زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۱:۳۲ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

کنکور ۸۶-همگرایی روش تکرار ساده

ارسال:

unicornux پرسیده:

کنکور ۸۶-همگرایی روش تکرار ساده

دوستان این چرا گزینه ۱ نمیشه؟ مگه نباید مشتق گرفت مساوی ۰ قرار داد؟
بیشترین همگرایی حتما ۲ هستش؟
یعنی اگه ۲ تا گزینه همگراییشون ۲ باشه چیکار باید کرد؟

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

Riemann پاسخ داده:

RE: همگرایی روش تکرار ساده - کنکور ۸۶ - علوم کامپیوتر ولی به محاسباتم ربط داره!

با سلام!

اگر مشتق یک رابطه [tex]g^{(m)}(p) \ne 0[/tex] باشد و r ریشه ما میباشد انگاه مرتبه همگرایی از مرتبه m هستش.

گزینه های ۱ و ۲ و۳ مشتقشون به ازای r صفر نمیشن یعنی خطی هستن، هر چند به نظر من گزینه ۱ کلا غلط هست چون حد بالاش کمتر از ۱ نیست. ولی گزینه ۴ رو اگه شما مشتق بگیری داری :
[tex]g'(p) = \frac{6p(p^3 p-1)}{(3p^2 1)^2}[/tex] که همون طور که میبینید این صفر میشه که یعنی از ۱ بیشتر و از بقیه سریع تره! نکتش اینه که خود تابع رو توی مشتق بوجود اومده که میشه بدون حل فهمید که مشتق هم صفر میشه چون g(p) = 0 هستش اگه p ریشمون باشه.

ارسال:

unicornux پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۰۴ ب.ظ)Riemann نوشته شده توسط:  خودمم هم شک کردم! از اون سوالاست! آخه معمولا این تیپ سوالا با اون چیزایی که گفتم همیشه میشه زدشون.
ولی ...
گزینه اول که فکر کنم نمیشه چون قدر مطلق ۲x توی بازه ۰ تا ۱ از ۱ کمتر نیست
اگه گه [tex]g'(x)= 0[/tex] بود پس خطی نیست ، باید واسه مشتق دوم هم چک کنیم، همینطور پیش میریم تا به ازای یک مشتقی ۰ نشه که اون میشه همگراییش.
راه حل اینجور سوالا رو تقریبا بلدم اما این سوال داره اذیت میکنه!
پاک کردم!
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

Riemann پاسخ داده:

به جون بچم من این سوال رو قبلا حل کرده بودم!

ارسال:

unicornux پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۱۷ ب.ظ)Riemann نوشته شده توسط:  به جون بچم من این سوال رو قبلا حل کرده بودم!

خب حالا به اون بچه چیکار داری؟Big Grin (حیف خانواده رد میشهBig Grin)

اگه دوباره حل کردی بی نصیبمون نزار ، مرسی : ))

۰
ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

من فقط تونستم ۱ و ۳ را رد کنم
گزینه ۱ و۳ را وقتی مشتق میگیری و مقدار ۰ و ۱ توش میذاری ، قدرمطلق مقدار بدست اومده از یک بیشتر میشه و همگرا نیستند
شرط همگرایی روش تکرار ساده این بود g(x) = x باشه ، قدر مطلق مشتق g باید کمتر از یک باشه

گزینه ۲ و۴ مشتقاشون توی بازه ۰و۱ بیشتر از یک نمیشه ولی اینکه کدومش همگرا تر هست را نمیدونم

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۰۴ ب.ظ)Riemann نوشته شده توسط:  با سلام!

اگر مشتق یک رابطه [tex]g^{(m)}® \ne 0[/tex] باشد و r ریشه ما میباشد انگاه مرتبه همگرایی از مرتبه m هستش.

گزینه های ۱ و ۲ و۳ مشتقشون به ازای r صفر نمیشن یعنی خطی هستن، هر چند به نظر من گزینه ۱ کلا غلط هست چون حد بالاش کمتر از ۱ نیست. ولی گزینه ۴ رو اگه شما مشتق بگیری داری :
[tex]g'® = \frac{6r(r^3 r-1)}{(3r^2 1)^2}[/tex] که همون طور که میبینید این صفر میشه که یعنی از ۱ بیشتر و از بقیه سریع تره! نکتش اینه که خود تابع رو توی مشتق بوجود اومده که میشه بدون حل فهمید که مشتق هم صفر میشه چون g® = 0 هستش اگه r ریشمون باشه.
مطمئنی که مشتق G باید به ازای ریشه صفر بشه ؟؟؟
من تا یادمه این رابطه صفر میشد که g® - r = 0
معمولا واسه همگرایی مشتق g را میگیرم و بررسی میکنیم که مقدارش توی بازه اطراف ریشه بیشتر از یک نشه

ارسال:

unicornux پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۳:۲۱ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  من فقط تونستم ۱ و ۳ را رد کنم
گزینه ۱ و۳ را وقتی مشتق میگیری و مقدار ۰ و ۱ توش میذاری ، قدرمطلق مقدار بدست اومده از یک بیشتر میشه و همگرا نیستند
شرط همگرایی روش تکرار ساده این بود g(x) = x باشه ، قدر مطلق مشتق g باید کمتر از یک باشه

گزینه ۲ و۴ مشتقاشون توی بازه ۰و۱ بیشتر از یک نمیشه ولی اینکه کدومش همگرا تر هست را نمیدونم

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۰۴ ب.ظ)Riemann نوشته شده توسط:  با سلام!

