زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۳۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال ۱۲۱ و ۱۱۸ آزمون ۵۰% دوم پارسه

ارسال:

saser پرسیده:

Sad سوال ۱۲۱ و ۱۱۸ آزمون ۵۰% دوم پارسه

سلام دوستان
من روی سوال ۱۲۱ و ۱۱۸ ازمون ۵۰% دوم پارسه مشکل دارم هر جوری هم فکر میکنم نمی تونم قانع بشم که پاسخ پارسه درسته
سوال ۱۲۱ توی راهیان ارشد دقیقا همین شکل رو آورده (صفحه ۴۰۹) و اینطور گفته که متغییر مستقل شرطی ند های (A,D) و (B,E) میشن اما توی پاسخنامه پارسه چیز دیگه ای گفته و گزینه ۴ رو صحیح گفته

در مورد سوال ۱۱۸ هم راهنمایی می خواستم و می خواستم بدونم چرا گزینه ۴ نمی تونه درست باشه ؟ یعنی هیچ وقت نمی تونیم یه مقدار ثابت رو به چیزی نسبت بدیم ؟!!؟!؟!!!!!!!!

[تصویر:  323371_l151fummy0tkp7i1726j.png]
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

shamim_70 پاسخ داده:

RE: سوال ۱۲۱ و ۱۱۸ آزمون ۵۰% دوم پارسه

سلام
طبق تعریفی ک کتاب کرده اینجوره:

ببینید دو گره زمانی مستقل از هم اند که هیچ مسیری بین اونها نباشه
الان بین A,Bشما نمی تونی مسیری پیدا کنی پس مستقل از هم هستند
ولی دو تا متغیر زمانی مستقل شرطی اند که مستقل از هم نیستند(یعنی یالی بین انها وجود داره)ولی با وجود یک گره دیگه این دوتاگره میتونن مستقل از هم بشن
مثلا A,D مستقل از هم نیستن چون یالی از Aبه Cوجود داره و از Cبه Dهم وجود داره..ولی وقتی ولی با دونستن همین Cدیگه این دوتا مستقل ازهم میشن

این دوتا تعریف رو خواستم اضافه کنم شاید بیشتر کمک کنه:

قسمت رابطه های استقلال شرطی اش رو بخون..میفهمی

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

ارسال:

saser پاسخ داده:

(۰۴ دى ۱۳۹۳ ۰۷:۵۰ ب.ظ)shamim_70 نوشته شده توسط:  سلام

ولی دو تا متغیر زمانی مستقل شرطی اند که مستقل از هم نیستند(یعنی یالی بین انها وجود داره)ولی با وجود یک گره دیگه این دوتاگره میتونن مستقل از هم بشن
مثلا A,D مستقل از هم نیستن چون یالی از Aبه Cوجود داره و از Cبه Dهم وجود داره..ولی وقتی ولی با دونستن همین Cدیگه این دوتا مستقل ازهم میشن

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

---------------------------------------
ممنون بابت جواب
پس یعنی طبق توضیخات شما گزینه ۴ درست میشه دیگه . نه؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

Hamzeh.S پاسخ داده:

(۰۴ دى ۱۳۹۳ ۰۷:۵۰ ب.ظ)shamim_70 نوشته شده توسط:  سلام

سلام.پس باتوجه به این توضیحات گزینه ۳ درست میشه.چون از E به D مسیری وجودنداره.

ارسال:

saser پاسخ داده:

(۰۴ دى ۱۳۹۳ ۱۰:۰۹ ب.ظ)King2 نوشته شده توسط:  
(04 دى ۱۳۹۳ ۰۷:۵۰ ب.ظ)shamim_70 نوشته شده توسط:  سلام

-----------------------------------
ایول پس پارسه اشتباه گفته من نمی فهمم پارسه چرا میگه ۴ !!!!!!! منم هر چی فکر میکنم میشه ۳ !!! Blush

ارسال:

Hamzeh.S پاسخ داده:

(۰۴ دى ۱۳۹۳ ۱۰:۲۱ ب.ظ)saser نوشته شده توسط:  
(04 دى ۱۳۹۳ ۱۰:۰۹ ب.ظ)King2 نوشته شده توسط:  
(04 دى ۱۳۹۳ ۰۷:۵۰ ب.ظ)shamim_70 نوشته شده توسط:  سلام

-----------------------------------
ایول پس پارسه اشتباه گفته من نمی فهمم پارسه چرا میگه ۴ !!!!!!! منم هر چی فکر میکنم میشه ۳ !!! Blush

به نظرمن که این طور میاد.من چاپ پنجم راهیان رودارم درصفحه ۴۲۳ نوشته که D و E مستقل اند.البته من به استنادحرف راهیان نگفتم بلکه باتوجه به تعریف گزینه ۳ به نظرم درسته.

۰
ارسال:

shamim_70 پاسخ داده:

چرا راهیان میگهAو Cبا وجودBمستقل شرطی میشن!
ازAبهCمسیر هست پس مستقل نیس ولی چی باعث میشه ک باوجودBمستقل میشن؟بدلیل اینکهBپدرAهست؟

فرستاده شده از SM-T211ِ من با Tapatalk

۰
ارسال:

saser پاسخ داده:

بچه ها کسی سوال ۱۱۸ نظری نداره چرا ۴ درست نمیشه ؟!؟!

