیست ؟
[/quote]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

sal_dovomi پاسخ داده:

توی اس کیو ال چون صفت تعریف نشده و نمیشناسش ارور میده.توجبر رابطه ای نظری ندارم!

۰
ارسال:

bijibuji پاسخ داده:

دوست خوب من نمی خوام نا امید تون کنم. اما این سوال واقعا منشا اش کجاست؟

دو حالت داره:

۱- شما داوطلب کنکور ارشد هستید.
۲- شما به دنبال یادگیری اصول جبر رابطه ای هستید.

در حالت اول، نه از همچین چیزی سوال میاد. نه مهمه. و واضحه که صفت مورد گزینش باید در عنوان رابطه موجود باشه. جبر رابطه ای، همونطور که از اسمش پیداست، مبنای ریاضی هستش و زبان کامپیوتر نیست که غلط یا درست داشته باشه. این مبانی هم سالها پیش توسط کاد وضع شده و تموم شده. شما اگر دنبال کسب رتبه خوب در کنکور هستید، این مطلب رو کنار بذارید چون پایگاه داده خودش مباحث فشرده زیادی داره. در این وقت باقیمونده واقعا بحث در مورد این مسائل به سود شما نیست.

در حالت دوم هم اگر به دنبال یادگیری هستید، این انجمن مکان مناسبی واسه پاسخ گرفتن در مورد این سوال‌ها نیست. اینجا یه عده بچه های جمع شدن که دارن رقابت سالم می کنن واسه قبولی در ارشد و به هم کمک می کنن در فراگیری مباحث کنکوری و درسی. می تونید به انجمن هایی که به طور تخصصی روی دیتابیس کار می کنن مراجعه کنید و مطرح کنید تا کلی روش همه بیان نظر بدن و بحث کنن.

شما یاد بگیرید که برای گزینش باید حتما صفت خاصه، در مجموعه عنوان رابطه باشه و اگر نباشه نمی شه.

۰
ارسال:

samanium پاسخ داده:

از یکی از دوستان که پایگاه داده تدریس میکنه پرسیدم اونم گفت سیستم erorr خواهد داد
بازم پیگیرم

۰
ارسال: #۱۰

لهمشد پاسخ داده:

نقل قول: دوست خوب من نمی خوام نا امید تون کنم. اما این سوال واقعا منشا اش کجاست؟

دو حالت داره:

در حالت اول، نه از همچین چیزی سوال میاد. نه مهمه. و واضحه که صفت مورد گزینش باید در عنوان رابطه موجود باشه. جبر رابطه ای، همونطور که از اسمش پیداست، مبنای ریاضی هستش و زبان کامپیوتر نیست که غلط یا درست داشته باشه. این مبانی هم سالها پیش توسط کاد وضع شده و تموم شده. شما اگر دنبال کسب رتبه خوب در کنکور هستید، این مطلب رو کنار بذارید چون پایگاه داده خودش مباحث فشرده زیادی داره. در این وقت باقیمونده واقعا بحث در مورد این مسائل به سود شما نیست.

در حالت دوم هم اگر به دنبال یادگیری هستید، این انجمن مکان مناسبی واسه پاسخ گرفتن در مورد این سوال‌ها نیست. اینجا یه عده بچه های جمع شدن که دارن رقابت سالم می کنن واسه قبولی در ارشد و به هم کمک می کنن در فراگیری مباحث کنکوری و درسی. می تونید به انجمن هایی که به طور تخصصی روی دیتابیس کار می کنن مراجعه کنید و مطرح کنید تا کلی روش همه بیان نظر بدن و بحث کنن.

