زمان کنونی: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۵:۴۳ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

ماکزیمم هیپ

ارسال:

sharareh_moradi پرسیده:

ماکزیمم هیپ

سلام
این سوال رو حل می کنید لطفا؟
فرض کنید که ماکزیمم هیپ حاوی اعداد ۱ تا ۱۰۲۳ است. حداکثر چند تا از اعداد بیشتر از ۱۰۰۰ می توانند در پایینترین سطح درخت قرار گیرند؟؟
۱- ۱۰
۲- ۱۲
۳- ۱۳
۴- ۱۴
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

moloodi پاسخ داده:

RE: ماکزیمم هیپ

سلام .
این سوال ، سوال ۵۸ در صفحه ۵۹ دکتر قدسی ه .

شما در صورت سوال یک نکته مهم و جا انداختین ( حداقل طبق نسخه ای از کتاب دکتر قدسی که من دارم) ، اونم جمله " با هم یا نه " می باشد به این معنی که سوال تعداد اعداد بزرگتر از ۱۰۰۰ رو خواسته که می توانند در سطح آخر باشند. مثلا من میگم در بازه اعداد ۱ تا ۱۵ برای اعداد ۱۲ به پایین می توان در سطح آخر جایگاهی متصور بود پس در این حالت ۱۲ عدد از این بازه در سطح آخر می توانند ظاهر شوند. (مثلا ۱۳ امکان ندارد در سطح آخر باشد)
برگردیم به سوال:
۱۰۲۳ تا گره نیاز به ۱۰ سطح داره پس سوال اینه چند تا عدد از این بازه ( ۱۰۰۱ تا ۱۰۲۳) می توانند در سطح شماره ۱۰ دیده شوند ؟ حتما باید تا شروع سطح دهم (در نه سطح قبلی) نه تا از ماکزیمم ها را قرار دهیم این کمترین حالت هزینه اعداد بزرگ ما می باشد یعنی هیچ ساختاری نیست که تا شروع سطح دهم، نه تا ماکزیمم و خرج نکرده باشه .از ۲۳ تا، ۹ تا حتما باید خرج بشن پس ۱۴ تا برای سطح آخر می مونن (تاکید می کنم در یک ساختار ۱۴تا بزرگتر از ۱۰۰۰ نمی توانند باهم باشند ولی کلا می توان در ساختار های مختلف برای این ۱۴ تا عدد در سطح آخر جایی پیدا کرد) که این ۱۴ تا عدد از خود ۱۰۱۴ تا ۱۰۰۱ می باشد.
اینطوری هم میشه گفت که هر عدد در سطح آخر حتما و حداقل باید ۹ تا عدد بزگتر از خودش در بازه داشته باشه.

ارسال:

raha_ce پاسخ داده:

(۱۸ دى ۱۳۹۳ ۰۳:۰۷ ق.ظ)moloodi نوشته شده توسط:  سلام .

شما در صورت سوال یک نکته مهم و جا انداختین ( حداقل طبق نسخه ای از کتاب دکتر قدسی که من دارم) ، اونم جمله " با هم یا نه " می باشد

این سوال علوم کامپیوتر ۸۳ هست, دقیقاً همین جمله بندی , مدرسان گفته گرینه ۱ درسته !!! یعنی ۱۰ تا منم هی درگیر که چرا ۱۰ تا!!! Sad
ای خدااااا ار دست مدرسان, به همه ی آموخته هایی که مربوط به مدرسان داشتم شک پیدا کردم!!!!!!!!AngryAngryConfusedConfused
ممنون دوستان
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

sharareh_moradi پاسخ داده:

(۱۸ دى ۱۳۹۳ ۰۳:۰۷ ق.ظ)moloodi نوشته شده توسط:  سلام .

