زمان کنونی: ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۰۵ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

نمایش عدد در سیستم ممیز شناور

ارسال:

sam_17 پرسیده:

نمایش عدد در سیستم ممیز شناور

سلام
یه سوال هست که اشکال دارم توش ممنون میشم کسی راهنمایی کنه:

سوال: در یک سیستم اعداد ممیز شناور توان به صورت بایاس شده و مانتیس به صورت مقدار علامت ذخیره میگردد. اگر از ۳ بیت برای توان و ۱۲ بیت برای مانتیس به عنوان رقم مبنای ۱۶ به شکل نرمال شده و یک بیت برای علامت استفاده شود عدد ۱۱۱۰۱۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ نشان دهنده چه عددی است؟

ادامه سوال و جواب رو به صورت عکس گذاشتم. فقط سوال من اینه که چرا در جواب، پایه عدد ۲ شده؟ مگه عدد مبنای ۱۰ رو به دست نیاورده؟ در مبنای ۱۰ مگه پایه اعداد ممیز شناور ۱۰ نیست؟

[تصویر:  316851_2jbpjzo.jpg]
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

golche70 پاسخ داده:

RE: نمایش عدد در سیستم ممیز شناور

خب به نظرم یه سوال سر راست رو طراح پیچونده! شما خودت داری میبینی رشته صفر و یک توی عکس باینری هست. مبنا ۱۶ یا ده نیست. ساده بگیرید! چون ممیز شناور در مبنای دو داده شده, ما هم در مبنای دو محاسبات رو انجام دادیم و پایه به همین علت ۲ شده.

هر وقت ممیز شناورتون ارقام ۸ و۹ وA و این چیزا داشت اون وقت در محاسبه حتما باید پایه ۱۶ (به توان مثلا همین ۶-۴ که حساب کرده ) بگذارید.

بازم ابهامی سوالی بود بفرمایید. ببخشید من همین قدر متوجه شدم
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تغییرات کتاب سیستم عامل جدید سیستم عامل sima84 ۱ ۲,۵۸۲ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  تعداد روش های نوشتن عدد n ss311 ۲ ۳,۰۳۵ ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
Question یافتن دو عدد پیچیدگی زمانی O(n) porseshgar ۲ ۳,۵۷۳ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: porseshgar
Sad پیدا کردن xای که حاصل جمع دو عدد Sanazzz ۳ ۳,۲۳۴ ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ ۰۳:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  نمایش سایت hosseini25 ۰ ۱,۹۹۷ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۱:۱۷ ق.ظ
آخرین ارسال: hosseini25
Question کدام یکی ؟ سیستم عامل مقسمی یا سیستم عامل موسوی طیبی (پوران پژوهش) javad94 ۲۲ ۲۴,۶۳۷ ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ ۰۲:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: agha_Yahya
  ۳ کتاب مرجع برای تجزیه تحلیل سیستم شغل تحلیل گر سیستم hadiranji ۱ ۳,۸۱۵ ۲۰ دى ۱۳۹۶ ۱۱:۴۱ ق.ظ
آخرین ارسال: Mahla_EEL
  آیا می توان فقط رشته شناور را انتخاب کرد ؟ moh3n.cinema ۷ ۱۵,۱۷۸ ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ۱۱:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: cyprus
  سیستم عامل و مقاله سیستم عامل morweb ۱ ۳,۱۲۱ ۱۲ مهر ۱۳۹۶ ۰۱:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: gncooeler
  مرجع امتحان "تجزیه تحلیل سیستم ها " برای "کارشناس تحلیلگر سیستم" hadiranji ۰ ۳,۰۳۷ ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: hadiranji

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close