زمان کنونی: ۳۰ فروردین ۱۴۰۳, ۱۰:۲۱ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

طراحی مدار کنترل E

ارسال:

fahime.hmi پرسیده:

طراحی مدار کنترل E

با سلام
من میخوام مدار کنترلی فلیپ فلاپEرو طراحی کنم RTLهاشو دارم اما نمیدونم چجوری با JKطراحیش کنم استادمون گفته با بقیه فرق داره یکم...
تورو خدا کمکم کنید تا آخر امشب وقت دارم بفرستم براش
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۲
ارسال:

Behnam‌ پاسخ داده:

RE: طراحی مدار کنترلE

جدول صحت این دو نوع فلیپ فلاپ تقریباً شبیه هم هست منتهی فلیپ فلاپ E، نقیض نمیکنه و در حالت E1E2=11، همون مقدار قبلی رو نگه میداره.

با توجه به جدول بالا، برای بدست آوردن J و K از روی E1 و E2 میتوان به شکل زیر عمل کرد:

توضیح لازم اینکه وقتی E1E2=11 باشند، باید حالت قبلی حفظ شود، لذا مثل این میمونه که JK=00 کنیم. همینطور وقتی E1E2=01، مقدار Q ست میشه که برای JK باید مقادیر JK=10 لحاظ کنیم (طبق جدول مشخصاتش) تا ست کنه.
در نتیجه [tex]J=\bar{E_1}E_2[/tex] و [tex]K=E_1\bar{E_2}[/tex]

ارسال:

fahime.hmi پاسخ داده:

RE: طراحی مدار کنترل E

(۰۴ تیر ۱۳۹۵ ۰۵:۰۲ ب.ظ)behnam5670 نوشته شده توسط:  جدول صحت این دو نوع فلیپ فلاپ تقریباً شبیه هم هست منتهی فلیپ فلاپ E، نقیض نمیکنه و در حالت E1E2=11، همون مقدار قبلی رو نگه میداره.

با توجه به جدول بالا، برای بدست آوردن J و K از روی E1 و E2 میتوان به شکل زیر عمل کرد:

توضیح لازم اینکه وقتی E1E2=11 باشند، باید حالت قبلی حفظ شود، لذا مثل این میمونه که JK=00 کنیم. همینطور وقتی E1E2=01، مقدار Q ست میشه که برای JK باید مقادیر JK=10 لحاظ کنیم (طبق جدول مشخصاتش) تا ست کنه.

معذرت میخوام من نفهمیدم باید چیکارکنم شما میتونین مدار ورودی کنترلEرو طراحی کنین
ممنون میشم
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

Behnam‌ پاسخ داده:

(۰۴ تیر ۱۳۹۵ ۰۶:۵۵ ب.ظ)fahime.hmi نوشته شده توسط:  
(04 تیر ۱۳۹۵ ۰۵:۰۲ ب.ظ)behnam5670 نوشته شده توسط:  جدول صحت این دو نوع فلیپ فلاپ تقریباً شبیه هم هست منتهی فلیپ فلاپ E، نقیض نمیکنه و در حالت E1E2=11، همون مقدار قبلی رو نگه میداره.

معذرت میخوام من نفهمیدم باید چیکارکنم شما میتونین مدار ورودی کنترلEرو طراحی کنین
ممنون میشم

خیلی واضح هست شاید مشکل مفهومی دارید. به ورودی J فلیپ فلاپ JK باید مقدار [tex]\bar{E_1}E_2[/tex] رو وصل کنید که میشه یه گیت AND و یک NOT برای E1. مشابه همینکار رو هم برای ورودی K انجام بدید. مدار کنترلی میشه دو گیت AND که قبل از هر کدوم یه معکوس‌کننده هم استفاده شده.

ارسال:

fahime.hmi پاسخ داده:

(۰۴ تیر ۱۳۹۵ ۱۱:۳۷ ب.ظ)behnam5670 نوشته شده توسط:  
(04 تیر ۱۳۹۵ ۰۶:۵۵ ب.ظ)fahime.hmi نوشته شده توسط:  
(04 تیر ۱۳۹۵ ۰۵:۰۲ ب.ظ)behnam5670 نوشته شده توسط:  جدول صحت این دو نوع فلیپ فلاپ تقریباً شبیه هم هست منتهی فلیپ فلاپ E، نقیض نمیکنه و در حالت E1E2=11، همون مقدار قبلی رو نگه میداره.