ارسال:

Hamzeh.S پاسخ داده:

(۰۵ دى ۱۳۹۳ ۰۱:۳۴ ب.ظ)saser نوشته شده توسط:  بچه ها کسی سوال ۱۱۸ نظری نداره چرا ۴ درست نمیشه ؟!؟!

ببینید توی کتاب راهیان سه تانکته گفته که غلط بودن گزینه ۴ درهمونا هست.درسمت چپ علامت / فقط می تونیم متغیربیاریم.بنابراین یکسان سازی (Father(x و Ali نادرست است.اگر اشتباه نکنم گزینه ۳ صحیح است.

ارسال: #۱۰

Hamed_H8 پاسخ داده:

ببینید روال یکسان سازی به این صورته که برای دو عبارت باید یک لیست جانشینی تعیین بشه که با جاگذاری در هر دو عبارت اون دو رو یکسان و مساوی کنه .
در تمام منابع نکاتی برای انتخاب لیست جانشینی گفته شده . که چندتاش در این مثال باید مد نظر باشن .
۱) اینکه سمت چپ جانشینی نمیتونه ثابت یا تابع باشه ! (به عبارتی ثابت ها قابل جایگزینی با هیچ مقداری نیستند، همینطور عبارت تابع)
۲ ) یک متغیر نمی تواند دو مقدار بگیرد .

حالا من می خوام عبارت داده شده رو با عبارت گزینه ۴ یکسان سازی کنم :
همونطور که می بینیم عبارت اصلی دارای دو پارامتر هست . که به صورت تابع داده شدند . پس طبق قانون ۱ همین اول می فهمیم که خود اونها قابل قرار گرفتن در سمت چپ یکسان سازی نیستند ! حالا فقط در این عبارت متغیر های درون توابع هستند که می تونند با مقدار دیگری جایگزین بشن (در سمت چپ جایگزینی قرار بگیرند) . که با توجه به عبارت داده شده فقط ۱ متغیر اون هم x در عبارت وجود داره !
حالا باید دنبال گزینه ای بگردیم که حداقل یک متغیر تنها داشته باشه به طوری که پارامتر دوم عبارت اصلی یا همون (Mother(Reza به صورت کامل بتونه در اون متغیر جایگزین بشه .
با توجه به گزینه ۴ و پارامتر دومش یعنی z تا اینجا مشکلی نیست و ما می تونیم z رو با mother(reza جایگزین کنیم (به این صورت که متغیر در سمت چپ قرار می گیره و عبارت بعدی سمت راست ===> z \ mother(reza )
تا ا ینجا با این جایگزینی پارمتر دوم عبارت اصلی و همینطور پارامتر دوم عبارت گزینه ۴ با هم یکسان شدن !
حالا پارامترهای اول هر دو عبارت باقی می مونند که با یک نگاه می تونیم بفهمیم که هیچ جوری نمیشه اونا رو یکسان کرد ! چرا که در عبارت اول فقط x قابل جایگزینی هست که اونرو هرطور مقداردهی کنیم دردی رو دوا نخواهد کرد ! این طرف هم که ثابت Ali رو داریم که کلا طبق همون قانون اول کاری به کارش نمی تونیم داشته باشیم !
در نتیجه جایگزینی ما با شکست رو برو میشه !

اما اگه از قسمت دوم برای عبارت گزینه ۳ دنبال کنید . خواهیم دید که بعد از یکسان شدن پارامترهای دوم این دو عبارت با یکدیگر (جایگزینی y با mother(reza ) می تونیم برای پارامتر اول این دو عبارت جایگزینی x با father(Ali رو انتخاب کنیم ( x\Father(Ali ) تا هر دو عبارت در نهایت یکسان بشن !
و در آخر لیست جانشینی یا همون یکسان ساز عبارت اصلی و گزینه ۳ به اینصورت خواهد بود : { x\Father(Ali) , y\Mother(Reza }
که با جایگذاری در هر دو عبارت ، با هم یکسان خواهند شد .
ببخشید اگه طولانی شد Blush

ارسال: #۱۱

saser پاسخ داده:

(۰۵ دى ۱۳۹۳ ۰۳:۰۹ ب.ظ)Hamed_H8 نوشته شده توسط:  ببینید روال یکسان سازی به این صورته که برای دو عبارت باید یک لیست جانشینی تعیین بشه که با جاگذاری در هر دو عبارت اون دو رو یکسان و مساوی کنه .
در تمام منابع نکاتی برای انتخاب لیست جانشینی گفته شده . که چندتاش در این مثال باید مد نظر باشن .
۱) اینکه سمت چپ جانشینی نمیتونه ثابت یا تابع باشه ! (به عبارتی ثابت ها قابل جایگزینی با هیچ مقداری نیستند، همینطور عبارت تابع)
۲ ) یک متغیر نمی تواند دو مقدار بگیرد .