شما یاد بگیرید که برای گزینش باید حتما صفت خاصه، در مجموعه عنوان رابطه باشه و اگر نباشه نمی شه.
دوست خوب ممنون از دلسوزی تون ممنون ولی یقیننا همین طور هستش که شما می فرمایید من اگه سوالی می پرسم حتما در زمینه کنکور بوده من می خواستم که در این مورد به یه جمع بندی برسیم بعد بگم فلسفه مطرح شدن سوال چیست دقیقا از همین از همین مفهوم در کنکور سوال مطرح شده طبیعی که سوال به این واضحی نیست و من بجای مطرح کردن اون سوال پیچیده این وال ساده رو مطرح کردم , من خودم متوجه هستم که نباید دنبال بعضی چیز‌ها بود که وقت رو اتلاف می کنه ولی دقیقا از همین مسئله یه سوال در کنکور سراسری مطرح شده حالا اگه شما باشید بیخیال می شوید

ارسال: #۱۱

mosavat پاسخ داده:

(۰۲ دى ۱۳۸۹ ۱۰:۳۵ ق.ظ)لهمشد نوشته شده توسط:  
نقل قول: دوست خوب من نمی خوام نا امید تون کنم. اما این سوال واقعا منشا اش کجاست؟

دو حالت داره:

دوست خوب ممنون از دلسوزی تون ممنون ولی یقیننا همین طور هستش که شما می فرمایید من اگه سوالی می پرسم حتما در زمینه کنکور بوده من می خواستم که در این مورد به یه جمع بندی برسیم بعد بگم فلسفه مطرح شدن سوال چیست دقیقا از همین از همین مفهوم در کنکور سوال مطرح شده طبیعی که سوال به این واضحی نیست و من بجای مطرح کردن اون سوال پیچیده این وال ساده رو مطرح کردم , من خودم متوجه هستم که نباید دنبال بعضی چیز‌ها بود که وقت رو اتلاف می کنه ولی دقیقا از همین مسئله یه سوال در کنکور سراسری مطرح شده حالا اگه شما باشید بیخیال می شوید

منم گاهی اوقات اینجور وسواس‌ها و گیر دادن های سه پیچ به یه مبحث غیر کنکوری به سراغم اومده و فکر میکنم چندان غیر طبیعی هم نیست ‌، اتفاقا من فکر میکنم خیلی خوبه که آدم بتونه درس رو تحلیلی و مفهومی بخونه تا اگه روزی روزگاری ازش سوال اومد گیر نیفته ‌، ولی پیشنهاد اکیدم به این دوستمون که این سوال رو مطرح کردن اینه که‌ :

فعلا این سوال رو یه گوشه یادداشت کنن و کنار بگذارن و سعی کنن در فرصت باقیمانده درسهاشون رو تمام کنن ‌، بعدش هر موقع وقت اضافی آوردن گهگاهی برن سراغش و روش فکر کنن ‌، اینطوری خیلی بهتره ‌، هم انرژی آدم هرز نمیره هم اینکه وقت بقیه درستون گرفته نمیشه
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال: #۱۲

bijibuji پاسخ داده:

اگر سوال طرح شده قطعا نه

۰
ارسال: #۱۳

۵۴m4n3h پاسخ داده:

خب حالا بگید چه سوالی بوده!

۰
ارسال: #۱۴

لهمشد پاسخ داده:

خوب جالب شد که این همه سوال پرسیدم این پست بیش از همه بررسی شده ببیند دوستان خوب و عزیزم من به این خاطر این سوال به ذهنم خطور کرد که سوالی مطرح شد که در فایل ضممیه برایتان قرار گرفته اگر بدقت بررسی کنید متوجه می شود که این سوال که در کنکور مهندسی کامپیوتر یکی از ۴ یا ۵ سوال بوده , گزینه درستش بین گزینه ۱ و ۳ می باشد اما تمامی ناشرین کتاب از جمله اقای مقسمی گفته اند گزینه ۱ درسته و گزینه ۳ غلط می باشد
باز هم اگربدقت بررسی کنید متوجه میشوید که گزینه ۱ انچنان درست نمی باشد زیرا در صورت سوال شرط تتا اورده شده , معلوم نبوده که مر بوط به جدول a است یا b. حال درست اگر شر ط تتا را , یعنی با این فرض که تتا شرطی باشد که برروی صفات جدول a اعمال شده است انگاه گزینه ۱ صحیح است, حال اگر شرط تتا بر روی رابطه a تعریف نشود انگاه گزینه ۱ غلط می باشد و گزینه ۳ صحیح است (با دقت بررسی شود) حال از انجا که تمامی مولفان گزینه ۱ را کلید معرفی نموده اند بنابراین من تمامی تمر کز خود را بر روی این گزینه قرار دادم و اگر باز بدرستی بررسی کنید در صورت سوال شرط and در دستور گزینش وجود دارد و از انجا که چنین قانونی در دستور گزینش داریم که ؟
[تصویر:  9345_1_1379099101.gif]
بنابراین اگر فرض کنیم که شرط دوم بر قرار است و شرط اول در رابطه وجود نداشته باشد و با این فرض کها گر شرط گزینش صفتی از رابطه نباشد دستور غلط نیست و مقدار null بر می گرداند انگاه گزینه ۱ صحیح می باشد و با کلید مطابقت دارد