شما در صورت سوال یک نکته مهم و جا انداختین ( حداقل طبق نسخه ای از کتاب دکتر قدسی که من دارم) ، اونم جمله " با هم یا نه " می باشد به این معنی که سوال تعداد اعداد بزرگتر از ۱۰۰۰ رو خواسته که می توانند در سطح آخر باشند. مثلا من میگم در بازه اعداد ۱ تا ۱۵ برای اعداد ۱۲ به پایین می توان در سطح آخر جایگاهی متصور بود پس در این حالت ۱۲ عدد از این بازه در سطح آخر می توانند ظاهر شوند. (مثلا ۱۳ امکان ندارد در سطح آخر باشد)
برگردیم به سوال:
۱۰۲۳ تا گره نیاز به ۱۰ سطح داره پس سوال اینه چند تا عدد از این بازه ( ۱۰۰۱ تا ۱۰۲۳) می توانند در سطح شماره ۱۰ دیده شوند ؟ حتما باید تا شروع سطح دهم (در نه سطح قبلی) نه تا از ماکزیمم ها را قرار دهیم این کمترین حالت هزینه اعداد بزرگ ما می باشد یعنی هیچ ساختاری نیست که تا شروع سطح دهم، نه تا ماکزیمم و خرج نکرده باشه .از ۲۳ تا، ۹ تا حتما باید خرج بشن پس ۱۴ تا برای سطح آخر می مونن (تاکید می کنم در یک ساختار ۱۴تا بزرگتر از ۱۰۰۰ نمی توانند باهم باشند ولی کلا می توان در ساختار های مختلف برای این ۱۴ تا عدد در سطح آخر جایی پیدا کرد) که این ۱۴ تا عدد از خود ۱۰۱۴ تا ۱۰۰۱ می باشد.
اینطوری هم میشه گفت که هر عدد در سطح آخر حتما و حداقل باید ۹ تا عدد بزگتر از خودش در بازه داشته باشه.

نه صورت سوال رو کامل نوشتم بر اساس کتاب پوران
الان یه چیزی رو متوجه شدم
منظور سوال ( که خیلی ابهام داره توی صورت سوال ) اینه که:
کدام یکی از اعداد ۱۰۰۱ تا ۱۰۲۳ میتونند در سطح آخر باشند؟ درسته؟
چون مثلا ۹ تایی که از سطح ۱ تا ۹ اومدن مثلا ۱۰۲۳ تا ۱۰۱۵ بودن و حالا دوتا فرزند هم میتونه داشته باشه واسه سطح اخر که میتونه هر کدوم از این ۱۴ تای باقیمونده باشه
و همینطوری باز از سطح ۸ فرزندی با یکی از اعداد باقیمانده با ۱۰۰۱ تا ۱۰۱۴ بسازیم که بشه سطح ۹ و باز برای اون دوتا فرزند از باقیمانده ۱۴ تا بسازیم که تا الان ۵ تا استفاده کردیم
از سطح ۷ یکی دیگه فرزند بسازیم واسش و بعد ۸ و بعد ۹ و در نهایت دو تای دیگه که تا اینجام شد ۱۰ تا مصرف شد
۴ تای باقیمانده هم از سطح شش تا یک فرزند در سطح ۱۰ میتونه برسونه
پس در مجموع ۷ تا از این اعداد به طور همزمان میتونن توی سطح ۱۰ قرار بگیرند
این تحلیلی که کردم درسته و باهام موافقین دیگه؟؟

ارسال:

moloodi پاسخ داده:

(۱۸ دى ۱۳۹۳ ۱۱:۱۵ ق.ظ)sharareh_moradi نوشته شده توسط:  پس در مجموع ۷ تا از این اعداد به طور همزمان میتونن توی سطح ۱۰ قرار بگیرند
اگه بخواهیم سوال را در حالت همزمان حل کنیم روش حلی که توی ذهن منه یکم متفاوته در این روش می تونیم از خود گزینه ها استفاده کنیم.
فرض کنیم میخواهیم برای ۸ تا بررسی کنیم.
اگر قرار باشد ۸ تا گره در سطح ده ام داشته باشیم باید ۴ تا گره در سطح نهم داشته باشیم.
اگر قرار باشد ۴ تا گره در سطح نهم داشته باشیم باید ۲ تا گره در سطح هشتم داشته باشیم.
اگر قرار باشد ۲ تا گره در سطح هشتم داشته باشیم باید ۱ گره در سطح هفتم داشته باشیم.
نکته مهم : این هشت تا گره در سطح هفتم جد مشترک دارند که این جد مشترک ، ۶ نسل بعد از ریشه است (درخت ۱۰ سطح دارد)
با این حساب ۶ تا گره تا جد مشترک داریم .
یک گره جد مشترک در سطح هفت
دوتا فرزندان جد مشترک در سطح هشت
چهار گره در سطح نهم
هشت گره در سطح ده
که مجموعا ۲۱ گره می باشد که می توانیم از بین ۱۰۲۳ تا ۱۰۰۱ انتخاب کنیم.

ببینیم آیا بیشتر از ۸ تا امکان پذیر است مثلا ۹ تا.

برای ۹ تا پنج تا پدر در سطح نهم لازم داریم
برای ۵ تا سه تا پدر در سطح هشتم
برای ۳ تا دوتا در سطح هفتم
برای ۲ تا یکی در سطح ششم که جد مشترک اون نه تاست.
از جد مشترک تا ریشه هم ۵ گره دیگر داریم.

