زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۳۸ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

حدکثر فرکانس در سوال سال ۸۹

ارسال:

zahra2012 پرسیده:

حدکثر فرکانس در سوال سال ۸۹

سوالم اینه که مگه این طور نیست که حداکثر فرکانس مربوط کوتاهترین مسیر در مدار هست که تغییر ورودی روی خروجی تاثیر میزاره چرا تو این سوال فقط یک فلیپ فلاپ رو گرفته مگه ورودی حتما از هر دو خروجی نمی گذره میشه توضیح بدین من این جور سوال رو مشکل دارم Huh

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

mahsalove پاسخ داده:

RE: حدکثر فرکانس در سوال سال ۸۹

سلام
اینو دکتر یوسفی سر کلاس برای ما حل کردنBig Grin
اینجا باید پریود کلاک رو در نظر بگیریم به این صورت:
فرض می کنیم لبه مثبت را به فلیپ فلاپ ها زده ایم حالا باید ببینیم تا لبه مثبت بعدی حداقل چقدر باید صبر کنیم تا ورودی دو فلیپ فلاپ آماده شود.
بین هر دو لبه مثبت باید آنقدر فاصله باشد تا ورودی همه فلیپ فلاپ ها آماده شود.با آمدن اولین لبه پس از ۱۰ ns فلیپ فلاپ ها خروجی می دهند و چون زمان logic داده نشده آن را برابر صفر یا بسیار ناچیز در نظر می گیریم پس بعد از ۱۰ ns خروجی هر دو فلیپ فلاپ مشخص می شود و بعد از آن ۱۵ ns زمان احتیاج است تا تثبیت(تنظیم شود).تاخیر logic چون داده نشده ناچیز یا برابر صفر در نظر می گیریم.
پس کلا :زمان ( اینجور سوالها ) برابر است با:
تاخیر انتشار فلیپ فلاپ+تاخیر انتشار logic+زمان تنظیم یا setup
۱۰+۰+۱۵=۲۵ns
پس بعد از ۲۵ns می توان کلاک بعدی را زد.
یعنی بعد از این مدت زمان می توان کلاک بعدی را زد.پس فرکانس می شه۱/۲۵ ( ۱/ns واحدش GHZ است) که در واقع
۱/(۲۵*۱۰^-۹)=۱/۲۵*۱۰^۹=۰/۰۴*۱۰^۹=۴*۱۰^-۲*۱۰^۹=۴*۱۰^۷=۴۰*۱۰^۶=۴۰MHZ(نمی دانم چرا فونت اینجا اینجوریه چپ و راستشو عوض کنید من بلد نیستم!یعنی از راست بخوانیدBig Grin)
همچنین از زمان th صرفنظر می شود چون توسط tpd پوشش داده می شود.
در واقع کلاک را زمانی بزن که مطمئن باشی ورودی فلیپ فلاپ حاضر است.
در حقیقت با زمان آماده سازی و نگهداری ورودی مشخص می شود که مدت زمان قبل و بعد کلاک را نشان می دهد و با زمان تاخیر انتشار خروجی مشخص می شود که بعد از لبه کلاک + زمان تثبیت ورودی یا setup که بعد از کلاک می آید ,مشخص می شود و زمان آماده سازی قبل از لبه کلاک هم نیاز است تا ورودی در این مدت آماده شود.(البته این یه چیز کلی نیست باید به زمان های داده شده و فلیپ فلاپ ها و گیت ها هم توجه کنید که زمان تاخیر ها هم را می پوشانند یا نه یا به چه منوال باید حساب شوند!با کشیدن لبه های کلاک و ورودی , خروجی میتوانید این کارو انجام بدید و ببینید چقدر زمان لازم است تا خروجی آماده شود.)
اگه این سوالو درک کرده باشید بقیه اینجور سوالها رو هم می توانید جواب بدید.
موفق باشید.....

ارسال:

zahra2012 پاسخ داده:

(۱۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۴۱ ب.ظ)mahsalove نوشته شده توسط:  سلام
اینو دکتر یوسفی سر کلاس برای ما حل کردنBig Grin
اینجا باید پریود کلاک رو در نظر بگیریم به این صورت:
فرض می کنیم لبه مثبت را به فلیپ فلاپ ها زده ایم حالا باید ببینیم تا لبه مثبت بعدی حداقل چقدر باید صبر کنیم تا ورودی دو فلیپ فلاپ آماده شود.
بین هر دو لبه مثبت باید آنقدر فاصله باشد تا ورودی همه فلیپ فلاپ ها آماده شود.با آمدن اولین لبه پس از ۱۰ ns فلیپ فلاپ ها خروجی می دهند و چون زمان logic داده نشده آن را برابر صفر یا بسیار ناچیز در نظر می گیریم پس بعد از ۱۰ ns خروجی هر دو فلیپ فلاپ مشخص می شود و بعد از آن ۱۵ ns زمان احتیاج است تا تثبیت(تنظیم شود).تاخیر logic چون داده نشده ناچیز یا برابر صفر در نظر می گیریم.
پس کلا :زمان ( اینجور سوالها ) برابر است با:
تاخیر انتشار فلیپ فلاپ+تاخیر انتشار logic+زمان تنظیم یا setup
۱۰+۰+۱۵=۲۵ns
پس بعد از ۲۵ns می توان کلاک بعدی را زد.
یعنی بعد از این مدت زمان می توان کلاک بعدی را زد.پس فرکانس می شه۱/۲۵ ( ۱/ns واحدش GHZ است) که در واقع
۱/(۲۵*۱۰^-۹)=۱/۲۵*۱۰^۹=۰/۰۴*۱۰^۹=۴*۱۰^-۲*۱۰^۹=۴*۱۰^۷=۴۰*۱۰^۶=۴۰MHZ(نمی دانم چرا فونت اینجا اینجوریه چپ و راستشو عوض کنید من بلد نیستم!یعنی از راست بخوانیدBig Grin)
همچنین از زمان th صرفنظر می شود چون توسط tpd پوشش داده می شود.
در واقع کلاک را زمانی بزن که مطمئن باشی ورودی فلیپ فلاپ حاضر است.
در حقیقت با زمان آماده سازی و نگهداری ورودی مشخص می شود که مدت زمان قبل و بعد کلاک را نشان می دهد و با زمان تاخیر انتشار خروجی مشخص می شود که بعد از لبه کلاک + زمان تثبیت ورودی یا setup که بعد از کلاک می آید ,مشخص می شود و زمان آماده سازی قبل از لبه کلاک هم نیاز است تا ورودی در این مدت آماده شود.(البته این یه چیز کلی نیست باید به زمان های داده شده و فلیپ فلاپ ها و گیت ها هم توجه کنید که زمان تاخیر ها هم را می پوشانند یا نه یا به چه منوال باید حساب شوند!با کشیدن لبه های کلاک و ورودی , خروجی میتوانید این کارو انجام بدید و ببینید چقدر زمان لازم است تا خروجی آماده شود.)
اگه این سوالو درک کرده باشید بقیه اینجور سوالها رو هم می توانید جواب بدید.
موفق باشید.....

پس باید آنقدر صبر کنیم تا ورودی فلیپ فلاپ آماده بشه و نه خروجی همه فلیپفلاپها و چون تو این مدار ورودی دومین فلیپفلاپ از خروجی اولین فلیپفلاپ گرفته میشه و مقدار لاجیک هم ندادن ما این جور حساب می کنیم و اگر لاجیک هم مقدار داشت باید اونم جمع می کردیم و بعد فرکانس رو بدست می آوردیم .
تو این مثال حداقل فرکانس هم همین میشه درسته چون مسیر طولانی تر نداریم اگر داشتیم اون رو حساب می کردیم دسته؟

خیلی هم ممنون خیلی کامل گفتینShy
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

mahsalove پاسخ داده:

بله درسته یه سری به تست های کتاب دکتر یوسفی چاپ پوران بزنید و از رو تحلیل من یا خود ایشون پیش برید اگر مشکل دیگه ایم داشته باشید حل می شه!
ولی کاملا درست متوجه شدید!Big Grin

ارسال:

zahra2012 پاسخ داده:

(۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۰۰ ب.ظ)mahsalove نوشته شده توسط:  بله درسته یه سری به تست های کتاب دکتر یوسفی چاپ پوران بزنید و از رو تحلیل من یا خود ایشون پیش برید اگر مشکل دیگه ایم داشته باشید حل می شه!
ولی کاملا درست متوجه شدید!Big Grin

خیلی ممنون خوشالم بالاخره متوجه شدم چون بقیه هم تونستم حل کنم و این به خاطر کمک شما بود متاسفانه ایمیل برام نیومده بود و متوجه نشدم باز جواب دادین وگرنه زودتر تشکر می کردم خیلی لطف کردین Shy
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال ۸ دکتری علوم کامپیوتر سال ۹۴ ss311 ۲ ۳,۱۵۲ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  سوال مهندسی نرم افزار سال ۸۶(مهندسی نیازمندی ها) tarane1992 ۴ ۴,۸۷۲ ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ۰۲:۳۷ ق.ظ
آخرین ارسال: Bon_Nemesis
  سوال ۸۱ پایگاه داده فناوری اطلاعات سال ۹۴ LEA3C ۴ ۴,۳۶۹ ۰۴ شهریور ۱۳۹۶ ۰۲:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: great.ocean
  سوال اول گسسته ارشد آی تی سال ۹۵ Happiness.72 ۳ ۲,۵۹۰ ۲۸ تیر ۱۳۹۶ ۰۶:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Mehdi.Sarf
  ۱۸۰ معماری، ۷۷۹ هوش، ۵۸۹ نرم افزار، ۸۹۳ الگوریتم uzarcf ۲ ۳,۴۷۳ ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: f.amirdadi
  سوال ۱۰۴ سال ۹۵ : are consistency kilookiloo ۰ ۱,۳۵۱ ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۱:۱۱ ق.ظ
آخرین ارسال: kilookiloo
  سوال ۷۰ کنکور It سال ۹۰ fulgent ۲ ۲,۴۴۱ ۲۴ فروردین ۱۳۹۶ ۱۱:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: peace2013
  سوال ۴۶ گسسته کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر سال ۹۵ mhasa ۱۳ ۸,۶۴۷ ۱۲ فروردین ۱۳۹۶ ۰۱:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: ali.majed.ha
  سوال ۱۲ کنکور دکتری علوم کامپیوتر سال ۹۴ ss311 ۲ ۱,۶۱۶ ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ۰۳:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Jooybari
  سوال ۵ کنکور دکتری علوم کامپیوتر سال ۹۳ ss311 ۱ ۱,۳۷۱ ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ ۱۰:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: Jooybari

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close