زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۵۵ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال فناوری اطلاعات ۸۷/ اگر بازیکن min عملی با سودمندی بیشتر انتخاب کند؟

ارسال:

zimenswall پرسیده:

سوال فناوری اطلاعات ۸۷/ اگر بازیکن min عملی با سودمندی بیشتر انتخاب کند؟

سلام

اول بگم من جستجو کردم این سوال تو انجمن ندیدم. بخاطر همین پرسیدم

سوال : اگر در یک بازی از الگوریتم minmax استفاده شود چه اتفاقی میافتد اگر بازیکن MIN در عمل گزینه ای را انتخاب کند که سودمندی بیشتری دارد؟
۱/ سودمندی MIN بیشتر خوهد شد و MIN برنده است
۲/ الگوریتم MINMAX در این قابل استفاده نیست و این الگوریتم با این فرض طراحی نشده است
۳/ در هر حالت سودمندی MAX کمتر از حالتی که MIN گزینه ای با سودمندی کمتر را انتخاب کند نیست
۴/ در هر حالت سودمندی MAX حداکثر بابر حالتی است که MIN گزینه ای با سودمندی کمتر را انتخاب میکند

در کتاب پوران زده گزینه ۲
ولی پارسه گفته گزینه ۳

حالا کدوم درسته ؟
در ضمن اگه MIN عملی با سودمندی کمتر انتخاب کنه باز هم اوضاع همینجوریه؟
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

itmanesh پاسخ داده:

RE: سوال فناوری اطلاعات ۸۷/ اگر بازیکن min عملی با سودمندی بیشتر انتخاب کند؟

در minmax مشکل max اینه که رقیبش مقادیر فرزندان اون رو که میتونستن بیشتر باشن، کم میکنه
حالا چه بهتر که min مقدار بزرگتری رو برای انتخاب در اختیار max میذاره - پس گزینه ۳ درستهWink

۰
ارسال:

mostafa2013 پاسخ داده:

(۲۴ شهریور ۱۳۹۲ ۰۸:۱۱ ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  سلام

سوال : اگر در یک بازی از الگوریتم minmax استفاده شود چه اتفاقی میافتد اگر بازیکن MIN در عمل گزینه ای را انتخاب کند که سودمندی بیشتری دارد؟
۲/ الگوریتم MINMAX در این قابل استفاده نیست و این الگوریتم با این فرض طراحی نشده است
۳/ در هر حالت سودمندی MAX کمتر از حالتی که MIN گزینه ای با سودمندی کمتر را انتخاب کند نیست
۴/ در هر حالت سودمندی MAX حداکثر بابر حالتی است که MIN گزینه ای با سودمندی کمتر را انتخاب میکند

ولی پارسه گفته گزینه ۳

حالا کدوم درسته ؟

گزینه ۳ درست است زیرا در این نوع تصمیم گیری برای max فرض بر این است که min بهینه عمل می کند. اما اگر min بهینه عمل نکرد می توان نشان داد که max نتیجه بهتری خواهد داشت و اگر min بهینه عمل کرد و سودمندی بیشتری داد max کمتر از سودمندی ان نخواهد داشت .

ارسال:

zimenswall پاسخ داده:

(۱۲ مهر ۱۳۹۲ ۰۳:۰۲ ب.ظ)mostafa2013 نوشته شده توسط:  
(24 شهریور ۱۳۹۲ ۰۸:۱۱ ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  سلام

ولی پارسه گفته گزینه ۳

حالا کدوم درسته ؟

گزینه ۳ درست است زیرا در این نوع تصمیم گیری برای max فرض بر این است که min بهینه عمل می کند. اما اگر min بهینه عمل نکرد می توان نشان داد که max نتیجه بهتری خواهد داشت و اگر min بهینه عمل کرد و سودمندی بیشتری داد max کمتر از سودمندی ان نخواهد داشت .