ممنون میشم

خیلی واضح هست شاید مشکل مفهومی دارید. به ورودی J فلیپ فلاپ JK باید مقدار [tex]\bar{E_1}E_2[/tex] رو وصل کنید که میشه یه گیت AND و یک NOT برای E1. مشابه همینکار رو هم برای ورودی K انجام بدید. مدار کنترلی میشه دو گیت AND که قبل از هر کدوم یه معکوس‌کننده هم استفاده شده.
خب بعد چجوری مشخص کنم که مثلا cout باید واردE بشه

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال:

Behnam‌ پاسخ داده:

(۰۵ تیر ۱۳۹۵ ۰۱:۱۳ ق.ظ)fahime.hmi نوشته شده توسط:  
(04 تیر ۱۳۹۵ ۱۱:۳۷ ب.ظ)behnam5670 نوشته شده توسط:  

ممنون میشم

چیزی که شما می‌گید اصلاً ربطی به نوع E بودن فلیپ فلاپ نداره!! صورت سؤال رو نداده بودید من فکر کردم شما می‌خواید فلیپ فلاپ نوع E رو به فلیپ فلاپ نوع JK تبدیل کنید، از کجا باید متوجه می‌شدم یه Cout دارید و یه AC و ... که سر کلاک‌ها وشرایط مختلف باید وارد متغیر E بشوند.

می‌تونید اول یه مالتی‌پلکسر مانند بذارید که بسته به مقادایر متغیرها، یکی از مقادیر Cout، صفر، [tex]\bar{E}[/tex] و AC0 و AC15 رو از خودش عبور بده. یعنی اگه D1T5 مقدارش یک شد، مالتی‌پلکسر مقدار Cout رو عبور بده و .... میشه از یه سری گیت AND دو ورودی که خروجی‌شون با هم OR میشه هم استفاده کرد برای ساخت این مالتی‌پلکسر. یعنی AND اولی به یه ورودی‌ش Cout وصل باشه و به ورودی دیگه‌ش D1T5. گیت AND آخری هم به یه ورودی‌ش D1B6 وصل باشه و به اون یکی AC15. در نهایت همه‌ی خروجی‌های ANDها رو با هم OR کنید و بدید به ورودی فلیپ فلاپ E.
البته اگه فلیپ فلاپ نوع D بود، به راحتی میشد خروجی این ماکس رو به ورودی D وصل کرد. اما چون JK هست میشه دور زد؛ کافی هست مقداری که داخل J میره، همون مقدار ورودی باشه (D)، و notش به K بره.

ضمناً من فرض کردم همیشه یکی از اون ۵ خط برقرار هست. اگه هیچ کدوم برقرار نباشه، مقدار ۰ میره به E (چون همه‌ی ANDها مقدار ۰ میدهند). اما اگه قرار هست که مقدار E حفظ بشه، میتونید یه حالت هم اضافه کنید که اگه همه‌ی اون خط‌ها ۰ بودند، E عبور بده. برای این کار راه‌های زیادی هست اما میتونید مقادیر D1T5 و ... و D1B6 رو با هم NOR کنید (اگه همه ۰ باشند، خروجی NOR میشه یک). خروجی این NOR رو با مقدار E دوباره AND کنید و بدید به اون گیت OR که در بالا ۵ تا گیت AND بهش وصل بودند (الان ۶ تا خواهد شد).

ارسال:

fahime.hmi پاسخ داده:

(۰۵ تیر ۱۳۹۵ ۰۱:۴۹ ق.ظ)behnam5670 نوشته شده توسط:  
(05 تیر ۱۳۹۵ ۰۱:۱۳ ق.ظ)fahime.hmi نوشته شده توسط:  
(04 تیر ۱۳۹۵ ۱۱:۳۷ ب.ظ)behnam5670 نوشته شده توسط:  

ممنون میشم

چیزی که شما می‌گید اصلاً ربطی به نوع E بودن فلیپ فلاپ نداره!! صورت سؤال رو نداده بودید من فکر کردم شما می‌خواید فلیپ فلاپ نوع E رو به فلیپ فلاپ نوع JK تبدیل کنید، از کجا باید متوجه می‌شدم یه Cout دارید و یه AC و ... که سر کلاک‌ها وشرایط مختلف باید وارد متغیر E بشوند.

