زمان کنونی: ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۰:۱۷ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

به وجود نیامدن ضربه در دو سر کلید( مدار مرتبه دو)

ارسال:

nazanin_sh پرسیده:

به وجود نیامدن ضربه در دو سر کلید( مدار مرتبه دو)

سلام

این سوال برای اینکه دو سر کلید ضربه ایجاد نشه شرط [tex]i_{L_{1}}=-i_{L_{2}}[/tex] گرفته. ولی در این صورت فقط جریان شاخه ای که شامل کلید هست ۰ میشه. یعنی ولتاژ دو سر مقاومت همون شاخه صفر میشه. اما اگه یک KVL برای حلقه بزرگ بنویسیم میبینیم که ولتاژ دو سر ab تغییر میکنه . پس چطوری این شرط رو گذاشته؟
ممنون

موفق باشید

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

سودابه م پاسخ داده:

RE: به وجود نیامدن ضربه در دو سر کلید( مدار مرتبه دو)

(۰۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۰۹ ب.ظ)nazanin_sh نوشته شده توسط:  سلام

این سوال برای اینکه دو سر کلید ضربه ایجاد نشه شرط [tex]i_{L_{1}}=-i_{L_{2}}[/tex] گرفته. ولی در این صورت فقط جریان شاخه ای که شامل کلید هست ۰ میشه. یعنی ولتاژ دو سر مقاومت همون شاخه صفر میشه. اما اگه یک KVL برای حلقه بزرگ بنویسیم میبینیم که ولتاژ دو سر ab تغییر میکنه . پس چطوری این شرط رو گذاشته؟
ممنون

موفق باشید

خب ببین وقتی کلید باز میشه مثل اینه دو سر یه سیمو قطع کنیم. جریان نداره ولی دلیلی نداره ولتاژم نداشته باشه!!!!فرض کن یه منبع جریان صفر داری که میتونی ازش هر ولتاژی رو رد کنی......

ارسال:

nazanin_sh پاسخ داده:

(۰۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۶:۴۲ ب.ظ)سودابه م نوشته شده توسط:  خب ببین وقتی کلید باز میشه مثل اینه دو سر یه سیمو قطع کنیم. جریان نداره ولی دلیلی نداره ولتاژم نداشته باشه!!!!فرض کن یه منبع جریان صفر داری که میتونی ازش هر ولتاژی رو رد کنی......

آره خب این درسته. ولی منظور من اینه که این شرطی که در نظر گرفته معقول نیست [tex]i_{L_{1}}=-i_{L_{2}}[/tex]
چون نگذشتن جریان از شاخه دلیل بر تغییر نکردن ولتاژش نیست! پس چرا برای حل، اومده این شرط رو قرار داده؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

سودابه م پاسخ داده:

(۰۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۱۷ ق.ظ)nazanin_sh نوشته شده توسط:  
(01 بهمن ۱۳۹۲ ۰۶:۴۲ ب.ظ)سودابه م نوشته شده توسط:  خب ببین وقتی کلید باز میشه مثل اینه دو سر یه سیمو قطع کنیم. جریان نداره ولی دلیلی نداره ولتاژم نداشته باشه!!!!فرض کن یه منبع جریان صفر داری که میتونی ازش هر ولتاژی رو رد کنی......

آره خب این درسته. ولی منظور من اینه که این شرطی که در نظر گرفته معقول نیست [tex]i_{L_{1}}=-i_{L_{2}}[/tex]
چون نگذشتن جریان از شاخه دلیل بر تغییر نکردن ولتاژش نیست! پس چرا برای حل، اومده این شرط رو قرار داده؟

اولا این شرطو برای زمان های قبل از صفر گرفته. در لحظه صفر مثبت سلف ها مثل دوتا منبع جریان با جریان های اولیه عمل میکنند ولی دوتا استثنا داشتیم: ۱ - تابع ضربه باشه
۲- سلف متوالی باشه
بنابراین درست در لحضه صفرمثبت که کلید هم قطع شده(جریان شاخه کلید هم صفرشده ) برای اینکه انتقال جریان ناگهانی(همون تابع ضربه) بین دوتا سلف نداشته باشیم باید جریانشون از قبل باهم برابرشده باشه.

ارسال:

nazanin_sh پاسخ داده:

(۰۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۲۱ ب.ظ)سودابه م نوشته شده توسط:  اولا این شرطو برای زمان های قبل از صفر گرفته. در لحظه صفر مثبت سلف ها مثل دوتا منبع جریان با جریان های اولیه عمل میکنند ولی دوتا استثنا داشتیم: ۱ - تابع ضربه باشه
۲- سلف متوالی باشه
بنابراین درست در لحضه صفرمثبت که کلید هم قطع شده(جریان شاخه کلید هم صفرشده ) برای اینکه انتقال جریان ناگهانی(همون تابع ضربه) بین دوتا سلف نداشته باشیم باید جریانشون از قبل باهم برابرشده باشه.

خب اینجوری که توی سلف ها ضربه نداریم . باز چه ربطی به کلید دارهBig Grin
فکر کنم درکم دچار مشکل شده!