فکر کنم الان دیگه واضحه سوالم که بی ربط نبوده Huh

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال: #۱۵

bijibuji پاسخ داده:

متن سوال خوانا نیست و بنابراین من اصلا مطمئن نیستم که دارم به این سوال پاسخ می دم یا یک سوال دیگه
در گزینه سوم مثلا من مطمئن نیستم که اون پیوند طبیعیه یا نیم پیوند.
از دید من پاسخ صحیح در گزینه‌ها نیست اصلا. اما بین پاسخ‌ها گزینه ۱ از بقیه به جواب نزدیک تره.
گزینه ۳ که اصلا شرط تتا نداره. من نمی دونم شما چطور می گید که می تونه درست باشه.
گزینه ۱ هم ناقصه چون ممکنه شرط تتا به فیلدهایی از جدول b اعمال بشه. درصورتیکه پس از انجام عمل شبه الحاق (نیم پیوند) فیلدهای این جدول وجود ندارن.

من کتاب آقای مقسمی که شما رفرنس دادید رو هم گشتم و همچین سوالی پیدا نکردم.
موفق باشید.

============================================================
یه توصیه:

اگر می خواید سوال مطرح کنید و به نرم افزار Microsoft Word دسترسی دارید می تونید در سه سوت این فرمول‌ها رو بنویسید.
برای این کار به برگه Insert برید و روی دکمه Equation کلیک کنید.
بعد، از صفحه با دکمه Prt Scr روی کیبورد تون عکس بگیرید و اینجا بذارید.

وقت بیشتری به نسبت نوشتن و اسکن کردن ازتون نمیگیره و در عوض واضح تره و کمک می کنه زودتر پاسخ تون رو بگیرید.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نظر در رابطه با استاد داور علیصا ۰ ۱,۴۶۰ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۶:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  سوالی از دنباله ها و قوانین سیگما fendi ۱ ۲,۷۶۵ ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۲:۱۱ ق.ظ
آخرین ارسال: Saman
  رابطه n~1 Mr.R3ZA ۰ ۱,۷۳۰ ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۳۵ ق.ظ
آخرین ارسال: Mr.R3ZA
  توصیه های مهم در رابطه با انتخاب رشته (مهم) Happiness.72 ۰ ۱,۹۴۲ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۳۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  رابطه چند به یک somayeh afsh ۰ ۱,۵۵۱ ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: somayeh afsh
  سوالی از max-heap sir_ams ۳۳ ۲۱,۶۵۵ ۲۸ دى ۱۳۹۶ ۰۲:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: سیمول
  حل رابطه جایگذاری با تکرار rahkaransg ۱ ۱,۹۵۵ ۱۷ دى ۱۳۹۶ ۱۱:۲۹ ق.ظ
آخرین ارسال: rahkaransg
  جواب رابطه های بازگشتی rahkaransg ۰ ۱,۶۷۶ ۱۴ دى ۱۳۹۶ ۱۲:۲۴ ق.ظ
آخرین ارسال: rahkaransg
  تقسیم در جبر رابطه ای Ella ۱ ۲,۰۲۱ ۲۸ آذر ۱۳۹۶ ۱۲:۰۰ ق.ظ
آخرین ارسال: Ella
  لطفا به این سوالات با این دلایل اعتراض کنید erfan.el ۱ ۲,۵۴۰ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۲:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: erfan.el

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close