مجموع گره ها در این حالت ۲۴ تا شد یعنی اگر بخواهیم همه آن ۹ تا گره، تا آن جا که امکان دارد بزرگ باشند باز هم یکی از آن ها عدد ۱۰۰۰ باید باشد

پس بیشترین تعداد همزمان ۸ تا می باشد
البته طبق نظر بنده

ارسال:

(۱۸ دى ۱۳۹۳ ۰۱:۴۲ ب.ظ)moloodi نوشته شده توسط:  
(18 دى ۱۳۹۳ ۱۱:۱۵ ق.ظ)sharareh_moradi نوشته شده توسط:  پس در مجموع ۷ تا از این اعداد به طور همزمان میتونن توی سطح ۱۰ قرار بگیرند
اگه بخواهیم سوال را در حالت همزمان حل کنیم روش حلی که توی ذهن منه یکم متفاوته در این روش می تونیم از خود گزینه ها استفاده کنیم.
فرض کنیم میخواهیم برای ۸ تا بررسی کنیم.
اگر قرار باشد ۸ تا گره در سطح ده ام داشته باشیم باید ۴ تا گره در سطح نهم داشته باشیم.
اگر قرار باشد ۴ تا گره در سطح نهم داشته باشیم باید ۲ تا گره در سطح هشتم داشته باشیم.
اگر قرار باشد ۲ تا گره در سطح هشتم داشته باشیم باید ۱ گره در سطح هفتم داشته باشیم.
نکته مهم : این هشت تا گره در سطح هفتم جد مشترک دارند که این جد مشترک ، ۶ نسل بعد از ریشه است (درخت ۱۰ سطح دارد)
با این حساب ۶ تا گره تا جد مشترک داریم .
یک گره جد مشترک در سطح هفت
دوتا فرزندان جد مشترک در سطح هشت
چهار گره در سطح نهم
هشت گره در سطح ده
که مجموعا ۲۱ گره می باشد که می توانیم از بین ۱۰۲۳ تا ۱۰۰۱ انتخاب کنیم.

ببینیم آیا بیشتر از ۸ تا امکان پذیر است مثلا ۹ تا.

برای ۹ تا پنج تا پدر در سطح نهم لازم داریم
برای ۵ تا سه تا پدر در سطح هشتم
برای ۳ تا دوتا در سطح هفتم
برای ۲ تا یکی در سطح ششم که جد مشترک اون نه تاست.
از جد مشترک تا ریشه هم ۵ گره دیگر داریم.

مجموع گره ها در این حالت ۲۴ تا شد یعنی اگر بخواهیم همه آن ۹ تا گره، تا آن جا که امکان دارد بزرگ باشند باز هم یکی از آن ها عدد ۱۰۰۰ باید باشد

پس بیشترین تعداد همزمان ۸ تا می باشد
البته طبق نظر بنده

درسته درسته
همون ۸ تا میشه
من توی شمارشم اشتباه کردم
ممنون

۰
ارسال:

یعنی سوال خیلی سختیه که کسی جواب نمیده؟؟

۰
ارسال:

ƊƦЄƛM پاسخ داده:

سلام
اینجا جواب داده شده
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  هیپنوتیزم چیست؟ jabert ۰ ۱,۷۰۸ ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: jabert
  هیپ dokhtare payiz ۰ ۹۸۲ ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۹:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: dokhtare payiz
  دوستان خواهشا جواب بدید. مرتبه اجرایی حذف مینیمم از ماکس هیپ ? ریحان ۶ ۳,۵۱۱ ۰۵ بهمن ۱۳۹۳ ۰۷:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: tanhatarin
  هیپ ریحان ۰ ۹۷۵ ۰۴ بهمن ۱۳۹۳ ۰۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: ریحان
  تفاوت ماکزیمال با ماکزیمم ldns0098 ۰ ۲,۵۹۸ ۱۶ آذر ۱۳۹۳ ۰۱:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: ldns0098
  تاخیر ماکزیمم dokhtare payiz ۲ ۱,۸۶۱ ۱۰ آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: dokhtare payiz
  نقاط ماکزیمم و مینیمم تابع uka ۲ ۲,۳۰۲ ۱۴ شهریور ۱۳۹۳ ۰۲:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: uka
Tongue بخش گراف: محاسبه ماکزیمم طول دور یک گراف ashena1 ۱ ۳,۰۴۱ ۰۴ شهریور ۱۳۹۳ ۰۵:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: fatemeh69
  ادغام دو هیپ در یکدیگر amusavi ۰ ۲,۵۸۸ ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ ۰۹:۴۹ ق.ظ
آخرین ارسال: amusavi
  مرتبه زمانی حذف از هیپ- آی تی ۹۰ mhd3 ۱۰ ۸,۲۳۱ ۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: mhd3

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close