ممنون

ارسال:

سودابه م پاسخ داده:

(۰۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۴۳ ب.ظ)nazanin_sh نوشته شده توسط:  
(03 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۲۱ ب.ظ)سودابه م نوشته شده توسط:  اولا این شرطو برای زمان های قبل از صفر گرفته. در لحظه صفر مثبت سلف ها مثل دوتا منبع جریان با جریان های اولیه عمل میکنند ولی دوتا استثنا داشتیم: ۱ - تابع ضربه باشه
۲- سلف متوالی باشه

خب اینجوری که توی سلف ها ضربه نداریم . باز چه ربطی به کلید دارهBig Grin
فکر کنم درکم دچار مشکل شده!

ممنون

دوستان شاید مورد ازمنه نمیتونم خوب توضیح بدم.اول میشه بگین تابع ضربه یعنی چی؟یعنی کی تومدار میگیم ضربه به وجود آمده؟

ارسال:

nazanin_sh پاسخ داده:

(۰۳ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۴۳ ب.ظ)سودابه م نوشته شده توسط:  دوستان شاید مورد ازمنه نمیتونم خوب توضیح بدم.اول میشه بگین تابع ضربه یعنی چی؟یعنی کی تومدار میگیم ضربه به وجود آمده؟

ضربه در دو سر کلید، یعنی ولتاژ ناگهان تغییر مقدار بده . خب ولتاژ دو سر کلید باید قبل و بعد از باز شدن ثابت بمونه. من مشکلم اینه که نمیفهمم این شرط i1=-i2 چه ربطی به تغییر نکردن ولتاژ داره!Sad

ارسال:

سودابه م پاسخ داده:

(۰۴ بهمن ۱۳۹۲ ۰۶:۵۲ ب.ظ)nazanin_sh نوشته شده توسط:  
(03 بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۴۳ ب.ظ)سودابه م نوشته شده توسط:  دوستان شاید مورد ازمنه نمیتونم خوب توضیح بدم.اول میشه بگین تابع ضربه یعنی چی؟یعنی کی تومدار میگیم ضربه به وجود آمده؟

ضربه در دو سر کلید، یعنی ولتاژ ناگهان تغییر مقدار بده . خب ولتاژ دو سر کلید باید قبل و بعد از باز شدن ثابت بمونه. من مشکلم اینه که نمیفهمم این شرط i1=-i2 چه ربطی به تغییر نکردن ولتاژ داره!Sad

خب حالا بگو ببینم افت ولتاژی که دو سر کلید ایجاد میشه ناشی ازچیه؟می خوام گام به گام بریم به جواب برسیمSmile

۰
ارسال:

nazanin_sh پاسخ داده:

خیلی ممنون بابت صبوریتونSmile

خب من فکر میکنم به دلیل تغییرات ولتاژی که در حلقه سمت راست به وجود میاد

ارسال: #۱۰

سودابه م پاسخ داده:

(۰۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۰۴ ب.ظ)nazanin_sh نوشته شده توسط:  خیلی ممنون بابت صبوریتونSmile

خب من فکر میکنم به دلیل تغییرات ولتاژی که در حلقه سمت راست به وجود میاد

دقیقا جوابت درسته!!!! خب حالا بگو در چه شرایطی جریان های اولیه سلف و یا ولتاژ اولیه خازن بدون تغییر می مونه؟
یک نکته : همونطور که تو مدار۲ هم قسمت معادلات حالت خوندیم باید, تاکید میکنم باید, پارامترهای مدار رو بر اساس جریان های سلف و یا ولتاژهای خازن ها بنویسی

ارسال: #۱۱

nazanin_sh پاسخ داده:

(۰۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۴۹ ب.ظ)سودابه م نوشته شده توسط:  دقیقا جوابت درسته!!!! خب حالا بگو در چه شرایطی جریان های اولیه سلف و یا ولتاژ اولیه خازن بدون تغییر می مونه؟
یک نکته : همونطور که تو مدار۲ هم قسمت معادلات حالت خوندیم باید, تاکید میکنم باید, پارامترهای مدار رو بر اساس جریان های سلف و یا ولتاژهای خازن ها بنویسی
من نرم افزاری هستم، مدار ۲ نداشتمHuh

در صورتی که ضربه یا دوسلف سری یا دو خازن موازی (شایدم برعکسSmile ) نداشته باشیم ،اگه اشتباه نکنم

ارسال: #۱۲

سودابه م پاسخ داده:

(۰۵ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۴۲ ب.ظ)nazanin_sh نوشته شده توسط:  
(04 بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۴۹ ب.ظ)سودابه م نوشته شده توسط:  دقیقا جوابت درسته!!!! خب حالا بگو در چه شرایطی جریان های اولیه سلف و یا ولتاژ اولیه خازن بدون تغییر می مونه؟
من نرم افزاری هستم، مدار ۲ نداشتمHuh

در صورتی که ضربه یا دوسلف سری یا دو خازن موازی (شایدم برعکسSmile ) نداشته باشیم ،اگه اشتباه نکنم

