زمان کنونی: ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۰:۲۵ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

درخواست حل سوال از آزمون پارسه (تعداد دستورات)

ارسال:

mmamadi49 پرسیده:

سلام ، دوستان یه سوال در آزمون جامع پارسه بود ، میخواستم ببینم آیا پاسخی که براش گفته درسته ، بنظر من درست نیست.
[تصویر:  327311_5555.png]
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

moloodi پاسخ داده:

RE: درخواست حل سوال از آزمون پارسه (تعداد دستورات)

۲۰۴۸ سطر نیاز به یازده بیت برای آدرس دهی داره یعنی دستور دو آدرسه ۲۲ بیت برای آدرس نیاز داره و ده بیت برای op میمونه از اونجایی که سوال گفته ۵۱۲ تا دستور ۲ آدرسی نصف حداکثر دستورات دو آدرسی ممکن است پس نمی توان بیتی برای تفاوت گذاشتن بین دستورات دو آدرسی و تک آدرسی در نظر گرفت و همه ده بیت مربوط به op است.
از ۱۰۲۴ حالت مختلف دستورات دو آدرسی ۵۱۲ تا استفاده شده و ۵۱۲ تا مونده.
در دستورات تک آدرسی ۱۱ بیت برای آدرس و ۲۱ بیت برای op میمونه که ۱۰ تاش با op دو آدرسه مشترکه و فقط ۱۱ بیت اختصاصی برای خودشه که [tex]2^{11}[/tex] حالت میشه اختصاص. از اون ۱۰ بیت مشترک ۵۱۲ حالت باقی مونده که با این [tex]2^{11}[/tex] حالت می تونن حالات جدید تولید کنند پس جواب
[tex]2^{11}\times512=2^{20}[/tex]

(۲۷ دى ۱۳۹۳ ۰۸:۰۶ ب.ظ)artmiss نوشته شده توسط:  اصلا ناراحت نشدم Big Grin شما علمی بررسیش کن.

ارسال:

artmiss پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۳ ۰۸:۱۹ ب.ظ)moloodi نوشته شده توسط:  ۲۰۴۸ سطر نیاز به یازده بیت برای آدرس دهی داره یعنی دستور دو آدرسه ۲۲ بیت برای آدرس نیاز داره و ده بیت برای op میمونه از اونجایی که سوال گفته ۵۱۲ تا دستور ۲ آدرسی نصف حداکثر دستورات دو آدرسی ممکن است پس نمی توان بیتی برای تفاوت گذاشتن بین دستورات دو آدرسی و تک آدرسی در نظر گرفت و همه ده بیت مربوط به op است.
از ۱۰۲۴ حالت مختلف دستورات دو آدرسی ۵۱۲ تا استفاده شده و ۵۱۲ تا مونده.
در دستورات تک آدرسی ۱۱ بیت برای آدرس و ۲۱ بیت برای op میمونه که ۱۰ تاش با op دو آدرسه مشترکه و فقط ۱۱ بیت اختصاصی برای خودشه که [tex]2^{11}[/tex] حالت میشه اختصاص. از اون ۱۰ بیت مشترک ۵۱۲ حالت باقی مونده که با این [tex]2^{11}[/tex] حالت می تونن حالات جدید تولید کنند پس جواب
[tex]2^{11}\times512=2^{20}[/tex]

(۲۷ دى ۱۳۹۳ ۰۸:۰۶ ب.ظ)artmiss نوشته شده توسط:  اصلا ناراحت نشدم Big Grin شما علمی بررسیش کن.
من با این راه حل مشکل دارم چون وقتی یک آدرس میگیره از کجا بدونه از کدوم مد دیکد کنن و اینجوری عملا هر دستوری به دو روش دیکد میشه! و غیر قطعی عمل میکنه!
مثلا شما به کامپیوتر دستور دادی فایل پایانامتو سیو کنه و این یه دستور دو آدرسیه ولی میره از اون روش یک آدرسیه و کدش مشابهه اون دستورو دیکد میکنه که اون دستورم خاموش کردن کامپیوترته (چون گفتی شوخ طبع نیستی گفیتم با این موضوع جدی برخورد کنم Big Grin)
ولی قبلا تو گفته های دکتر اجلالی شنیده بودم که ممکنه همه حافظه آدرس دهی نشه. کلی این ابهام واسم ایجاد شده ممنون میشم یکی منو قانع کنه.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

