زمان کنونی: ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۶:۰۷ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تشخیص وقوع بن بست Deadlock

ارسال:

joyebright پرسیده:

تشخیص وقوع بن بست Deadlock

سام دوستان یه سوال ضمیمه کردم کسی می تونه بهم بگه چرا بن بست تو این شکل رخ نمی ده ;
من خودم به این صورت تجزیه تحلیل کردم ;
۱/P1 منبع R1 را درخواست می کند.
۲/P2 منیع R1 را دارد.
۳/P3 منبع R1 را دارد.

با این سه تا نتیجه بن بست رخ می ده ! در قسمت حلقه مشکلی ندارم
مرسی

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

Aliteh پاسخ داده:

RE: تشخیص وقوع بن بست Deadlock

بن بست رخ نمیده ، چون به عنوان مثال P2 در حال حاظر منبع R1 رو در اختیار داره ولی برای ادامه کارش نیاز به منبع دیگه ایی نداره در نتیجه در نهایت کارش تموم میشه و منبع R1 رو رها میکنه پس حالا P1 می تونه منبع R1 رو در اختیار بگیره و چون هر دو منبع مورد نیازش و داره می تونه کارش رو انجام بده ، و سپس R1 و R2 رو رها میکنه و به همین ترتیب میشه برای P4 و P3 اظهار نظر کرد

نکته کلیدی اینه که به طور کلی بن بست وقتی رخ میده که فرآیند ۱ در حال حاظر منبع A را در اختیار داره و برای ادامه فعالیتش منبع B رو می خواد که متاسفانه منبع B در اختیار فرایند ۲ هست و فرایند دوم هم برای ادامه کارش منبع A رو میخواد که در اختیار فرایند ۱ هست در نتیجه هر دو فرایند منبعی رو میخوان که در اختیار فرایند دیگری هست

ولی در شکل شما میبینیم که فرایند P2 و P4 برای ادامه فعالیتشان نیاز به منبع دیگری ندارند پس در نهایت این دو فرایند می توانند کارشان را تمام کنن و منابع در اختیارشان را آزاد کنند

ارسال:

joyebright پاسخ داده:

(۰۷ آذر ۱۳۹۳ ۰۸:۱۴ ب.ظ)Aliteh نوشته شده توسط:  بن بست رخ نمیده ، چون به عنوان مثال P2 در حال حاظر منبع R1 رو در اختیار داره ولی برای ادامه کارش نیاز به منبع دیگه ایی نداره در نتیجه در نهایت کارش تموم میشه و منبع R1 رو رها میکنه پس حالا P1 می تونه منبع R1 رو در اختیار بگیره و چون هر دو منبع مورد نیازش و داره می تونه کارش رو انجام بده ، و سپس R1 و R2 رو رها میکنه و به همین ترتیب میشه برای P4 و P3 اظهار نظر کرد

نکته کلیدی اینه که به طور کلی بن بست وقتی رخ میده که فرآیند ۱ در حال حاظر منبع A را در اختیار داره و برای ادامه فعالیتش منبع B رو می خواد که متاسفانه منبع B در اختیار فرایند ۲ هست و فرایند دوم هم برای ادامه کارش منبع A رو میخواد که در اختیار فرایند ۱ هست در نتیجه هر دو فرایند منبعی رو میخوان که در اختیار فرایند دیگری هست

ولی در شکل شما میبینیم که فرایند P2 و P4 برای ادامه فعالیتشان نیاز به منبع دیگری ندارند پس در نهایت این دو فرایند می توانند کارشان را تمام کنن و منابع در اختیارشان را آزاد کنند
مرسی ممنونم ، آیا استدلال هایی که من کردم درسته ؟ و شما از کجا می دوند کار فرایند ها تمام می شوند تضمینی بابت concurrent بودن آنها وجود ندارد که!
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

Aliteh پاسخ داده:

(۰۷ آذر ۱۳۹۳ ۰۹:۳۱ ب.ظ)joyebright نوشته شده توسط:  مرسی ممنونم ، آیا استدلال هایی که من کردم درسته ؟ و آیا شما از کجا می دوند کار فرایند ها تمتم می شوند تضمینی بابت concurrent بودن آنها وجود ندارد که!
اصولا بن بست یکی از مهمترین مشکلات هم روندی فرایند ها و نخ هاست ، اگر فرایند ها هم روند نباشند و یک برنامه اجرا بشود تا خاتمه نیابد برنامه های دیگه نتونن اجرا بشن که دیگر بن بستی وجود ندارد ، توی سیستم های تک برنامه گی اصلا بن بست نیست ،