چه عجب، بالاخره یکی جواب داد. تشکر از آقا مصطفی.
فقط اون سوال آخری که گفتم انجام بشه اونوقت چی میشه؟ یعنی MIN عملی با سودمندی کمتر انتخاب کنه، آیا مشکل افق پیش میاد?
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

sahar_rostami2 پاسخ داده:

(۱۲ مهر ۱۳۹۲ ۰۳:۱۰ ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  
(12 مهر ۱۳۹۲ ۰۳:۰۲ ب.ظ)mostafa2013 نوشته شده توسط:  
(24 شهریور ۱۳۹۲ ۰۸:۱۱ ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  سلام

ولی پارسه گفته گزینه ۳

حالا کدوم درسته ؟

چه عجب، بالاخره یکی جواب داد. تشکر از آقا مصطفی.
فقط اون سوال آخری که گفتم انجام بشه اونوقت چی میشه؟ یعنی MIN عملی با سودمندی کمتر انتخاب کنه، آیا مشکل افق پیش میاد?

ببخشید این سواله منم هست مطمئنین گزینه ۳میشه؟

۰
ارسال:

zimenswall پاسخ داده:

فکر میکنم گزینه سه درس باشه ولی مطمئن نیستم . کس دیگه ای هم جوابی نداده که مطمئن باشیم

۰
ارسال:

g_monireh پاسخ داده:

امکانش هست اینطور تحلیل کنیم ؟
چون در minmax فرض شده min بهینه عمل کنه (بهترین عمل رو انتخاب کنه) ،‌پس بیشترین سعی خودش رو در کم کردن ارزش max میکنه. (ینی بیشتر از اون نمیتونه سودمندی بدست بیاره). حالا توی این تست سودمندی بیشتر از بهینه شده که این مخالف فرض الگوریتم minmax مبنی بر بهینه عمل کردن min میشه!
پس گزینه ۲ درسته

توی پوران نوشته:
الگوریتم minmax با فرض اینکه min بهترین عمل رو انتخاب کنه ،‌بهینه است. اما اگر حریف اینگونه عمل نکند سایر استراتژیها ممکن است بهتر عمل نمایند اگرچه آن استراتژی ها دیگر در مقابل حریفی که بهترین عمل را انتخاب میکند خوب عمل نمیکنند.

منکه گیج شدم اگر میشه بیشتر توضیح بدید.

ارسال:

zimenswall پاسخ داده:

(۱۶ آبان ۱۳۹۲ ۰۳:۳۱ ب.ظ)g_monireh نوشته شده توسط:  امکانش هست اینطور تحلیل کنیم ؟
چون در minmax فرض شده min بهینه عمل کنه (بهترین عمل رو انتخاب کنه) ،‌پس بیشترین سعی خودش رو در کم کردن ارزش max میکنه. (ینی بیشتر از اون نمیتونه سودمندی بدست بیاره). حالا توی این تست سودمندی بیشتر از بهینه شده که این مخالف فرض الگوریتم minmax مبنی بر بهینه عمل کردن min میشه!
پس گزینه ۲ درسته

توی پوران نوشته:
الگوریتم minmax با فرض اینکه min بهترین عمل رو انتخاب کنه ،‌بهینه است. اما اگر حریف اینگونه عمل نکند سایر استراتژیها ممکن است بهتر عمل نمایند اگرچه آن استراتژی ها دیگر در مقابل حریفی که بهترین عمل را انتخاب میکند خوب عمل نمیکنند.