moloodi پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۳ ۰۱:۳۸ ق.ظ)artmiss نوشته شده توسط:  من با این راه حل مشکل دارم چون وقتی یک آدرس میگیره از کجا بدونه از کدوم مد دیکد کنن و اینجوری عملا هر دستوری به دو روش دیکد میشه! و غیر قطعی عمل میکنه!
مثلا شما به کامپیوتر دستور دادی فایل پایانامتو سیو کنه و این یه دستور دو آدرسیه ولی میره از اون روش یک آدرسیه و کدش مشابهه اون دستورو دیکد میکنه که اون دستورم خاموش کردن کامپیوترته (چون گفتی شوخ طبع نیستی گفیتم با این موضوع جدی برخورد کنم Big Grin)
ولی قبلا تو گفته های دکتر اجلالی شنیده بودم که ممکنه همه حافظه آدرس دهی نشه. کلی این ابهام واسم ایجاد شده ممنون میشم یکی منو قانع کنه.
در مورد دیکد دستورات ---> طبیعتا به راحتی دستورات با طول op ثابت نمیشه ولی مشکلی نیست به ما نگفتن کامپیوتر طوری باشه که راحت دیکد کنه . بنظرم در این حالت نباید از واحد کنترل سیم بندی استفاده کنیم و جاییه که واحد کنترل ریز برنامه بهتر باشه.
در مورد غیر قطعی بودن دیکد ---> کامپیوتر شما در مورد اجرای دستور غیرقطعی عمل نخواهد کرد هر دستوری که بدهید به طور قطع فقط و فقط همون اجرا خواهد شد پس داستان پایان نامه حله.
PS ----> هیچ وقت درباره غیرقطعی بودن اجرای دستورات کامپیوتر شوخی نکنید.

۰
ارسال:

ali_novbakht پاسخ داده:

RE: درخواست حل سوال (تعداددستورات)

(۲۶ دى ۱۳۹۳ ۰۸:۲۳ ب.ظ)mmamadi49 نوشته شده توسط:  سلام ، دوستان یه سوال در آزمون جامع پارسه بود ، میخواستم ببینم آیا پاسخی که براش گفته درسته ، بنظر من درست نیست.
مشکل شما در اینجاست گه فکر میکنید [tex]2^{10}-2^9=2\: \: \: !!!!![/tex] و اینجایه کارتون ایراد داره

ارسال:

mmamadi49 پاسخ داده:

(۲۶ دى ۱۳۹۳ ۰۸:۳۳ ب.ظ)ali_novbakht نوشته شده توسط:  
(26 دى ۱۳۹۳ ۰۸:۲۳ ب.ظ)mmamadi49 نوشته شده توسط:  سلام ، دوستان یه سوال در آزمون جامع پارسه بود ، میخواستم ببینم آیا پاسخی که براش گفته درسته ، بنظر من درست نیست.
مشکل شما در اینجاست گه فکر میکنید [tex]2^{10}-2^9=2\: \: \: !!!!![/tex] و اینجایه کارتون ایراد داره
آخ آخ !!!!!حسابی هنگ کردمIdeaBig Grin ممنونم متوجه شدم ، حالا نباید ۵۱۲ تا رو در ۲^۱۱ ضرب کنه ، چرا ۲^۱۲؟

ارسال:

ali_novbakht پاسخ داده:

(۲۶ دى ۱۳۹۳ ۰۸:۳۸ ب.ظ)mmamadi49 نوشته شده توسط:  
(26 دى ۱۳۹۳ ۰۸:۳۳ ب.ظ)ali_novbakht نوشته شده توسط:  
(26 دى ۱۳۹۳ ۰۸:۲۳ ب.ظ)mmamadi49 نوشته شده توسط:  سلام ، دوستان یه سوال در آزمون جامع پارسه بود ، میخواستم ببینم آیا پاسخی که براش گفته درسته ، بنظر من درست نیست.
آخ آخ !!!!!حسابی هنگ کردمIdeaBig Grin ممنونم متوجه شدم ، حالا نباید ۵۱۲ تا رو در ۲^۱۱ ضرب کنه ، چرا ۲^۱۲؟

سوال خوبیه! چرا بنظرم باید در ۲^۱۱ ضرب شه

۰
ارسال:

gogooli پاسخ داده:

به نظر من هم [tex]2^{20}[/tex] می شه اشتباه کرده

۰
ارسال:

artmiss پاسخ داده:

من این سوالو اینجوری تحلیل میکنم شما بگین نظرتون چیه چون من خیلی وقته نرفتم سراغ این مباحث ... فعلا حالشو ندارم

چون دو مد آدرس دهی داریم یک بیت میخوایم مثلا بیت یک برای دستورات تک آدرسی و بیت صفر برای دستورات دو آدرسی
نصف حداکثر تعداد دستوراتی که در دستورات ۲ آدرسه میتونیم داشته باشیم ۵۱۲ است پس حداکثرش میشه ۲*۵۱۲ یعنی ۱۰۲۴ یعنی ۱۰ بیت برای دستورات میخوایم ( وقتی میگه نصف حداکثر دستورات ۵۱۲ است یعنی ۱۰ بیت اختصاص داده ولی یه بیتش به کارش نیومده حالا بعدا میتونه با این یه بیت دستورات بیشتری هم به این کامپیوتر اضافه کنهBig Grin)
پس یک بیت شد برای مد آدرس دهی + ۱۰ بیت برای opcode
میمونه ۱۱-۳۲=۲۱ بیت برای آدرسی و چون دو تا آدرس میخوایم باید تقسیمش کنیم چون یک بیتو نمیتونیم نصف کنیم مجبوریم ۱۰ بیت برای هر کدوم از آدرسا بگیریم و اون یک بیت آخرو بیخیال شیم ( پس نتیجه میگیریم که کلا در این کامپیوتر آدرس های ۱۰ بیتی داریم )
یک بیت برای مد آدرس دهی + ۱۰ بیت برای اپکد + ۱۰ بیت آدرس اول + ۱۰ بیت آدرس دوم + یک بیت تلف شده!
خوب حالا برای حداکثر دستورات تک آدرسه باید اول تعداد بیت های لازم برای یک آدرس و یک بیت مد آدرس دهیو کنار بزاریم میمونه
۳۲-۱۰-۱=۲۱
پس حداکثر میتونیم ۲۱^۲ دستور تک آدرسی داشته باشیم.

ارسال: #۱۰

moloodi پاسخ داده:

(۲۶ دى ۱۳۹۳ ۱۱:۲۲ ب.ظ)artmiss نوشته شده توسط:  من این سوالو اینجوری تحلیل میکنم شما بگین نظرتون چیه چون من خیلی وقته نرفتم سراغ این مباحث ... فعلا حالشو ندارم

