زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۳۸ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال گسسته از کنکور پارسه قسمت شمارش

ارسال:

mahsalove پرسیده:

سوال گسسته از کنکور پارسه قسمت شمارش

در صورتی که a_n تعداد کلمات n حرفی با حروف a,bو cباشد که در آن ها هر حرف a حداقل با یک حرف b مجاور است رابطه بازگشتی برای a_n معادل کدام یک از گزینه های زیر است؟
ج:
a_n+1=2a_n+a_n-1+2a_n-2

a_n:یعنی a اندیس n

ممنون میشم یکی این ج را به صورت تشریحی یا با یک عکس یا شکلی توضیح بده ج پارسه رو من گذاشتم ولی به صورت ریاضی گفته من متوجه نمی شم مخصوصا اون قسمت ۲a_n-2 را که چرا اضافه کرده ممنون میشم اگه کسی توضیح واضح تری داره بگه!ممنون.

۰
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

RE: سوال گسسته از کنکور پارسه قسمت شمارش

سلام. اینجا یه دنباله جدید تعریف کرده که حل مسئله رو یکم پیچونده. رشته های این مجموعه بطول n به یکی از سمبلهای a,b,c ختم میشن:
تعداد رشته هایی که به c ختم میشن برابر رشته های بطول n-1 خواهد بود که آخرش c قرار میدیم. [tex](a_{n-1})[/tex]
** تعداد رشته هایی که با a ختم میشن برابر رشته های بطول n-2 خواهد بود که آخرش ba قرار میدیم بعلاوه رشته هایی که به a بدون b ختم میشوند. [tex](a_{n-2} ...)[/tex]
تعداد رشته هایی که به b ختم میشن برابر مجموع حالت های زیر میشه:
رشته های بطول n-1 که آخرش b قرار میدیم. [tex](a_{n-1})[/tex]
رشته های بطول n-2 که به a ختم میشن و آخرش ab قرار میدیم. [tex](a_{n-4})[/tex]
رشته های بطول n-2 که به c ختم میشن و آخرش ab قرار میدیم. [tex](a_{n-3})[/tex]
جواب میشه همون جواب پارسه [tex]a_n=2a_{n-1} a_{n-2} 2a_{n-3}[/tex].

اشتباهم توی عدم شمارش رشته هایی بود که خودشون جزء زبان نیستن ولی با قرار دادن b در آخرشون جزء زبان میشن. روش پارسه مطمئن تر بود. یعنی بهتر بود از دنباله b استفاده میکردم.

روش پارسه:
در تعریف a:
[tex]b_{n-1}[/tex] برای تعداد رشته هایی که به a ختم میشن.
[tex]b_{n}[/tex] برای تعداد رشته هایی که به b ختم میشن.
[tex]a_{n-1}[/tex] برای تعداد رشته هایی که به c ختم میشن.
در تعریف b:
[tex]a_{n-2}[/tex] برای تعداد رشته هایی که حرف یکی مونده به آخرشون a هست.
[tex]b_{n-1}[/tex] برای تعداد رشته هایی که حرف یکی مونده به آخرشون b هست.
[tex]a_{n-2}[/tex] برای تعداد رشته هایی که حرف یکی مونده به آخرشون c هست.

از تفریق دو رابطه به [tex]2b_n=a_n-a_{n-1} 2a_{n-2}[/tex] میرسیم. با جایگزینی مقادیر به [tex]a_n=2a_{n-1} a_{n-2} 2a_{n-3}[/tex] میرسیم.

بابت پاسخ اولیه اشتباهم عذرخواهی میکنم.
موفق باشید.

(۱۹ دى ۱۳۹۲ ۰۹:۴۲ ب.ظ)wokesh نوشته شده توسط:  اگر خانه آخر a نباشد (یعنی b یا c باشد) ، (a(n-1 خانه بعدی باید حالت مسئله را داشته باشند

اگه حرف آخر b باشد تعداد حالت از جمله n-1 بیشتر خواهد بود. به رشته cab دقت کنید. ca جزء جمله n-1ام نیست.

(۱۹ دى ۱۳۹۲ ۰۹:۴۲ ب.ظ)wokesh نوشته شده توسط:  ...اگر خانه آخر a باشد و خانه قبل از آن a یا c باشد (a(n-2 خانه بعدی باید حالت مسئله داشته باشند...

این حالت کاملاً اشتباهه. حرف قبل از a فقط میتونه b باشه.

(۱۹ دى ۱۳۹۲ ۰۹:۴۲ ب.ظ)wokesh نوشته شده توسط:  ...اگر خانه آخر a باشد و خانه قبل از آن b باشد در دیگر خانه هیچ محدودیتی نداریم و به [تصویر:  gif.download?3%5E%7Bn-2%7D] طریق میتوانیم آنرا پر کنیم....