حالا من می خوام عبارت داده شده رو با عبارت گزینه ۴ یکسان سازی کنم :
همونطور که می بینیم عبارت اصلی دارای دو پارامتر هست . که به صورت تابع داده شدند . پس طبق قانون ۱ همین اول می فهمیم که خود اونها قابل قرار گرفتن در سمت چپ یکسان سازی نیستند ! حالا فقط در این عبارت متغیر های درون توابع هستند که می تونند با مقدار دیگری جایگزین بشن (در سمت چپ جایگزینی قرار بگیرند) . که با توجه به عبارت داده شده فقط ۱ متغیر اون هم x در عبارت وجود داره !
حالا باید دنبال گزینه ای بگردیم که حداقل یک متغیر تنها داشته باشه به طوری که پارامتر دوم عبارت اصلی یا همون (Mother(Reza به صورت کامل بتونه در اون متغیر جایگزین بشه .
با توجه به گزینه ۴ و پارامتر دومش یعنی z تا اینجا مشکلی نیست و ما می تونیم z رو با mother(reza جایگزین کنیم (به این صورت که متغیر در سمت چپ قرار می گیره و عبارت بعدی سمت راست ===> z \ mother(reza )
تا ا ینجا با این جایگزینی پارمتر دوم عبارت اصلی و همینطور پارامتر دوم عبارت گزینه ۴ با هم یکسان شدن !
حالا پارامترهای اول هر دو عبارت باقی می مونند که با یک نگاه می تونیم بفهمیم که هیچ جوری نمیشه اونا رو یکسان کرد ! چرا که در عبارت اول فقط x قابل جایگزینی هست که اونرو هرطور مقداردهی کنیم دردی رو دوا نخواهد کرد ! این طرف هم که ثابت Ali رو داریم که کلا طبق همون قانون اول کاری به کارش نمی تونیم داشته باشیم !
در نتیجه جایگزینی ما با شکست رو برو میشه !

اما اگه از قسمت دوم برای عبارت گزینه ۳ دنبال کنید . خواهیم دید که بعد از یکسان شدن پارامترهای دوم این دو عبارت با یکدیگر (جایگزینی y با mother(reza ) می تونیم برای پارامتر اول این دو عبارت جایگزینی x با father(Ali رو انتخاب کنیم ( x\Father(Ali ) تا هر دو عبارت در نهایت یکسان بشن !
و در آخر لیست جانشینی یا همون یکسان ساز عبارت اصلی و گزینه ۳ به اینصورت خواهد بود : { x\Father(Ali) , y\Mother(Reza }
که با جایگذاری در هر دو عبارت ، با هم یکسان خواهند شد .
ببخشید اگه طولانی شد Blush

-----------------------
خیلی جامع و کامل . مرسی

ارسال: #۱۲

حسین کاردان پاسخ داده:

(۰۵ دى ۱۳۹۳ ۰۱:۳۴ ب.ظ)saser نوشته شده توسط:  بچه ها کسی سوال ۱۱۸ نظری نداره چرا ۴ درست نمیشه ؟!؟!
غط.چوم بین DوE مسیر وجود نداره
پس از هم مستقل شرطی نیستند
درستش اینکه AوB از هم مستقلن و مستقل های شرطی هم دو تا داریم که Eنسبت هم AوB اونم نسبت به C
و D هم مثل شرایط بالا مستق شرطی هست
اما چون بین DوE مسیر وجود نداره پس از هم مستقل شرطی نیستن

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درخواست ارائه تکمیل ظرفیت دکتری نیمسال دوم دانشگاه ازاد alireza6660 ۱ ۳,۹۴۵ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
Smile فروش کتابهای دست دوم و ارزان آمادگی ارشد انفورماتیک پزشکی qizilbash ۱ ۴,۳۰۴ ۲۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: zeilabi69
  خرید کتابهای دست دوم پوران پژوهش همه دروس ارشد فناوری اطلاعات sherwod7 ۳ ۵,۲۳۲ ۲۱ دى ۱۳۹۸ ۰۸:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: roxana.r
  درج عبارت "نوبت دوم" در مدرک دکتری siiib70 ۳ ۳,۶۴۰ ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۲:۵۰ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  فروش کتابهای انفورماتیک پزشکی دست دوم sahar bano ۶ ۶,۲۵۶ ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: parya67
  فروش کتابهای ارشد کامپیوتر دست دوم و نو moni69 ۷ ۶,۴۵۸ ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: sevda_z13
  فروش کتابهای مهندسی کامپیوتر کنکور ارشد و منابع ، دسته دوم bf92149026 ۰ ۲,۰۵۸ ۰۳ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: bf92149026
  مقایسه آزمون های کارشناسی ارشد مدرسان شریف با پارسه و دیگر موسسات abbas1368 ۱۸ ۲۴,۷۴۱ ۰۳ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: spiritual
  سوال در مورد منبع و دروس آزمون استخدامی mostafa272 ۳ ۴,۵۰۷ ۰۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷ ق.ظ
آخرین ارسال: majidnourirad10
  سهمیه شاگرد اولی برای رشته ی دوم rezasys ۰ ۱,۷۳۵ ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۲۵ ب.ظ
آخرین ارسال: rezasys

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close