زمان کنونی: ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۱۹ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

صحت زبان های منظم

ارسال:

masoudkhan پرسیده:

صحت زبان های منظم

[tex]L(G)=\left \{ a^*b^* \right \}[/tex]
این یک عبارت منظم برای زبان زیر هست که در پایین گرامر و زبانش رو نوشتم ایا اینی که من نوشتم درست هستم برای رشته با معکوسه خودش؟
یه سوال دیگم هم اینه که در این گرامر در قسمت دوم یک B جدا هست که فکر کنم این منظم بودن رو زیر سوال میبره درسته؟
[tex]A\rightarrow abA|B,B\rightarrow baB|\lambda \Rightarrow L(G)=\left \{ w w^{R}: n\geq 0 \right \}[/tex]

==============
دو تا سوال در این گرامر داشتم
ایا این زبان منظم هست
من فکر می کنم باشه چون همه متغییر‌ها در سمت راست هستند فقط نکته ای که برام مبهمه اینه که در این گرامر ایا وجود دو تا متغییر در کنار هم ایرادی نداره ؟
[tex]s\rightarrow aA ,A\rightarrow aAB|\lambda ,B\rightarrow abB|aB|\lambda[/tex]
========
به نظرم در قسمت دوم به خاطر وجود A در وسط قانون تولید بنابراین این گرامر منظم نیست درسته؟
[tex]S\rightarrow aAB , A\rightarrow aAb|\lambda ,B\rightarrow b[/tex]

۰
ارسال:

ف.ش پاسخ داده:

RE: صحت زبان های منظم

الف)

رشته abba رو در نظر بگیرید [tex]ww^{R}[/tex] هست برای نوشتن گرامر برای این زبان باید گرامر رو به این صورت بنویسید:

[tex]S\rightarrow aSa|bSb|\lambda[/tex]

منظم نیست چون به حافظه نیاز داریم و به پشته.
گرامری منظم است که یا خطی راست باشد یا خطی چپ.

ب) قسمت فرمهای نرمال رو مطالعه بفرمایید.

ج) منظم نیست
[tex]A\rightarrow aAb[/tex]

نیاز به پشته داریم یعنی حافظه. شبیه [tex]a^{n}b^{n}[/tex]
[tex]A\rightarrow aAb[/tex]

مانند [tex]A\rightarrow aC[/tex]
[tex]C\rightarrow Ab[/tex]

است که میبینیم نه خطی راست است نه خطی چپ پس گرامر منظم نیست.

۰
ارسال:

mfXpert پاسخ داده:

صحت زبان های منظم

masoudkhan عزیز،
قوانین گرامرهای منظم دارای یک تعریف مشخص هستن و با دیدن قوانین یه گرامر میشه تعیین کرد که آیا این گرامر منظم هست یا نه.مثلا در کتاب لینز گرامرهای منظم به دو دسته‌ی گرامرهای خطی چپ و خطی راست تقسیم میشن.شما کافیه تا شکل کلی قواعد این گرامرها رو بدونید تا در عرض سه شماره منظم بودن یا نبودن یه گرامر رو تشخیص بدید

۰
ارسال:

behdad پاسخ داده:

صحت زبان های منظم

سلام
بچه‌ها واقعا خیلی خوبه که به سوالهایی که پرسیده میشه این قدر توجه میکنید و کامل پاسخ میدین. من به نوبه خودم ازتون تشکر می کنم.
می خواستم بگم تو گرامری که afagh1389 توضیح دادن [tex]a|b[/tex] باید حذف بشه.
امیدوارم سوء برداشت نشه، قصد بی ادبی نداشتم فقط میخواستم دوستانی که این تاپیکو می خونن به اشتباه نیفتن.
masoudkhan اول سوالتون یه زبان نوشتین ([tex]L(G)={a*b*}[/tex]) که من ربطشو با بقیه سوالاتون پیدا نمیکنم.

ارسال:

masoudkhan پاسخ داده:

(۱۷ خرداد ۱۳۹۰ ۰۸:۵۱ ق.ظ)behdad نوشته شده توسط:  سلام
بچه‌ها واقعا خیلی خوبه که به سوالهایی که پرسیده میشه این قدر توجه میکنید و کامل پاسخ میدین. من به نوبه خودم ازتون تشکر می کنم.
می خواستم بگم تو گرامری که afagh1389 توضیح دادن [tex]a|b[/tex] باید حذف بشه.
امیدوارم سوء برداشت نشه، قصد بی ادبی نداشتم فقط میخواستم دوستانی که این تاپیکو می خونن به اشتباه نیفتن.
masoudkhan اول سوالتون یه زبان نوشتین ([tex]L(G)={a*b*}[/tex]) که من ربطشو با بقیه سوالاتون پیدا نمیکنم.

