زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۴:۴۵ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

محاسبه First ها

ارسال:

اوبالیت به بو پرسیده:

محاسبه First ها

درود بر کاربران سایت

فرض کنید چنین گرامری داریم:

کد:
A->d|Landa
و می خواهیم First A را حساب کنیم. من می دانم که جواب در مرحله اول می شود d. اما نسب به یک مساله شک دارم و می خواهم قدم به قدم First را محاسبه کنم:
۱- می گوییم First می شود علامت غیر نهایی که در اینجا d است.
۲- حال می گوییم چون لاندا وجود دارد یعنی A->Landa پس یعنی A می رود به تهی بنابراین First A می شود d و تهی که می شود d.
آیا این درست است؟

چون می گوییم لاندا داریم و لاندا سبب حذف اولین قاعده می شود و چون در اینجا فقط d وجود دارد d حذف می شود و می شود تهی. آیا این استنتاج صحیح است؟
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

naderx پاسخ داده:

RE: محاسبه First ها

سلام دوست عزیز این دو تا عکس رو نگاه نکن و اگه مشکلی داشتی بگو تا توضیح بدم ولی اگر بخواهم مختصر بگم :
۱- first یعنی ببینم که رشته های تولید شده از اون متغییر خاصی که ما میخواهیم first آن را حساب کنیم با چه کاراکتری شروع میشوند
تا اینجا اوکی ؟ شما به اشتباه نوشتین غیر نهایی ، d نهایی هست نه غیر نهایی
نهایی : متغییر های کوچک هستند مثل a b d
و غیر نهایی : متغییرهای بزرگ هستند مثل A B C
۲- چون A به d و تهی رود پس هم تهی و هم d جزو مجموعه first(A) هست.
" و تهی میشود d " یعنی چی ؟ هم تهی و هم d

۳- چرا وقتی تهی داریم d حذف میشود ؟ معنی حرف شما رو نمیفهمم !!! و چون نمیفهمم خط آخر شما رو نمیتونم بگم استلال شما درست است یا غلط

انشالله متوجه کار شدین.

ارسال:

اوبالیت به بو پاسخ داده:

(۲۴ خرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۰۸ ب.ظ)naderx نوشته شده توسط:  تا اینجا اوکی ؟ شما به اشتباه نوشتین غیر نهایی ، d نهایی هست نه غیر نهایی
نهایی : متغییر های کوچک هستند مثل a b d
و غیر نهایی : متغییرهای بزرگ هستند مثل A B C

اوه بله. درست می فرماییید، بدلیل سریع تایپ کردن اشتباه نوشتم. d و در کل متغیرهای کوچک نهایی هستند.
(۲۴ خرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۰۸ ب.ظ)naderx نوشته شده توسط:  ۲- چون A به d و تهی رود پس هم تهی و هم d جزو مجموعه first(A) هست.
" و تهی میشود d " یعنی چی ؟ هم تهی و هم d
ما وقتی که لاندار را در قاعده خودمان داریم، در محاسبه میایم لاندا را جایگزین متغیر اول عبارت می کنیم. یعنی فرض می کنیم آن متغیر اول وجود ندارد. مثلا A->Bc|Landa را می توان گفت A->c زیرا لاندار جایگزین B می شود. حال در این رشته بالا ما فقط یک متغیر داریم و ان هم نهایی است. حالا می توان گفت First A می شود d + اینکه لاندا جایگزین d شود و چون چیزی باقی نمی ماند می گوییم تهی. آیا این صحبت درست است؟

الان جناب naderx به تصویر دوم دقت کنید. تصویری که یک مثال را ارائه کرده است. من برای محاسبه First E,T,F بدون اشتباه حل کردم و پاسخم مشابه مثال بود اما در First E',T'x اشتباه کردم. این مراحل رو انجام دادم:

First E'={+} + {(,id} زیرا + که مشخص است. حال می ماند لاندا. چون لاندا داریم پس رشته E'->+TF'|Landa می شود E'->TF' یعنی + حذف می شود و باید First T حساب شود که می شود ( و id. مشکل من اینجاست که نمی توانم تشخیص دهم وقتی لاندا میآید کی باید علامت رشته را حذف کنم. اگر نهایی باشد چه کنم؟ اگر غیرنهایی باشد چه کنم؟
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

مازیار صفایی پاسخ داده:

محاسبه First ها

نه.... هم d و هم لاندا هر دو جز First ها محسوب می شوند

۰
ارسال:

اوبالیت به بو پاسخ داده:

محاسبه First ها

عالی بود. متوجه شدم.

پس اگر B هم می رفت به لاندا آنگاه First T می شود: a,b,c,+,Landa

خیلی سپاسگذارم. ممنون
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال:

naderx پاسخ داده:

(۲۵ خرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۰۵ ب.ظ)اوبالیت به بو نوشته شده توسط:  عالی بود. متوجه شدم.

پس اگر B هم می رفت به لاندا آنگاه First T می شود: a,b,c,+,Landa

خیلی سپاسگذارم. ممنون
سلام،خواهش میکنم ، بله دقیقا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

soomo پاسخ داده:

Big Grin RE: محاسبه First ها

[undefined=undefined] سلام من اصلا مفهو م first و fallow رو یاد نمیگیرم اگه میشه یکی خیلی خوب اینارو یاد ما بده شرمنده هم LL1 , LR 1[/undefined]

۰
ارسال:

soomo پاسخ داده:

یکی این مفهوم FALLOW رو به ما یاد بده یک هفته هر چی میخونم یادش نمیگیرم

خواهش میکنم ....Tongue

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دانلود حل المسائل A First Course in Mathematical Modeling, 5th Edition jazana ۱ ۲,۹۵۶ ۱۳ آبان ۱۴۰۱ ۰۱:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: مرجان فهمیده
  محاسبه ارتفاع درخت.... baharkhanoom ۳ ۷,۴۴۸ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  نحوه محاسبه دفیق لگاریتم بدون ماشین حساب mcse2010 ۲ ۷۹,۸۵۸ ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: chemical_darton29
  محاسبه تراز معدل موثر از رشته آی تی یا علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر یا بالعکس gnulinux ۰ ۲,۲۷۴ ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ۰۸:۳۷ ق.ظ
آخرین ارسال: gnulinux
  تقسیم برای محاسبه کد افزونه چرخشی (CRC) Sanazzz ۴ ۶,۱۳۹ ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ۰۱:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  محاسبه چندمین عنصر آرایه Mr.R3ZA ۶ ۶,۰۹۲ ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Saman
  درخواست(محاسبه پیچیدگی زمانی)(بخش روابط بازگشتی) Saman ۶ ۶,۸۱۲ ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ۰۳:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: saeed_vahidi
  نحوه محاسبه مجموعه پیش بینی یا lookahead Erfan_Ekh ۱ ۲,۲۹۷ ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: ftmbghrn
  مشکل در محاسبه مرتبه ایک سوال Mr.R3ZA ۰ ۱,۶۹۶ ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Mr.R3ZA
  محاسبه طول کلمه در هافمن Mr.R3ZA ۳ ۳,۷۷۴ ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ ۰۲:۲۳ ق.ظ
آخرین ارسال: saeed_vahidi

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close