می‌تونید اول یه مالتی‌پلکسر مانند بذارید که بسته به مقادایر متغیرها، یکی از مقادیر Cout، صفر، [tex]\bar{E}[/tex] و AC0 و AC15 رو از خودش عبور بده. یعنی اگه D1T5 مقدارش یک شد، مالتی‌پلکسر مقدار Cout رو عبور بده و .... میشه از یه سری گیت AND دو ورودی که خروجی‌شون با هم OR میشه هم استفاده کرد برای ساخت این مالتی‌پلکسر. یعنی AND اولی به یه ورودی‌ش Cout وصل باشه و به ورودی دیگه‌ش D1T5. گیت AND آخری هم به یه ورودی‌ش D1B6 وصل باشه و به اون یکی AC15. در نهایت همه‌ی خروجی‌های ANDها رو با هم OR کنید و بدید به ورودی فلیپ فلاپ E.
البته اگه فلیپ فلاپ نوع D بود، به راحتی میشد خروجی این ماکس رو به ورودی D وصل کرد. اما چون JK هست میشه دور زد؛ کافی هست مقداری که داخل J میره، همون مقدار ورودی باشه (D)، و notش به K بره.

ضمناً من فرض کردم همیشه یکی از اون ۵ خط برقرار هست. اگه هیچ کدوم برقرار نباشه، مقدار ۰ میره به E (چون همه‌ی ANDها مقدار ۰ میدهند). اما اگه قرار هست که مقدار E حفظ بشه، میتونید یه حالت هم اضافه کنید که اگه همه‌ی اون خط‌ها ۰ بودند، E عبور بده. برای این کار راه‌های زیادی هست اما میتونید مقادیر D1T5 و ... و D1B6 رو با هم NOR کنید (اگه همه ۰ باشند، خروجی NOR میشه یک). خروجی این NOR رو با مقدار E دوباره AND کنید و بدید به اون گیت OR که در بالا ۵ تا گیت AND بهش وصل بودند (الان ۶ تا خواهد شد).

فک میکنم من باز بد سوالمو مطرح کردم و شما اشتباه متوجه شدید این لینک رو نگاه کنین من دقیقا سوالم اینه

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  [دانلود] ویس و جزوه ی طراحی الگوریتم سیدجوادی هاتف ۳۳ ۴۱,۱۶۴ ۰۴ تیر ۱۴۰۲ ۰۲:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: solmaz58
  جزوه ی خلاصه مدار های منطقی HamidReza1 ۰ ۷۰۹ ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ ۱۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  حل تمرین کتاب سیستم های فازی و کنترل فازی neo.st ۲۶ ۳۹,۲۹۴ ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ ۰۹:۰۶ ق.ظ
آخرین ارسال: sahar1344
  دانلود حل المسائل A First Course in Mathematical Modeling, 5th Edition jazana ۱ ۲,۹۹۳ ۱۳ آبان ۱۴۰۱ ۰۱:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: مرجان فهمیده
  اصول ماشین های کنترل عددی و مطلبی ملینا ارشد ۱ ۲,۰۳۴ ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ ۰۸:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: vista2000
  طراحی ui/ux kimiya1234 ۲ ۲,۰۳۳ ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۰:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: farsamw
  پکیج آموزشی طراحی وب + فارسی سازی وردپرس + سئو Happiness.72 ۶ ۶,۳۰۸ ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ ۰۱:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: saqarmoshtaq
  طراحی یک سیستم عامل (از صفر) sina4everafter ۱۲ ۱۵,۷۰۸ ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: nahalmomen2007@yahoo.com
  طراحی سایت ریسپانسیو wikidemy1 ۰ ۱,۶۲۳ ۱۳ دى ۱۳۹۹ ۰۴:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: wikidemy1
  طراحی الگوریتم ها amir.m5560@gmail.com ۰ ۱,۴۹۹ ۳۰ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: amir.m5560@gmail.com

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close