اینجا هم محدودیت داریم. باید جمله n-2 رو قرار بدید.

ارسال:

mahsalove پاسخ داده:

(۲۰ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۱۲ ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. اینجا یه دنباله جدید تعریف کرده که حل مسئله رو یکم پیچونده. رشته های این مجموعه بطول n به یکی از سمبلهای a,b,c ختم میشن:
تعداد رشته هایی که به c ختم میشن برابر رشته های بطول n-1 خواهد بود که آخرش c قرار میدیم. [tex](a_{n-1})[/tex]
تعداد رشته هایی که با a ختم میشن برابر رشته های بطول n-2 خواهد بود که آخرش ba قرار میدیم. [tex](a_{n-2})[/tex]
جواب میشه [tex]a_n=2a_{n-1} a_{n-2} a_{n-3} a_{n-4}[/tex].

پارسه روش درستی انتخاب کرد ولی رابطه بازگشتی b رو به اشتباه بدست آورد. رابطه بازگشتی [tex]b_n=a_{n-2} b_{n-1} b_{n-2}[/tex] میشه.

موفق باشید.

(۱۹ دى ۱۳۹۲ ۰۹:۴۲ ب.ظ)wokesh نوشته شده توسط:  اگر خانه آخر a نباشد (یعنی b یا c باشد) ، (a(n-1 خانه بعدی باید حالت مسئله را داشته باشند

اگه حرف آخر b باشد تعداد حالت از جمله n-1 بیشتر خواهد بود. به رشته cab دقت کنید. ca جزء جمله n-1ام نیست.

(۱۹ دى ۱۳۹۲ ۰۹:۴۲ ب.ظ)wokesh نوشته شده توسط:  ...اگر خانه آخر a باشد و خانه قبل از آن a یا c باشد (a(n-2 خانه بعدی باید حالت مسئله داشته باشند...

این حالت کاملاً اشتباهه. حرف قبل از a فقط میتونه b باشه.

(۱۹ دى ۱۳۹۲ ۰۹:۴۲ ب.ظ)wokesh نوشته شده توسط:  ...اگر خانه آخر a باشد و خانه قبل از آن b باشد در دیگر خانه هیچ محدودیتی نداریم و به [تصویر:  gif.download?3%5E%7Bn-2%7D] طریق میتوانیم آنرا پر کنیم....

اینجا هم محدودیت داریم. باید جمله n-2 رو قرار بدید.

خوب اگه هر کی بخواهد یه ج بده که نمیشه چون از نظر منم یه ج دیگه میتونه داشته باشه!
۲ حالت با b یا c تموم میشه پس روی بقیه بازگشت میزنیم!میشه ۲a_n-1
حالا اگر آخریش a باشه باید قبلش حتما b باشه پس رو a_n-2 بازگشت میزنیم!
یعنی a_n=2a_n-1+a_n-2
که ج من تو گزینه ها هست ولی ج که شما دادید نیست!
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

wokesh پاسخ داده:

(۲۰ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۱۲ ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. اینجا یه دنباله جدید تعریف کرده که حل مسئله رو یکم پیچونده. رشته های این مجموعه بطول n به یکی از سمبلهای a,b,c ختم میشن:
تعداد رشته هایی که با a ختم میشن برابر رشته های بطول n-2 خواهد بود که آخرش ba قرار میدیم. [tex](a_{n-2})[/tex]
جواب میشه [tex]a_n=2a_{n-1} a_{n-2} a_{n-3} a_{n-4}[/tex].

پارسه روش درستی انتخاب کرد ولی رابطه بازگشتی b رو به اشتباه بدست آورد. رابطه بازگشتی [tex]b_n=a_{n-2} b_{n-1} b_{n-2}[/tex] میشه.

موفق باشید.

آنوقت معادله شما برای ۳=n چه جوابی میدهد؟ به نظرم برای آن جواب صفر میدهد که واضح است که اشتباه است.

ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

(۲۰ دى ۱۳۹۲ ۰۱:۵۷ ق.ظ)wokesh نوشته شده توسط:  
آنوقت معادله شما برای ۳=n چه جوابی میدهد؟ به نظرم برای آن جواب صفر میدهد که واضح است که اشتباه است.

به ازای n=0 برابر ۱
به ازای n=1 برابر ۲
به ازای n=2 برابر ۶
به ازای n=3 برابر ۱۶
به ازای nهای بزرگتر از ۳ از رابطه استفاده میشه. به تعداد اختلاف جملات اندیس به مقدار اولیه نیاز داریم. بهتره که جمله چهارم رو هم دستی محاسبه کنیم و برای مقدار بازگشتی از جمله ۰ام استفاده نکنیم.