چون دو مد آدرس دهی داریم یک بیت میخوایم مثلا بیت یک برای دستورات تک آدرسی و بیت صفر برای دستورات دو آدرسی
نصف حداکثر تعداد دستوراتی که در دستورات ۲ آدرسه میتونیم داشته باشیم ۵۱۲ است پس حداکثرش میشه ۲*۵۱۲ یعنی ۱۰۲۴ یعنی ۱۰ بیت برای دستورات میخوایم ( وقتی میگه نصف حداکثر دستورات ۵۱۲ است یعنی ۱۰ بیت اختصاص داده ولی یه بیتش به کارش نیومده حالا بعدا میتونه با این یه بیت دستورات بیشتری هم به این کامپیوتر اضافه کنهBig Grin)
میمونه ۱۱-۳۲=۲۱ بیت برای آدرسی و چون دو تا آدرس میخوایم باید تقسیمش کنیم چون یک بیتو نمیتونیم نصف کنیم مجبوریم ۱۰ بیت برای هر کدوم از آدرسا بگیریم و اون یک بیت آخرو بیخیال شیم ( پس نتیجه میگیریم که کلا در این کامپیوتر آدرس های ۱۰ بیتی داریم )
یک بیت برای مد آدرس دهی + ۱۰ بیت برای اپکد + ۱۰ بیت آدرس اول + ۱۰ بیت آدرس دوم + یک بیت تلف شده!
خوب حالا برای حداکثر دستورات تک آدرسه باید اول تعداد بیت های لازم برای یک آدرس و یک بیت مد آدرس دهیو کنار بزاریم میمونه
۳۲-۱۰-۱=۲۱
از من ناراحت نشید ولی چیز هایی که بالا برای حل سوال نوشتید خیلی اشتباس اصلا پایه علمی نداره.
شاید من خیلی آدم شوخ طبعی نیستم متوجه داستان نشدم.

ارسال: #۱۱

artmiss پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۳ ۰۷:۴۵ ب.ظ)moloodi نوشته شده توسط:  
(26 دى ۱۳۹۳ ۱۱:۲۲ ب.ظ)artmiss نوشته شده توسط:  من این سوالو اینجوری تحلیل میکنم شما بگین نظرتون چیه چون من خیلی وقته نرفتم سراغ این مباحث ... فعلا حالشو ندارم

۳۲-۱۰-۱=۲۱
از من ناراحت نشید ولی چیز هایی که بالا برای حل سوال نوشتید خیلی اشتباس اصلا پایه علمی نداره.
شاید من خیلی آدم شوخ طبعی نیستم متوجه داستان نشدم.
اصلا ناراحت نشدم Big Grin شما علمی بررسیش کن.

۰
ارسال: #۱۲

s4l34.jahed پاسخ داده:

باید همون تو محاسبات ٢^١١ در نظر گرفت اینجا اشتباه جوابش ، ولی خوب جواب نهایی به ٢^٢١ نزدیکتر بوده دیگه

Sent from my iPad using Tapatalk

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تعداد برگ درخت؟؟؟؟؟؟؟ rad.bahar ۴ ۳,۹۷۷ ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: mohamadrra
Star درخواست کمک و راهنمایی برای شرکت در آزمون ارشد marvelous ۹ ۸,۱۹۵ ۰۶ مهر ۱۴۰۰ ۰۸:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: فاطمه دیبا
Rainbow درخواست لینک دانلود جزوه پایگاه داده پارسه bijibuji ۰ ۲,۳۰۱ ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ ۰۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  درخواست کارنامه معماری کامپیوتر آزمون آزاد ۹۲ sanazp1388 ۱ ۳,۶۳۴ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۰۰ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  تعداد جواب mostafaheydar1370 ۲۱ ۱۷,۳۹۶ ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: miinaa
  تعداد روش های نوشتن عدد n ss311 ۲ ۳,۰۳۸ ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  تعداد مسیرها در گراف ss311 ۰ ۱,۸۴۱ ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ ۱۲:۴۷ ب.ظ
  تعداد درخت فراگیر ss311 ۰ ۲,۱۱۲ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۰۶ ب.ظ
  تعداد توابع پوشا ss311 ۰ ۱,۸۸۴ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۴:۵۷ ب.ظ
  تعداد اعداد ۵ رقمی هم ارز ss311 ۲ ۲,۳۹۵ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۴:۳۹ ب.ظ

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close