من خودم مطمئن نیستم ولی همونطور که گفته شده اگر حریف بهینه عمل نکنه ، MinMax خوب جواب نمیده. البته نه اینکه کلا جواب نده. یا به قول پوران سایر استراتژیها بهتر ممکن است بهتر باشند. پس به احتمال زیاد گزینه ۲ با اینکه به نظر میاد درسته ولی جواب کاملی نیست

ولی گزینه ۳ بر اساس مواردی که دوستان گفتند جواب کاملتری هست. یعنی min اگر ضعیفتر بازی کنه پس max میتونه قویتر عمل کنه.
که بیان گزینه ۳ هست که به احتمال قوی تر همینه

ارسال:

Mehrdad7soft پاسخ داده:

(۱۸ آبان ۱۳۹۲ ۰۳:۵۳ ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  
(16 آبان ۱۳۹۲ ۰۳:۳۱ ب.ظ)g_monireh نوشته شده توسط:  امکانش هست اینطور تحلیل کنیم ؟
پس گزینه ۲ درسته

توی پوران نوشته:

من خودم مطمئن نیستم ولی همونطور که گفته شده اگر حریف بهینه عمل نکنه ، MinMax خوب جواب نمیده. البته نه اینکه کلا جواب نده. یا به قول پوران سایر استراتژیها بهتر ممکن است بهتر باشند. پس به احتمال زیاد گزینه ۲ با اینکه به نظر میاد درسته ولی جواب کاملی نیست

ولی گزینه ۳ بر اساس مواردی که دوستان گفتند جواب کاملتری هست. یعنی min اگر ضعیفتر بازی کنه پس max میتونه قویتر عمل کنه.
که بیان گزینه ۳ هست که به احتمال قوی تر همینه

چون دوستان بالا توضیح دادن من زیاد بازش نمیکنم

۱:Max دنبال بیشتر کردن سود و Min در جهت عکس اون دنبال کم کردن سود(چون ملاک کار الگوریتم MinMax سودمندی Max هست ) حالا اگه Min بیاد سودمندی بیشتر انتخاب کنه بدیهی‌ که Max سودمندی بهتری خواهد داشت

۲:کتاب راهیان ارشد هم گزینه ۳ انتخاب کرده

۳:نکته قابل ذکر هم اینه که کتاب هوش پوران حل تستش غلط زیاد داره چون خودم دارمش حل راهیان دقیق تره پارسه ندیدم که بگم

۰
ارسال: #۱۰

zimenswall پاسخ داده:

پس گزینه سه جواب درست هست. متشکر از همه

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  معرفی منابع برای درس بازیابی پیشرفته اطلاعات saghi5373 ۸ ۱۱,۶۱۴ ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۲:۱۵ ق.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  منابع برای دکترا -مهندسی فناوری اطلاعات sarit ۲ ۳,۴۰۱ ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۱:۵۷ ب.ظ
  دانلود سوالات تخصصی گرایش فناوری اطلاعات آزمون دکتری ۹۱(کد ۲۳۵۸) Lonely Palm ۲ ۵,۹۶۵ ۲۶ دى ۱۴۰۲ ۰۲:۳۳ ب.ظ
  اگر بیش از سه سال از عضویت شما در مانشت میگذرد:بگویید کجایید و چه میکنید؟ Fardad-A ۸۳ ۵۶,۴۴۰ ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۵۰ ق.ظ
آخرین ارسال: clint
Big Grin اطلاعات در مورد دانشگاه تهران (پردیس فارابی) mehRUN ۲ ۴,۴۴۸ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ۰۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: eng.behnam
  اطلاعات راجع به سیستمهای حضور و غیاب Fingerprint ۱ ۱,۶۲۴ ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ ۱۱:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Fingerprint
  کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات ۱۴۰۱ tablighjonoub ۰ ۱,۴۸۸ ۰۱ دى ۱۴۰۰ ۰۸:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: tablighjonoub
  استخدام در فنآوری اطلاعات خدمات حوزه علمیه قم oloom-ensani ۱۵ ۸,۹۱۰ ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۴:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: oloom-ensani
  فناوری اطلاعات پزشکی چیست ؟ mahan najafi ۹ ۱۷,۸۰۸ ۱۹ آذر ۱۳۹۹ ۱۲:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: bahador567
  مصاحبه دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی Happiness.72 ۹۸ ۱۰۹,۷۲۰ ۰۵ آذر ۱۳۹۹ ۰۵:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: Ali001100

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close