خب این جوابتم درستهSmile حالا که مدار۲ نداشتی پس اون نکته ای که گفتمو یادت باشه خب؟ثانیا اگه تو سوالات مدار فرضی رو بیان کرد ما برمینای اون فرض سوالو حل میکنیم یعنی مطمئنیم ضربه نداریم و سلف متوالی هم نداریم پس جریان های سلف هامون قبل از صفر و بعد از صفر باهم برابرند.ببین تو جواب آمده برای جریان های سلف معادلات رابطه بی نهایته رو نوشته(سلف ها اتصال کوتاه و جریان هر شاخه رو بدست آورده) تا اینجا درست؟
حالا میگیم با قطع کلید جریان شاخه کلید برابر ۰ میشه پس توی مدار فرض کن فقط قسمت راست تو داری.یک KCL او گره مشترک بزنی چی در میاد؟شکلشو برات فرستادم.امیدوارم با توضیحاتی که برات فرستادم قانع بشیSmile

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال: #۱۳

nazanin_sh پاسخ داده:

(۰۵ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۳۰ ب.ظ)سودابه م نوشته شده توسط:  خب این جوابتم درستهSmile حالا که مدار۲ نداشتی پس اون نکته ای که گفتمو یادت باشه خب؟ثانیا اگه تو سوالات مدار فرضی رو بیان کرد ما برمینای اون فرض سوالو حل میکنیم یعنی مطمئنیم ضربه نداریم و سلف متوالی هم نداریم پس جریان های سلف هامون قبل از صفر و بعد از صفر باهم برابرند.ببین تو جواب آمده برای جریان های سلف معادلات رابطه بی نهایته رو نوشته(سلف ها اتصال کوتاه و جریان هر شاخه رو بدست آورده) تا اینجا درست؟
حالا میگیم با قطع کلید جریان شاخه کلید برابر ۰ میشه پس توی مدار فرض کن فقط قسمت راست تو داری.یک KCL او گره مشترک بزنی چی در میاد؟شکلشو برات فرستادم.امیدوارم با توضیحاتی که برات فرستادم قانع بشیSmile

یک دنیا ممنونم
امیدوارم سر جلسه کنکور خداوند بهت توجه وبژه داشته باشه دوست عزیز...آمین

بازم ممنونم

ارسال: #۱۴

سودابه م پاسخ داده:

(۰۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۳:۵۲ ب.ظ)nazanin_sh نوشته شده توسط:  
(05 بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۳۰ ب.ظ)سودابه م نوشته شده توسط:  خب این جوابتم درستهSmile حالا که مدار۲ نداشتی پس اون نکته ای که گفتمو یادت باشه خب؟ثانیا اگه تو سوالات مدار فرضی رو بیان کرد ما برمینای اون فرض سوالو حل میکنیم یعنی مطمئنیم ضربه نداریم و سلف متوالی هم نداریم پس جریان های سلف هامون قبل از صفر و بعد از صفر باهم برابرند.ببین تو جواب آمده برای جریان های سلف معادلات رابطه بی نهایته رو نوشته(سلف ها اتصال کوتاه و جریان هر شاخه رو بدست آورده) تا اینجا درست؟

یک دنیا ممنونم
امیدوارم سر جلسه کنکور خداوند بهت توجه وبژه داشته باشه دوست عزیز...آمین

بازم ممنونم

خواهش میکنم گلم ! متوجه شدی؟Smile

ارسال: #۱۵

nazanin_sh پاسخ داده:

(۰۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۶:۵۴ ب.ظ)سودابه م نوشته شده توسط:  خواهش میکنم گلم ! متوجه شدی؟Smile

بهههههههله مرسیییییییییییییSmile
برات آرزوی موفقیت میکنم

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ازدواج دور از جوانان، جوانان دور از ازدواج (هرچه می خواهد دل تنگت بگو...) morweb ۲,۶۹۵ ۶۲۲,۳۲۹ ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ ۰۷:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: gogooli
  جزوه ی خلاصه مدار های منطقی HamidReza1 ۰ ۷۴۷ ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ ۱۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
Exclamation سلام لطفاً یکی به من بگه مرتبه زمانی ها چطوری به log تبدیل میشن فرمول داره؟؟ Azadam ۶ ۴,۰۳۴ ۰۶ دى ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Soldier's life
  مرتبه ایجاد درخت rad.bahar ۱ ۳,۱۰۰ ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: rad.bahar
  مرتبه شبه کد rad.bahar ۱ ۲,۱۰۱ ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: BBumir
  حل مساله مرتبه زمانی حلقه های تو در تو sarashahi ۱۶ ۲۱,۴۷۰ ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ۰۱:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: gillda
  مرتبه زمانی Sanazzz ۱۷ ۱۹,۵۷۴ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  رسم مدار انکدر ۴ به ۲ moslemrahmati ۰ ۱,۷۰۷ ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ ۰۲:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: moslemrahmati
  جزوه ی خلاصه ی درس مدار منطقی HamidReza1 ۱ ۲,۸۴۰ ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ ۰۲:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  منبع خوب برای تست مدار منطقی marvelous ۴ ۴,۴۴۳ ۱۵ دى ۱۳۹۸ ۰۷:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: The BesT

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close