اگر مشتق یک رابطه [tex]g^{(m)}® \ne 0[/tex] باشد و r ریشه ما میباشد انگاه مرتبه همگرایی از مرتبه m هستش.

[tex]g'® = \frac{6r(r^3 r-1)}{(3r^2 1)^2}[/tex] که همون طور که میبینید این صفر میشه که یعنی از ۱ بیشتر و از بقیه سریع تره! نکتش اینه که خود تابع رو توی مشتق بوجود اومده که میشه بدون حل فهمید که مشتق هم صفر میشه چون g® = 0 هستش اگه r ریشمون باشه.
مطمئنی که مشتق G باید به ازای ریشه صفر بشه ؟؟؟
من تا یادمه این رابطه صفر میشد که g® - r = 0
معمولا واسه همگرایی مشتق g را میگیرم و بررسی میکنیم که مقدارش توی بازه اطراف ریشه بیشتر از یک نشه

اینی که گفتی و من یادم نیست. من میدونم r ریشه تابع تو بازه مونه که باید به ازاش قدر مطلق مشتق g کوچیکتر از یک بشه.

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۳:۴۰ ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  اینی که گفتی و من یادم نیست. من میدونم r ریشه تابع تو بازه مونه که باید به ازاش قدر مطلق مشتق g کوچیکتر از یک بشه.
اونکه درسته ، و مربوط به شرط همگرایی روش تکرار ساده است
ولی این دوستمون مشتق گرفته و گفته به ازای ریشه مقدارش باید صفر بشه، که من بعید میدونم اینجوری باشه . یا بهتر بگم که تا حالا اینو نشنیده بودم

۰
ارسال:

unicornux پاسخ داده:

Re: RE: همگرایی روش تکرار ساده - کنکور ۸۶ - علوم کامپیوتر ولی به محاسباتم ربط داره!

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۳:۵۰ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۲ ۰۳:۴۰ ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  اینی که گفتی و من یادم نیست. من میدونم r ریشه تابع تو بازه مونه که باید به ازاش قدر مطلق مشتق g کوچیکتر از یک بشه.
اونکه درسته ، و مربوط به شرط همگرایی روش تکرار ساده است
ولی این دوستمون مشتق گرفته و گفته به ازای ریشه مقدارش باید صفر بشه، که من بعید میدونم اینجوری باشه . یا بهتر بگم که تا حالا اینو نشنیده بودم

آها آره ، این و من تو مقسمی دیدم که گفت چون مشتق g به ازای ریشه میشه ۰ پس همگرایی از درجه ۲ هستش،

Sent from my ME172V using Tapatalk

۰
ارسال: #۱۰

izadan11 پاسخ داده:

RE: کنکور ۸۶-همگرایی روش تکرار ساده

مشتق که بگیری فقط گزینه ی ۲ شرط همگرایی داره

ارسال: #۱۱

azarakhsh1986 پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۳۷ ب.ظ)izadan11 نوشته شده توسط:  مشتق که بگیری فقط گزینه ی ۲ شرط همگرایی داره

۴ میشه ولی جواب گویاااExclamation

ارسال: #۱۲

izadan11 پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۴۴ ب.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۳۷ ب.ظ)izadan11 نوشته شده توسط:  مشتق که بگیری فقط گزینه ی ۲ شرط همگرایی داره

کاغذ در دسترس نبود ذهنی مشتق گرفتم شاید اشتباه کردمTongue
ولی فکر کنم هر کدوم مشتقش فاصله ی کمتری با صفر داره جواب میشه

ارسال: #۱۳

Riemann پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۰۳ ب.ظ)izadan11 نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۴۴ ب.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۳۷ ب.ظ)izadan11 نوشته شده توسط:  مشتق که بگیری فقط گزینه ی ۲ شرط همگرایی داره

کاغذ در دسترس نبود ذهنی مشتق گرفتم شاید اشتباه کردمTongue
ولی فکر کنم هر کدوم مشتقش فاصله ی کمتری با صفر داره جواب میشه

هر کدومشون مشتق دومشون صفر نشه همگرایی در نتیجه سرعتش بیشتره که فقط گزینه ۴ مشتقش صفر نمیشه و مرتبش از ۲ بیشتره.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تعداد روش های نوشتن عدد n ss311 ۲ ۲,۹۵۴ ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
Exclamation ترکیبات با تکرار m_maj2004 ۱ ۱,۶۲۰ ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: BBumir
  مشاوره روش تحقیق و تحلیل آماری sirvan.t ۰ ۱,۹۰۸ ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۵۹ ق.ظ
آخرین ارسال: sirvan.t
  ساختمان داده پوران، فصل اول، راهنمایی برای حل یک مثال ساده marvelous ۲ ۲,۶۲۰ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  روش برنامه نویسی پویا برای حل فروشنده دوره گرد Mohammad WR10 ۶ ۱۰,۲۸۰ ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ ۰۶:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Shadik
  مباحث آزاد آزمون دکترا ۹۸ (قبل ار کنکور-بعد از کنکور) taha.maten ۰ ۲,۱۰۲ ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: taha.maten
  روش به طرح درخت پیش ترتیب با آرایش داده شده porseshgar ۶ ۶,۰۳۱ ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ۰۸:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: porseshgar
  روش اپلای کردن فایل patch به برنامه ای در لینوکس hanie_M ۱ ۲,۲۶۷ ۲۳ دى ۱۳۹۷ ۰۴:۰۶ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  روش های تولید محتوا برای سایت melinaa ۰ ۱,۹۵۶ ۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۳۵ ق.ظ
آخرین ارسال: melinaa
Photo ساده سازی عبارت منظم etedadi ۰ ۱,۷۸۷ ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: etedadi

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close