(۲۰ دى ۱۳۹۲ ۰۱:۱۰ ق.ظ)mahsalove نوشته شده توسط:  خوب اگه هر کی بخواهد یه ج بده که نمیشه چون از نظر منم یه ج دیگه میتونه داشته باشه!
۲ حالت با b یا c تموم میشه پس روی بقیه بازگشت میزنیم!میشه ۲a_n-1
حالا اگر آخریش a باشه باید قبلش حتما b باشه پس رو a_n-2 بازگشت میزنیم!
یعنی a_n=2a_n-1+a_n-2
که ج من تو گزینه ها هست ولی ج که شما دادید نیست!

من هم به همین جواب شما فکر کردم. مورد نقض این جواب رو هم گفتم. رشته cab جزء جواب برای حالات بطول ۳ هست ولی ca جزء حالات بطول ۲ نیست.

عذرخواهی میکنم. یه حالت رو درنظر نگرفته بودم که توی ارسال اولم ویرایش میکنم. با ** مشخص کردم. جواب پارسه درسته.

ارسال:

wokesh پاسخ داده:

(۱۹ دى ۱۳۹۲ ۰۸:۰۵ ب.ظ)mahsalove نوشته شده توسط:  در صورتی که a_n تعداد کلمات n حرفی با حروف a,bو cباشد که در آن ها هر حرف a حداقل با یک حرف b مجاور است رابطه بازگشتی برای a_n معادل کدام یک از گزینه های زیر است؟
ج:
a_n+1=2a_n+a_n-1+2a_n-2

a_n:یعنی a اندیس n

ممنون میشم یکی این ج را به صورت تشریحی یا با یک عکس یا شکلی توضیح بده ج پارسه رو من گذاشتم ولی به صورت ریاضی گفته من متوجه نمی شم مخصوصا اون قسمت ۲a_n-2 را که چرا اضافه کرده ممنون میشم اگه کسی توضیح واضح تری داره بگه!ممنون.

به نظر من این حل پارسه اشتباهه. شایدم من اشتباه میکنم ولی من این جواب رو بدست آوردم
[تصویر:  gif.download?a_%7Bn%7D%3D2a_%7Bn-1%7D+2a...E%7Bn-2%7D]

اگر (a(n را تعداد حالتهایی در نظر بگیریم که در آن a و b کنار هم هستند داریم:
اگر خانه آخر a نباشد (یعنی b یا c باشد) ، (a(n-1 خانه بعدی باید حالت مسئله را داشته باشند
اگر خانه آخر a باشد و خانه قبل از آن a یا c باشد (a(n-2 خانه بعدی باید حالت مسئله داشته باشند
اگر خانه آخر a باشد و خانه قبل از آن b باشد در دیگر خانه هیچ محدودیتی نداریم و به [تصویر:  gif.download?3%5E%7Bn-2%7D] طریق میتوانیم آنرا پر کنیم. البته چون جای a و b میتواند عوض شود باید در ۲ ضرب کرد.
در مجموع همان میشود که آوردم.

امیدوارم بقیه دوستان هم کمک کنند تا به نتیجه برسیم

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  معرفی منبع مناسب برای ارشد گسسته saharitst ۲۱ ۲۴,۸۷۰ ۲۲ دى ۱۴۰۰ ۰۶:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: YasiAli
  ریاضی گسسته روزن ویرایش ۷ همراه با کتاب حل تمرین ها livestrong ۱۲ ۱۹,۷۱۲ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۴:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: raziyeh.karbasi
  مشکل در حل تست ۲۲ فصل اول کتاب گسسته یوسفی pure.yaser ۷ ۸,۵۰۲ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
Information فروش کتابهای گسسته گریمالدی ۴ جلد + راهنمای حل مسائل tabassomesayna ۱ ۳,۳۷۴ ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ ۰۴:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: tabassomesayna
  نکات کلیدی در چاپ کاتالوگ (قسمت اول) melinaa ۰ ۱,۷۸۴ ۰۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: melinaa
Heart منبع گسسته: گریمالدی یا روزن؟ AshkanAurum ۲ ۴,۰۹۷ ۲۸ تیر ۱۳۹۷ ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Sadra.T
  درخواست حل المسائل ویرایش سوم کتاب گسسته گریمالدی saharitst ۳ ۴,۵۵۱ ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ ۱۲:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: مهدیه۱۸
  تست ۸۸ علوم کامپیوتر فصل شمارش arefeh.hp ۵ ۴,۲۷۵ ۰۴ آذر ۱۳۹۶ ۰۶:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: Sepideh96
  ایا ریاضیات گسسته همون ساختمان گسسته هستش؟ چرا سنجش اسمش رو تغییر داده؟ ynsdamobb ۲ ۲,۲۵۰ ۲۷ مهر ۱۳۹۶ ۰۲:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: Jooybari
  یک سوال از ضریب جمله در فصل شمارش مه سااا ۱ ۱,۷۲۸ ۱۱ مهر ۱۳۹۶ ۱۱:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: Jooybari

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close