از همه دوستان ممنونم
بله اون قوانین رو خوندم منظورم یا خطی راست یا خطی چپ
در رابطه با اخرین موضوع یعنی
[tex]a^*b^*[/tex]
یعنی هر چقدر a و بعدش هر چقدر b خوب این نوشته من نوعی عبارت منظم هست درسته
حالا می تونیم بگیم که این عبارت منظم هست و یک زبان منظم رو ایجاد می کنه
اما نکته من اینجاست فرمول بالایی یعنی
[tex]a^*b^*[/tex]
با
[tex]a^nb^n‌: n\geq 0[/tex]

چه فرقی می کنن هر دو یکی هستند بنابراین می تونیم بگیم هر دو منظم هستند ایا این برداشت من درست هست؟

و سوال بعدیم در رابهط با گرامر دومین سوالم هست که داره یک زبان که رشته رو با معکوسش داره میسازه هست که در قانون اولش نوشته شده
[tex]A\rightarrow abA|B[/tex]
ایا این B موجب میشه بتونیم بگیم که این B گرامر رو نامنظم می کنه ؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

ف.ش پاسخ داده:

ممنون آقا بهداد بابت تذکرتون

من خیلی بی دقت هستم توی کنکور هم خیلی بی دقتی کردم Sad

این a,b رو که نوشته بودم به این خاطر بود که یک لحظه با [tex]w=w^{R}[/tex]

اشتباه گرفتم!!!!

۰
ارسال:

masoudkhan پاسخ داده:

صحت زبان های منظم

من مشکل در این بود که فکر می کردم هر چقدر a خونده بشه همون قدر هم b خونده میشه یعنی حساب کردم که * در هر دو تاشون برابره که به نظر اشتباه من غلط بوده
مرسی افاق جان

ارسال:

ف.ش پاسخ داده:

(۱۷ خرداد ۱۳۹۰ ۰۱:۴۷ ب.ظ)masoudkhan نوشته شده توسط:  من مشکل در این بود که فکر می کردم هر چقدر a خونده بشه همون قدر هم b خونده میشه یعنی حساب کردم که * در هر دو تاشون برابره که به نظر اشتباه من غلط بوده
مرسی افاق جان
بله درسته مشکلتون همین جا بود Smile

a* یعنی یک طوقه با برچسب a که طوقه کنترل شده نیست و هر تعدادی a میشه باهاش تولید کرد.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۵۶۵ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  گرامر زبان انگلیسی:صفت های ed و ing دار cyruskingsolomon ۳ ۲,۷۰۵ ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ ۰۶:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  گرامر منظم Sanazzz ۶ ۶,۲۹۳ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۴:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
Photo ساده سازی عبارت منظم etedadi ۰ ۱,۸۵۵ ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: etedadi
  روش مناسب من کدام است؟ ۸ تا از بهترین روش های یادگیری لغات زبان انگلیسی moeintnt ۰ ۱,۸۰۶ ۳۰ دى ۱۳۹۶ ۰۸:۲۵ ب.ظ
آخرین ارسال: moeintnt
  عبارت منظم fsmtnc ۱ ۱,۹۵۶ ۲۱ دى ۱۳۹۶ ۰۶:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: msour44
  گرامر منظم fsmtnc ۲ ۲,۷۶۳ ۱۴ دى ۱۳۹۶ ۱۱:۵۷ ق.ظ
آخرین ارسال: fsmtnc
  معرفی دیکشنری برای زبان های آلمانی و فرانسه roozbeh.rahmani ۰ ۲,۱۰۹ ۰۵ دى ۱۳۹۶ ۰۳:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: roozbeh.rahmani
  آمار کتاب و نگرانی درباره صحت آن H-Arshad ۱ ۱۹ ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ۰۸:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: tiran22
  تست های گرامر زبان عمومی ارشد (با پاسخ های تشریحی) ali.arr74 ۰ ۲,۶۵۵ ۱۳ مهر ۱۳۹۶ ۰۱:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: ali.arr74

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close