زمان کنونی: ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۶:۳۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

زبان های منظم و مستقل از متن

ارسال:

masoudkhan پرسیده:

سلام دوستان
یه سوال در رابطه با زبان های منظم و مستقل از متن دارم
در مورد زبان های منظم باید تنها یک متغییر در سمت راست قانون تولید باشه درسته؟ در این صورت اگر گرامری دارای ۲ تا متغییر در سمت راست بود باید بگیم که منظم نیست درسته؟

در رابطه با مستقل از متن می دونیم که هر زبان منظم مستقل از متنه
و اینکه برای تولید یک زبان مستقل ار متن اگر گرامر در سمت راست خود دارای x که از اجتماع پایانه‌ها با متغییر‌ها بود می گوییم گرامر مستقل از متن است و زبان مستقل از متن را پیاده سازی می کند مثل یک رشته با معکوسش
حالا سوالم اینه که از کجا متوجه بشم که یک زبان مستقل از متن نیست با ذکر مثال لطفا
Jooybari، در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۰۴ ب.ظ برای این مطلب یک پانوشت گذاشته است:

سلام. استدلال اولشون اشتباهه. S->aSb|ab منظم نیست. درضمن S->SS|a هم منظمه.

۰
ارسال:

behdad پاسخ داده:

اگر اون زبان رو بتونی با pda یا dpda طراحی کنی مستقل از متنه و اگه نتونی مستقل از متن نیست، مثلا وقتی که برای پیاده سازی به بیش از یک پشته نیاز داریم
مثال: [tex]a^{n}b^{n}c^{n}[/tex]

برای اثباتش هم میشه از لم پامپینگ استفاده کرد.

این رو هم اضافه کنم که زبانهای مستقل از متن مثل زبانهای منظم نیستن که طبق یک قانون خاص (فقط یک متغیر سمت راست) بشه از روی قیافه اونها حدس زد، برای مستقل از متن باید حداقل در ذهنتون سعی کنید اون رو با push down طراحی کنید. اگه راهی برای طراحی اون پیدا شد که هیچی، نشد میشه گفت زبان منظم نیست.

۰
ارسال:

ف.ش پاسخ داده:

اگر بتونی برای یک زبان DFA یا NFA رسم کنی اون زبان منظم هست.

۰
ارسال:

اکتیو پاسخ داده:

سلام.اولین ارسالم به مانشت رو اینجا انجام میدم.علاوه بر توضیحان بالا من اضافه میکنم که:
به نظرمن گاهی از طریق رسم pda میفهمیم مستقل از متنه و گاهی هم از این طریق که در نهایت پشته خالی باشه که به نظر من در صورتی که زبانی رو داشته باشیم از ظاهر زبان اگر تمرین خوب کرده باشیم میشه تشخیص داد که استفاده از پشته اش خالی میشه در نهایت
مثلا a^n b^n رو در نظر داشته باشین که با خواندن a در پشته A قرار میدیم و با خوندن ورودی از پشتهAرا برمیداریم پس پشته خالی شد این راحتتره تا رسمه PDA
میتونین این موضوع رو در مورد مثالهای زیر هم بفهمین:
a^n b c^n یا a^n b^m c^m d^n ودر مورد این مثال این تصور اشتباهه که در پشته وقتی به d میرسیم دیگه به a دسترسی نداریم چون bوc گذاشنها و برداشتهاشون در استک رو پشت سرهم انجام دادن و بعد از هر c که Aگذاشتیم سریعd میاد و ماAرا برمیداریم پس dبه aدسترسی داره و برای ایندو هم Bرا میگذاریم و برمیداریم پس پشته خالی میشه.
مثالی که گفتم از کتاب اکبری است این دقیقا همون چیزیست کهBEHDAD فرمودن

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۵۶۵ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  گرامر زبان انگلیسی:صفت های ed و ing دار cyruskingsolomon ۳ ۲,۷۰۶ ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ ۰۶:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  متن به هم ریخته در نرم افزار Notepad HAMID3F ۱۵ ۲۱,۳۶۵ ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: rezasedghi100
  منبع متناسب با شرایط کسانی که قصد تغییر رشته دارند MrBob ۷ ۵,۵۴۲ ۱۶ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  گرامر منظم Sanazzz ۶ ۶,۲۹۳ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۴:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  گرامر مستقل از متن Sanazzz ۴ ۵,۰۰۲ ۱۲ دى ۱۳۹۷ ۰۹:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  متن ایمیل برای نویسنده مقاله Iran2014 ۲ ۳,۱۹۵ ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: Iran2014
Photo ساده سازی عبارت منظم etedadi ۰ ۱,۸۵۶ ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: etedadi
  متن کاوی zorro ۰ ۱,۷۲۷ ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ۰۷:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: zorro
  روش مناسب من کدام است؟ ۸ تا از بهترین روش های یادگیری لغات زبان انگلیسی moeintnt ۰ ۱,۸۰۸ ۳۰ دى ۱۳۹۶ ۰۸:۲۵ ب.ظ
آخرین ارسال: moeintnt

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close