استدلالتون در مورد تخصیص منابع به فرایند ها درست هست ولی استدلالتون در مورد وقوع بن بست اشتباه است ، آیا فرایند P2 که تمام منابع مورد نیازش رو در اختیار داره نمی تونه خاتمه بیابد؟

ارسال:

joyebright پاسخ داده:

(۰۸ آذر ۱۳۹۳ ۰۱:۱۳ ق.ظ)Aliteh نوشته شده توسط:  
(07 آذر ۱۳۹۳ ۰۹:۳۱ ب.ظ)joyebright نوشته شده توسط:  مرسی ممنونم ، آیا استدلال هایی که من کردم درسته ؟ و آیا شما از کجا می دوند کار فرایند ها تمتم می شوند تضمینی بابت concurrent بودن آنها وجود ندارد که!
اصولا بن بست یکی از مهمترین مشکلات هم روندی فرایند ها و نخ هاست ، اگر فرایند ها هم روند نباشند و یک برنامه اجرا بشود تا خاتمه نیابد برنامه های دیگه نتونن اجرا بشن که دیگر بن بستی وجود ندارد ، توی سیستم های تک برنامه گی اصلا بن بست نیست ،

استدلالتون در مورد تخصیص منابع به فرایند ها درست هست ولی استدلالتون در مورد وقوع بن بست اشتباه است ، آیا فرایند P2 که تمام منابع مورد نیازش رو در اختیار داره نمی تونه خاتمه بیابد؟
می تونه خاتمه پیدا کنه ; یعنی شما میگید همه ی فرایندها با هم شروع می شوند و باهم هم به اتمام می رند درسته؟

ارسال:

Aliteh پاسخ داده:

(۰۸ آذر ۱۳۹۳ ۰۹:۱۰ ق.ظ)joyebright نوشته شده توسط:  می تونه خاتمه پیدا کنه ; یعنی شما میگید همه ی فرایندها با هم شروع می شوند و باهم هم به اتمام می رند درسته؟

نه ، منظورم اینه که بین فرایندها تعویض متن اتفاق میوفته

ارسال:

joyebright پاسخ داده:

(۰۸ آذر ۱۳۹۳ ۱۰:۲۶ ق.ظ)Aliteh نوشته شده توسط:  
(08 آذر ۱۳۹۳ ۰۹:۱۰ ق.ظ)joyebright نوشته شده توسط:  می تونه خاتمه پیدا کنه ; یعنی شما میگید همه ی فرایندها با هم شروع می شوند و باهم هم به اتمام می رند درسته؟

نه ، منظورم اینه که بین فرایندها تعویض متن اتفاق میوفته

گرفتم چی شد ، ممنونم ، امیدوارم همیشه موفق باشید.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تشخیص گوگل مپس با Live View AR برای مکان دقیق elecomco ۱ ۳,۹۳۲ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: kooshaideal1
  تشخیص خطا در تحلیلگر لغوی یا نحوی zahra2012 ۵ ۷,۸۱۰ ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ ۰۴:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: tohid.salmani
  تشخیص کاراکتر با شبکه عصبی safoora s ۴ ۳,۸۰۶ ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: kilookiloo
  تشخیص دو قضیه از هم Mr.R3ZA ۵ ۵,۰۱۷ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۲:۱۴ ق.ظ
آخرین ارسال: pioneer01
  بن بست کامپیوتر ۹۵ Hopegod ۱۶ ۱۲,۹۰۴ ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۸:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mahshid_dd
  تشخیص گروه در شبکه های اجتماعی osho ۴۸ ۳۱,۶۱۱ ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ ۰۷:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: atahmasebi
Exclamation تشخیص نوع زبان و گرامر به صورت تستی و سریع kamran_maneshtir ۰ ۲,۰۸۹ ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ ۰۷:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: kamran_maneshtir
  تشخیص توالی پذیر نمایی (VSS) jumper ۰ ۱,۴۵۲ ۲۴ دى ۱۳۹۶ ۱۰:۱۹ ق.ظ
آخرین ارسال: jumper
  تشخیص بیت باارزش-مدارات ترتیبی Sepideh96 ۱ ۱,۶۶۳ ۳۰ آذر ۱۳۹۶ ۱۲:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: msour44
  ژورنال پردازش تصویر و تشخیص الگو Skyrim ۱ ۳,۶۳۳ ۱۷ آذر ۱۳۹۶ ۰۱:۱۸ ق.ظ
آخرین ارسال: مهتاب ع

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close